What's new

Εξωτερική καλλιέργεια

akorn

Member
χαιρεται παιδια,μια ερωτηση,σκεφτομαι φετος να παρω απο royal queen seeds to Critical το εχει δουλεψει κανενας στο παρελθον να εχω μια εικονα?se feminished θα παρω,εξισου μιλουσα μαζι τους και μου λενε 500-600 gramms per plant dried.λετε να ισχυει???
 

ganja3

Member
χαιρεται παιδια,μια ερωτηση,σκεφτομαι φετος να παρω απο royal queen seeds to Critical το εχει δουλεψει κανενας στο παρελθον να εχω μια εικονα?se feminished θα παρω,εξισου μιλουσα μαζι τους και μου λενε 500-600 gramms per plant dried.λετε να ισχυει???
πολλά φυτά μπορούν να έχουν αυτές τις αποδόσεις . εάν τα ξεχάσεις στην ανάπτυξη , εάν έχουν χώρο και πολλά βατ . το Critical θα το έλεγα μέτριο σαν μαστούρα , εύκολο σαν φυτό . η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι και καλά στα τόσα που έβγαλα , αλλά σίγουρα δεν με εντυπωσίασε για να μην το θυμάμαι και καλά .
 

akorn

Member
πολλά φυτά μπορούν να έχουν αυτές τις αποδόσεις . εάν τα ξεχάσεις στην ανάπτυξη , εάν έχουν χώρο και πολλά βατ . το Critical θα το έλεγα μέτριο σαν μαστούρα , εύκολο σαν φυτό . η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι και καλά στα τόσα που έβγαλα , αλλά σίγουρα δεν με εντυπωσίασε για να μην το θυμάμαι και καλά .

Ξερεις καποια καλη ποικιλια για εξω?το θεμα ειναι οτι δεν εχω την δυνατοτητα να ξεκινησω με λαμπες οτι ειναι να γινει κατευθειαν εξω στο χωμα,επισης μου αρεσε επειδη το εχω δοκιμασει κιολας το amnesia hazeπολυ καλη μαστουρα και γενικα feelings!!!!
 

ganja3

Member
ψάξτω λίγο εδώ μέσα , κάτι θα βρεις , εγώ είμαι ιντορας κυρίως , αν και δεν καταλαβαίνω και πολύ την διαφορά που βάζουν για τα μέσα και έξω
 

akorn

Member
ψάξτω λίγο εδώ μέσα , κάτι θα βρεις , εγώ είμαι ιντορας κυρίως , αν και δεν καταλαβαίνω και πολύ την διαφορά που βάζουν για τα μέσα και έξω


ganja φιλε μου το εψαξα πολυ δεν βρηκα κατι στην εξωτερικη καλλιεργεια που να μην απαιτειται στην αρχη ξεκινημα με λαμπες και υστερα μετα στην φυση απορω κιολας γιατι λεγεται και εξωτερικη τελος παντων εκει που θελω να καταλειξω ειναι οτι επειδη δεν εχω την δυνατοτητα για μερος με λαμπες ουτε ενα λεπτο μιλαω με τους ολλανδους και πιστευω το καθε τι που μ λενε απο την αποψη με λεει ο αλλος στο ροιαλ κουιν σιντσ για το amnesia haze ειναι το τοσο ευκολο λεει σε φαση τα πετας κατω και πας μετα απο 4 μηνες και θεριζεις.καταλαβες?θα ηθελα αν καποιος εδω μεσα το εχει κανει να με βοηθησει.το σπορι στο χωμα κατευθειαν εξω αυτο εννοω,να σε πω την αληθεια εχω καλα δυνατα ντοπια σπορια 4.5μετρων δεντρα αλλα θελω απο ολλανδια γιατι ειναι φεμ θα βαλω και απο τα ντοπια εννοειται α:woohoo::woohoo::woohoo:
 

420brother

Member
αδερφέ στην ουσία όλοι καλλιεργούν μέσα γιατί έτσι μπορείς να δημιουργήσεις τις εποχές που θες και το φυτό μετά απαντάει ανάλογα. Λίγο που έψαξα το amnesia στο RQS βρήκα αυτά:

Flowering time: 10-11 Weeks
Harvest month: October

που σου λέει ότι πέρα από 1-2 μήνες Veg έχει και 3 μήνες περίπου Flower, επίσης ότι συνήθως θερίζεται τον Οκτώβριο, εγώ απ'αυτό καταλαβαίνω ότι φυτεύεις κάπου στο Μάιο και από εκεί και πέρα θες ένα 5μηνάκι.

Αυτό που είπαν πάντως για το πέταμα και θέρισμα όποτε σου καυλώσει πιστεύω δεν ισχύει. Μέχρι ένα βαθμό μπορείς να το κάνεις. αλλά σίγουρα θέλει πότισμα τακτικά όπως κάθε φυτό, μπορείς να το ταΐσεις και πιο εύκολα έξω που το flushάρει η βροχή. Επίσης έξω θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα με έντομα και αρρώστιες οπότε πρέπει να είσαι από πάνω να ελέγχεις πολύ συχνα.

Αν το έχεις σκεφτεί ότι θα ρίξεις 5 σπόρια σε κανά βουνό και θα πας μετά το καλοκαίρι να θερίσεις, δεν υπάρχει αυτό πουθενά. Όλοι όσοι το κάνουν αυτό παίρνουν μεγάλες προφυλάξεις, τα ποτίζουν συχνά και βάζουν πράγματα όπως πλέγμα τριγύρω απ την περιοχή για να μη στα φάνε ζώα και 1002 ακόμα, άσε μπάτσους και ρουφιάνους αυτά δε τα λέω καν.

Προσωπικά βρίσκω το outdoor μακράν πιο δύσκολο και challenging, και σίγουρα αν το επιχειρούσα κάποτε θα περίμενα πρώτα να μάθω τη διαδικασία από indoors και μόνο όταν θα ένιωθα έτοιμος για την δοκιμή θα προχωρούσα.
 

akorn

Member
αδερφέ στην ουσία όλοι καλλιεργούν μέσα γιατί έτσι μπορείς να δημιουργήσεις τις εποχές που θες και το φυτό μετά απαντάει ανάλογα. Λίγο που έψαξα το amnesia στο RQS βρήκα αυτά:

Flowering time: 10-11 Weeks
Harvest month: October

που σου λέει ότι πέρα από 1-2 μήνες Veg έχει και 3 μήνες περίπου Flower, επίσης ότι συνήθως θερίζεται τον Οκτώβριο, εγώ απ'αυτό καταλαβαίνω ότι φυτεύεις κάπου στο Μάιο και από εκεί και πέρα θες ένα 5μηνάκι.

Αυτό που είπαν πάντως για το πέταμα και θέρισμα όποτε σου καυλώσει πιστεύω δεν ισχύει. Μέχρι ένα βαθμό μπορείς να το κάνεις. αλλά σίγουρα θέλει πότισμα τακτικά όπως κάθε φυτό, μπορείς να το ταΐσεις και πιο εύκολα έξω που το flushάρει η βροχή. Επίσης έξω θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα με έντομα και αρρώστιες οπότε πρέπει να είσαι από πάνω να ελέγχεις πολύ συχνα.

Αν το έχεις σκεφτεί ότι θα ρίξεις 5 σπόρια σε κανά βουνό και θα πας μετά το καλοκαίρι να θερίσεις, δεν υπάρχει αυτό πουθενά. Όλοι όσοι το κάνουν αυτό παίρνουν μεγάλες προφυλάξεις, τα ποτίζουν συχνά και βάζουν πράγματα όπως πλέγμα τριγύρω απ την περιοχή για να μη στα φάνε ζώα και 1002 ακόμα, άσε μπάτσους και ρουφιάνους αυτά δε τα λέω καν.

Προσωπικά βρίσκω το outdoor μακράν πιο δύσκολο και challenging, και σίγουρα αν το επιχειρούσα κάποτε θα περίμενα πρώτα να μάθω τη διαδικασία από indoors και μόνο όταν θα ένιωθα έτοιμος για την δοκιμή θα προχωρούσα.
φιλε μου 420 σιγουρα δεν πιστευω αυτο π λενε οτι πετας τα σπορια κ βγαινουν ειπαμε!, και περυσι εβαλα εξω και ολα καλα ειναι και αναλογα πστευω το μερος οσο αφορα την επικυνδινοτητα,το ιντοορ π λες εμενα με φοβιζει γιατι εισαι πληρως δεσμευμενος οτι κ αν γινει ενω εξω πιστευω πως αν επενδσεις κατα καποιον τροπο για την ασφαλεια ειναι οτι καλυτερο στο λεω απο προσωπικη εμπειρια.Γ το στραιν σκεφτηκα να παρω αμνεσια χειζ ξερω οτι θελει το 5μηνο αλλα θα βαλω και ντοπια θα μ βοηθουσε πολυ ομως να μ προτεινες καποιο καλο σπορι για εξω διοτι δεν γνωριζω και πολλα για σπορια απο ολλανδια!,αυτο π θελω να πετυχω σιγουρα ειναι ενας θερισμος των 500γρ το δεντρο.το ροιαλ κουιν σιντς ειναι εμπιστο σαιτ ?
 

420brother

Member
ναι φίλε το RQS είναι πολύ έμπιστο, το δεύτερο καλύτερο στην Όλλανδια, φθηνό και γρήγορο με διακριτικότητα πάνω απ'όλα.

για έξω σίγουρα βάλε σατίβα για να χτυπήσεις 3 μέτρα και ..

amnesia καλή επιλογή, αν θες να κόψεις κανα μήνα και παρόλα αυτά να έχεις καλή σοδειά βάλε moby dick, είναι haze x white widow πολύ δυνατό και παλιό καλό, πάλι και αυτό σατίβα είναι κυρίαρχο.

γενικά έξω δε θα έβαζα ίντικα γιατί θα γίνει θάμνος και θέλει κλάδεμα για να πάρεις σοδειά ενώ η σατίβα από μόνη της μεγαλώνει προς τα πάνω και έχει καλύτερο, ενεργητικό και δημιουργικό high ενώ ίντικες σου δίνουν ζαμπονίλα και μυϊκή χαλάρωση

αυτό που λες για μέσα δε το καταλαβαίνω πάντως, εγώ θεωρώ ότι έξω έχεις περισσότερες πιθανότητες για φάκα. Μέσα αν δεν το διαδηλώνεις και δεν το χέσεις με το ρεύμα (δλδ 2000+ watt) είσαι κομπλέ με μηδέν κίνδυνο..
 

akorn

Member
φιλε πολυ δυνατο φυντανι το μομπι ντικ, απο οτι διαβασα σε αρκετα σαιτ ειναι εξαντλημενο!!!θα το δοκιμασω και αυτο αλλα και το αμνεσια δεν παει πισω!αυτο π σ λεω για την εσωτερικη καλλιεργεια εννοω οτι οσο κανεις το γκροου δεν μπορεις που λεει ο λογος ουτε παρεξηγηση να κανεις εξω γιατι αμα γινει τιποτα την εφαγες,εγω παραδειγμα την καλλιεργεια μου στην φυση την παρακολουθω ηλεκτρονικα κατα καποιον τροπο,γ αυτο σ λεω αν επενδυσεις ελαχιστα εχεις το κεφαλι σου ησυχο και δεν χαλιεσε!
 

akorn

Member
Οσο αφορα την λιπανση των φυτων ενα απλο 20/20/20 κανει η χρειαζεται κατι ποιο εξιδικευμενο γιατι δεν ξερω,αν ναι ποιο να χρησιμοποιησω.επισης μετα τ σκασιμο των σπορων το οποιο θα τ κανω μ τον κλασσικο τροπο σ χαρτι βρεγμενο μετα αν τ βαλω κατευθειαν στο χωμα πειραζει?περυσι ετσι τ εκανα κ αργησαν να παρουν λιγο μπρος
 

weedolada

Member
οποιοδήποτε 20/20/20 να πάρεις από γεωπόνο κάνει..βέβαια να ξέρεις ότι είναι πολύ πιο εύκολο να κάψεις φυτό αν είσαι άπειρος με τέτοια λιπάσματα..για τον σπόρο καλά είναι αρχικά να το μεγαλώσεις σε μικρό γλαστράκι (0.5μλ)..βάλτον στο χώμα αλλά μην το παραχώσεις..δηλαδή υπολόγισε να φτιάξεις μια τρυπούλα στο χώμα όσο είναι το μέγεθος του σπόρου,ίσως και τον διπλάσιο χώρο ρίξε μέσα τον σπόρο και σκέπασε το ελαφρά με λίγο χωματάκι,ίσα ίσα την τρυπούλα κάλυψε..σε 2,3 4 μέρες το πολύ θα πεταχτεί..
 

akorn

Member
κανενα καλο λιπασμα περαν απο 20 20 20 π ειπα εγω εχετε να προτεινεται?σε αυτα τα λιπασματα που εχει προγραμμα λιπανσης πρεπει να το κανεις ακριβως οπως το λεει?
 

akorn

Member
μια ερωτηση παιδες,30 λιτρα γλαστρα ειναι καλα εξω?δεν υπαρχει δυνατοτητα να μπει κατω γιατι ειναι πετρωτο το μερος,μετα το σκασιμο ποσο καιρο να το αφησω σε καμια 2-3 λιτρα γλαστρα?κανα μηνα ?
 

420brother

Member
καλά είναι, πιο μεγάλη θα ήταν καλύτερα. κανα μήνα ναι αλλά μη πας κατευθείαν στις μεγάλες ανέβαινε σταδιακά.

απ'ότι κατάλαβα θες να το κάνεις έξω για να μη χαλάς ρεύμα μέσα και προφανώς δεν έχεις θέμα από γειτονιές και τέτοια.

εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ένα κάδο σκουπιδιών καμιά 100 λίτρα και θα άφηνα τις ρίζες να κάνουν πάρτυ.

μόνο έτσι θα δεις πόσο μεγάλα γίνονται Outdoors, για 30 λίτρα πάρε και 2-3 CFL 150ρες και παράτα το σε κανα γκαράζ.

ότι θες γίνεται δεν υπάρχει καλό και καλύτερο, κοιτάς τι σε βολεύει εσένα και πράτεις ανάλογα.

και εγώ θέλω να καρφώνω σατίβες σε σκουπιδοτενεκέδες και να πίνω καφέ κάτω απ τον ίσκιο τους αλλά δε μπορώ γιαυτό δουλεύω με tent.
 

akorn

Member
φιλε μου 420 εγω σαν πλανο εχω να τα βαλω να σκασουν μετα να τα βαλω σε μια 2-3λιτρα γλαστρα για κανα 20 μερες μεσα σε ενα μικρο θερμοκηπιο και μετα να μπουν στις 30 λιτρες,σπορια πηρα το Special Queen#1 απο RQS και σκεφτομαι για λιπασμα αυτο http://www.powderfeeding.ch/store/short-flowering-1-kg-bag.html τι φαση να ειναι λετε να ειναι καλο?
 

makedon

Member
Veteran
απο της καλυτερες φασεις για εξω,γρηγορα και καλα ειναι ενα μηνα κατω απο την λαμπα (αυτοματα) και μετα εξω αρχες ιουλιου


:tiphat:
 

akorn

Member
απο της καλυτερες φασεις για εξω,γρηγορα και καλα ειναι ενα μηνα κατω απο την λαμπα (αυτοματα) και μετα εξω αρχες ιουλιου


:tiphat:

makedon δεν εχω καθολου πολυτελεια χωρου για μεσα,εγω ελεγα κατα τις 20 απριλιου να τ σκασω μετα σε ενα θερμοκηπιο μικρο για 20 μερες και μετα στις τελικες γλαστρες,θερμοκηπιο λεω γιατι θα το κανω σε βουνο σε 700 μετρα και οσο να νε τον απριλιο εχει λιγο δροσουλα,σκεφτομαι λαθος μηπως για τις ημερομηνιες?ολες οι συμβουλες δεκτες παιδες,οσο για τον σπορο που πηρα τι λετε καλα ειναι?ελεγα για amnezia haze αρχικα μετα το γυρισα σε Moby Dick και κατεληξα σε αυτα γιατι εχουν μια σχετικα καλη ποιοτικα παραγωγη και σε βαρος.επισης θα μπουνε και στο χωμα καποια ντοπια σπορια πολυ δυνατα.
 

akorn

Member
παιδια μια απορια π μου εσκασε τωρα που ειμαι σκασμενος,τι ειναι καλυτερο να λεμε για τις γλαστρες οσο αφορα τον υπολογισμο τους να κοιταω τα λιτρα η το μεγεθος???η ριζα απο τα κοριτσια αν ειναι σε 30cm υψος 40 πλατος ειναι καλα?γενικα μιλαω ξερω οτι οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα αλλα γινεται κατι στις διαστασεις π ειπα η αποτυχια?μιλαμε παντα για εξω στην φυση η καλλιεργεια
 

b3n

Member
akorn εγω συμφωνω με τον 420 παρε πιο μεγαλες για εξω. και με 30αρα παλι θα γινει η δουλεια σου αλλα το πιο πιθανο ειναι να σκασει απο τη ζεστη, θα πρεπει να ποτιζεις πολυ συχνα, σε καποια φαση κ 2 φορες τη μερα
 

Latest posts

Latest posts

Top