What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

grow organic

baranga

Member
iti faci o ferma de rame , cateva zeci de mii de rame, pe care le hranesti , si ele iti vor produce compostul de rame .. iei compostul de rame si l folosesti in mixul tau pentru substrat...
Poti sa uzi apoi cu apa simpla sau cu ceaiuri organice ....
Simplu :D
 

itsmehigh

Member
Din pacate nu imi permit sa fac o ferma de rame, locuiesc la apartament si spatiul e destul de mic. Am gasit un mix, facut din 70% compost organic ( ma gandesc ca tot de rame ) + 30% rame rosii californiene.

Eu vroiam sa ud cu un ingrasamant natural lichid facut din compost...
Pun o serie de intrebari....

1. Ar putea dauna ramelor apa de la robinet declorinata foarte dura, combinata cu apa RO?
2. Pot folosi acel ingrasamant natural lichid? Dar guano lichid?
3. pH-ul trebuie sa-l ajustez la 7? Am inteles ca ramelor le place un pH neutru.
4. Ce fel de hrana prefera ramele? Pur si simplu pun deasupra solului resturi vegetale ce imi raman de prin casa ( gen coji de mere, mandarine, banane, etc? In stare cruda sau uscate? )

In functie de raspunsuri, mai pun intrebari, poate facem de un FAQ si pentru alti useri :)
 

baranga

Member
1 , eu am 3 ferme de rame in debara .. nu inteleg care i treaba cu spatiul ....
2 compostul de rame este diferit fata de compostul organic ...
3 Apa nu le dauneaza
4 PH ul in cresterea organica este mai mult un indicator al unui dezechilibru ...
5 Ramele mananca aproape toate resturile vegetale cu exceptia celor iuti si iritante , gen ceapa , citrice , usturoi , ardei iuti .... . au nevoie de grit pentru ca sistemul lor digestiv este asemanator pasarilor ( putin fortata comparatia ) ... si mancarea trebuie maruntita .. eu le dau de obicei pulpa de la juicer... cojile de banane uscate si pisate /. cojile de ou pisate.... ( si sa fie intuneric 24/24 )
toate astea se pun in containerul cu rame , nu in ghiveciul plantei .. pentru ca nu sunt compatibile.. Ramele stau doar in intuneric.. plantele au nevoie de lumina ... ...
PS Cine dracu vinde compost cu 30% rame in el ?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
30% pamant de rame rosii australiene. californiene. whatever, ce o fi ala...
 

baranga

Member
pai asta este altceva... deci 30% este compost de rame si 70 % compost organic .... e ok dar sa faci amestec , perlit ,pamant de gradina etc .....
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Bai eu vazut niste "humus de rame" lichid la unii, au cumparat de pe undeva de pe net, nu comentez, putzea ... nu a mil de techirghiol, ala miroase bine, a mil de canalizare. Imputziiiiiit! Nu stiu cum ai putea sa dai cu asa ceva in casa. Nici afara nu sunt prea sigur, dar sa zicem ca mai e cum mai e. Ma gandesc ca mai bine ma duc si fac kk pe straturi...
 

baranga

Member
pai ala este lichidul care se scurge de la rame ..... Eu colectez cam 2 litrii la 4 saptamani . din 3 colonii
Asta din cauza dietei ramelor.. pentru ca mananca doar resturi vegetale proaspete .. nimic uscat ....
rar le dau uscat ..
baza o constituie , cojile de banane , cojile de plantain ( sunt asemanatoare bananelor) ... Fasole pastai ... si pulpa de la juicer.....
 

itsmehigh

Member
pai asta este altceva... deci 30% este compost de rame si 70 % compost organic .... e ok dar sa faci amestec , perlit ,pamant de gradina etc .....

da, a fost greseala mea, ai dreptate, este 70% compost organic din materie vegetala si 30% compost de rame californiene rosii
 

oldboat

Member
Am aplicat Cropmax foliar 1ml/L la 10 zile de floare. Daca da rezultate voi renunta la fobia mea de foliar. Sper sa nu mai trebuiasca sa dau in floare niciodata...

Vad ca scrie termen de valabilitate 4 ani la minim 0 grade, deci ar merge tinut in frigider. La 8 lei cat am dat pe el nici nu ma mai chinui sa fac eu fpe. Am fost tentat sa miros, dar m-am abtinut :D
 

baranga

Member
eu nu vad legatura dintre cropmax si cresterea organica...
Cum nu vad nici ratiunea care te face sa administrezi nutrienti foliar cand planta este in floare .....
Mi-a scapat mie ceva ?
 

oldboat

Member
Cropmax e fpe comercial. Fpe e organic friendly.

Am administrat foliar pentru o deficienta de fier cauzata de o toxicitate de zinc. Am administrat in floare pentru ca substratul este foarte HOT si de cand a rasarit planta dau din toxicitate in toxicitate. Reteta de sol o am de la un bun amic. Nu e recomandat in floare, dar n-am avut incotro. Oricum e ultimul foliar la grow-ul asta. Ce-o fi o fi.
 

baranga

Member
n are nici o legatura Cropmax cu Organic grow .. absolut nici o legatura.. ( te a prostit marketingul )
fertilizarea foliara este ok , dar nu in floare ...
PS:tu nu ai priceput ideea de crestere organica... esti clientul ideal :))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Are, n-are, CropMax specifica faptul ca e pentru crestere organica, cu certificate ca atare adica. Acuma, prin asta nu intelegem crestere organica la modul ca iti faci tu nutrientii, organic, ci ca e aprobat pentru agricultura organica, insa pentru agricultura organica e aprobat si sulfatul si hidroxidul de cupru, daca nu ma insel, si nu sunt organice.

Acuma, daca tu stii ca e altfel, spune-ne si noua. Nu de alta, dar prima oara cand mi-a zis ala de la fitomagazin ca are hormoni si chestii, am zis "eu nu vreau tampenii din astea". Dupa aia am citit, si am vazut ca "hormonii" sunt de fapt "fitohormoni", adica chestii obtinute din plante, si nu "chestii". Daca e altfel, e nasol...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si-ul FPE de urzica l-ar fi batut in cazul lui, dar daca omu n-are urzici acum la indemana, ce sa faca?
 

baranga

Member
sa ia niste seminte de lucerna si boabe de orz .. ;) sa faca un mash , sa dilueze 1:10 parti apa , si sa bage foliar.. :D
 

oldboat

Member
Am bulit pompa nea baranga. Am facut cum ai zis, am luat semintele si boabele, le-am pasat, le-am diluat, si am aplicat. Am facut si numai pulpe pe frunze, dar nu mult ca aproape imediat s-a infundat pompa. Am ramas si fara pompa, futui si planta, iar.
 

baranga

Member
pai ma nene .. nu asa se face :))) .. pui intr un ciorap de dama, si lasi aproximativ 2 zile.. apoi diluezi si uzi ...
 

Latest posts

Latest posts

Top