What's new

grow organic

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Si de ce nu folosesti rame indoor ? Ti-ar usura munca si ar spori si flora microbiana. Daca recipientul in care ti pamantul e inchis etans nu trebuie sa iti fie teama ca o iau la fuga ramele (nici nu au de ce sa fuga daca nu le supara nimic si au suficienta mancare).
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Care esti Râmarule? Am crezut ca iti făcură aștia felul... :))

Cred ca ma apuc si eu de din astea, daca vreau sa imi fac solar organic.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pentru ca aia fac outdoor.. Adica nu in casa..

Dar eu nu ziceam sa produci wormcastings indoor, ci sa folosesti ramele pentru a-ti mentine pamantul aerat si sa raspandeasca peste tot prin el mucusul lor benefic , precum si rahatelul.

Si pentru ca tot spui ca adaugi materie vegetala in pamant, ramele ar grabi procesul de descompunere a acesteia, precum si daca agaugi alte amendamente sub forma de pudra.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
m-am gandit pe viitor sa incerc sa pun si rame in bed, indoor. dar asta doar dupa ce ajung sa am suficient sol incat daca nu imi place cu rame in el, sa am suficient pentru a reincepe fara rame. pana una alta imi place sa pastrez treburile separate. dupa cum ziceam, adaug de ani buni amendamente si materie vegetala in sol, timpul de descompunere este cu mult scazut fata de acum cativa ani, semn ca biotopul lucreaza mai bine, si e mai numeros. momentan sunt in probe cu bed-ul, si nu vreau sa adaug inca mai multe necunoscute, le iau pe rand, ca sa vad efectele fiecarei schimbari in parte.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
mi-e greu sa cred ca se mai poate inventa in domeniul asta, dar site-ul ala are tendinta de a exagera. bine totusi ca mai avem si romani care fac ceva.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mai, se poate citi si asa: ingrasamant organic inventat si de un roman. La o adica, nu e nimic rau in asta.

M-a amuzat un paragraf:

Rezultatele se vâd foarte repede, adică dacă o plantă este galbenă, după aplicare la ceva timp se face un verde spre negru”, ne-a mai spus inventatorul despre îngrășământul “minune”.

Acuma, apropo de exagerari, acelasi site:

http://agrointel.ro/41818/sera-subt...0-de-euro-si-o-poate-construi-orice-gospodar/

Dincolo de faptul ca sera e misto, baietii nu au pus si costul excavatorului. Sigur, daca o sapi tu... :D:D:D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu stiu de ce, dar tare am impresia ca numai folia costa atat. Mai ales ca zic si ei clar ca nu trebuie sa fie de aia subtire.. dar da bine cand te face sa crezi ca cu banii din buzunar iti poti face o ferma care sa produca zeci de mii pe an. pana te apuci de treaba.. si Afli ca viata nu e ca pe agrointel....ro
pe de alta parte daca ai groapa sapata si materialele prin curte, s-ar putea sa te incadrezi in buget. :joint:
 

eska

Member
nu va mai spargeti in basini pe voi atata, digerati si voi informatiile ca sinteti baieti destepti. (va da hemp o mana de rame daca aveti nevoie)
si eu am vazut un workshop intitulat ceva de genu 'cum sa-ti faci o casa cu 50$', underground si fara facturi la gaze si apa calda. ce batran prost, nu?

stirea spune ca are brevet de inventie, omologare in curs, premii... dar am vazut ca si alea se pot face cu 2 euro, plastifiat tot. deci ma duc sa ma culc.
: ))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
casa aia la 50 usd cred ca nu ia in calcul munca. tu ce zici?
omul ala o fi inventat ceva, dar cred ca e mai degraba o metoda de folosire, decat un produs. nu de alta dar dejectii de animale se folosesc ca si ingrasamant dinainte sa existam noi, sau inventatorul in cauza.
tu te poti culca..
 

eska

Member
da, nu ia in calcul multe, dar nu asta e ideea.
si da, dejectii de animale se folosesc ca si ingrasamant de mult timp, dar nici asta nu e ideea.
ideea e ca omul si-a facut treaba lui, si nu-ti vinde dejectii de animale la 60 lei gramu.

ma asteptam la o alta abordare decat "daca amesteci cacat esti inventator?"thing.
pupix

L.E. sincer ma astept si la o legalizare : )) :joint:
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Bineinteles, e bine sa iei ce e bun din multele prostii. Mie mi se pare ok ideea, desi nu vad cum ar putea sa fie acolo bun de sera la -20 de grade afara, chiar si cu acoperis de policarbonat de 10cm grosime, insa as fi curios tare de chestia asta. Bine, tinand cont de "iarna" asta... Iarasi e drept, si La Paz e La Paz...

Acuma, apropo de asteptarile tale:
Eskule, lasa iarba ca ai inceput sa aiurezi! Legalizare, ha, ha, ha... Oi fi ruda cu primul ministru, sau ai mancat mult salam de Sibiu si nu stim noi (dar ai aflat ceva)?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca ai rezervoare pentru stocat caldura de pe timpul zilei, merge. desigur, trebuie sa calculezi amplasamentul, nu sa o trantesti oriunde pare ca o sa dea bine. articolul ala e mai mult asa sa arate ca altii au facut-o, nu da mari detalii despre ce trebuie tinut cont pentru amplasarea serei. dar exista documentatie pe net.. mult mai completa decat articolul ala care fie vorba intre noi nici macar n-au stat sa il traduca, au luat pozele de pe net si aia e.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
La La Paz nu stiu daca ninge iarna prea des, la cum au (deocamdata ciclul anual de temperaturi. Sigur, ninge pe muntii lor, nimic de zis...

Ma gandeam ca daca ai o iarna din aia ca in februarie in ultimii ani, plina de ger, zapezi si pe deasupra si innourata, ala esti! Insa nu este mai putin interesanta chestia, chiar o sa caut articolele, caci am vazut o referinta la ele.
 

oldboat

Member
Primul grow organic, deja cu greseli.
Pamantul pentru 30 de litri:
12 litri compost;
6 litri humus
6 litri pamant de padure (merci Baranga)
4 cani de perlit
4 cani de aditivi Guanokalong Complete Organics

"Mix 1 cup (50ml) thru 5 liters of light mix soil for a light amendment, mix 2 cups thru 5 liters of soil for a medium amendment and 6 cups thru 5 liters for a heavy amendment."

Dupa amestec am turnat 1,5 litri din ceai-ul de 2 zile facut cu o lingura din 2 surse de humus si una de compost, plus o lingura rasa de melasa nesulfurata.

Da, stiu. Se pare ca am prea multi aditivi. Cu D-zeu inainte...

Colac peste pupaza am si white fungus, despre care unii spun ca e foarte bine ca a aparut , altii ca tre sa scap de ea. Ventilatie am slava Domnului. Umiditate 65-70 % dar mai am 10-14 zile de vegetatie. Am si dezumidificator.

Lumina 4 X 50W COB. Udare pe jos.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai prea multa materie organica. nu prea multi aditivi. desi cred ca si de aia ai mai multi decat ai intentionat sa pui, pentru ca 1 cup (50 ml) nu e tot una cu o cana (250-300 ml).
whitefungus e probabil sa fie tot din cauza ca ai prea multa materie organica..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu ma prind la udarea de jos cum se dau nutrientii. Ar trebui sa citesc. Se uda cu "ceai"?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cam greu cu ceaiurile si organicul daca se dau pe jos.. cand activitatea cea mai intensa e la suprafata..
 

Latest posts

Latest posts

Top