What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Εξωτερική καλλιέργεια

locoezon

Member
Παιδια πολυ νεκρα εχει πεσει στο φορουμ η μου φαινεται απλα τ γραφω εδω καθως εχω κανει τ τελευταιο ποστ κ δεν εχω παρει απαντηση.κατι αλλο αν ενα αρσενικο γονινοποιησει ενα θυληκο θ γινει ερμαφροδιτο δηλαδη φουντα με σπορια τ σπορια θ ειναι ολα θυληκα?

Καλησπέρα Akorn,είναι καλοκαίρι γι'αυτό δεν υπάρχει μεγαλη συμμετοχη πιστεύω...

Η μυρωδιά οφείλεται σε πόλους λόγους,ο ένας είναι τα γενετικά των σπόρων(αλλα φυτά μυρίζουν από την αρχή της καλλιέργειας,αλλα δεν μυρίζουν καθόλου ακόμα και όταν αρχίζουν να βγαίνουν τα παπαδελια),νομίζω δεν είναι κάτι στάνταρ αυτό, αν γνωρίζεις τα γενετικά των σπόρων σου και κανεις μια αναζήτηση στο internet θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.....

Βάλε πλέγμα όπως λες για τις κορφάδες,αφού όπως κατάλαβα έκανες και εσύ βαρύ κλαδέματα των κατωτερων φύλλων...

Σε τι γλάστρες τα έχεις(λίτρα)?

Η ημερομηνία είναι μια χαρά που τα έβαλες.
Να φανταστώ τότε τα έσπειρες?

Αν κανεις παντρειά ένα αρσενικό φυτό με ένα θηλυκό φυτό θα πάρεις regular σπόρια.

Το ερμαφρόδιτο φυτό στην ουσία είναι θηλυκό στην αρχή και κάτι τυχαίνει(stress) και παράγει ταυτόχρονα αρσενικές ορμόνες και βγάζει "κανόνια" με παπάδες
 

akorn

Member
φιλε λοκο τ φυτα ηταν ηδη 1 εβδομαδας σε 15λτ γλαστρεσ τ εχω απλα εχω χασει την μπαλα οσο αφορα αρσενικα θηλυκα αλλα ρε γαμωτο δεν βλεπω καμια τρελη αναπτυξη εχουν ξεκινησει να βγαζουν το προσταδιο για τους παπαδες σε διαφορα σημεια στο φυτο.οσο αφορα λιπασμα ριχνω ενα της GEMMA 20/20/20 NPK καθε 7 μερες και τ εχουν δεχτει καλα και επισσης ειχα και κιτρινισμα φυλλων πιστευω απ υπερβολικη υγρασια καθως ειχα ποτισει και μετα εβρεξε πολυ.λιπασμα ποσο να ριχνω?εχω ενα μπολακι 250ml και τοσο ριχνω πριν βεβαια ποτιζω και λιγο κ μετα λιπασμα.τ αλλο να κανω για περιποιηση?:tiphat::tiphat::tiphat:
 

locoezon

Member
φιλε λοκο τ φυτα ηταν ηδη 1 εβδομαδας σε 15λτ γλαστρεσ τ εχω απλα εχω χασει την μπαλα οσο αφορα αρσενικα θηλυκα αλλα ρε γαμωτο δεν βλεπω καμια τρελη αναπτυξη εχουν ξεκινησει να βγαζουν το προσταδιο για τους παπαδες σε διαφορα σημεια στο φυτο.οσο αφορα λιπασμα ριχνω ενα της GEMMA 20/20/20 NPK καθε 7 μερες και τ εχουν δεχτει καλα και επισσης ειχα και κιτρινισμα φυλλων πιστευω απ υπερβολικη υγρασια καθως ειχα ποτισει και μετα εβρεξε πολυ.λιπασμα ποσο να ριχνω?εχω ενα μπολακι 250ml και τοσο ριχνω πριν βεβαια ποτιζω και λιγο κ μετα λιπασμα.τ αλλο να κανω για περιποιηση?:tiphat::tiphat::tiphat:

Πολυ καλη επιλογη η Gemma,συνεχισε με αυτο το λιπασμα που εχεις και αγορασε αλλο ενα με λιγοτερο αζωτο και περισσοτερο καλιο.

Αμα εχουν αρχισει να βγαινουν τα προ-ανθη τοτε εισαι μια χαρα,εξαλου σε γλαστρα εισαι οποτε θα τελειωσεις πιο συντομα.

Σχετικα με το καθε ποτε να ριχνεις λιπασμα,στο λεει το φυτο απο μονο του αμα το αισθανεσαι,εγω πρωσοπικα δεν εχω προγραμμα διατροφης στα μωρα μου...απλα επεμβαινω εκει που βλεπω οτι χρειαζεται μια προοωθηση,ειτε στην αναπτυξη,ειτε σε λιγακι στην ανθοφορια :tiphat:
 

akorn

Member
πανω κατω ποσο πιστευτε οτι θα βγαλει τ καθε δεντρο?βεβαια εχω χαει την μπαλα οσο αφορα αρσενικα θηλυκα αλλα τ να κανουμε μπορειται να μου δειξετε τις διαφορες σε φοτο?σπορο ντοπιο εχω τωρα τ δεντρα ειναι στα 2 μετρα,βεβαια εχω ενα θεμα με τ ωερο γιατι ειχα ποτισει κ εβρεξε πολυ μετα κ κιτρινισαν λιγο αλλα ειναι οκ τωρα
 

locoezon

Member
Δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να σου πει ποσο θα σου βγάλουν τα φυτά σου...ειδικά χωρίς φωτογραφίες,αλλα ακόμα και με αυτές είναι πράγμα δύσκολο..

Εδώ είναι οι διαφορες αρσενικών-θηλυκών φυτών!

vetM7fz.gif
 
έχω την χαρά να αναγκείλω ότι το αφρικάνικο δίμετρο που εδώ και μήνες νταγιαντίζω, έδειξε φύλο και είναι κορίτσι. Μιλάμε για σπόρο που ήρθε απευθείας από Ζανζιβάρη από ντόπια ξήγα και είμαι περίεργος να δω τι θα πει. Σκέφτομαι να το γονιμοποιήσω [λίγο] ... Φωτογραφίες σόρρυ αλλά δεν μας παίρνει...
 
Last edited by a moderator:
Έτσι λοιπόν, από τα καμιά 20αριά φυτάκια που βάλαμε την άνοιξη, 4 έχουν μπει αισίως στην ανθοφορία . Ένα Panama της Cannabiogen,ένα white russian από σπόρο φίλων,ένα άλλο από φούντα που δοκίμασα πέρυσι και άξιζε το κόπο και τελευταίο το αφρικάνικο δίμετρο που μόλις τώρα έδειξε το φύλο του.Όλα τα υπόλοιπα είχαν άδοξο τέλος, άλλα γιατί ήταν αρσενικά, άλλα τα φαγαν τα ζώα, ένα γλαστρόνι το συλλάβαν κ.ο.κ. Ας είναι, και με αυτά τα 4 μια χαρά θα περάσουμε του χρόνου.Εξάλλου, ακόμα τα περσινά πίνουμε και είναι ΑΠΑΙΧΤΑ,ειδικά ο συνδιασμός orfeo negro με λεμόνι έχει στείλει αρκετούς για ψυχανάλυση :laughing:
Τζο φρούτα διαβάζω και φρούτα δε βλέπω....:biggrin:
 

orfeas

Active member
Veteran
Όλα καλά, cavron, παρά τις παράπλευρες απώλειες...

Η Ζανζιβάρη έβγαλε προανθούς ή άρχισε να ανθοφορεί;
Αλλά ό,τι και να είναι, καλό Νιόβρη...
Ωστόσο, αυτό που έχει πρώτιστη σημασία είναι να στρώνει τη κελλέ:laughing:

Όσο για τη ψυχανάλυση, αυτή είναι για τους πάσχοντες κι όχι για τους καθαρούς τη καρδία:biggrin:

:tiphat:Ορφεύς ( ο καρουλιώτης, όχι ο θρακιώτης!)
 

antartist

Member
Δηλαδή οι πάσχοντες δεν έχουν καθαρή τη καρδία..;
Συνήθως αυτοί που έχουν καθαρή καρδιά χρειάζονται ψυχανάλυση...
 

makedon

Member
Veteran
κλονος απο κριτικαλ σε 11λιτρη γλαστρα,ο εκτροφεας λεει τελει σεπτεμβρη....ειδωμεν

 
Λοιπόν προχθές βράδυ έκανα την πρώτη απόπειρα γονιμοποίησης. Είχα γύρη από orfeo negro και με μία μπατονέτα σαλιωμένη έκανα μερικές επαλείψεις σε κάποια χαμηλά παπάδια σε τρία δεντράκια.Σε πόσο καιρό μπορώ να διακρίνω τα σπόρια που θα δημιουργηθούν?

Η αφρικάνα, αν και αργή πολύ, έχει φτιάξει ένα μπόι στα δύο και πλέον μέτρα με διπλό κορμό από το ένα μέτρο και πάνω. Τα άλλα τρία, κυμαίνονται στα 1,5 μέτρα έκαστο και έχουν αρχίσει να σχηματίζουν κανονικά παπάδες. έκανα και μια λίπανση με 4-10-40 και περιμένω...
 
S

sinplin

:tiphat:γιατι τοσο καλιο?
,γιατι δεν πας οργανικα το ιγκουανα πχ η αν δεν θες αιματα και ψαριλες το βιοσεβια της τζενεραλ οργκανικς που ειναι απο ζαχαροκαλαμο και τριφυλι
το πρωτο πραγμα που θα δης μετα την γονιμοποιηση ειναι να κοκκινισουν οι τριχες τελειως
εχω παρει σπορια και σε δυο εβδομαδες ετοιμα γιαλιστερα απο μια ιντικα
 
οργανικά πηγαίνω όταν έχω βάλει από την αρχή στο λάκο διάφορα...τώρα μιλάμε για φυτά που δεν είχαν και κανένα ιδιαίτερο υπόστρωμα...το κάλι μου έχει πει ένα πουλάκι είναι καλό για την ανθοφορία...
 
S

sinplin

ταθρεπτικα στοιχεια πρεπει να εχουν μια ισοροπια μεταξυ τους αλλιως to ενα κλειδωνει το αλλο
σε γενικες γραμμες χρησιμοποιουντε μονοψηφια νουμερα στο npk μτ την οργανικη να εχει τα πιο χαμηλα
Όταν έχετε πάρα πολύ κάλιο στο χώμα σας, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλα προβλήματα, όπως βλάβη αλάτι και οξύ σταθεροποίηση του ριζικό σύστημα, καθώς και πάρα πολύ κάλιο μπορεί να προκαλέσει ανεπάρκεια ασβεστίου. Φύλλα ανεμιστήρα σας θα δείξει σαν ένα φως σε ένα σκούρο κίτρινο έως υπόλευκο χρώμα μεταξύ των φλεβών. Οφείλεται σε ένα μοριακό ανισορροπία, κάλιο τοξικότητα μπορεί να προκαλέσει μία μειωμένη πρόσληψη και οδηγούν προς τις ελλείψεις του Mg, και σε ορισμένες περιπτώσεις, Γα Επίσης οδηγεί στα άλλα θρεπτικά συστατικά να μην απορροφάται σωστά οδηγώντας σε πολλά άλλα ανεπάρκειας όπως: μαγνήσιο, μαγγάνιο, ψευδάργυρο και σίδηρο και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με το ασβέστιο,

καλη συνεχεια:tiphat:
 

makedon

Member
Veteran
αγιε κ εγω ενα κοκοδες οργανικο 0-0-30 ριχνω μετα την τριτη βδομαδα ανθοφοριας..ιτς οκ :tiphat:
 
μια χαρά πάνε τα μωρά μου με το 4-10-40... πήγα χθες βράδυ και τους ξανάβαλα,'εχουν αρχίσει και φουσκώνουν οι παπάδες και μυρίζουν τα δέοντα...Η αφρικάνα , τσάκισε από τον αέρα και δίπλωσε αλλά ευτυχώς η υπόλοιπη βλάστηση την κράτησε και δεν έσπασε, θα ξαναπάω σε μια δυο μερες για υποστηρίγματα,θα πάμε χριστούγεννα με την πάρτη της βέβαια,αργή ανθοφορία....
 

Latest posts

Latest posts

Top