What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

2018_OUT_autoflowers

Pillang

Well-known member
Amnesia haze

picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Arata bine planta, dar la cum arata e indica, amnesia din start are fruzele mai sativoase, si combinata cu ruderalis trebuia sa le aiba destul de inguste. Asta pare ca ar fi combinata cu ceva foarte majoritar indica. Ce breeder?
Eu am avut niste auto haze si desi frunzele erau mai sativoase, efectul a fost tot spre indica. Sa speram ca tu ai mai mult noroc.
 
Last edited:

Pillang

Well-known member
Da, si eu ma uimesc, toate fetele arata deocamdata cam la fel, desi am mai multe sativa dominant plante, Jack Herer, Royal Haze, etc... Si eu sper, ca o sa fie citeva mai sativoase, nu sint prea mare indica fan. Toate plantele sint de la Royal Queen Seeds.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu cred ca ala e ceva sistemic. Desi nu stiu limba, dar par a fi bastonase de bagat in pamant, si nu prea au ce alta cale de atac sa aiba. Asa ca pe tine o sa te otravesti cel mai mult.. insecte afara o sa tot vina altele, nu le poti omora pe toate, daca incerci asta e o batalie pierduta din start.
Nu uita ca insectele pot fi si benefice, asa ca trebuie identificate inainte sa le pui gand rau.
 

Pillang

Well-known member
Citeva insecte deja a atacat plantele, dar nu au facut inca paguba mare. Am crezut, ca bastonasele astea nu fac nimic rau pentru om, dar acum, ca ai spus, o sa ma informez...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Calea de actiune a majoritatii insecticidelor astea este sistemica, adica calatoresc cu seva in toate partile plantei, si omoara insectele ce se hranesc cu parti din planta, radacini sau fructe. Le omoara stimuland cresterea accelerata a organelor interne, si cum insectele au exoscheletron solid, organele se zdrobesc practic de acesta, insecta neputand creste exoscheletul in ritmul cresterii organelor. Ele sunt considerata sigure pentru om dupa cateva saptamani de la aplicare, dar nu pentru ca au disparut in totalitate din planta, ci pentru ca si-au injumatatit cantitatea suficient cat sa fie considerate sigure. Teste pe oameni nu se fac pentru a determina daca sunt sigure, aceste valori sunt pur si simplu calculate. Si cum impartim multe zeci de procente din genele noaste cu insectele pentru care au fost create aceste otravuri, e destul de clar ca bine nu ne vor face aceste substante. De altfel, nici nu am muri foarte repede de la aceste substante nici in cantitati mai mari, pentru ca avem constructie diferita, cu schelet interior, dar noi traim zeci de ani, pe cand o insecta traieste de zeci, sute sau mii de ori mai putin. In timp, pot aparea probleme, si e mai bine sa ne ferim. Cel putin eu asa consider, mai ales ca la outdoor nu faci nici o diferenta cu insecticidele.. e o lupta in zadar in care tu esti singurul pierzator.
 

Pillang

Well-known member
Nna, mam informat putin, solutia asta pt insecte se folosesc si pentru mere, pere, etc. Dar nu bastonase, ci in pulverizare. Dupa citeva saptamini se dezactiveaza si nu mai face rau nimanui. Totusi mai convins, no sa le folosesc, fiindca in pamint poate sa ramine mai mult timp activ, concret 3 luni, care pentru mine este prea mult. Dar ce ai scris, ca impotriva insectelor lupta nare rost, asta nu e adevarat, fiindca sint insecte, care poate sa faca pagube mari si sint si solutii impotriva ei, care nu otravesc oameni, numai o pilda: tutun.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Tutunul tot o otravă este, dar asta depinde de concentrația soluției , dacă folosești un pachet de țigări și bei din apa poți da colțul! Dacă îți aduci tu aminte când cultiva bunicii noștri tutun , în acel loc nu mai creștea nici iarba vreo 2 ani ..... Așa că acum tu tragi concluzia! :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca folosesti o tigara in apa si bei poti da coltul, de la 2 in sus e sigura treaba!
 

Pillang

Well-known member
Daca pui tutun in apa si pulverizezi planta, aia ajuta la insecte, si tie nu se intimpla nimic, la asta referam...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Problema e ca omoara si insectele benefice. De aia eu merg pe a pastra plantele sanatoase, incat sa nu fie asa de usor de atacat precum alte plante din jur. De asemenea, o vegetatie variata in jur ajuta la atragerea insectelor benefice.
 

Pillang

Well-known member
Pai da, mai exista si plante recomandate, care pui linga fete, ca de pilda menta, lavanda sau floarea soarelui si astea pot sa ajute, dar eu cu vreo 10 plante acum nu mai am energie (si sint si lenesa :)) ca sa ma ocup si de astea, si asa deja e prea mult lucru cu ei, in aproape fiecare zi stropesc 100 de litri de apa pe ei, dar nam de ales, nu a plouat aici de 3 saptamini+ si este 28-30 de grade un fiecare zii. Fara multa apa nu recoltezi cantitate normala in out nicicum.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Clar, daca vrei ceva sute de grame pe planta fara 5-10 l de apa pe zi in medie nu rezolvi nimic. Pe de alta parte daca vrei sa le tii mici nu le poti da atata apa, ca vor creste ca nebunele.
 

Pillang

Well-known member
Ieri am facut o greseala amator, am calculat prost fertilizantul... Din fericire astazi problema sa rezolvat...

picture.php
 

Pillang

Well-known member
a ta creste mai repede ca a mea. felicitari!

Mersi. Cresc, fiindca primesc multa apa, dar astept cu nerabdare ploaia, fiindca nu pot sa concurez cu apa din cer, oricit dau din oala, o ploaie ca lumea le place mai mult.
 

Latest posts

Latest posts

Top