What's new

Legalizare RO

D

dragosant

aveti dreptate pana nu vedem fapte , nu prea poti da doi lei pe parlamentari , dar sunt unii care daca s-ar gandii (si altii care deja se gandesc) ar scoate bani frumosi din adoptare unei legi corespunzatoare + ca ar da in cap la dealari si la otravurile de soareci care din pacate inca se mai vinde
 

MJgrow

Active member
de ce inca esti de parere ca sunt cu mainile curate in aceasta industrie?

E mai usor sa iei banu de pe droguri tot decat sa mai platesti impozite la stat.

cam pe principiul asta merge. Il vine el cu mana lui? NU. La el ajunge doar banul. Restul sunt soldatii/pionii.
 

spiderbud

New member
Eu m-as astepta la o tolerare urmata de o legalizare. Nu poti legaliza brusc fara sa vezi cum va evolua cand e tolerata . ( pana atunci , vise fratele meu , vise :D )
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Care ar fi temeiul legal al tolerarii ? Chiar daca in tara asta cei mari nu respecta legile, totusi cand vorbim de tolerare trebuie sa existe un cadru legal care sa reglementeze acest lucru.

Altfel, dupa cum ziceam intr-un post din threadul cu proiectul de lege, ar aparea interpretari de ambele parti : pe de o parte unii ar profita de aceasta tolerare pentru a face (multi) bani (negri), iar de cealalta parte politia si-ar putea gasi 'clienti' pe alese din randurile consumatorilor (stim cu totii ca reprezentantii politiei nu sunt nici pe departe usa de biserica - pfiu, iar am adus vorba de biserica).

Eu cred ca tolerarea nu ar fi decat o capcana pe care ne-o intindem singuri. Sa nu uitam ca e vorba de societatea romaneasca si nu discutam despre ce s-ar putea face si cum ar putea fi mai bine, ci trebuie sa privim realitatea asa cum este.
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
Care ar fi temeiul legal al tolerarii ? Chiar daca in tara asta cei mari nu respecta legile, totusi cand vorbim de tolerare trebuie sa existe un cadru legal care sa reglementeze acest lucru.

Altfel, dupa cum ziceam intr-un post din threadul cu proiectul de lege, ar aparea interpretari de ambele parti : pe de o parte unii ar profita de aceasta tolerare pentru a face (multi) bani (negri), iar de cealalta parte politia si-ar putea gasi 'clienti' pe alese din randurile consumatorilor (stim cu totii ca reprezentantii politiei nu sunt nici pe departe usa de biserica - pfiu, iar am adus vorba de biserica).

Eu cred ca tolerarea nu ar fi decat o capcana pe care ne-o intindem singuri. Sa nu uitam ca e vorba de societatea romaneasca si nu discutam despre ce s-ar putea face si cum ar putea fi mai bine, ci trebuie sa privim realitatea asa cum este.

Atunci, ce propui? eu unul vad tolerarea ca fiind cea mai in regula in momentul asta pentru noi...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
A apucat cineva sa ajunga ca sa ne spuna si noua ce se intampla acolo?
Cata lume vine, cati reprezentati ai presei, ce s-a discutat etc.?
 

gabigowriel

New member
legalizare???

legalizare???

Este aproape imposibil sa fie legalizat cannabisul de orice fel in Romania!
EU,am "avut o tentativa" sa cultiv LEGAL cannabis sativa,canepa noastra romaneasca ce inainte de 1989 era cultivata pe vreo 45-50000 de hectare!
Am ajuns la Directia Fito-Sanitara intr-un final dupa MULTE telefoane date in stanga si-n dreapta,cei de acolo m-au trimis la "SEMINTE" (la parterul cladirii :woohoo: ) Domnisoarele de acolo facandu-mi o copie la xerox a actelor ce-mi trebuie si TARIFELE pentru toate cele!
Tras linia dupa un calcul simplu ,fara sa vorbesc cu persoana ce se ocupa direct de AUTORIZAREA persoanelor fizice sau firme ,rezulta ca daca esti suficient de "tampit" sa te apuci de cultivat canepa romaneasca pe minim un hectar de teren,vei scoate TU bani din buzunar(daca-i ai),doar ca sa cultivi asa ceva!
Probabil ca ar putea fi mai avantajos sa ai tu terenul tau si sa nu fii obligat la contract de arenda,utilajele tale pentru lucrarile agricole inclusiv recoltat(asta-i cea mai grea operatiune si "delicata" ,deoarece semintele se coc PE RAND...deci un compromis trebuie facut).
Si cateva informatii ce le-am obtinut cu greu si multi nervi:
1.kg de samanta de canepa soiul "Zenit" sau "Secuieni-Jubileu" costa 6 euro fara tva.
2.lucrarile agricole necesare la un hectar sunt cam asa: arat=300roni; discuit si semanat alti 300roni,taierea varfurilor plantelor pentru a mari nr. inflorescentelor si implicit al semintelor=manual sau utilaj specializat ce se monteaza la tractor si tunde lateral cultura...
recoltat si treierat=chiar n-am habar si nici n-am mai incercat sa aflu costurile,dar o combina iti trebuie SIGUR.
3.contractul de arenda prevede ca din ce incasezi pe recolta dai 30% proprietarului de teren.
4.din moment ce VINZI "ceva" unei firme vei fi obligat sa platesti TVA la "dragul nostru stat roman"...(vreo 24% din totalul marfii de pe hartie/factura)
Acuma,scadeti voi din mia(1000) de euro pe care CANAH ROMANIA are "tupeul" sa tii-i dea pentru 1000 kg de seminte(n-am mai intrebat daca include transportul de la ... sa zicem Buzau pana la Salonta,judetul Bihor,vreo 670km sau in jur de 1000roni daca ar fi sa le trimit recolta cu firma de transport...);toate sumele de mai sus, si vedeti voi cu ce ramaneti!
Tot ce pot sa mai spun este ca statul RROMana creat toate conditiile pentru ca un om cinstit si MUNCITOR sa NU planteze aceasta planta!
SI nu vad de ce si-ar schimba aceasta atitudine JEGOASA si criminala la adresa romanilor ce se zbat in saracie(unii,ca altii se lafaie in huzur).
Am avut "neste idei" inca de acum 12-13 ani sa plec dreaqului din tara asta ce colcaie de comunisti si courve politice dar am zis sa fiu "patriot"/nationalist ,sa raman si sa-mi iubesc tara si sa muncesc aici!
"CRED"/sunt 1000% sigur convins ca am facut greseala vietii mele si nu stiu daca mai pot rectifica ceva ,la fel de usor cum ar fi fost acum 13 ani...
Cat despre legalizat, revino-ti in fire si muta-te in Olanda ca e legal orice tip de cannabis indiferent de nivelul de tetrahidrocanabinol sau canaboide/chiar te incurajeaza statul olandez sa cultivi asa ceva; eu stiu sigur ca voi incerca din rasputeri sa ies din groapa asta plina cu rahat numita RROMania!
In rest,toate cele bune
!:joint:
 

Bonng

New member
Medical Marijuana Inc. a format compania Canipa Holdings, care se va ocupa de lansarea şi distribuţia produselor companiei în Europa. De acest lucru se va ocupa echipa care va lucra la Bucureşti. Canipa Holdings îşi va concentra eforturile pentru a obţine aprobări europene pentru produse, dar şi pentru marketarea întregului portofoliu al Medical Marijuana.

Canipa Holdings se află în prezent în discuţii cu autorităţile europene de sănătate pentru obţinerea aprobărilor preliminarii în următoarele 60 de zile. Aprobările finale sunt estimate a fi obţinute în 90 de zile. Odată obţinute aprobările, produsele companiei vor fi vândute prin parteneriate de distribuţie în ţările membre ale Uniunii Europene.

De asemenea, compania anticipează că va obţine aprobări şi pentru alte state din Europa, precum Albania, Andorra, Armenia, Moldova, Monaco, Rusia, Ucraina şi Norvegia.

„Acesta este un pas important pentru Medical Marijuana. Am petrecut ani pentru dezvoltarea portofoliului nostru de produse şi pentru construirea unei reţele de distribuţie. Odată cu aprobările din statele UE, produsele noastre vor ajunge la milioane de noi clienţi”, a declarat Michael Llamas, preşedintele Medical Marijuana.

Ce produse comercializează Medical Marijuana

CanChew Biotech este folosit în tratarea durerii şi a altor probleme medicale cu ajutorul gumei de mestecat, ce are la bază produse medicale din canabis şi canabinoide. Produsele de wellnes pe bază de cânepă, băuturi cu infuzii de cânepă sau capsule de cânepă sunt alte produse care fac parte din portofoliul companiei.

Medical Marijuana este prima companie care a primit acordul legal pe piaţa produselor de cânepă şi a marijuanei medicinale. Compania este formată dintr-un portofoliu diversificat de produse, servicii, tehnologie şi afaceri axate exclusiv pe industria de cânepă şi canabis.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Interesanta informatie, dar ai putea sa ne spui si sursa ei (L.E. in afara de http://rapcea.ro/2012/07/25/medical-marijuana-ajunge-in-romania/)?

Deci intr-o tara in care esti privit ca un paria daca pomenesti cuvantul "Mariuana" sau "Cannabis" va activa o terta entitate pentru a obtine aprobari de introducere pe piata de produse derivate (adica extracte/concentrate - deci care intra in categoria "droguri de MARE risc" , conform legislatiei in vigoare) din cannabis ?

Stiam ca Romania e tara tuturor posibilitatilor , dar nici chiar asa.

Adica o sa poti cumpara de la farmacie extract de cannabis, la sticluta, si o sa fie perfect legal (oare ?) , dar daca te prinde garda cu jointu in bot (sau in buzunar) ai sfeclit-o ? WTF !!!

Interesant subiect, daca ai mai multe informatii ti-am fi recunoscatori sa ni le impartasesti.
 

sznake

jarhead
Hehe, e placut sa te mai delectezi cu cate un vis :) ..dar mie imi aminteste de o faza de prin 2009 cand se zvonea ca exista in parlament un proiect de lege pentru legalizare si se va legaliza in f scurt timp.. :)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Hehe, e placut sa te mai delectezi cu cate un vis :) ..dar mie imi aminteste de o faza de prin 2009 cand se zvonea ca exista in parlament un proiect de lege pentru legalizare si se va legaliza in f scurt timp.. :)

:laughing::laughing: VISE !!!
 

Latest posts

Latest posts

Top