What's new

Legalizare RO

Puff-Puff

New member
GCDP - Comisia Internationala privind Politica Drogurilor s-a reunit la Varsovia, Polonia, pe data de 19 octombrie 2012, pentru a discuta situatia tarilor Est-Europene, unde problema drogurilor este tabu.
La nivel mondial exista 7 motive pentru care marijuana este interzisa: ***
Cu toate aceste motive, GCDP se afla pe o panta ascendenta, daca privim ce sa intamplat in ultimul an in SUA si acest lucru ar putea avea un cuvant destul de greu in schimbarea strategiei Natiunilor Unite.
Campaniile de informare, care trebuiesc introduse in Europa de Est, ar trebui sa beneficieze si de suportul politic al respectivelor tari. Intrebarea este: De cat timp ar avea nevoie Romania, pentru ca legalizarea marijuanei sa beneficieze de suportul a peste 50% din populatia tarii?

picture.php
 
Last edited by a moderator:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
GCDP - Comisia Internationala privind Politica Drogurilor s-a reunit la Varsovia, Polonia, pe data de 19 octombrie 2012, pentru a discuta situatia tarilor Est-Europene, unde problema drogurilor este tabu.
La nivel mondial exista 7 motive pentru care marijuana este interzisa: ***
Cu toate aceste motive, GCDP se afla pe o panta ascendenta, daca privim ce sa intamplat in ultimul an in SUA si acest lucru ar putea avea un cuvant destul de greu in schimbarea strategiei Natiunilor Unite.
Campaniile de informare, care trebuiesc introduse in Europa de Est, ar trebui sa beneficieze si de suportul politic al respectivelor tari. Intrebarea este: De cat timp ar avea nevoie Romania, pentru ca legalizarea marijuanei sa beneficieze de suportul a peste 50% din populatia tarii?

View Image

Ai atins un subiect extrem de sensibil cand ai pomenit de 50%. In Romania interesul , sau mai bine spus implicarea in problemele care privesc existenta de zi cu zi a devenit atat de redusa, din cauza dezgustului si a disperarii catre care ne-am indreptat cu pasi siguri, incat e imposibil sa ne gandim ca 50% din populatie ar putea fi mobilizata pentru a-si spune cuvantul.

Cred insa ca in eventualitatea unui referendum pe tema legalizarii canabisului ca si drog recreativ, prezenta la urne din partea tinerilor ar fi fara precedent (cel putin in naivitatea mea asa imi imaginez ca ar fi), antrenand totodata si pe cei care se opun. Dar stim cu totii cum am obisnuit sa ne alegem destinul in ultimii 20 de ani : mai putin de jumatate se duc la vot si din acestia un pic mai mult de jumatate decid ce va urma, asta insemnand ca ar fi nevoie de 25%+1 din populatie ca sa decida directia in care se merge.

Insa eu nu vad lucrurile asa. Cand ONU (si prin asta inteleg toate statele apartenente) a decis sa scoata in afara legii o planta nu s-a organizat nici un fel de referendum sau consultare civica, ci actiunea a fost adoptata ca urmare a presiunilor si dovezilor 'fabricate' de catre delegatia US. Ca urmare mi se pare firesc ca spalarea pacatelor sa inceapa tot de la ONU, ca ei sa fie cei care isi pun cenusa in cap si sa recunoasca greseala facuta, urmata de recomandari ferme de reconsiderare a legilor in tarile apartenente.

Trebuie sa tinem cont si de faptul ca in tarile care au investit bani grei in razboiul contra drogurilor, organizand servicii si directii speciale, cu bugete pe masura, legalizarea nu este si nu va fi vazuta deloc cu ochi buni de catre cei care fac jocurile, pentru ca prea multe afaceri subterane ar avea de suferit. Miza este prea mare si orgoliile sunt multe.

Dar sa speram ca le vine mintea la cap.
 

Scoop

Member
Cred insa ca in eventualitatea unui referendum pe tema legalizarii canabisului ca si drog recreativ, prezenta la urne din partea tinerilor ar fi fara precedent (cel putin in naivitatea mea asa imi imaginez ca ar fi), antrenand totodata si pe cei care se opun.

As vrea sa cred. Aproape toata lumea pe care am intalnit-o n-are idee despre cannabis, si cu toate ca am reusit de cateva ori sa comunic situatia cum sta (cu rezultate bune) tot nu cunosc pe nimeni in afara de mine care macar se atinge de planta. Trebuie sa mai si tinem cont, este vorba de un anturaj de facultate informatica, unde presupunem ca oamenii sunt mai...informati.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Subiectul este tabu in Romania, asa ca multi prefera sa taca de teama unor posibile represalii. Altii sunt destul de indoctrinati (pentru ca au auzit ei ca marijuana e rea - vezi postul in care se vorbea despre 'cei care isi injecteaja marijuana') incat sa nu accepte din principiu.

Asa cum am mai zis, faptul ca s-ar legaliza nu ar inseamna ca toata populatia ar trebui sa stie ce-i aia cannabis si la ce se foloseste (desi probabil ca mult mai multa lume - in special pacientii cu probleme care raspund la tratamentul cu canabioizi).

As fi de acord si cu o reglementare care sa interzica total consumul de canabis la persoanele sub 18 ani si in scop recreativ pentru persoanele cu o varsta mai mica de 25 de ani (stiu ca suna discriminant, insa efectele consumului pe termen lung la adolescenti se pare ca dauneaza dezvoltarii intelectului - in sens analitic ; as vrea sa se demonstreze ca nu este asa si ca sunt stimulate doar abilitatile artistice, creative - la urma urmei nu trebuie sa fim un popor de genii, nu ? Parca as prefera un popor 'prostit' de iarba decat unul orbit de goaga dupa bani) . Asta nu inseamna ca persoanele respective nu ar mai consuma, ci ar muta responsabilitatea pe alti umeri.
 

JaJa_Man

Member
parere personala!
multi dintre voi spuneti ca romanii nu sunt pregatiti pentru legalizare si sunt 'varza' la capitolul marijuana, fie ea medicinala sau in scop recreativ. sunt de acord cu voi, insa, daca noi nu-i "educam" ... atunci cine?
credeti ca vor fi emisiuni la tv sau radio in care sa informeze poporul roman despre proprietatile reale ale marijuanei?
ma indoiesc ...

Si crezi ca va lua cineva in considerare ceea ce spunem noi ?
 

Scoop

Member
Problema e ca daca te apuci sa vorbesti de iarba se uita la tine lumea de parca tocmai ai injectat ceva in vene. Cred ca odata ce destule tari se trezesc si legalizeaza o sa fie destul de greu sa mai creada lumea in pacalelile care le-au invatat.
 

pagabboy

Active member
Problema e ca daca te apuci sa vorbesti de iarba se uita la tine lumea de parca tocmai ai injectat ceva in vene. Cred ca odata ce destule tari se trezesc si legalizeaza o sa fie destul de greu sa mai creada lumea in pacalelile care le-au invatat.

O sa se intample poate cand voi ajunge eu peste 60 de ani si cei care au inhatat pacalelile din trecut nu vor mai fi .....poate atunci.....
ma gandesc ca mai au si urmasi :laughing:
 

czeslaw

New member
What is curenntly MJ law situation in Romania ? As im find is prohibited but no problem to have little amount ? Romania not in Schengen so u can't travel with MJ ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Any quantity will get you in trouble. Maybe you'll be left with just a fine if you have a small quantity on you as a tourist, but the law says prison even for small quatities, in fact we have no threshold defined between small and big quantities. The difference is between selling, and personal consumption, but even if it's for personal consumption, having large quantities can get you to a trafficking sentence. So take care, don't do stupid things abroad..
You can't travel with weed over any country border (that's international traffic), doesn't matter Schengen or not.
 

Basel

New member
Salutare lume, am dat din greseala peste forumu asta si am zis sa citesc ce zice lumea pe subiectu legalizarii.

E cale lunga la noi, doua exemple:
- i-am spus unui prieten care are 22 de ani (care il consider destul de descuiat la minte) ca la o vizita in UK am fumat MJ la greu si el ma intreaba "dar ceva ai tras pe nas?" De parca aceste doua chestii au vreo legatura. eu unu pun punct la MJ si atat.

- am prieteni care fumeaza iarba destul de des si chiar si ei considera cannabisu a fi mai rau decat alcoolu, pai cum naiba? Pot sa fumez intr-o seara de sa nu stiu ce-i cu mine si a doua zi n-am nimic(doar ca ma trezesc mai tarziu, deci dorm mai bine)..dar daca discuti de mahmureala dupa orice tip de bautura alcoolica toti suntem experti in remedii, plus multe alte probleme de sanatata rezultate de la consumul de alcool regulat.

Sunt de parere ca daca vrem ca sa se legalizeze la noi curand trebuie sa folosim aceleasi metode ca si in politica:

- sponsorizate de talk-show-uri pe subiect cu oameni "incurajati" sa zica doar de bine, nu ca n-ar fi buna planta dar momentan e mult mai popular la noi sa zici de rau fata de cannabis.

- facute niste reportaje speciale cu oamenii care au nevoie de cannabis ca si tratament, si nimic nu starneste mai multa simpatie decat niste mame/rude inlacrimate pentru ca persoanele iubite nu au access la tratamente cu planta - poate participa unu la dansez ptr tine ca sa stranga bani sa se mute in Amsterdam/US sa poate beneficia de tratament cu cannabis

- Asa cum "dragii" nostrii alesi dau sacosele colorate la electorat, s-ar putea face o campanie de informare si ptr legalizare prin impartirea de sacose cadou care sa includa si un dvd cu un documentar foarte bine realizat si scurt cat sa nu se plictiseasca nimeni.

Problema este cine ar vrea sa bage banii astia in campania asta? Se poate organiza o strangere de fonduri cu mediatizare internationala.


De asta mi-e greu sa cred ca o sa se legalizeze prea curand cand pana si aia care fumeaza inca au impresia ca este daunatoare..dar sper ca dupa ce se legalizeaza pe plan federal in state poate incepe si in UE sa se miste ceva si abia apoi gura-casca astia de la putere o sa miste si ei ceva.

PS: sper ca se intelege ce am scris, e 4:20 si-s rupt de somn :faint:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Stii pe cineva care ar fi dispus sa faca activism pentru aceasta cauza in tara asta in care esti considerat vinovat daca ai facut greseala de a deschide gura ? In orice caz nu poate fi din randul consumatorilor sau al crescatorilor, pentru ca asta ar inseamna riscuri suplimentare pt el.
 
X

xplodbleu

Stii pe cineva care ar fi dispus sa faca activism pentru aceasta cauza in tara asta in care esti considerat vinovat daca ai facut greseala de a deschide gura ? In orice caz nu poate fi din randul consumatorilor sau al crescatorilor, pentru ca asta ar inseamna riscuri suplimentare pt el.

Intrebarea trebuia pusa asa: "e vreunu care nu fumeaza/cultiva dar care iubeste atat de mult cauza incat sa iasa in fata? " :bump:


Ala eu.. ala eu!...
 

Scoop

Member
Problema este cine ar vrea sa bage banii astia in campania asta?

Daca se gaseste vreo metoda sa puna un patent ceva pe vreun derivat chimic cu efecte similare stai sa vezi ce repede se legalizeaza...doar produsul lor. Marinol au incercat, dar nu se da lumea in vant dupa el pentru ce nu se compara deloc cu planta crescuta normal.

Eu raman de parerea ca la noi o sa se intample ceva doar cand vad dragii parlamentari ca majoritatea statelor de pe glob s-au gandit sa legalizeze. Nimeni in putere nu prea ia initiativa sa incerce sa schimbe ceva, chiar daca actualul sistem functioneaza prost de foarte mult timp.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
bani se gasesc, dar sa fie persoana aia serioasa care sa se bage in fata.

se poate face un ONG la care toti putem dona acei 2% anual din salariu, sau face donatii deductibile de pe firma. (toate astea fara costuri suplimentare pentru noi, personal)
 
Top