What's new

grow organic

oldboat

Member
Doar ceaiurile pe sus. Apa doar pe jos. Compostul e de la Agro (compost de gradina).

@ JTM
Udarea pe jos, a mea cel putin, presupune pamantul sa-si traga apa cat are nevoie dintr-un rezervor de sub substrat. Ideea e ca pamantul nu poti sa-l supra uzi, si nu se taseaza tot udand pe sus. Eu am 4 litri disponibili, las pana se usuca, apoi umplu rezervorul iar. Alea 2 galeti de 30 de litri stau una in cealalta. In aia dinauntru am o gaura pe fund de 6-7 cm diametru, in care am bagat semisfera aia galbena care se vede in poza, care semisfera are si ea gauri la baza, si sta aproape total scufundata in apa cand pun apa noua (4 litri). Semisfera am umplut-o cu perlit complet, iar de unde incepe galeata e amestecul care l-am scris putin mai sus. Prin furtunul ala lung alimentez cu apa, iar ala scurt imi arata cand a ajuns la nivelul maxim dorit, si are si rol de eliberare presiune pozitiva si apoi negativa.
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Si se trage apa numai prin capilaritatea de la perlitul ala din emisfera galbena? Ca inteleg ca practic numai ala sta in apa, nivelul neajungand la cel al pamantului. Mare e natura asta!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
prin perlit se trage singur, nush cum e cu buretele ala sau ce e. dar perlitul odata saturat cedeaza apa solului de deasupra lui. am udat prin metoda asta ani buni.
 

oldboat

Member
Dap, si o face mult peste asteptarile mele. Cand se pleosteste de seceta, in interior ramane doar umed pe fund. Frumos ar fi fost sa mearga si sistemul de automatizare, dar nu exista un recipient sa fie si foarte rigid, si etans, si nici foarte mare. Momentan alimentez dintr-un bidon de 20 de litri. Cand l-am testat prima oara s-a strans cat o minge de fotbal, s-a deformat si gaura cu garnitura prin care trece furtunul, deci nici nu mai lasa sa treaca apa, iar cand nivelul de apa din ghiveci scadea, se egaliza cu aerul care scapa pe la garnitura, deci functiona doar la inceput. Acum m-am resemnat si ud doar cu 4 litri, dar as fi nesimtit sa spun ca nu e destul. Imi lasa o marja de timp destul de mare incat sa pot lipsi si o saptamana in caz de nevoie.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu inteleg problemele tale. exista o gramada de containere de plastic care pot fi folosite. si chiar si butoaiele ar trebui sa mearga. dar, cum ziceam si pe chat, mult mai usor ar fi de automatizat in o tava, decat in galetile tale duble.
 

oldboat

Member
Problema e ca se formeaza o presiune negativa FOARTE MARE la "udare" proaspata. Da-mi recipient de maxim 20 de litri, destul de rigid sa nu se deformeze. Nu te chinui prea mult ca am cautat eu de mi s-a acrit. Daca am testat un bidon din ala metalic de la ulei de masline, si pana si ala s-a deformat... Cand s-a deformat ai pierdut total controlul, ca sa nu mai spun daca ai scapari, si vei avea, iti da drumul la apa inainte de termen, aparaie etc. Cand intervine elasticitatea, nu mai ai control deloc. Mie imi trebuie sa stea teapan si etans, cand se termina apa din ghiveci, presiunea negativa din bidon sa-ti traga aerul din ghiveci pana se egalizeaza, apoi sa cada iar apa "noua". Cam asta era planul meu :D Dar na, m-am resemnat. Un butoias de lemn poate, ca nu se deformeaza, dar mira-m-as sa fie destul de etans sa reziste la presiunea aia. Chiar si la scapari foarte slabe, iti da calculele peste cap.

Nu-mi place sa expun nici macar apa chioara la lumina, venind vorba de tava. E o pata de-a mea ramasa de la DWC. Arata o poza, ca poate n-am inteles.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
stai, presiune negativa tu tragi apa din un rezervor sigilat si te astepti sa nu se deformeze??
si nu trebuie sa expui apa la lumina, uzi doar suficient cat sa fie absorbit de ghivecele din tava pe parcursul a cateva ore..
 

oldboat

Member
E, am dat 2 cani ca sa fiu sigur, mai ales ca ai zis ca s-ar putea sa trebuiasca sa repet peste 2 saptamani.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
man, noi am vorbit destul de clar aseara si ti-am zis si ca in timp va trebui sa acoperi si excesul de azot eliberat in timp din zatz.. asa ca acum daca ai inceput cu 2 cani, va trebui sa pui si mai mult de fiecare data. Dar tu poate nu erai acolo cand vorbeam noi, nu stiu ce sa zic. :D
 

itsmehigh

Member
stiti ceva video-uri interesante care le-ati recomanda pentru cei care vor sa inceapa o cultura organica, adica sa aiba pamant viu constant, cu rame, udari cu compost tea etc.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
one straw revolution, teaming with microbes, teaming with nutrients, astea ar fi baza. desigur, daca cautai pe forum gaseai aceste recomandari repetate de cate ori.
vezi insa ca nu s-au facut inca filme dupa ele.. :)
 

oldboat

Member
Salut !
Cea mai veche frunza:

picture.php


urmatoarea cea mai veche:



ansamblu:



cateva defecte:

 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
fa si tu pozele in lumina mai buna sau regleaza balansul de alb. asa nu se intelege nimic.
ce temperatura ai la nivelul radacinilor?
 
Top