What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Εξωτερική καλλιέργεια

orfeas

Active member
Veteran
Αλέκο*, κατ' αρχάς σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Για το Κόνγκο δεν ξέρω, αλλά για το Πάναμα, άμα σου κάτσει καλός φαινότυπος ...

Τώρα, για τα συγκεκριμένα φυτά με 15 λίτρα θα έχεις σίγουρα πρόβλημα αν τα βάλεις τώρα. Θέλουν άπλα αυτά, θα το είδες με το Μαλάουι φαντάζομαι...
Σκέφτομαι κι εγώ να βάλω ένα Μαλάουι χ Πάναμα φεμ, αλλά θα το βάλω κατά το τέλος του Μάη και σε 30 λίτρα γλάστρα...

Άντε να δούμε τίποτα της προκοπής, ως προς τις ράτσες εννοώ....:)

:tiphat:Ορφέας

* Δε σε λέω Άλεξ γιατί μου θυμίζει τον Άξελ... :biggrin:
 

alexsid

New member
Ορφεα σε ευχαριστω πολυ!!!Θα ακουσω τη συμβουλη σου και θα τα βαλω και εγω μεσα με τελη Μαη.Τα 2 reg να τα βαλω πιο νωρις για να δω το φυλο τους?Καλο φαινοτυπο για το Παναμα ειναι το κοκκινο η πρασινο?Το Μαλαουι με παιδεψε αλλα αξιζε!!Τα εκοψα 10 με 15 Νοεμβρη,ειχα και λιγα προβληματα με μουχλα αλλα το αποτελεσμα αξιζε και με το παραπανω!!Και να φανταστεις δεν τα αγγιξε ουτε σταγονα βροχης!!Με το που εβλεπα τον καιρο να χαλαει τα μαζευα!!
 

alexsid

New member
Ορφεα ανυπομονω να δω το Μαλαουι χ Παναμα!!Να σου πω την αληθεια και εμενα μου γυαλισε!!!Γραψε και 1 ημερολογιο να μαθαινουμε και εμεις!!!Ελπιζω ολα να σου πανε καλα φετος και να μην εχεις προβληματα οπως περσι!!
 

northener

Member
:mopper:
gens start your lamps!:biggrin: open season
View Image
το γκρου φιλου,το χερι δικο μου,το ετος 2007(καλη χρονια) :biggrin:
strain ?

:tiphat:

μπραβο φιλε..
γιαφτο 1 καλο autodoor kaiena kalo indoor me syrma foy και ολ το χρονο ολα καλα...(αλλα και αφτο σχετικo ειναι παλι ρε γαμωτο,ειμαιστε και κροκοδιλοι!!!(*_*)
αν επιτρεπεται τι σατιβα ειναι;;
 

northener

Member
για σas παιδια!!!
ορφεα μιπως ενοεις το green pheno apo panama haze;;;πολυ καλο,στον αερα ολα....ετοιμαζεται για 2cond order μαζιμε αλλα!!!
οσο για τα αλλα 2 παναμα απο την 3αδα δεν με εντυποσιασαν.εκει καταλβα οτι τελικα παιζει και το pheno σε αρκετα...και περι στουρας αναβαθμηση!
οσο για το malawi exei purple pheno;
 

delicorganic

Well-known member
Καλησπερα αλανια.Ειμαι νεος στο αθλημα και ετοιμαζομαι να ξεκινησω το τριτο μου grow.Το μενου εχει και φετος ACE (η αληθεια οτι επηρεαστηκα απο τον orfea και τον tjo) αφου περσι εμεινα πολυ ευχαριστημενος με τα Malawi.Για φετος εχει 3 panama fem,2 congo fem και 2 free reg που μου στειλανε αυτοι.Σκοπευω να βαλω τα σπορια σε rootriot cubes (μου τους εδωσε 1 φιλος) και μολις πεταξουν σε 1,5lt γλαστρακια biobizz light mix.Στη συνεχεια και μολις ειναι ετοιμα σε 15lt πανινες γλαστρες με compo sana universal.Η ερωτηση μου ειναι αν το χωμα σε συνδιασμο με τη σειρα της biobizz ειναι αρκετα για να βγαλω ολο το grow.(αναφερομαι σε εξωτερικη καλλιεργεια) Ευχαριστω.

Γεια κ χαρά σου alexsid!πως πάνε τα καλούδια σου?τα παναμα ξεκινήσαν?τελικά με τα λιτρα χώματος τι έκανες?
εχω ενα παναμα σε 25λ γλαστρα πανινη,θα του έβαζα πολυ παραπάνω αλλα το φάγαν τα υπόλοιπα(άσε που μετά δεν θα χώραγε πουθενά,στρετσάρει σαν τρελό εδω και 10-15 μερες,εχει φτασει περι τα 2.2μ αλλα ακόμα τπτ απο ανθοφορίξ..πάντως με τα λίτρα χώματος βλέπω πολύ μεγάλες διαφορές,απο μαιο εως οκτωμβριο θέλουν τουλάχιστον 100-150 λίτρα χώμα.:tiphat:
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
για σas παιδια!!!
ορφεα μιπως ενοεις το green pheno apo panama haze;;;πολυ καλο,στον αερα ολα....ετοιμαζεται για 2cond order μαζιμε αλλα!!!
οσο για τα αλλα 2 παναμα απο την 3αδα δεν με εντυποσιασαν.εκει καταλβα οτι τελικα παιζει και το pheno σε αρκετα...και περι στουρας αναβαθμηση!
οσο για το malawi exei purple pheno;


Γεια σου northener,ήθελα να σε ρωτήσω περί φαινοτύπων panama,ο green είναι ο δυνατός?τον φαινότυπο τον ξεχωρισες κάπως και απο τα χαρακτηριστικά του φυτού στην ανάπτυξη ή απ την ανθοφορία και το άκουσμα,προσπαθω να καταλάβω σε τι φαινότυπο έχω πέσει.
ακόμα να ξεκινήσει..:comfort:
 

delicorganic

Well-known member
Αλέκο*, κατ' αρχάς σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Για το Κόνγκο δεν ξέρω, αλλά για το Πάναμα, άμα σου κάτσει καλός φαινότυπος ...

Τώρα, για τα συγκεκριμένα φυτά με 15 λίτρα θα έχεις σίγουρα πρόβλημα αν τα βάλεις τώρα. Θέλουν άπλα αυτά, θα το είδες με το Μαλάουι φαντάζομαι...
Σκέφτομαι κι εγώ να βάλω ένα Μαλάουι χ Πάναμα φεμ, αλλά θα το βάλω κατά το τέλος του Μάη και σε 30 λίτρα γλάστρα...

Άντε να δούμε τίποτα της προκοπής, ως προς τις ράτσες εννοώ....:)

:tiphat:Ορφέας


* Δε σε λέω Άλεξ γιατί μου θυμίζει τον Άξελ... :biggrin:
Ορφέα βοήθα,τον φαινότυπο τον καλό στο panama
πως θα το περιέγραφες,υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά και στην ανάπτυξη?η μόνο απο ανθούς και κεφάλιους θα καταλάβουμε τι εστί παναμοβερίκοκο?:thank you:
 

delicorganic

Well-known member
Κατά την αποψή μου,στην εξωτερική καλλιέργεια απο απόδοση,απο ποιότητα, αλλά και απο πλευράς περιβαντολλογικής ρύπανσης και ανθρώπινης υγείας ο δρόμος είναι ένας-αυτός της οργανικής καλλιέργειας.
Η μικρή εμπειρία μου στην καλλιέργεια μου λέει πως η κάνναβη(ανεξαρτήτως ποικιλίας)με το απαραίτητο οργανικό χώμα,χωρίς φυτοφάρμακα και συνθετικά λιπάσματα και με την κατάλληλη αποξήρανση-μέστωμα(curing) βγαίνει Μέλι πραγματικό στο κλίμα μας.
Θα ήθελα πολύ να ακούσω και την άποψη των υπολοίπων και των παλαιοτέρων εδώ..
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Καλημέρα!

Στο υπ' αρ. 188, σου απάντησα στο δικό μου νήμα...

Τα όσα λες παραπάνω είναι αυτονόητα για όσους μεγάλωσαν/ζουν στην επαρχία όπου υπάρχει ακόμα εύκολη πρόσβαση σε οργανικά προϊόντα(τρόφιμα), είτε ζωικά είτε φυτικά...όποιος μεγάλωσε σε χωριό καταλαβαίνει τι εννοώ...

Ό,τι καλλιεργώ το καλλιεργώ οργανικά! Σπάνια έχω χρησιμοποιήσει ανόργανα στάφια...κι οι αστοί φίλοι μου έχουν να λένε, και για τα βρώσιμα και για τα καπνίσιμα :biggrin: για τα πρώτα έχω άμεσο συγκρίσιμο μέτρο τα ζαρζαβατικά των ντόπιων θερμοκηπιάδων(μπλιάχ!) ενώ για τα δεύτερα δεν έχω μέτρο σύγκρισης προσωπικά αφού σχεδόν ποτέ δεν πίνω φούντες ανόργανα μεγαλωμένες...
Ωστόσο, νομίζω, για να καταλάβει κανείς τη διαφορά θα πρέπει να καλλιεργήσει την ίδια ποικιλία με τους δύο τρόπους και να συγκρίνει...αν και δε νομίζω ότι το αποδεδειγμένο χρειάζεται περαιτέρω απόδειξη :)

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Τίνος μετάφραση είναι η υπογραφή σου;
 

delicorganic

Well-known member
Καλημέρα!

Στο υπ' αρ. 188, σου απάντησα στο δικό μου νήμα...

Τα όσα λες παραπάνω είναι αυτονόητα για όσους μεγάλωσαν/ζουν στην επαρχία όπου υπάρχει ακόμα εύκολη πρόσβαση σε οργανικά προϊόντα(τρόφιμα), είτε ζωικά είτε φυτικά...όποιος μεγάλωσε σε χωριό καταλαβαίνει τι εννοώ...

Ό,τι καλλιεργώ το καλλιεργώ οργανικά! Σπάνια έχω χρησιμοποιήσει ανόργανα στάφια...κι οι αστοί φίλοι μου έχουν να λένε, και για τα βρώσιμα και για τα καπνίσιμα :biggrin: για τα πρώτα έχω άμεσο συγκρίσιμο μέτρο τα ζαρζαβατικά των ντόπιων θερμοκηπιάδων(μπλιάχ!) ενώ για τα δεύτερα δεν έχω μέτρο σύγκρισης προσωπικά αφού σχεδόν ποτέ δεν πίνω φούντες ανόργανα μεγαλωμένες...
Ωστόσο, νομίζω, για να καταλάβει κανείς τη διαφορά θα πρέπει να καλλιεργήσει την ίδια ποικιλία με τους δύο τρόπους και να συγκρίνει...αν και δε νομίζω ότι το αποδεδειγμένο χρειάζεται περαιτέρω απόδειξη :)

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Τίνος μετάφραση είναι η υπογραφή σου;

Συμφωνώ και επαυξάνω ορφέα!
Αυτονόητα είναι,αλλά όχι απο τους περισσότερους καλλιεργητές σήμερα.
Τα βρώσιμα είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα για την διαφορά στην ποιότητα..
Το απόσπασμα απο το ποίημα του βιγιόν(ο κατά Ρεμπώ γενάρχης των «καταραμένων ποιητών»).
είναι απο το βιβλίο-
http://www.gavrielidesbooks.gr/showtitle.aspx?vid=664
σε μετάφραση Σπύρου Σκιαδαρέση.
:huggg:
 

orfeas

Active member
Veteran
Για το ποίημα, σε ρώτησα γιατί οι στροφές είναι 10στιχες...να υποθέσω ότι εσύ παρέλειψες τους ενδιάμεσους πέντε;

:tiphat:Ορφεύς
 

delicorganic

Well-known member
Για το ποίημα, σε ρώτησα γιατί οι στροφές είναι 10στιχες...να υποθέσω ότι εσύ παρέλειψες τους ενδιάμεσους πέντε;

:tiphat:Ορφεύς

Ναι ορφέα έτσι έγινε,εγώ τους απομάκρυνα..για λόγους συντομίας ασέλγησα..όπως και να χει είναι ποιηματάρα πάντως.:)
 

alexsid

New member
Γεια κ χαρά σου alexsid!πως πάνε τα καλούδια σου?τα παναμα ξεκινήσαν?τελικά με τα λιτρα χώματος τι έκανες?
εχω ενα παναμα σε 25λ γλαστρα πανινη,θα του έβαζα πολυ παραπάνω αλλα το φάγαν τα υπόλοιπα(άσε που μετά δεν θα χώραγε πουθενά,στρετσάρει σαν τρελό εδω και 10-15 μερες,εχει φτασει περι τα 2.2μ αλλα ακόμα τπτ απο ανθοφορίξ..πάντως με τα λίτρα χώματος βλέπω πολύ μεγάλες διαφορές,απο μαιο εως οκτωμβριο θέλουν τουλάχιστον 100-150 λίτρα χώμα.:tiphat:
Καλησπερα delicorganic!Οι κοριτσαρες μου πανε μια χαρα!Τα παναμα τα εβαλα σε 25λ γλαστρες(πανινες) και τελος Μαιου περιπου τα εβγαλα εξω στον ηλιο.Ανθισαν ολα και το ενα ειναι σιγουρα το red pheno.Το ποσο στρετσαρουν τα παναμα ειναι απιστευτο!Ειναι ηδη πανω απο 1.80 με τοπαρισμα και δεσιμο(LST).Επισης ωραιο φαινεται και το Congo.Ειναι η δευτερη φορα φετος που περνω απο Ace.Οι τυποι ειναι απιστευτοι!Για μενα που ειμαι απο επαρχια και εχω μαθει στα "βλαχικα" ειναι οτι πιο κοντινοτερο εχω δοκιμασει!Πολυ ωραια, και στον ηλιο και τα χωματα τα δικα μος κανουν θαυματα!!!Μαγκες,Ace is the place….
Ας ειναι καλα ο orfeas και o tjo…
 

delicorganic

Well-known member
Καλησπερα delicorganic!Οι κοριτσαρες μου πανε μια χαρα!Τα παναμα τα εβαλα σε 25λ γλαστρες(πανινες) και τελος Μαιου περιπου τα εβγαλα εξω στον ηλιο.Ανθισαν ολα και το ενα ειναι σιγουρα το red pheno.Το ποσο στρετσαρουν τα παναμα ειναι απιστευτο!Ειναι ηδη πανω απο 1.80 με τοπαρισμα και δεσιμο(LST).Επισης ωραιο φαινεται και το Congo.Ειναι η δευτερη φορα φετος που περνω απο Ace.Οι τυποι ειναι απιστευτοι!Για μενα που ειμαι απο επαρχια και εχω μαθει στα "βλαχικα" ειναι οτι πιο κοντινοτερο εχω δοκιμασει!Πολυ ωραια, και στον ηλιο και τα χωματα τα δικα μος κανουν θαυματα!!!Μαγκες,Ace is the place….
Ας ειναι καλα ο orfeas και o tjo…
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=69250&pictureid=1648179&thumb=1]View Image[/url] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=69250&pictureid=1648173&thumb=1]View Image[/url] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=69250&pictureid=1648169&thumb=1]View Image[/url] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=69250&pictureid=1648171&thumb=1]View Image[/url]
Γειά σου alexsid!ομορφιές,ομορφιές!Καλά ο red pheno πανέμορφος!!:tiphat:Μπράβο και σε σένα,μπράβο και στον ace..
Μπράβο και στον ορφέα και τον τζό..:laughing:
Ακόμη σε 25λ δλδ ειναι το παναμα?
Σε ταλαιπωρεί λίγο το άζωτο βλέπω?Ειναι κ λογικo ως ενα σημείο,είναι και μεσήλικες.Ειδικά στην τρίτη φωτό όμως βλέπω πως έχει ανέβει αρκετά ψηλά,πρόσεχε το.
Καλή συνέχεια σου εύχομαι φίλε..τα καλύτερα θα πιείς είμαι σίγουρος..
 

alexsid

New member
Γειά σου alexsid!ομορφιές,ομορφιές!Καλά ο red pheno πανέμορφος!!:tiphat:Μπράβο και σε σένα,μπράβο και στον ace..
Μπράβο και στον ορφέα και τον τζό..:laughing:
Ακόμη σε 25λ δλδ ειναι το παναμα?
Σε ταλαιπωρεί λίγο το άζωτο βλέπω?Ειναι κ λογικo ως ενα σημείο,είναι και μεσήλικες.Ειδικά στην τρίτη φωτό όμως βλέπω πως έχει ανέβει αρκετά ψηλά,πρόσεχε το.
Καλή συνέχεια σου εύχομαι φίλε..τα καλύτερα θα πιείς είμαι σίγουρος..
Να σαι καλα ρε αλανι!!Σου ευχομαι τα καλυτερα με την οργανικη αν και απο οτι ειδα τα κοριτσακια σου τα σπανε!!Εχεις κανει ωραια δουλιτσα φιλε!Και μου αρεσαι πολυ και η καβατζα!!Θα πιεις χορτο κατηγοριας ch.league!!!Μια ερωτηση.Πως να το βοηθησω αμεσα με το προβλημα του αζωτου?Στην ανθοφορια ριχνω μονο flora nova bloom(NPK 4-8-7)
 

delicorganic

Well-known member
Να σαι καλα ρε αλανι!!Σου ευχομαι τα καλυτερα με την οργανικη αν και απο οτι ειδα τα κοριτσακια σου τα σπανε!!Εχεις κανει ωραια δουλιτσα φιλε!Και μου αρεσαι πολυ και η καβατζα!!Θα πιεις χορτο κατηγοριας ch.league!!!Μια ερωτηση.Πως να το βοηθησω αμεσα με το προβλημα του αζωτου?Στην ανθοφορια ριχνω μονο flora nova bloom(NPK 4-8-7)

Eυχαριστώ για τις ευχές σου alexsid..
Τώρα με το "άζωτο",καταρχήν χρησιμοποιείς θρεπτικά σε κάθε ποτισμα?ph νερού?υπόστρωμα?
Δεν αποκλείω και την συνύπαρξη αζώτου-σιδήρου στην 3φωτό,είναι πιό χλωμό ολόκληρο το φυτό ή μου φαίνεται?
Κατά την αποψη μου,αν είναι άζωτο και δεν είναι κάτι άλλο,όπως προσβολή απο κάποια έντομα,χτίσιμο αλάτων στην ρίζα,υπερπότισμα,ph (το οποίο το γνωρίζεις πρώτα εσύ και μάλλον δεν είναι κάτι τέτοιο) και αν το φυτό δεν απειλείτε με κατάρρευση(που βλέπω δεν απειλείται)ενώ έχουμε προσπεράσει τα μισά της ανθοφορίας(υποθέτω τα έχεις περάσει),ΔΕΝ διορθώνουμαι με προσθήκες αζώτου γιατί θα μας κοστίσει σε γευστικά χαρακτηριστικά και θα παρατείνουμε την ανθοφορία.
Το 4-8-7 έχει αρκετό άζωτο για ανθοφορία,οπότε πάμε στο κατα πόσο είναι και απορροφήσιμο απο το φυτό αυτό το 4%,που απ'ότι φαίνεται στο ένα φυτό-φωτό(3) δεν είναι κ πολύ..
Η μελάσα(blackstrap) διευκολύνει την απορρόφηση του αζώτου και έχει αρκετό σίδηρο-κάλλιο και ιχνοστοιχεία αλλά επειδή μιλάμε για ανόργανη θρέψη(απουσία μικροοργανισμών,οργανικής ύλης) δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει,οι κοπριές θα διασπούνται για πολλούς μήνες οπότε δεν τις θες τώρα,το fish emulsion(5-1-1)είναι μια ημιοργανική λύση,ειναι γρήγορης απορρόφησης αλλά δεν γνωρίζω που θα το βρείς.

Τέλος,ειδικά στην οργανική τα φυτά στο στάδιο των γηρατειών δλδ αρκετές ημέρες πριν τα κόψουμε έχουν πάντα κιτρινίσει τα μεγάλα φύλλα(απο κατω προς τα πάνω)δείχνοντας μας πως χρησιμοποιήσανε όλο το άζωτο που είχαν αποθηκεύσει στα κύτταρα των φύλλων τους και πως η φούντα τους θα είναι μέλι!:)
Σε κούρασα ίσως και καταλήγω,μην ρίξεις δυνατά αζωτούχα τώρα για διόρθωση,το πιό πιθανό είναι να καταστρέψεις τα γευστικά χαρακτηριστικά της ποικιλίας σου,το ότι το καλό φλάς είναι πάντα σύμμαχος στην ποιότητα τα λέει όλα..
Μπορείς βέβαια να πειραματιστείς και με το γαλάκτωμα ψαριού,την μελάσα ή και τσουκνιδόζουμο(ψεκαστό) σε πολύ μικρές δόσεις.
Ελπίζω να βοήθησα.:tiphat:
 
Last edited:

alexsid

New member
Eυχαριστώ για τις ευχές σου alexsid..
Τώρα με το "άζωτο",καταρχήν χρησιμοποιείς θρεπτικά σε κάθε ποτισμα?ph νερού?υπόστρωμα?
Δεν αποκλείω και την συνύπαρξη αζώτου-σιδήρου στην 3φωτό,είναι πιό χλωμό ολόκληρο το φυτό ή μου φαίνεται?
Κατά την αποψη μου,αν είναι άζωτο και δεν είναι κάτι άλλο,όπως προσβολή απο κάποια έντομα,χτίσιμο αλάτων στην ρίζα,υπερπότισμα,ph (το οποίο το γνωρίζεις πρώτα εσύ και μάλλον δεν είναι κάτι τέτοιο) και αν το φυτό δεν απειλείτε με κατάρρευση(που βλέπω δεν απειλείται)ενώ έχουμε προσπεράσει τα μισά της ανθοφορίας(υποθέτω τα έχεις περάσει),ΔΕΝ διορθώνουμαι με προσθήκες αζώτου γιατί θα μας κοστίσει σε γευστικά χαρακτηριστικά..
Το 4-8-7 έχει αρκετό άζωτο για ανθοφορία,οπότε πάμε στο κατα πόσο είναι και απορροφήσιμο απο το φυτό αυτό το 4%,που απ'ότι φαίνεται στο ένα φυτό-φωτό(3) δεν είναι κ πολύ..
Η μελάσα(blackstrap) διευκολύνει την απορρόφηση του αζώτου και έχει αρκετό σίδηρο-κάλλιο και ιχνοστοιχεία αλλά επειδή μιλάμε για ανόργανη θρέψη(απουσία μικροοργανισμών,οργανικής ύλης) δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει,οι κοπριές θα διασπούνται για πολλούς μήνες οπότε δεν τις θες τώρα,το fish emulsion(5-1-1)είναι μια ημιοργανική λύση,ειναι γρήγορης απορρόφησης αλλά δεν γνωρίζω που θα το βρείς.

Τέλος,ειδικά στην οργανική τα φυτά στο στάδιο των γηρατειών δλδ αρκετές ημέρες πριν τα κόψουμε έχουν πάντα κιτρινίσει τα μεγάλα φύλλα(απο κατω προς τα πάνω)δείχνοντας μας πως χρησιμοποιήσανε όλο το άζωτο που είχαν αποθηκεύση στα κύτταρα των φύλλων τους και πως η φούντα τους θα είναι μέλι!:)
Σε κούρασα ίσως και καταλήγω,μην ρίξεις δυνατά αζωτούχα τώρα για διόρθωση,το πιό πιθανό είναι να καταστρέψεις τα γευστικά χαρακτηριστικά της ποικιλίας σου,το ότι το καλό φλάς είναι πάντα σύμμαχος στην ποιότητα τα λέει όλα..
Μπορείς βέβαια να πειραματιστείς και με το γαλάκτωμα ψαριού,την μελάσα ή και τσουκνιδόζουμο(ψεκαστό) σε πολύ μικρές δόσεις.
Ελπίζω να βοήθησα.:tiphat:
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου delicorganic!!Το υποστρωμα που χρησιμοποιω ειναι της compo sana(αφου με τα biobizz δεν ειδα προκοπη)και το ταισμα το παω αναλογα με τις αναγκες του φυτου.Τωρα που βλεπω οτι ζηταει,τα ταιζω σε καθε ποτισμα.Βεβαια οι ποσοτητες λιπασματος ειναι στο μισο,απο οτι λεει η εκαστοτε εταιρια.
Το fish emulsion δεν το βρηκα,αλλα εχω ηδη ριξει το fish mix της biobizz(NPK 5-1-4).Οσο για τα εντομα δεν εχω δει σημαδια,αφου απο την αρχη σχεδον της καλλιεργειας καθε 15 μερες περιπου,τα ψεκαζω με
neem oil και πυρεθρο σαν μεσο προληψης.Και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει το παραμικρο.
Ευχαριστω για τις συμβουλες και για το χρονο σου!:thank you:
 

orfeas

Active member
Veteran
Εντάξει ρε παιδιά! Το ότι κιτρινίζουν μερικά φαν φύλλα δε σημαίνει σώνει και καλά έλλειψη σε κάτι...ιδιαίτερα από δω και πέρα είναι φυσιολογικό...θα μου πεις, γιατί τα άλλα δεν το κάνουν;

Πάντως, Αλέκο, τα δεντρούθκια σου πάνε σφαίρα! Με τις επερχόμενες υγρασίες να δούμε τι θα κάνουμε...όσο τα καρύδια είναι φουντούκια δεν τρέχει τίποτα, αλλά όταν γίνουν καρύδια...

Εν τω μεταξύ, ντελίκο, τι εννοείς έχει ανέβει αρκετά; :chin:

:tiphat:Ορφεύς
 

alexsid

New member
Εντάξει ρε παιδιά! Το ότι κιτρινίζουν μερικά φαν φύλλα δε σημαίνει σώνει και καλά έλλειψη σε κάτι...ιδιαίτερα από δω και πέρα είναι φυσιολογικό...θα μου πεις, γιατί τα άλλα δεν το κάνουν;

Πάντως, Αλέκο, τα δεντρούθκια σου πάνε σφαίρα! Με τις επερχόμενες υγρασίες να δούμε τι θα κάνουμε...όσο τα καρύδια είναι φουντούκια δεν τρέχει τίποτα, αλλά όταν γίνουν καρύδια...

Εν τω μεταξύ, ντελίκο, τι εννοείς έχει ανέβει αρκετά; :chin:

:tiphat:Ορφεύς
Να σαι καλα Ορφεα!Ακολουθησα αυτο που μου ειπες και τα εβγαλα εξω
τελος Μαιου και τωρα βλεπω ποσο δικιο ειχες...:tiphat:
 

Latest posts

Latest posts

Top