What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Εξωτερική καλλιέργεια

Μια δοκιμή θα μας πείσει...
Νέα Σελήνη προχθές και μάλλον πως πρέπει να ετοιμάζουμε τα ψαλίδια...:biggrin:
 

Attachments

  • IMG_9151.jpg
    IMG_9151.jpg
    84.9 KB · Views: 38

orfeas

Active member
Veteran
Μια δοκιμή θα μας πείσει...
Νέα Σελήνη προχθές και μάλλον πως πρέπει να ετοιμάζουμε τα ψαλίδια...:biggrin:

Νάτα μας τα προχειμνιάτικα! Όχι, παίζουμε....
Στη παρούσα φάση θα συμβουλευόμουνα το γυαλί ( χ30) για τα κρουστάλια κι όχι το φεγγάρι:biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 
δεν έχω γυαλί ωρέ μπάρμπα αλλά είπα να τα κόψω να προλάβω και πρωτοβρόχια ...Από μία ματιά στις τρίχες , έχουν καφετιάσει αρκετά και ίσως σήμερα κόψω τον jorje που πρέπει να ιντικοφέρνει συν τοις άλλοις... Αυτό με το φεγγάρι δεν με απασχολεί πολύ αλλά σίγουρα βολεύει σαν καμουφλάζ για το κουβάλημα :biggrin:

Πάει και ο Σεπτέμβρης πλάκα πλάκα :tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Πέρα απ' τις τρίχες, καλός οδηγός για κόψιμο είναι οι κάλυκες...

Τη ταινία αξίζει να τη δω; Γιατί ό,τι έχω δει γυρισμένο από βιβλίο έχω απογοητευθεί σφόδρα.
Ο Ντεπ, για παράδειγμα, ερμηνεύει εξαιρετικά, ως συνήθως, στο Fear and Loathing, αλλά η όλη ταινία δε λέει, σε σχέση πάντα βέβαια με το βιβλίο...

:tiphat:Ορφεύς
 

makedon

Member
Veteran
k κατι για τον καιρο παιδια,φετος μεχρι της 10 ιουνιου ειχε ριξει τα ιδια χιλιοστα βροχης που ειχε ριξει περσυ ολοκληρη την χρονια.....κ συνεχιζει κ γαμιετε :tiphat:
 
Πέρα απ' τις τρίχες, καλός οδηγός για κόψιμο είναι οι κάλυκες...

Τη ταινία αξίζει να τη δω; Γιατί ό,τι έχω δει γυρισμένο από βιβλίο έχω απογοητευθεί σφόδρα.
Ο Ντεπ, για παράδειγμα, ερμηνεύει εξαιρετικά, ως συνήθως, στο Fear and Loathing, αλλά η όλη ταινία δε λέει, σε σχέση πάντα βέβαια με το βιβλίο...

:tiphat:Ορφεύς
Δεν την έχω δει τη ταινία ακόμα, άσε να χειμωνιάσει λίγο ...
Αυτό που λες βέβαια για βιβλίο-ταινία ισχύει και επειδή είναι σχεδόν πάντα έτσι, μάλλον καταδεικνύει και την ανωτερότητα της λογοτεχνίας απέναντι στον κινηματογράφο ή είμαι υπερβολικός ? Πάντως, το Νοέμβρη εκδίδεται στην Ελλάδα το τελευταίο του βιβλίο... αν σε ενδιαφέρει ο τύπος, θα διαβάσεις παλιότερα του,κάποια έχουν πολύ καλές ελληνικές μεταφράσεις ,κάποια άλλα είναι ψιλο άθλια και θα σου έλεγα να πας κατευθείαν στο πρωτότυπο...
Για τα δε κορίτσια,
έχουν κάλυκες πρησμένους και 'γώ φίλους σαλεμένους,
γι' αυτό αύριο το βράδυ βάζω μπλούζα από καννάβη :biggrin:
 

orfeas

Active member
Veteran
Δεν την έχω δει τη ταινία ακόμα, άσε να χειμωνιάσει λίγο ...
Αυτό που λες βέβαια για βιβλίο-ταινία ισχύει και επειδή είναι σχεδόν πάντα έτσι, μάλλον καταδεικνύει και την ανωτερότητα της λογοτεχνίας απέναντι στον κινηματογράφο ή είμαι υπερβολικός ? Πάντως, το Νοέμβρη εκδίδεται στην Ελλάδα το τελευταίο του βιβλίο... αν σε ενδιαφέρει ο τύπος, θα διαβάσεις παλιότερα του,κάποια έχουν πολύ καλές ελληνικές μεταφράσεις ,κάποια άλλα είναι ψιλο άθλια και θα σου έλεγα να πας κατευθείαν στο πρωτότυπο...
Για τα δε κορίτσια,
έχουν κάλυκες πρησμένους και 'γώ φίλους σαλεμένους,
γι' αυτό αύριο το βράδυ βάζω μπλούζα από καννάβη :biggrin:

Για το πρώτο, είναι ακριβώς η άποψή μου αλλά δεν ήθελα κι εγώ να ακουστώ υπερβολικός...

Όσο για το δεύτερο, όλοι ξέρουμε (αγόρια/κορίτσια) τι ένδειξη είναι τα πρησμένα καλαμπαλίκια...Γι' αυτό ορμά Τζακ και μη ξεχνάς να μας πεις εντυπώσεις από την "ανάγνωση"...

Σήμερα επιτέλους καθάρισαν οι ουρανοί κι έπεσε η υγρασία. Ωστόσο οι θερμοκρασίες παραμένουν χαμηλές, πράγμα το οποίο θα μπορούσε να είναι επιταχυντικό για τις δικές μου κοπέλες...

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Θα έχω το νου μου για το Θωμά...
 
τα τεστ ντραιβ που έκανα εχθές με το βαπόρι [όπου βαπόρι, vaporizer] ήταν καλά,
σήμερα που γύρισε βοριάς και έχει κρυγιάνει λίγο ,θα είναι ότι πρέπει ...

πάντως σαν τα περσινά φουντιά κουμπάρε, δεν...
 

antartist

Member
Σήμερα επιτέλους καθάρισαν οι ουρανοί κι έπεσε η υγρασία. Ωστόσο οι θερμοκρασίες παραμένουν χαμηλές, πράγμα το οποίο θα μπορούσε να είναι επιταχυντικό για τις δικές μου κοπέλες...

Και απο 'δω και πέρα τι γίνεται ρε μάστορα, θα στεγνώσουν καθόλου τα χώματα..;
Ανέβασε καμιά κοντινίη :biggrin: φώτο να δούμε τα λέλουδα σε τι φάση είναι...
 

orfeas

Active member
Veteran
Σήμερα που ο καιρός είναι εξαίσιος με επισκεύθηκε μια καταρροή που μού 'χει κάνει τη μύτη βρύση. Το χόρτο τη φρενάρει για λίγο αλλά...

Στα μπαξέδια τώρα και στο SOG μου που έχει αρχίσει να παχινίσκει.
Τα φυτά φαίνονται υγιέστατα αλλά ο τετράνυχος είναι πανταχού παρών! Δεν ιδρώνουν τ' αρχίδια μου όμως κι όχι επειδή το παίζω κουλ αλλά γιατί οι χαμηλές θερμοκρασίες κι οι υγρασίες δεν είναι το περιβάλλον τους...

Για πάμε εικονογράφηση...Στη τρίτη φωτό η ζημιά της κάμπιας που δεν ξέφυγε τη διχοτόμηση:biggrin:
 

Attachments

  • P1070834.jpg
    P1070834.jpg
    135 KB · Views: 35
  • P1070830.jpg
    P1070830.jpg
    107.5 KB · Views: 38
  • NL5fullcola 01 21 09
    NL5fullcola 01 21 09
    151.1 KB · Views: 44
εψές λοιπόν καρατομήθηκε ο jorje και ιδού τα αποτελέσματα.ξέρω ότι σας αρέσουν οι φωτογραφίες προφίλ ,ανφάς και με πόζα αλλά επειδή το μέρος που ζούνε τα μωρά είναι τελείως κάρφωμα/ξεκάρφωμα , λέω να αφήσω τα χαιλίκια και τα φλας ...
 

Attachments

  • IMG_9170.jpg
    IMG_9170.jpg
    90.1 KB · Views: 32
  • IMG_9171.jpg
    IMG_9171.jpg
    82.7 KB · Views: 32

makedon

Member
Veteran
παιδια μετα απο μια κουβεντα με κατι παλιοκλανιες με 40+ χρονια εξωτερικης μου ειπαν δυο πραγματα,το πρωτο διασταβρωνεται με τα λεγομενα σας,οτι τα καλα τα κοβουν αφου πεσουν οι πρωτες παχνες
και δευτερο, οτι η φου που θα βγαλεις στα ορη πχ 1500μ δεν εχει καμμια σχεση με τη φου που θα παρεις στο μπαχτιαρη 0μ......υπαρχει γνωση πανω σε αυτο παιδια?
:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Κοίτα, οι πρώτες πάχνες σημαίνουν ότι το φυτό τελειώνει αργά και μάλλον μιλάμε για σατίβες...

Τώρα, 1500μ υπάρχουν πολλά όπως και γεωγραφικά πλάτη. Θέλω να πω ότι άλλο να καλλιεργείς στα 1500 στη τροπική κι άλλο στην εύκρατη ή ακόμα ψηλότερα κι άρα το δεύτερο μάλλον δεν ισχύει. Σκέψου, πως θα επιβιώσει ένα καννάβι με κρουσταλιασμένη πάχνη; Χλωμό το βλέπω...

:tiphat:Ορφεύς
 

makedon

Member
Veteran
οτι μιλαμε για σατιβαρες ειναι στανταρ. :biggrin:

στο δευτερο..το σκεπτικο σου το βρισκω σωστο..αλλα πιστευω οτι δεν θα εχει της υγρασιες που εχουμε κ οτι η πυκνοτητα του αερα θα τα δωσει αλλο αερα :biggrin:
τι να πω δυσκολο πειραμα...θα δουμε
ευχαριστω για το ρισποντ μεσιε :tiphat:
 

ganja3

Member
σκέψου πόσο φως φιλτράρετε σε 1500 μέτρα . εκεί η ακτινοβολία είναι πολύ ποιο δυνατή και περισσότερο μπλε . έχεις μεγαλύτερα φυτά και με περισσότερο κρύσταλλο . αυτό προσπαθούν να μιμηθούν και τα φώτα εσωτερικής καλλιέργειας , με την διαφορά να υπάρχει και οι ατμόσφαιρα που είχαν οι καραβανάδες πρίν από 40 χρόνια ,και χωρίς την τρύπα , γιατί τώρα στα 1500 μόνο καμιά πολύ δυνατή και γνήσια σατίβα θα το άντεχε . αλλά εάν άντεχε θα έδινε και περισσότερα και καλύτερα καλούδια από τον κάμπο:tiphat:
 

makedon

Member
Veteran
θενξ γκαντζα για την προσεγγησει και εγω καπος ετσι το εβλεπα
:tiphat:
εκει οπου ζουν οι @ετοι βγαινει η φουντα η καλη :biggrin:
 

orfeas

Active member
Veteran
Επειδή δε έχω βάλει το ίδιο φυτό στα υπό συζήτηση ύψη, δε μπορώ να πω...
Μπορώ να πω όμως για τη κερασιά που είναι κατ' εξοχή ορεινό δένδρο και δεν έχει καμιά διαφορά...:biggrin:
 

Booker

Member
Ισχύει αυτό με το υψόμετρο μάγκες, τώρα όσο πιο ζεστό είναι το κλίμα σαφώς είναι καλύτερο. Το φυτό σε τόσο υψόμετρο αναπτύσσει μεγάλες αντοχές και για αυτό τον λόγο δίνει πολύ πράμα. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ σε τόσο υψόμετρο, αλλά και εγώ από συνταξιούχους γκροουερ το εχω ακούσει και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω, αφού ότι μου έχουν πει ισχύει τσεκαρισμένα.
 

Latest posts

Latest posts

Top