What's new

grow organic

oldboat

Member
Prima poza nu merge marita, nu-mi dau seama de ce. Vezi la pozele din albumul meu.

radacini 20 °C ; conopy 22 °C
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Parca pusesei compost din comert, nu? verifica cat sodiu are in el trecut pe ambalaj.
pe langa asta, ai deficienta de magneziu, adica excess de potasiu. asta nush cum ai putea sa o reglezi. poate doar udand cat mai putin, doar cand are nevoie planta de apa, ca sa limitezi solubilizarea de mai mult potasiu din sol.

nu e vorba de marimea pozelor, ci de faptul ca la tine verdele e un fel de gri, din cauza ca nu a fost lumina suficienta cand le-ai facut. sau poate e aparatul prost. dar ar trebui sa aiba reglaj de alb in meniu. pozele cele mai clare ies sub lumina daylight, sau daca nu cool white. si niciodata contra luminii facute pozele.
 

oldboat

Member
Am udat foliar cu juma' de lingurita rasa de sare amara la litru de apa. Cu microscopul n-am observat deficiente la frunzele tinere. As vrea foarte mult as o termin pe asta... Intr-o saptamana iau 2 clone si bag restu' in floare. Momentan are 16 topuri.
 

oldboat

Member
A 2-a ploaie cu sare amara, cu un minut inainte de stingere. Inca nu-mi dau seama daca problema a avansat. Planta se dezvolta.

As vrea sa iau niste benefice dar inca nu ma pot hotara intre cele lichide si cele pudra/granule. Adica in lichid e gata de actiune, dar activ fara hrana duce la deces, nu? Pe de alta parte, starea de coma uscata duce si ea repede la deces parca... Astea sunt doar aberatiile mele. Voi ce parere aveti?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
de ce totul tre sa fie in excess la tine? udarile foliare se fac odata la 1-2 saptamani, nu 1 pe zi.. si mai mult nu inseamna intotdeauna mai bine. adica n-o sa iasa iarba mai buna sau mai multa daca o indesi cu nutrienti.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu stiu ce sa zic, decat ca in pamantul ala al tau nu prea cred ca au ce face. trebuie intai sa obtii un balans intre nutrienti, un ph stabil, si de abia dupa sa bagi vietati. un element in excess le poate inhiba dezvoltarea.
ca sa vezi care produs de genul asta merge, poti planta mai multe plante (clone), si sa o inoculezi pe fiecare cu cate unul, lasand cateva de control. apoi, daca nu vezi diferente, nu mai investesti in produsul ala.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
de ce totul tre sa fie in excess la tine? udarile foliare se fac odata la 1-2 saptamani, nu 1 pe zi.. si mai mult nu inseamna intotdeauna mai bine. adica n-o sa iasa iarba mai buna sau mai multa daca o indesi cu nutrienti.

Eu am dat cu foliar, CROPMAX, diluat (el e deja diluat), zilnic, DOAR la clonele puse in apa, si doar cat a fost necesar. Am mai dat zilnic doar cand le-am scapat cu carente, si DOAR pana s-au corectat. Atat.

Vorba ta: oamenii omoara plantele astea cu excese sau, mai rar, cu pamant prost sau paraziti adusi de afara.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cropmax este concentrat, parca asa scrie si pe ambalaj, nu?
In rest, ajungem tot la necesitatea unui ochi format, cu experienta pentru a folosi produsele astea mai des decat e recomandat. Pentru cine nu detine inca asa ceva, nu are rost sa dea mai des de o saptamana. Ca, de, recunosc ca si eu dau mai des cand e nevoie (mai ales cand e vorba de fpe-uri diluate), dar nu recomand asta pentru ca multe chestii nu functioneaza la fel pentru toata lumea. Si nu fara o atenta observatie, la modul pus microscopul pe frunza si observat deficientele inainte sa fie vizibile cu ochiul liber..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Fii serios nene explo, CropMax si concentrat! Parca e 0,4-0,4-0,4 (ca ordin de marime, nu mai stiu valorile), deci e de 10 ori mai diluat deja, decat un ingrasamant normal. Si se specifica foarte clar ca se da diluat ca foliar! Cred ca de inca 10 ori, nu mai stiu, scrie pe flacon.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar de ce comparam un ingrasamant foliar cu unul normal? foliarele trebuie sa fie diluate. daca vei da cu un nutrient normal pe frunze e foarte probabil sa le arzi.
e concentrat pentru un foliar, eu asta voiam sa scriu. de altfel, pe al meu scrie mare, alb pe albastru, "CONCENTRAT".
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cand era chimic, avea si cap de mort. Acum e natural, sau cel putin cel pe care il folosesc eu este.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
La mine scrie cu rosu, nu cu albastru, si scrie SUPERCONCENTRAT. Ha, ha...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In cazul ala nu cred ca trebuie diluat doar de 10 ori. Al meu se foloseste 1-2 ml pe litru, si nu e superconcentrat.
Vezi sa nu respiri cand e flaconul deschis. :muahaha:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Am zis si io de 10 ori, na, dar scrie pe eticheta cat trebuie. Acuma, pentru cine stie citi, ca nu iti trebe carte ca sa faci agricultura...
 

oldboat

Member
Stiu ca nu ma crezi dar e alta lumina, proasta si aia... Ultima legare. Dupa ce se ridica, daca arata destul de bine o bag in floare. Un defect care nu l-am mai intalnit pana acum.

 

oldboat

Member
Baranga, am folosit metoda de la tine,

40% compost
20 % pamant de rame
20% pamant de padure
10% aditivii
10% perlit

ce parere ai?
 

baranga

Member
bun .. dar te ai dus la maximum cu aditivii .. sper ca l ai folosit cum se foloseste supersoil .. adica 1/2 supersoil , iar restul completezi cu un compost bun in care si tranferi planta ....( transplantarea finala) ... . daca transplantezi direct in supersoil o sa ai probleme la inceput.. unele destul de grave ( poti pierde planta)...
Nu uita ca trebuie lasat minimum 30 zile acel supersoil... eu am un supersoil de 6 luni in care n am plantat , doar il mentin cu ceaiuri ( microbi+fungi) .... urmeaza sa fac transferul final saptamana asta si am sa l folosesc ...
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top