What's new

TrisatanicBourboulithrator

petougia

Member
Θα μοιραστώ λοιπόν και εγώ την απόπειρα μου να γεμίσω κάνα βαζάκι γιατί με πιάσαν πόνοι και ζήλιες..
Ο χωρος ειναι περιπου 90x60, είχα δυο και τα μπέρδεψα ήταν la cofidential από dna και το άλλο cheese από seedism,
κάτι μου λέει ότι έχω κρατήσει το cheese.
Σήμερα είμαστε στη δεύτερη μέρα ανθοφορίας, η κυρία έχει δώσει τη μάχη της με τις καφέ ρίζες αλλά δεν μασάει
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ 250w hps θα αλλάξω σήμερα σε 400w και πριν το τέλος του τεντώματος θα βάλω την 600w.
Κουβάς 20λ στο τανκ βάζω άλλα 20λ, φαγητό όλη η σειρά της Canna, σήμερα θα βάλω για πρώτη φορά πλεγμα απο πάνω.
 
Last edited:

petougia

Member
Μακεδον θα δώσουμε πόνο φέτος ρε, Γκαντζα έχω 28 με την 400αρα και χωρίς cooltube, υπολόγιζε ότι τα χοντρά κρύα δεν έχουν έρθει καν οπότε λογικά θα είμαι μια χαρά από θερμοκρασίες.
Λοιπές πληροφορίες: ec 0.9 - 1 Το είχα στο 0.4 - 0.5 χωρίς προβλήματα και έφαγε κατά λάθος ένα κοτσίδι ξαφνικό στο 1, μια δυο μέρες πριν το φλαουερ αυτό, ξενέρωσε για λίγες ώρες ίσως πριν ανακατευτεί καλά το νερό αλλά ήρθε στα ίσα του. Υγρασία θερμοκρασία σε φυσιολογικά επίπεδα. Την ανάπτυξη την έβγαλα με οξιζενέ λόγο του root rot, λίγες μέρες πριν μπω σε φλαουερ άρχισα να χρησιμοποιώ το τσαι αλλά μονο με trychoderma (bm απο ghe), το πρωτο τσαι που εκανα δεν το εκανα σωστα, 3 μερες ηταν χωρις καμια βοηθεια και σήμερα θα ξανά ρίξω το trych. Tο εχω αφήσει 24 ώρες, έριξα μαύρη ζάχαρη και ένα πετροβαμβακα μέσα στο μπουκάλι. Θα ανεβάσω μια φωτο με τις ρίζες, θα ειναι η τελευταία με ρίζες πριν κόψω
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
Παπασουζα ευχαριστω πολυ θα την χρειαστω.

Οι ριζες
View Image

Και το απο πανω
View Image

χόλυ μόλυ, ρίζοπορνογραφικό υλικό :woohoo:
άνοιξα ξαπλώστρα και εφοδιάστηκα με τα κατάλληλα μπινελίκια :lurk:
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Σούπερ το φυτό και οι ρίζες, δεν φαίνεται να μασάνε απο το rootrot :)
 

petougia

Member
Ευχαριστω παιδια με συγκινησατε με τα καλα σας λογια και εβαλα την κοπελια να ποζαρει για το ic μονο!

 

petougia

Member
Το συγκεκριμενο φυτο δεν μασαει, το αλλο που ειχα πεθανε απο το root rot, θελει tea απο την αρχη οπως διποτε και κανεις δεν θα εχει προβλημα, εγω το εμαθα στην πορια αυτο, εχω μονο το bm, οταν δεν εχω προλαβει να φτιαξω tea η λιγο πριν αλαξω νερο ριχνω h2o2, τωρα εχω ετοιμο μηγμα αλλα κραταω το φυτο με h2o2 μην αλαξω νερο σημερα να το κανω αυριο που πρεπει να βαλω και το PK. Εκτος του συστηματος που γουσταρω τερμα που δουλευει μεχρι στιγμης, ειμαι περιεργος να δω και με τα canna τι γινεται ηθελα να τα δοκιμασω παρα πολυ καιρο. Απο ph ec και τα λοιπα ειναι μια χαρα δεν κανω σχεδον τιποτα..
 

Rondelia

Active member
Το να βάζεις και h2o2 και bennies είναι ψιλολάθος με την έννοια του ότι το h2o2 σκοτώνει και τα καλά βακτήρια, αυτά δλδ που βάζεις να κατοικίσουν στις ρίζες σου. Γενικά το σωστό είναι ή να αποστειρώνεις το νερό, πράγμα που ΠΑΝΤΑ ξαναφέρνει το σαπισμα ή να κατοικούν μόνιμα στις ρίζες σου τα μικρόβια και τα δύο μαζί είναι κάπως αντιθέτα. Εγώ πχ κάνω το εξής. Κάθε 3 βδομάδες ρίχνω προληπτικά 250μλ τσαι από το νετποτ στο τανκ των 45λ και έτσι διασφαλίζω την ασφάλεια των ριζών μου γιατί το τριχόδερμα κατοικεί στις ρίζες για ένα μήνα, δηλαδή αφού το βάλει δεν παίζει να προσβληθεί με την καμία(εκτός κι αν χέζεις μέσα στο τάνκ:p) χωρίς h2o2 και πολλάπολλά. Ίσως έτσι σου είναι πιο εύκολο. Αν και όποτε έβαλα τσάι συνήθως δεν χρειάστηκε δευτερη φορά.
 
Last edited:

petougia

Member
Γεια σου ρε ρον! Σε πρωτη φαση το ροτ το καταλαβα απο τους pe τους σωληνες(τους διαφανους) εχω τετιους και στην αντλια του νερου και του αερα, αρχησαν και γλυστραγανε μετα απο μερικες μερες ε και δεν αργησε να εμφανιστει το ροτ. Τωρα αμα το οτι γλυστρανε ειναι φυσιολογικο και συμπτωση τι να πω. Δεν εχω πλεον προσβαση στις ριζες, μου ειχε τελειωσε και το τσαι, τα σωληνακια εβγαλαν αρκετη γλυτσα και εβαλα h2o2 και καλα μια μερα πριν την αλαγη νερου να πεθανουν ολα αλλα η αλλαγη καθυστερισε και το εχω ακομα ετσι, τωρα εχω ετοιμο τσαι θα αλαξω νερο μετα και το ριχνω.
 

petougia

Member
Πρωτη μερα pk επεσε και το τρυχοδερμα, το ec απο 1.2 ειναι 1.4, ηθελα να το παω 1.3 αλλα μια χαρα του αρεσε μαλον. Ανοιξα να δω τι γινεται και τωρα καταλαβα τι εννοουμε μπουρμπουλιθρες, λογικα το προηγουμενο τσαι ειχε ριπαρισμενο τρυχοδερμα..

Update:

(sorry για το ballast μου χεχε)



 

petougia

Member
Χτες τα επαιξε ο χρονοδιακοπτης εμειναν 3 ωρες παρα πανω με φως σημερα τα ιδια εμειναν κανα 6ωρο με παρα πανω φως, δεν εχουμε τσιγαρο να καπνισουμε και στο τελος θα φτιαχνουμε κομπολογια με σπορια..
 

petougia

Member
Δύο μέρες πριν

Δύο μέρες πριν

Θα ανεβάσω και άλλη φωτο οταν ανάψουν τα φώτα να δούμε αν άφησαν τίποτα σημάδια αυτές οι δυο μέρες που έγινε η μέρα νύχτα.

 

Latest posts

Latest posts

Top