What's new

Legalizare RO

Paff

Member
Va rog sa va expuneti parerile voastre in legatura cu ce ar fi de facut pt. legalizarea Marioarei in RO.
Cu cateva ore in urma rula la HBO un film romanesc "Poliţist, adjectiv" , cu Dragos Bucur. Ca film... foarte slab... Un scurt metraj, umplut cu arta autista romaneasca, produsul fiind un film politist de doua ore. Iti cam trebuie marioara si rabdare sa-l urmaresti.Ceea ce vreau eu sa scot in evidenta este mesajul acestui film. Faptul ca un politist de sectie urmareste niste pusti care fumeaza iarba, el fiind mustrat de constiinta, pentru faptul ca este constrans de superior sa le insceneze un flagrant pentru a-i arunca dupa gratii. Politistul refuza sa faca flagrantul si incearca sa le explice superiorilor ca acei pusti nu sunt dealeri ci doar fumeaza... iar in opinia lui nu prezinta vre-un pericol pentru societate... mai ales ca, vizitand si el cehia , a vazut ca acolo este tolerat fumatul si crede ca in scurt timp vom avea si noi o lege in ceea ce priveste legalizarea. Poate va sensibiliza ceva capete incoronate bugetare acest film.
Sa va zic, cum vad eu lucrurile...... In primul rand: trebuie sa existe o comunitate de consumatori sustinatori ai legalizarii, chiar si virtuala, cu presedinte... consilieri,... sa propunem un proiect de lege... sau modificari la legea actuala, ca in politica... dupa care, intrat in contact cu partide persoane sau organizatii guvernamentale care sustin sau sunt de acord cu legalizarea marihuanei inclusiv mass media. In cazul nostru EBA : http://www.videonews.ro/action/viewvideo/14725/EBA-sustine-legalizarea-marijuanei/
Distribuirea prin intermediul cd-urilor sau link-ului filmul documentar "The Union" http://www.lukasig.com/theunion_ro.html senatorilor, parlamentarilor si propunerea spre difuzare unor posturi tv. Cea mai mare problema la noi este dezinformarea. Va dati seama ca majoritatea or sa zica... - cum sa fie de acord sa ajunga sa fumeze marijuana copii lor..... sa devina dependenti, sa faca psihoza, supradoza si sa moara... sau cancer la cap....:beat-dead nu vad o solutie in referendum sau marsuri....
Vreau pareri pozitive... nu vreau Gica Contra pe acest topic.... Daca exista o sansa dintr-o suta sa putem initia o miscare in favoarea legalizarii, va rog sa o expuneti.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
stiu ce vreau sa spun dar nu pot sa exprim in cuvinte.. sper sa nu uit si sa revin sa imi expun parerea. :booked:
 

hamstorg

Member
Well,trebuie organizare si spate,si fii sigur ca ai sa petreci niste nopti reci la zdup daca te afirma lumea ca initiator ;))

Facem si noi ca minerii mai intai prin provincie dupa intram in capitala...sa se faca niste miscari pro Weed prin orasele sa se vada comportamentul si probleme pe care le vei intampina.

Repet cea mai mare problema este organizarea,de asemenea publicitatea este o resursa excelenta!

Cei de la Happyfish au o groaza de vizitatori,un spot de la ei,un site serios de aici de acolo,si desigur niste spate la parlament,se poate ajunge undeva :)

Recapitulam

1.Publicitate(reclama,site,stickies pe strazi,sa ai pe cineva la orange care sa iti dea data de baze de numere sa trimiti mass message(asta e exagerata dar nu imposibila,gen mass mess prin tel.O sa imi vina si altele in cap :)) am o imaginatie cat de cat.
2Organizarea unui Pro Weed protest.
3.Timp si sacrificiu (fi sigur ca ai sa sacrifici pentru asa ceva,toti vom sacrifica!)
4.Spokesperson (bine informat,intelectual,care sa stie ce vorbeste,sa inchida gura tuturor care vor comenta si gesticula campaniei pro Weed (gen vadim si baietii)


Cam la atata ma pot gandi la 3 dim,sunt f obosit.


Contradictoriu,sa-mi spun parerea despre minunata noastra tara,eu sincer iti spun ca noi nu suntem ready pentru asa ceva.
Am spus asta si o voi spune inca odata.Noi avem alte probleme,suntem inca o tara subdezvoltata din punct de vedere financiar,cultural si multe alte probeleme la care nici nu vreau sa ma gandesc.
+Ca fiind tara cu mare etc, Romania o sa fie mecca de adus si transportat droguri etc,si asta nu o sa le convina la multi asa spusi 'anti-drog'
Poate vorbesc eu prostii,corectati-ma,mi-am spus parerea oricum o fi ea.

Astept Wall of text de la explo cand revine pe pamant,sunt sigur ca are multe de descarcat de pe suflet pe tema asta ;))
 

Paff

Member
Intai trebuie informata lumea.... abia dupa aia facut mars... etc. Nu faci marsul ca sa informezi.... ca lumea tot drogat te va face. Dupa ce ai facut toate eforturile de informare ... dezbateri tv.. abia dupa faci marsul. Lumea inca nu face diferenta intre aceste space shop-uri si iarba... ei cred ce vad la televizor... copii ajunsi in spitale dupa ce-au fumat iarba legala. Lumea trebuie sa vada ca suntem niste oameni normali ca si ei....Nu dam in cap dupa ce fumam, nu ne gaurim venele... nu ne tremura mainile. Asa cum ei prefera sa bea o tuica noi preferam un joint... Trebuie gasiti niste reprezentanti, oameni care apar pe sticla cunoscuti.... care sa aiba curajul sa spuna public ca fumeaza.. si care sa participe la dezbateri tv. Intai parerea mea este ca trebuie folosita mass media...
 

arigog

Member
Intai trebuie informata lumea.... abia dupa aia facut mars... etc. Nu faci marsul ca sa informezi.... ca lumea tot drogat te va face. Dupa ce ai facut toate eforturile de informare ... dezbateri tv.. abia dupa faci marsul. Lumea inca nu face diferenta intre aceste space shop-uri si iarba... ei cred ce vad la televizor... copii ajunsi in spitale dupa ce-au fumat iarba legala. Lumea trebuie sa vada ca suntem niste oameni normali ca si ei....Nu dam in cap dupa ce fumam, nu ne gaurim venele... nu ne tremura mainile. Asa cum ei prefera sa bea o tuica noi preferam un joint... Trebuie gasiti niste reprezentanti, oameni care apar pe sticla cunoscuti.... care sa aiba curajul sa spuna public ca fumeaza.. si care sa participe la dezbateri tv. Intai parerea mea este ca trebuie folosita mass media...

d`acord:biggrin:
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
DROG1, droguri, s.n. 1. Substanță de origine vegetală, animală sau minerală care se întrebuințează la prepararea unor medicamente și ca stupefiant. 2. (Fam.) Medicament. – Din fr. drogue.
Sursa: DEX '98

o fi o problema de perceptie? definitia este corecta si utilizarea cuvantului, cand vine vorba chiar si de iarba, este din nou corecta. problema este ca acest cuvant are conotatii negative. nu e de mirare ca denumirea de drogherie este mai rar intalnita decat cea de farmacie, iar cuvantul drog a fost inlocuit de "medicament".

perceptia publicului a fost influentata prin prezentarea elementelor negative. nimeni nu se va uita la o stire despre un avocat care fumeaza iarba si are o cariera excelenta, sau o stire despre un doctor care in timpul saptamanii opereaza oameni si face transplanturi iar in weekend da la peste cu prietenii si serveste o bere si un joint...

sa educam masele.... ce idee utopica. sincer ar fi foarte tare daca ne-ar asculta lumea, pentru ca multi suntem gata sa ii invatam. problema este apatia romaneasca si antipatia fata de invatamant. multi au crescut cu ideea ca educatia este ceva fortat asupra ta si bineinteles ca nu iti place si te opui. acum vin altii sa te invete ceva despre care tu deja "stii tot". Zidul ala va fi greu de daramat pentru ca fiecare persoana va apara cu tarie lucrurile pe care el le crede ca fiind reale. in mintea lui el isi apara realitatea iar tu te inseli amarnic. cine esti tu sa il inveti pe el?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
9 din 10 tineri cu varstele intre 15 si 24 de ani au raspuns negativ unui sondaj legat de schimbarea statutului legal al cannabisului in Romania pe parcursul anului 2008.. si noi vrem sa legalizam? L:DL
Daca erau batrani care au spus asta, eram de acord.. dar in conditia care e vorba de tineri.. nu vad de ce nu ar fi de acord.. stiti cum e nu iti place nu bagi.. dar de ce sa fii contra? N-am pretentii de la Tanta din Afumati sa fie de acord la 70'j de ani, dar ma asteptam ca macar 30-40 % dintre tineret sa fie de acord cu o posibila tolerare.

Concluzie:
N-am un emoticon cu un lacat suficient de mare ca sa pot arata cat de incuiati la cap suntem ca popor. Asteptati voi legalizarea, eu imi traiesc viata pana atunci.. :)
 

Paff

Member
9 din 10 tineri cu varstele intre 15 si 24 de ani au raspuns negativ unui sondaj legat de schimbarea statutului legal al cannabisului in Romania pe parcursul anului 2008.. si noi vrem sa legalizam? L:DL
Daca erau batrani care au spus asta, eram de acord.. dar in conditia care e vorba de tineri.. nu vad de ce nu ar fi de acord.. stiti cum e nu iti place nu bagi.. dar de ce sa fii contra? N-am pretentii de la Tanta din Afumati sa fie de acord la 70'j de ani, dar ma asteptam ca macar 30-40 % dintre tineret sa fie de acord cu o posibila tolerare.

Concluzie:
N-am un emoticon cu un lacat suficient de mare ca sa pot arata cat de incuiati la cap suntem ca popor. Asteptati voi legalizarea, eu imi traiesc viata pana atunci.. :)

Pai ce treaba are ala de 15 ani? Daca e sa se legalizeze sa se legalizeze de la 22 de ani si sa-l bage la bulau pe ala care-i da sa fumeze unuia sub 22 de ani. Tu ce-ai fi raspuns la 15 ani la ora de dirigentie daca ti s-ar da un sondaj de legalizare a marijuanei? Mai scade-i pe astia din aia 9.... si mai scade-i si paia care-i intrebi ce e cannabis-ul si-ti spun ca-i o specie de soarece... sau care stiu ca marijuana se macina, se incinge in lingura, se baga in seringa si se injecteaza in vene.... dupa care faci spume la gura:bashhead:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
apai la 15 ani in zilele noastre daca m-ar intreba diriginta daca sunt de acord cu tolerarea clar as spune ca da.
ideea este ca nu a fost un vot ci un sondaj.. aia de 15 ani din 2008 ar fi aia care ar vota cativa ani mai tarziu.. :)

dezamagitor oricum!
 

dalin

Member
ati ascultat europa fm la ora 1 la editia stiri!una dintre ele a fost despre legalizare drogurilor usoare!si tot ce au avut de spus a fost:lumea nu e informata trebuie sa facem chestia asta ,ar trebuie sa le folosim aceste droguri in medicina exact cum fac si celelalte state din uniune!eu sunt de parere ca o sansa avem!:D
 

boltzar

Member
Halal legalizare. L-am vazut pe idiotul ala de Abraham, fost presedinte al Agentiei Nationale Antidrog, spunand urmatoarea aberatie: Dintr-o planta de cannabis se scot 1,7 kg de 'substanta'.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai e corect man, daca ei calculeaza si frunzele si tulpina.. normal ca iese 1.7 kg in medie.
 

AnimalTT

Member
aiurea, oricum eu inca sper la legalizare, am auzit ca anu viitor sau peste 2 ani ar fi posibil legalizarea in ungaria(nu retin unde am citit dar o sa caut si revin cu update).
Daca nu legalizat/tolerat pentru consum macar pe plan medical ...
peace
 

sznake

jarhead
Doamne, asta e abuz! Dar si ignoranta celor abuzati...

Deci cica "SE PRESUPUNE ca era canabis"!!! Asta nu e motiv suficent sa fii fortat sa ti se ia probe biologice!

Mai intai trebuiau sa testeze materia vegetala sa vada ce era! Putea sa fie CEAI CHINEZESC!
 

ProCan

Member
Poporul Roman ori Sufera!!! Ori e prost!!


Generatia care a crescut sanatoasa fizic, fara E-uri ,fara caldura ,fara prea multa lumina ,si doar cu Ceausescu ani si ani la rand pe micile ecrane,.Ati adus cadouri generoase generatiilor tinere.Cadouri ce cuprind :
Gandiri Bonlavicioase ,Ideei comuniste,Senzatii de neputinta pe langa asta ati mai si predat cu succes cum se indura raul,etc
Ati facut Mari sacrificii !!Ati fost la revolutie (Inceputa de serviciile secrete ruse (Nu ramaneam noi singurii in cortina de fier) apoi au mai si murit romani nevinovati (macar pe sa ii fi razbunat cand vedeati ca tara e furata sub ochii vostri)si apoi datorita tot acestei simptome pe care o purtati, nu ati facut nimic.Ati lasat tara de izbanda.SA fure cine vrea!
Ati fost invatati sa indurati sa ganditi intr-un anumit fel si acum aceste roade se vad prin toata tara.(Traim bine)!
Acum macar incercati sa schimbati mentalitatea sau daca nu puteti macar lasati-va copiii sa gandeasca liber si sanatos.
Idioti nu va pot numi deoarece respect in general varsta dar daca acest lucru nu m-ar fi impiedicat cu siguranta v-as categoriza ca pe niste unii mari.
Apropo de cei care nu au crescut in regimul comunist si sunt impotriva marijuanei !
Voi sunteti roadele stricte ale ideeilor bonlavicioase si comuniste ale parintilor vostri si ar trebui sa puneti mana sa ganditi singuri.Dar am uitat! Vai, Daca va permiteati sa munciti si sa va intretineti singuri de la 18 ani ca in strainatate cu siguranta gandeati altfel.
Asta ma tem ca nu este posibil deoarece tara este ingenuncheata si umilita si indatorata si si si si si.
Suferiti aceasta mutatie negativa de mentalitate.
Incercam sa prindem Cehia,Spania,Canada,Olanda Din urma?
Ne lipsesc fix multi romani fara nici cea mai mica umbra de comunism si pe langa asta cu mult curaj,cu multe cunostiinte in sistemul asta facut de greci +Unitate libera in gandire.
Poate ca sunt idealist si am fost atacat energetic de sistem:)),dar Romanii au mai facut gura impotriva sistemului si in 1907 daca nu ma insel si in 1948.
Sper totusi ca sa gasesc o asemanare intre poprul roman cel Luptator si Destept cu orarul aproape neschimbat al cutremurelor din vrancea.
Colegi forumisti unde gresesc?
[/B]
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce cauti in romania?
decat sa incerci sa te minti ca vei prinde alte tari din urma.. poti sari direct la a te muta acolo, daca crezi ca iti va fi mai bine. :2cents:
 
Top