What's new

grow organic

baranga

Member
hai sa detaliez putin amestecul ala de pamant pentru ceilalti care sunt interesati ..
40 % compost ( materiie vegetala)
20 % pamant de rame .. (contribuie cu humus si microbi )
20% pamant de rame .. ( contribuie cu fungi )
maximum 10% totalul aditivilor ( dolomita , fish meal, kelp, afalfameal ,guano, lavameal , bentonita , potash , bonemeal , bloodmeal ... )
perlit ( pentru o structura mai aerata a solului ( contrabalanseaza bentonita si humusul din amestec )
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
80% materie organica si aditivi pe deasupra? Cum ai ajuns la reteta asta?
 
Last edited:

baranga

Member
Cu asta cresc ;)
Totusi nu inteleg spui cu "materie organica" .... Nu stiu ce calcule ai tu .. dar hai sa dezbatem :D poate gresesc eu :D
In afara de materie organica si aditivi asociati cresterii organice .. ce as mai putea introduce in amestec ?
 

baranga

Member
asta este reteta mea de supersoil , in care planta ajunge cu radacinile dupa 1-2 saptamani de la transplantare ... pana la maximum 1/2 din ghiveci este umplut cu acest supersoil iar restul compost (+ turba, cocos, perlit, vermiculita, coji de cacao etc,, optionale )
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Adica amestecate, sau una deasupra, una dedesubt?

Adica materie organica inseamna ceva organic, dar care nu e pamant. Humus, etc...
 

baranga

Member
Adica materie organica inseamna ceva organic, dar care nu e pamant. Humus, etc...

Jur ca nu inteleg nimic .. Pai organic este si humusul , la fel si 30% din pamant , restul sunt minerale , in cea mai mare parte silicati ... pamantul este format din materie organica si materie minerala .. atat ...
Ce nu inteleg eu e : ce i lipseste ? Aparent , am acoperit si materia organica si materia minerala am omis doar abundenta de silicati..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ma refer ca tot ce enumeri acolo (in afara de cele optionale), reprezinta materie organica cu continut destul de ridicat de N. Lipseste umplutura, adica produse care sa asigure textura, dar fara adaos de nutrienti. Umplutura ar fi ce treci tu la optional, care de fapt is absolut necesare. La fel de importanta e si componenta care asigura aerare, care la tine e tot unde nu trebuie, la optionale.
Un sol sanatos are max 40% materie organica, de cele mai multe ori sub 30% chiar.

Sa "tai" un supersoil, cum ii zici tu, cu compost.. e ca si cum ai taia palinca cu tuica. Desi, in cazul mixului tau, as scoate denumirea de soil din nume. Poti sa ii zici supermix. :)
 

baranga

Member
Ma refer ca tot ce enumeri acolo (in afara de cele optionale), reprezinta materie organica cu continut destul de ridicat de N. Lipseste umplutura, adica produse care sa asigure textura, dar fara adaos de nutrienti. Umplutura ar fi ce treci tu la optional, care de fapt is absolut necesare. La fel de importanta e si componenta care asigura aerare, care la tine e tot unde nu trebuie, la optionale.
Un sol sanatos are max 40% materie organica, de cele mai multe ori sub 30% chiar.

Sa "tai" un supersoil, cum ii zici tu, cu compost.. e ca si cum ai taia palinca cu tuica. Desi, in cazul mixului tau, as scoate denumirea de soil din nume. Poti sa ii zici supermix. :)
Pai si umplutura aia care zici tu , daca nu este materie organica , atunci din ce este plamadita /?? Textura o da compostul plus ce am trecut eu la optional.. pentru ca poti creste linistit in compost fara sa ai o problema .. dar daca adaugi optionalele o sa l imbunatatesti... ( eu nu stiu ce fel de compost folosesti tu ( al meu arata si se comporta destul de bine in ghivece)
Acum, in supersoil nu se transplanteaza direct fara sa risti sa arzi planta .. Probabil cu plante mari ,dezvoltate merge( n am incercat )
 

baranga

Member
Continutul de NPK dintr un compost variaza in functie de ingredientele care au fost folosite.... Eu imi fac singur compostul si stiu sigur ca nu am un raport mare de azot in acel compost .. iar structura este data de materia vegetala care a compostat.. cipsuri de lemn ,, scoarta de copac ..... alea asigura textura....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Restul o reprezinta componenta solida (minerala) a solului.
Aici voiam sa ajung. Daca pentru tine merge aceasta solutie, nu inseamna ca merge pentru toata lumea, asta pentru ca prin compost, cel putin aici la noi in tara, si mai ales daca il cumperi, se intelege compostul "puternic" care se foloseste la o rata de maxim 10% atunci cand se face un mix. Si inca poate arde plantele tinere chiar si asa!
Iti garantez ca daca se urmeaza reteta aia a ta fara un compost foarte domol va fi un mix mult prea puternic pentru a creste in el. Dovada si grow-ul lui oldboat care ti-a respectat reteta.
Si.. solul tau nu are pic de componenta minerala, adica decat la optionale acolo ar fi ceva. Dar, optional.. Cum ar putea sa fie ceva care trebuie sa reprezinte aprope jumatate din componenta unui sol, optional?
Si se poate sa ai un sol care poate hrani planta pe toata durata vietii, dar sa nu o arda can este tranplantata in ea. Daca o arde, insemna ca exista prea multi nutrienti disponibili, adica prea multa materie organica.
Nevoia de aditivi pentru un sol care are mult compost in el, iar nu e de inteles, mai ales cand nici producatorul acelor ammendamente nu recomanda folosirea produsului decat cand trebuie adaugate acele elemente, adica la refolosirea solului/mix de sol slab. Acum, desigur, e posibil ca compostul tau sa nu contina tot ce e nevoie, si atunci ar fi de inteles sa renunti la o parte substantiala din compost in favoarea mixului de ammendamente.
 

baranga

Member
Explo, cu tot respectul , demonstreaza mi ca un sol sanatos contine maximum 40% materie organica ... compozitia si procentajul atat trebuie sa mi enumeri. daca are doar 40% materie organica , atunci eu reconsider ce am spus pana acum .
 

baranga

Member
pai mineralele vin si din compost . dar si din aditivi , care nu sunt optionali deloc... Cenusa vulcanica rock dust si bentonita sunt surse de minerale .. poate cele mai complete surse de minerale ... Totusi , minerale gasim si in faina de peste , si in kelp .. si in compost... Calciul si magneziu sunt minerale ... siliciul din bentonita este mineral.. Sa nu mai vorbesc despre cenusa vulcanica care este un amalgam de minerale .....
Si normal ca daca urmeaza reteta mea , si planteaza direct in ea o arde.. Asta spune si subcol cu a lui reteta... nu este indicat sa plantezi direct in acel supersoil... si sa protejezi si sa lasi planta sa intre in el singura/ treptat
 

baranga

Member
eu imi stratific solul in ghiveci , pentru ca plana in ghiveci dezvolta radacinile altfel decat in sol deschis ( neingradit) jumatate din ghiveci este supersoil( un sol extrem de bogat si populat.. un sol" iute") apoi vine zona aia de tampon dar care este alcatuita dint run compost de calitate .. iar la suprafata , acum am experimentat a fost primul grow ... am pus un strat de mulci respectiv scoarta de copac , lucru benefic pentru populatia de fungi nu doar ca material de mulcire ....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poti verifica si singur:
Asta este componenta solurilor la nivel global, sub forma de medie:
http://wiki.ubc.ca/LFS:SoilWeb/Soil_Components
O sa observi ca si daca scoti aerul si apa din grafic, materia organica nu reprezinta mai mult de 10%.
Acusi, cu un biotop foarte activ in conditii de cultivare intensa, un gradinar poate sa ajunga la 30%, uneori si 40%, fara sa vada efecte adverse. Dar asta numai daca solul rezultat produce un balans relativ optim intre elemente. Compostul e in majoritatea lui azot. Prea mult azot nu este bun in gradinarit. Prea mult compost poate sa insemne si prea mult P si K, care si ele pot produce imbalansuri in "ecosistemul" rezultat.
Si nu, n-am ales link-ul ala in favoarea mea. O sa vezi ca acelasi grafic, cu diferente de max 5% intre componente se regaseste pe toate site-urile din domeniu ce merita bagate in seama. Pur si simplu am ales prima universitate de renume din lista google.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aici ai si componenta materiei organice:
soil_f1.gif

Aproape ca zici ca e reteta ta, prezentata sub forma de grafic..

Ma bucur ca realizezi ca mare parte e nisip, dar de unde ajunge atata nisip in componenta solului tau?
 

baranga

Member
Ai niste date gresite si putin mizate.. Compostul nu are foarte mult azot ... contine extrem de mult carbon ... de aici si culoarea aia neagra ....
tipurile de sol , la nivel global ., de la cernoziomuri si pana la lutonisipoase , contin extrem de mult siliciu ( cel mai abundent mineral de pe Tera) . adica nisip in diverse marimi si forme ....
noi in ghivece am eliminat siliciul dar nu in totalitate pentru ca avem nevoie si de siliciu.
 

Latest posts

Latest posts

Top