What's new

Discutii legate de LED-uri

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
De ce ai vrea sa suplimentezi CFL-urile cu LED-uri, si mai ales cu unele scumpe ? E ca si cum ti-ai pune cele mai scumpe instalatii de Xenon pe o rabla.

Daca tot vrei sa faci trecerea la LED renunta la CFL si foloseste leduri de calitate, de o eficienta mult mai mare.

Chiar daca au fost dezvoltate pentru horticultura, ledurile Ilumitex nu au capatat popularitate printre growerii de canabis pentru simplul motiv ca sunt foarte scumpe , au putere mica si eficienta inferioara altor tipuri de leduri.

Costurile pentru ledurile Illumitex sunt enorma : >2EUR/W, fara a tine cont si de partea de alimentare, shiping, montaj, etc.

Daca vrei cu adevarat sa beneficiezi de eficienta LED iti recomand fie sa experimentezi initial cu COB-uri chinezesti, fie direct cu COB-uri perfomante CREE CXA 3070 cu spectru cald (3000K). Pentru dulapiorul tau de 57x57cm ti-ar fi necesar un singur LED de tipul asta , utilizat la 50% din puterea maxima ( adica in jur de 54W - o sa spui ca e putin in comparatie cu cati W consuma cele 7 CFL-uri, dar te asigur ca lumina este mult mai intensa).

Daca te intereseaza subiectul putem dezvolta si iti putem oferii toate informatiile de care ai nevoie pentru a-ti echipa dulapiorul cu cel mai bun sistem de iluminat disponibil pe piata la ora actuala.


Pentru inceput iti recomand sa parcurgi aceste threaduri :

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=245530
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=287557
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=285670
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=247594
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=253160
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=248732

E multa informatie, trebuie sa ai doar rabdare a o asimilezi.


:2cents:
 
salut! multumesc pt raspuns. eram un pic confuz la momentul respectiv, insa dupa ce m-am mai documentat, m-am lamurit cum e cu alimentarea led-urilor. ca sa intelegeti mai bine cum arata dulapul de care ziceam voi atasa 2 poze.

scopul meu nu e sa fac trecerea de la cfl-uri la led-uri, ci doar sa suplimentez cu ceva rosu (630 660 nm) pt cand plantuta va fi in floare. abia am inceput acest grow micut deocamdata plantuta e inca mica, cfl-urile abia le-am pus deci n-are rost sa le dau jos. mai ales sa le inlocuiesc cu leduri albe care ar oferi un spectru aproape la fel cu al cfl-urilor. singurul avantaj ar fi ca as economisi curent si probabil ar scoate mai putina caldura.
pana la urma tot 4 leduri de cate 5 watti illumitex mi-am comandat insa doar cu spectru rosu.
desi 20 de watti par putini, avand in vedere ca 100% din spectrul produs va fi folosit de planta, iar suprafata de iluminat e de doar 0,32 m patrati cred ca e un supliment destul de consistent pe langa cei 160W ai cfl-urilor. cei aprox 57 de euro cat costa cu tot cu driver cred ca merita. sunt cob-uri chinezesti mai ieftine dar nu am incredere in calitatea lor, iar dupa ce mai platesc tva 25% si taxe vamale (nu locuiesc in romania) diferenta de pret n-ar mai fi asa mare.
zic bine? ceva pareri?
voi reveni cu poze dupa ce voi primi led-urile si le voi monta
 
pana la urma de curiozitate am pus si un cree 3070 5000k ca tot am vazut ca sunt f populare printre groweri ledurile astea albe. sunt foarte incantat de rezultat, lumina produsa de ledul ala e asa intensa incat parca im pune cfl-urile in umbra:woohoo: nu stiu cum "vad" plantele lumina asta, insa pt mine in spatiul ala mic de 57x57 cm, lumina e atat de stralucitoare ca ma dor ochii. eram si obisnuit cu lumina aia galbuie de la hps.
multumesc hempfield pt sfat si linkuri.
iaca si pozele cu illumitex-urile si cree-ul
 
mersi. ghetto weed closet
biglaugh.gif
. decat chiloti si sosete mai bine o planta. fiecare cu ce are prin casa. unitati de pc, dulapuri, debarale, oriunde, numai muguri sa iasa. ma gandeam sa mai fac un grow in pod, numai ca vine frigul. la anul de-acuma. strang bani si de leduri, o sa iasa un ozn de grow space:woohoo:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
iarna-i frig in pod, dar si vara e cald. asa ca nu-i cel mai bun loc pentru un grow.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
pana la urma de curiozitate am pus si un cree 3070 5000k ca tot am vazut ca sunt f populare printre groweri ledurile astea albe. sunt foarte incantat de rezultat, lumina produsa de ledul ala e asa intensa incat parca im pune cfl-urile in umbra:woohoo: nu stiu cum "vad" plantele lumina asta, insa pt mine in spatiul ala mic de 57x57 cm, lumina e atat de stralucitoare ca ma dor ochii. eram si obisnuit cu lumina aia galbuie de la hps.
multumesc hempfield pt sfat si linkuri.
iaca si pozele cu illumitex-urile si cree-ul
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=56854&pictureid=1333761&thumb=1]View Image[/URL] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=56854&pictureid=1333762&thumb=1]View Image[/URL] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=56854&pictureid=1333763&thumb=1]View Image[/URL] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=56854&pictureid=1333764&thumb=1]View Image[/URL]

Foarte frumos !

Ai facut si niste masuratori de temperatura cu toate luminile mergand vs doar ledurile aprinse ?

Nu vei regreta ca ai ales ledurile, vei vedea la recolta.

Pe domnisoara o lasi sa creasca in voie sau ii faci un topping sau ceva training ? Sa feresti cat poti de mult orice top sa ajunga prea aproapte de LED pentru ca se decolora din cauza luminii prea intense si va avea si efect de umbrire pentru celelalte.

:good:

P.S. Am vazut in ultima poza ca plafonul in care ai incorporat radiatoarele are un pic de burta. Ai grija sa-l asiguri cu ceva, sa nu te trezesti ca iti cade peste planta daca se curbeaza prea tare si scapa din suportii de sustinere (i-ai putea inlocui cu niste bagete lungi cat tot dulapiorul).


... strang bani si de leduri, o sa iasa un ozn de grow space:woohoo:

Dupa ce vezi cum merge treaba cu ledurile o sa iti dai seama ca pentru consum propriu, mai ales daca doresti si varietate de strainuri si vrei sa ai un grow perpetu, cel mult jumatate de metru patrat de grow-space iti este suficient si nu are rost sa investesti o avere in lumini prea puternice. 3 LEDuri CXA 3070 sunt tot ce trebuie pentru o asa suprafata. Imagineaza-ti doar ce diversitate de strainuri poti avea acolo daca mergi cu seminte regular pe program de lumina permanent de 12/12 , direct din samanta.
 
salut! ledurile+cflurile - 33 de grade, 60000 lux in mijloc si 40000 pe margine
doar ledurile - 25 de grade, 40000 lux in mijloc si 20000 pe margine
toate masurate la nivelul screenului pt scrog, 23 de cm distanta de plafonul cu luminile.
ledurile - 52w cree-ul + 20w illumitex-urile
cflurile - 138w
se vad avantajele ledurilor, dar chiar daca e cam cald (33 grade) tot n-as renunta la cfluri.

nu o las sa creasca de capul ei ca e mic locul si e predominant sativa. i-am facut topping deja de 2 ori, are 4 varfuri acum, am pus si screen pt scrog, o mai las putin si apoi o trec pe 12/12.
 

coolbud

puffin' the herb
putin ? planta aia mai merge lasata inca 2 poate chiar 3 saptamani lejer.scrogul ala daca-l faci , ori e full ori nu-i scrog si mai bine ai mai opri din cfluri sau leduri sa ajungi macar la un 27 de grade.
 
mersi pt parere coolbud. breederul de la care am semintele zice: Sativa hybrid, Krome White Triangle, Kalishnapple (tropicana pheno), 10-12 sapt perioada de inflorire. am primit semintele gratis, si de curiozitate am facut grow-ul ala mic in dulap ca sa vad ce iese din planta asta pt ca suna interesant.
n-am mai facut scrog pana acuma pt ca mi se pare prea migalos si mi-e lene :)) eu ma gandeam la max 1 saptamana s-o mai tin cu 18/6. chiar nu stiu cand ar fi potrivit s-o trec pe 12/12. ma gandesc sa n-o las prea mult sa-mi iasa ditai boschetul in dulap :))
 

swissboy1988

New member
Salut,
In ultimele zile am studiat la greu ledurile astea de la CREE, in special CXA3070 si CXA 3590. Dispun de un spatiu relativ mic, 40x40x80 si ma intrebam ce leduri as putea sa aleg pentru el, sa nu fie overkill.
In principal am cautat ledurile cu 93 CRI si 3000K dar observ ca alea se vand numai in cantitati mari. Asa ca am ramas cu 80 CRI care are un spectru vizibil inferior fata de 93 CRI cand vine vorba de flower.

Imi puteti recomanda ce sa aleg intre 3590 si 3070 si cam cate leduri ar fi optime pentru spatiul meu? Va multumesc anticipat
 
salut! pt un spatiu de doar 40x40 eu cred ca 1 singur led e suficient. acum depinde si la ce curent vrei sa-l alimentezi.
un cxa3070 alimentat la 1.4A va scoate cam 6000 de lumeni, in functie si de cat de bine il racesti. teoretic, pt spatiul tau asta ar insemna 37500 lux. practic, vreo 30000 sa zicem, in functie de distanta la care tii planta si cat de reflectivi sunt peretii. o valoare decenta pt o planta in spatiul ala mic, ca idee poti consulta poza urmatoare. e dintr-un pdf gasit pe net, nu mai stiu de unde l-am cules

iti recomand cxa3070 3000K chiar daca e cu CRI 80. CRI-ul e mai important pt felul in care lumina produsa de acel led reda culorile ochiului uman decat pt fotosinteza. ca e 93 sau 80 nu cred ca va cantari mai mult la final cand vei recolta. in schimb e diferenta de pret, de eficienta si de disponibilitate in stocuri.
daca ai portofelul gros, poti lua mai multe leduri, sa le alimentezi la curent mai mic. vor produce mai multa lumina, vor consuma mai putin curent, vor produce si mai putina caldura. dar nu cred ca merita investitia pt un grow asa mic.
 

swissboy1988

New member
salut! pt un spatiu de doar 40x40 eu cred ca 1 singur led e suficient. acum depinde si la ce curent vrei sa-l alimentezi.
un cxa3070 alimentat la 1.4A va scoate cam 6000 de lumeni, in functie si de cat de bine il racesti. teoretic, pt spatiul tau asta ar insemna 37500 lux. practic, vreo 30000 sa zicem, in functie de distanta la care tii planta si cat de reflectivi sunt peretii. o valoare decenta pt o planta in spatiul ala mic, ca idee poti consulta poza urmatoare. e dintr-un pdf gasit pe net, nu mai stiu de unde l-am cules
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=57172&pictureid=1335426&thumb=1]View Image[/URL]
iti recomand cxa3070 3000K chiar daca e cu CRI 80. CRI-ul e mai important pt felul in care lumina produsa de acel led reda culorile ochiului uman decat pt fotosinteza. ca e 93 sau 80 nu cred ca va cantari mai mult la final cand vei recolta. in schimb e diferenta de pret, de eficienta si de disponibilitate in stocuri.
daca ai portofelul gros, poti lua mai multe leduri, sa le alimentezi la curent mai mic. vor produce mai multa lumina, vor consuma mai putin curent, vor produce si mai putina caldura. dar nu cred ca merita investitia pt un grow asa mic.

Dupa ce am studiat putin si imaginea ce mi-ai atasat-o, ma gandesc ca 2 leduri cxa3070 tinute la 1.4 amperi (50W) e solutia ideala. Pentru spatiul meu ajung la 88.000 de lucsi.
Mie mi se pare ca CRI-ul ala e mult mai important pentru planta decat pentru ochiul uman. Uita-te putin diferenta intre 80 si 93 pentru 660nm cat e spectrul ideal de flower. Mi se pare foarte mare.
 

Attachments

  • ds CXA3590.jpg
    ds CXA3590.jpg
    47.1 KB · Views: 16
intr-adevar, dispributia spectrala e mai mare in cazul CRI 93 sau 95 fata de 80.
insa ledurile cu CRI mai mare au o eficienta mai mica
dupa cum se vede in poza, varful de gama pt ledurile cu CRI80 si anume bin-ul AB produce 8500 de lumeni, pe cand bin-ul Y2, cel cu CRI 95 produce doar 6430 de lumeni. cam cu 25% mai putin.
in graficul cu distributia spectrala, se vede cum in dreptul valorii de 630nm CRI95 atinge 100% iar CRI80 cam 85%.
dar pentru ca CRI80 produce cu 25% mai multa lumina, asta inseamna ca il ajunge din urma pe CRI95 si chiar il si depaseste putin ca si cantitate de lumina produsa.
cum ar veni, ca daca s-ar tine cont si de cantitatea de lumina produsa, linia de grafic rosie a CRI80 ar trebui sa fie situata mai sus de linia mov a CRI95.
sper sa nu bat campii la ora asta:biggrin:
 

swissboy1988

New member
Ai dreptate in marea parte, doar ca noi ar trebui sa ne uitam la 660nm, nu 630nm. Si acolo, CRI 93 e la 80 % iar CRI 80 e la 45%. La asta ma refeream.
 
chiar si acolo, la 660nm, unde conform graficului ar fi o diferenta de 35%, daca CRI80 produce cu 25% mai multa lumina, diferenta n-ar mai fi asa de mare.
in plus, nu trebuie sa alergam doar dupa 440, 460, 630, 660nm unde absorbia e maxima. orice alta lungime de unda cuprinsa in spectrul PAR e binevenita. cu cat mai multa lumina, cu atat mai bine.
HPS-urile care au un spectru de toata jena, dau totusi rezultate bune pt ca produc foarte multa lumina. multa lumina, multi fotoni care ajung pe frunze, multa fotosinteza. planta creste oricum.
deci eu as alege ledul care produce mai multa lumina per total, (atat timp cat lumina e cuprinsa in spectrul PAR) fata de un led care produce mai mult doar in anumite zone de spectru.
 

swissboy1988

New member
Am observat ca tu ti-ai facut. Poti sa-mi recomanzi un site unde gasesc ledurile? Eu am gasit pe digikey cel mai ieftin 3070 la 40 de dolari. Presupun ca o racire pe coolere cu radiator dinalea de procesor e suficienta.
 
eu mi-am luat de pe mouser. preturile-s cam la fel. livrarea a durat 3 zile, insa nu locuiesc in romania. la peste 100 de dolari e gratis. la 1400mA un cooler de procesor e mai mult decat suficient. al meu sta la 40 si ceva de grade.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
chiar nu stiu cand ar fi potrivit s-o trec pe 12/12. ma gandesc sa n-o las prea mult sa-mi iasa ditai boschetul in dulap :))

Nu e absolut nici o problema daca se dezvolta prea mult inainte de a intra in flower. In felul asta poti decide dinainte ce topuri vei pastra, eliminandu-le pe cele mai firave. O poti tunde si aranja asa cum doresti tu incat sa ocupe o suprafata cat mai mare din plasa, cu topuri distribuite omogen. Nu le lasa sa creasca insa pana la margine, pentru ca se vor inghesui prea tare in pereti si mugurii vor avea de suferit.


33 de grade e mult prea mult pentru o planta crescuta intr-un spatiu asa de inghesuit, o sa fie destul de stresata.
 

awy

Member
ai sa realizezi acele 33grade la harvest, cand ai sa observi ca budul nu are thc pe el :) si ai prefera sa fumezi canepa de pe sant. eu asta am patit, tu..... ai sa vezi tu;)
 
Top