What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

grow organic

baranga

Member
problema este alta , tu consideri compostul ca fiind doar materie organica , , si nu faci diferenta dintre solul natural ce se gaseste in gradina .. si amestecul pe care l facem noi pentru ghivece ..
In solul din gradina exista un element ( siliciul aka nisip) care poate acoperii si 60% din total .... deci este cel mai abundent element mineral dintre toate mineralele ... Pentru ca restul de minerale este alcatuit din asanumitele microelemente Cu , Zn ,Mn, Mg ,Ca etc...
 

baranga

Member
eu vreau sa mi dai exemplu de un supersoil in compozitia caruia materia organica este de doar 40% si restul este materie minerala sau ce Dumnezeu tip de materie este
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu man, eu vorbeam din punctul de vedere al nutritiei plantei. Carbonul din sol este neglijabil pentru nutritia unei plante. De aia nu e nici pe lista de nutrienti necesari.

Pai bun, si pana la urma, suna bine reteta ta? Se apropie macar putin de ce ar trebui sa contina un sol? Ca nu cred ca dai atat nisip la rame cat sa ai procentul necesar de minerale.
Ma rog, pe mine ma intereseaza mai putin daca ii bun sau nu solul tau, ideea era sa ai grija cand il recomanzi, ca ii faci pe oameni sa isi piarda timpul.
Cert e ca daca il compari cu retetele uzuale de sol, ii foarte bogat in materie organica (implicit nutrienti), si lipseste umplutura, adica turbe, coco, nisip, perlit, vermiculita si orice altceva aduce structura dar nu si un aport sesizabil de nutrienti. Eu unul nu as recomanda reteta asta.

Am inteles, noi facem altceva decat face natura, si nu trebuie sa avem siliciu in sol? Si atunci trebuie sa il inlocuim cu materie organica, nu?
Nu am zis niciodata ca acel compost ar fi doar materie organica, dar cu siguranta e componenta majoritara a lui.
Termenul asta de supersoil e deja depasit. Eu nu folosesc supersoil, pentru ca nu ma bucura cu nimic sa am plante arse. Cheia este o nutrietie echilibrata. Vezi prin sectiunea organica a forumului ce mix-uri se folosesc, si o sa te convingi ca lumea nu mai foloseste "supersoil". S-a avansat. Componenta aia minerala pe care nu o vezi tu, de obicei e ascunsa in zecile de saci de premix pe care le folosesc baietii la realizarea solului organic. Ala are deja componenta minerala in el. Si majoritatea retetelor cer si suplimentarea cu alte minerale.
 
Last edited:

baranga

Member
Solul meu este gandit asa , baza este compostul pentru ca el poate fii singur un substrat excelent pentru crestere
apoi aport de microbi si humus , din pamantul de rame , la care se adauga pamantul de padure care contine diverse populatii de fungi ....
iar mineralele sunt asigurate din aditivi . cel mai complet aditiv mineral este cenusa vulcanica urmata de rockdust . iar pentru o textura mai aerata , poti folosii perlit care probabil este de natura minerala , turba care este de natura organica , fibra de cocos care este de natura organica .... vermiculita....
Eu nu cred ca Subcol sau oricare altul , a folosit mai putina materie organica decat mine ... chiar sunt curios daca exista vr o reteta de supersoil in care materia organica este mai mica decat cea minerala....
 

baranga

Member
pai maomule , toate mineralele de care are planta nevoie sunt in compost .. compostul contine o groaza de minerale.. in plus de asta , eu adaug cenusa vulcanica , care este cea mai bogata sursa de minerale , si aici vorbim de o gama extrem de diversificata de minerale..... . mai mult de atat planta nu are nevoie ... pentru ca mineralele trebuie sa fie prezente in cantitati extrem de mici comparative cu NPK .. sa sti ca sulful sau calciul care sunt ambele minerale , ambele metale sunt trecute pe lista microelementelor iar NPK azot fosfor potasiu , sunt si ele tot minerale , si tot metale .... doar ca se gasesc sub diverse forme in natura...
 

baranga

Member
Explo tu nu prea citesti ce scriu eu ..
nu am spus ca nu avem nevoie de siliciu , pentur ca avem , noi nu avem nevoie de nisip in amestecul asta .. siliciul il luam din alta parte uite din cenusa vulcanica sau din bentonita.... tot sursa de siliciu sunt si alea...
mai mult decat atat , poti sa cauti reteta de supersoil a lu'Subcol ... si vezi cum sta treaba .. Acea reteta este dupa parerea mea ,standardul de referinta ...
 

baranga

Member
sacii aia de premix sunt fibre organice si turba plus perlit .... care sunt direct materii organice nu minerale... Mineral inseamna ca are ca origine o sursa minerale ( minereu ) iar organic inseamna ca are ca origine o sursa organica .. mai simplu de atat ....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai vezi tu, reteta ta nu reflecta asta. I-ai recomandat lui oldboat sa o foloseasca, si singurele amendamente de pe lista pe care o avea el era 1 litru de pudra cu mix de ammndamente. Acusi tu tot adaugi la lista asta a ta una si alta, care nu erau trecute in reteta initiala. Chiar si asa, tot nu ajungem unde ar trebui.
Iar cand vorbim de minerale nu e vorba numai de cele care sunt si nutrienti. Daca ar fi cum zici tu, ar insemna ca 100 L de sol luat din natura, sau facut corect are peste 50 kg de nutrienti in el. Si nu e asa! E vorba de roci si agregate, care pot da nutrienti decat dupa o lunga eroziune. Spre deosebire de un compost care odata udat incepe sa dea drumul nutrientilor.
Poate ai reusit sa ai rezultate bune cu reteta ta. E ok. Asta nu inseamna ca daca o mai imbunatatesti nu o sa fie mai bine, sau poate mult mai bine. Si clar nu inseamna ca altul caruia i-o recomanzi o sa aiba rezultate bune cu ea.

Mai mult de atat nu stiu ce sa zic, ca dupa poate o sa para ca am ceva cu tine sau cu reteta ta de "supersoil". Si nu-i asa. Doar ca n-o recomand nimanui, si nici n-as folosi-o. Asta in forma in care a fost expusa pana acum. Ca daca mai adaugi la ea componente poate fi adusa pe drumul cel bun.

Daca citesti mai sus o sa vezi ca eu am pus turba la umplutura, pentru ca are un aport mic de nutrienti. Daca aveai turba in mix nu ti-as fi luat-o in calcul ca materie organica. Si na, eu cred ca aia de fac promixurile alea chiar stiu ce fac. Adica la ei n-o sa vezi atat compost in sacul ala precum e la tine in mix.
Si practic promix-ul il poti folosi ca atare, sau cu un minim de ammendamente. Doar chestia asta ar putea sa iti indice ca ai prea multa materie organica in solul tau, daca ai lua-o in calcul. Sau fresh organic matter, ca sa ne intelegem mai bine. Adica cea in proces descompunere, care elibereaza nutrienti inca.
 
Last edited:

baranga

Member
nu i am recomandat lui nici o reteta , el m a rugat pe CPC sa i spun ce reteta folosesc eu . acolo ia m insirat toate amendamentele ...
Nu ne intelegem deloc.... oricum
Eu am invatat despre soluri in liceu , am facut pedologie din clasa 9 pana intr a 12 ... Cunosc structura cernoziomurilor din sudul Romaniei , cernoziomuri pe care le consider cele mai bogate din romania .... la microscop , nu i nevoie de alte analize , dor la microscop iei teste de cernoziom si o sa vezi cat de mult abunda silicatii ( granule de nisip de diverse dimensiuni pana la microscopice ) ....
Tu trebuie sa intelegi ca pentru o planta , este suficient compostul . materia organica din compost contine extrem de mult carbon asta ii da si textura , si culoare , si multe elemente nutritive , minerale si organice ... Organice sunt alcatuite din microorganisme , bacterii , fungi .. etc , si minerale , alcatuite din minerale , de la azot , pana la fier . Mineralele astea se gasesc unele dintre ele in mai multe forme ... saruri oxizi , ioni ,


Cand tu ai spus ca citez : "Compostul este in majoritatea lui azot " asta este o afirmatie gresita .... Compostul contine foarte mult carbon ... extrem de mult carbon .. este un carbon neoxidat , altfel devine gaz ( CO2 , si este eliberat in aer. ) este cea mai eficienta metoda de captare si stocare a dioxidului de carbon ...
vezi tu , compostarea este un proces diferit fata de putrezire..
 

baranga

Member
Tu ai citit superficial despre soluri... trebuie sa incepi cu studiul cernoziomurilor.. sa treci prin solurile brun-roscate, apoi lutonisipoase..., dupa toate astea ( eu le am facut in liceu ( tot liceul asta am invatat ,.printre altele si pedologie agropedologie ,
dupa asta , incepi cu producerea compostului .. trebuie sa intelegi care este procesul exact care duce la compostarea materiei vegetale ... si cum poti sa o dai in bara si in loc de compost sa ramai cu nimic ...
 

baranga

Member
Compostarea este procesul prin care o masa vegetala de o anumita compozitie , oxideaza lent . si producem compost :D
Arderea este procesul prin care o masa vegetala de o anumita compozitie , oxideaza rapid , si producem cenusa.
putrezirea este procesul prin acre o masa vegetala , este consumata de catre microorganisme .... rezultand CO2
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da, imi pare rau ca nu am studiat mai mult. :)

Te legi de afirmatia aia cu azotul din compost, cand oricine citeste o sa inteleaga ca subliniam faptul ca vei avea o problema cu asta. Prea mult compost = Prea mult azot.
Doar din punctul de vedere al elementelor nutritive. Chiar si tu poti reciti ca sa te convingi.
Doar nu credeai ca m-am apucat sa fac compost inainte sa stiu ce ratie de C:N este potrivita, si ce inseamna C-ul din aceasta ratie.
Ma rog, cine e dispus sa studieze inainte sa isi faca mixul de sol o sa stie ce are de facut. Si chiar daca vor sa ia reteta ta s-o foloseasca le sugerez sa studieze macar 30 minute inainte problema.
Eu m-am convins, si ca sa fiu sigur ca nu doar mi se pare am mai intrebat inca cativa care cresc organic pe chat, si mi-au expus problemele care ti le-am expus si eu tie legate de mixul asta al tau, si inca cateva in plus. Asta m-a convins sa imi tin gura si sa iti urez succes.
 

baranga

Member
din start va spun , putem creste plante mari sanatoase ,doar in compost ...
nu doar cannabis , dar si tomate , ardei .... ( am in solar raised bed , doar compost .. 100% numai compost .... cumparat .... si cresc salata si ceapa , rosii .... Pentru ca solul initial , din gradina era lutonisipos... adica lut si nisip ...
compostul este cel mai bun substrat , pe care noi il putem imbunatatii .adaugam compost de rame , adaugam fungi ,pentru ca populatiile de fungi din compost sunt sarace , adaugam cenuse vulcanica pentru a completa gama de minerale ... adaugam perlit pentru a face structura mai prietenoasa cu radacinile .. si asta este suficient pentru a creste o planta organic 100% , pe care o uzi doar cu apa daca asta doresti ...
insa unele composturi provin din comert si nu sti cat potasiu sau cat fosfor conti , pentru asta introduci aditivii aia in amestec... gen guano , gen potash bonemeal, greensand ... ca sa te asiguri ca planta beneficiaza de o gama variata de elemente din surse variate ....
 

baranga

Member
Bun atunci ... :) eu asteptam sa mi spui si o reteta de sol , asa cum faci tu. sa vad diferenta . sa vad unde gresesc ...
 

baranga

Member
citat" Compost is king!!! I have grown plants in just compost alone just to see if it worked..it does,yet some composts may not be an ideal medium for indoor container gardening.

Drainage and aeration can become problems,especially for noobs who haven't yet mastered watering skills."
Postul #20 https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=241964&page=2

Nu spun ca i perfect , evident nu este dar se poate creste organic doar in compost .. si rezultatele sunt destul de bune ...
eu tot astept ratiile pe care le folosesti tu ,, Si nu o spun sarcastic.. chiar vreau sa vad cu ce se mananca living soil .. pentru ca la supersoil observ care i problema .. poate se preteaza mai bine living soil .... dar pentru asta vreau sa stiu ratiile pe care le consideri tu ok....
 

oldboat

Member
Deci cred ca am luat reteta de supermix ca fiind mix de transplant final. Cam asta cred ca a fost confuzia.

Astazi e sfanta zi de Dumunica. Rog evlaviosii care merg in dimineata asta la biserica sa se roage si pentru planta mea. De ucis n-o ucid ca arata prea bine.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Tot nu inteleg, de ce s-ar chinui cineva sa creasca doar in compost, cand in mod normal compostul se adauga in pamant. Dirt. Soil. Etc. Acuma, sigur ca se pot punbe materii organice la compostat cu pamant impreuna, pe cate stiu, si atunci ceea ce rezulta este un pamant compostat, care poate fi utilizat direct, dar daca vorbim de compost pur, obtinut din varii chestii, eu stiu?

Hai sa punem problema asa: Imi place frisca, si ciocolata, si la o adica pot sa mananc o anumita cantitate din fiecare, pur si simplu.

Fac ele in sine o prajitura? Nu!

Majoritatea e pamant in prajitura pentru plante. humus, turba, pietricele, argile, whatever.

Daca numesti pamantul compostat drept compost, e ok, dar e eroare de comunicare. Pamantul compostat se poate folosi ca atare.

Compostul pur nu este pamant. El se amesteca in pamant. De ce ar face cineva altfel...
 

baranga

Member
pai este eroare de comunicare ,dar in sensul ca , asa cum imi fac eu compostul . pot si l am folosit ca atare fara sa am o problema... contine multa materie lemnoasa
am bagat in el paie , cipsuri de lemn , scoarta de copac , frunze din padure , am golit ghivecele cu radacini de dupa harvest ... coji de cacao , resturile vegetale uscate din gradina ( bambus , plantele uscate gen fasole , ardei ..... resturile de la buxus ....la care am adaugat doarte putine resturi din bucatarie , gen coji de banane minimum un kg de banane la doua zile , regulat..
 

itsmehigh

Member
Aveti careva chef sau timp sa explicati principiile cultivarii cu rame? Am gasit ceva compost 70% combinat cu 30% rame californiei rosii. Vreau sa incerc in noul grow in 2 ghivece... Ma intereseaza informatii generale legate de hrana, intretinere, udare... Din ce am citit pe net, pare simplu. Sau daca nu aveti chef sa explicati, macar postati un link cu unde as putea sa gasesc toate acestea..basics?
 
Top