What's new

Spring-Summer 2014

antartist

Member
Σας ευχαριστώ ορέ μαστόρια.
Έχουμε λίγο δρόμο ακόμα...
Καλά ξεκαλοκαιριάσματα να έχουμε!
 

antartist

Member
Μετά την τελευταία μπόρα η αλβανίδα δεν άντεξε από το βάρος του νερού και έσπασε ο κορμός. Κακή δική μου πρόγνωση γιατί ήξερα πως είχε αδύνατους κορμούς.
Έχασα τα 2/3 του φυτού. Το υπόλοιπο το έδεσα...
Πόνεσα λιγάκι αλλά τουλάχιστον θα έχω να γευτώ ό,τι έχει μείνει!

 

orfeas

Active member
Veteran
Το κακό είναι ότι αυτές οι αβαρίες συμβαίνουν σε λάθος χρόνο...
Από την άλλη το είπες κι εσύ, η γκλάβα σου εν που φταίει:comfort:

:tiphat:Ορφεύς
 

LegacyTron

Member
Αιωνία η μνήμη της γλυκειάς αλβανιδούλας...Οσωνούπω με καλούδια, σπασμένη απ' του αέρα τα τσεκούρια.....Κρίμα γμτ...Θα βγάλει κ το υπόλοιπο που έμεινε δεν μπορεί να μην βγάλει...Άλλωστε παλιοκουφάλα έχεις μπαχτσέ γεμάτο, μην παραπονιέσαι!! :p
 

antartist

Member
Ο μπαχτσές ας πούμε γιεμάτος, αλλά οι αβαρίες δεν έχουν χρόνο. Όποτε και να προκύψουν νιώθω το ίδιο.
Το φυτό έσπασε πάνω από το σημείο που είχα δέσει τον κεντρικό κορμό, σε βαθμό που σκέφτηκα πως αν δεν το είχα δέσει θα ήταν καλύτερα. Πιθανών να είχε πλαγιάσει ολόκληρο...
Τεσπα, συνεχίζουμε...
 

antartist

Member
Σπέρα και καλό μήνα σε όλα τα αλάνια!
Βαρύς ο Σεπτέμβρης πολύ, με τραυματισμούς, υγρασία, και αρκετή μούχλα.
Σημαντικός παρονομαστής το κούφιο μου κεφάλι, η επιλογή γονιδίων και ο περιορισμένος χώρος στις ρίζες.
Θα έλεγα ότι δεν είμαι καθόλου οργανωμένος, παρόλαυτά η τριβή είναι διδακτική.

Ας ξεκινήσω με τα άσχημα...
Οι κάμπιες κάθε χρόνο μου κάνουν τρελή ζημιά. Όχι μονο γιατί τρώνε και χέζουν στο άνθος, αλλά κι επειδή κάθε φορά που βρέχει, μουχλιάζουν με τη μία τα σημεία όπου κάθονται και η ζημιά επεκτίνεται, με αποτέλεσμα να έχω μεγάλες απώλειες. Πέρσυ είχα το τσαντίρι που με έσωσε, αλλά φέτος άλλαξε η κλίμακα και δεν είχα σκέπαστρο.
Φέτος είδα και το άλλο. Κάτι μου έτρωγε τους κορμούς από μέσα. Θορυβημένος από παρόμοια περιστατικα την έψαξα λίγο....

 

antartist

Member
Η Άλμπαν καψούρα μεγάλη. Την ονόμασα Χιονάτη. Αυτή μόνο έχει τρελές άμυνες στην υγρασία. Αυτήν θα την αφήσω όσο πάει...
Γενικά δεν ταίζω πολύ και ότι έχω ταίσει το έχει ξεπλύνει η βροχή.
Λίγο hesi 0-1-1 ρίχνω σπάνια...



Σκου μάδερφάκερ γεα. Παλιός γνώριμος και συνεχίζω. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το μάθω το φυτό ακόμα γιατί αλλάζω τεχνικές συνέχεια....
Καμια σχέση με σκανίλες και τέτοια. Πολύ φυσικό φυτό. Πατροπαρόδοτα hushy και πολύ φρουτένιο. Ίσως να είναι και τα λιπάσματα...
Τα έχω σε 1χ1 παρτέρι με 30-40 πόντους βάθος χρησιμοποιημένο τυρφόχώμα και απο κει και πέρα βαρύ, αδούλευτο κοκκινόχωμα που δεν στέγνωσε όλο το καλοκαίρι.
Έβγαλαν ελλείψεις αλλά είναι σκυλία μαύρα.
Αυτά λέω να τα κόψω την κυριακή που θα αρχίσει να χαλάει ο καιρός. Δεν αντέχω άλλη απώλεια και άλλη σαπίλα, σπαράζει η καρδιά μου. Το μικροσκόπειο λεει τα περισσότερα θολά και αρκετά άρχισαν να σκουρένουν. Καλά είμαστε...



Peace

picture.php


:smoke out:
 

orfeas

Active member
Veteran
Απ' τη μια λυπάμαι για ό,τι σου συμβαίνει, απ' την άλλη παρηγορούμαι που δεν πάσχω μόνος...
Stem borer, νομίζω το όνομα αυτού. Κι ο Τρον έχει μια συμπάθεια για τα σκουληκάκια αυτά:biggrin:

Κατά τα άλλα, αφού έχεις μελιά κρουστάλια, είσαι πρώτος! Κι έχε υπ' όψη σου ότι οι σατίβες είναι καλύτερες θολές...
Όσο για τις μούχλες ελπίζω να τις απομακρύνεις αμέσως και πολύ προσεκτικά!

:tiphat:Ορφεύς
 

antartist

Member
Αδέρφια η πρώτη, ευπαθής φουρνιά κόπηκε και φροντίζεται αναλόγως.
Μερικές μονάδες ακόμα περιμένουν, μάλλον, το τέλος του Οκτώβρη, που παρεμπιπτόντως είναι φωτεινός και στεγνός κατά τη διάκεια της ημέρας. Το βράδυ το κάνει το κρυουλάκι του...

 

antartist

Member
Εδώ το κλασικό πρόβλημα με την κάμπια να μου τρώει τον κορμό από μέσα, μονάχα που αυτή τη φορά το φυτό έβγαλε κάποιου είδους άμυνα και ανέπλασε τον κορμό του...
Η κάμπια είναι εκεί μέσα κανά μήνα και το φυτό είναι ακόμα ζωντανό....



Και δυο ερωτήσεις ρε παιδιά:

Έχω φαγωθεί να ψάχνω τα miller στη Θεσσαλονίκη. Ας μου πει κάποιος που μπορώ να τα βρώ γιατί πέφτω σε τοίχους συνέχεια!!

Το άλλο έχει να κάνει με τις μούχλες που έχω μαζέψει...
Δεν είναι όλα χάλια, κάποια είναι απλά οξυδωμένα...
Τι μπορώ να τα κάνω αυτά ρε παιδιά, γίνονται κάτι;
Σκέφτηκα για βούτυρο ή για λάδι βουτανίου...
 

LegacyTron

Member
ΧΑΧΑ ΚΟΥΦΑΛΑ και μωβουλί από το κρύο ε;;;;; ΡΙΣΠΕΚΤ

Να σου πω...καμμιά χειρουργική δεν έπαιζε να κάνεις για να το ξεφορτωθείς το ρημάδι κ να καθαρίσεις για τυχόν αυγά χωρίς να κάνεις τραγική ζημιά; Από τις "πεταλουδίτσες της νύχτας" και τις χρυσόμυγες συνήθως γεννιούνται αυτά αν έχω ενημερωθεί σωστά...Για να δικαιώσουμε κ τον Ορφέα! :D Εκτός κι αν μπερδεύω την μηλολόνθη...


Καλόπιωτη και δικαιωμένη η κοψιματική! :D
 

antartist

Member
Ευχαριστώ, αν και για τα γούστα μου λίγο άγουρα μου φάνηκαν τα πρώτα. Πολύ τσίτα!
Να δούμε τα δεύτερα...

Την κάμπια(εγώ όλες κάμπιες τις λέω) βαρέθηκα να σου πω την αλήθεια να ασχοληθώ και την άφησα, καθώς έβλεπα ότι η κορυφή ζει ακόμα...
 

tjo

life gardener
Veteran
και καλα και τζαμπέ,ουτέ δεες ουτε τιποτά!
αντάρτη φίλε μου καιρός ήταν να κόψεις κι εσύ..βλέπω καλό χειμώνα φέτος για πολλούς..η δεύτερη φουρνιά θα ναι η καλυτερη!!
 

Latest posts

Latest posts

Top