What's new

Spring-Summer 2014

antartist

Member
Τέλειο το scrog σου Antartist, όντως καλλιτεχνικό, το ανάποδο πότισμα που κάνεις χωρίς βύθισμα, βάζεις μια λεκάνη από κάτω με νερό και το ρουφάει ? αυτό κάνεις? Με τις μπανάνες τι γίνεται, μου έκατσε και μένα πρώτη φορά τώρα και δεν ξέρω τι να κάνω, έχουν γύρη οι μπανάνες?

Που είσαι ρε Booker; Σαν να εξαφανίστηκες λίγο τελευταία...
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Το πότισμα, ναι, έτσι το κάνω...
Με τις μπανάνες δεν έχω κι εγώ μεγάλη εμπειρία. Σκέφτηκα να αρχίσω να τις ξηλώνω, αλλά αφενώς είναι λίγες και αφετέρου θέλω τα σπόρια... Εμένα βγήκαν πρόσφατα, στην 4η βδομάδα και είναι ακόμα άγουρες, δεν έχω γύρη. Υπολογίζω ίσα-ίσα μερικά σποράκια μέχρι το τέλος. Μακάρι...

η πρωτη φωτο σαν σμαιλι ειναι :biggrin: αρτιστικ.
πολυ πυκνο παπαδιασμα το σκου
tiphat.gif
Για να μας θυμίζει κι εμάς να χαμογελάμε. :biggrin:
Ναι το άτιμο, ξεπετάχτηκε ύπουλα...

καλημέρα αντάρτη!
με άλλα λόγια αρχίζουν οι "φουσκοδεντριές" τώρα που μας έδειξε το καλοκαιρινό προσωπάκι του ο ήλιος και τα κορίτσια..!!
και τα δικά σου κορίτσια όμως τα "πέταξαν" όμορφα τα κρυσταλλάκια όπως βλέπω στο σκου..καλή συνέχεια και όσο για τις μπαλίτσες,αν δεν γέμισε και έχει 2-3 δεν έγινε και κάτι θα έχεις και σπόρο να δοκιμάσεις..

Έτσι λέω Weedo! Δεν ξέρω τι λέει και η υπόλοιπη παρέα...
Για τους ελεύθερους φυσικά, γιατί οι παντρεμένοι η μόνη ερωμένη που τους επιτρέπεται να έχουν, είναι η Μαρία Χουανίτα. :laughing:
 

antartist

Member
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Μετά βασάνων και κόπων και μετά από μια μικρή αποχή κάποιων βδομάδων, καταφέρνω επιτέλους να ενημερώσω αυτο το ημερολόγιο.
Ο καιρός περναει γρήγορα και για το πότε πέρασε η πρώτη βδομάδα του Ιούνη δεν πήρα χαμπάρι. Καλό καλοκαίρι και επίσημα...
Στη γωνιά μου οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν και τα μωρά μου δεν παίρνουν τον χρόνο που τους αντιστοιχει λόγω έλλειψης χρόνου.
Το σκανκ τελειώνει και η αλβανίδα ακολουθει λίγο αργότερα. Οι κλώνοι καταταλαιπωρημένοι περιμένουν την πολυπόθητη μεταφύτεψη.
Το έργο δεν τελειώνει εδώ. Νέες αφήξεις κάνουν την εμφάνιση τους, αν και κάπως αργοπορημένα...

Πάμε στα μωρα:

Σκανκ1. Πέρασε ο καιρός, τα 'φαγε τα ψωμιά του. Κουρασμένο και ταλαιπωρημένο βιωνει τις τελευταίες μέρες της δόξας του και θα κοπεί την Κυριακή που κλείνει τις 8 βδομάδες.
Παραδόξως οι μπανάνες που είχε βγάλει μαράθηκαν και έπεσαν. Ούτε ίχνος γύρης ή σποριών!
Το φχαριστήθηκα αυτό το μωρό στο μεγάλωμα. Ελπίζω και η στούρα να έχει κάποια αξιοπρέπεια...
Τελευταίες πόζες!
 
Last edited:

antartist

Member
Αλβανίδα. Μπήκε στη βδομάδα Νο7 και έχει κανα δυο ακόμα σιγουρα..!
Γονατίζει με την ζέστη και δεν έχω φορεσει και κουλτιουμπ γιατι δεν υπάρχει χρόνος.
Σατιβούλα με μικρές αποδόσεις αλλά πολύ ωραία αρώματα!
Σχετικά ικανοποιημένος.


Και το ζεύγος στο τελευταίο του ντουέτο:
 

antartist

Member
Οι κλώνοι, δύο σπόρια από Λάρισα και ένα φυτό σε reveg παίρνουν σειρά στον κήπο.
Με λίγη υπομονή...
 

locoezon

Member
Ωραια πραματα Ανταρτη,αντε με το καλο να τελειωνεις και εσυ με την σειρα σου! Η Αλβανιδα μου θυμιζει bοdybuilder με ορθια τα χερια :)
 

orfeas

Active member
Veteran
Thanx Λοκο. Να τελειώνω με το μέσα και να αρχίζω με το έξω...
Και κοίτα να ανεβάζεις και καμιά φωτό!
Βαρέθηκα να είμαι μονάχος...:biggrin:
Βέβαια είναι κι ο Άγιος κι ο Λόκο, αλλά ο πρώτος έχει μπλέξει με τα πουνάνια:laughing: κι ο δεύτερος με το σταγονόμετρο...
 

antartist

Member
Καλησπέρα σε όλα τα αλάνια!
Εδώ είμαστε, λίγο μετά το θερινό ηλιοστάσιο, καθώς η διάρκεια της μέρας φτάνει στο απόγειό της και απο δω και πέρα οι μέρες θα γίνονται μικρότερες αφήνοντας μια αίσθηση ανεκπλήρωτης ανεμελιάς.
Στο ''περίμενε'' γενικά και στην υπομονή, για την πληρωμή, τη φούμα, την εκδρομή, την ξεκούσαση, τις προσδοκίες, τις αλλαγές, τις νέες μέρες..!
Κι ενόσω απο το δικό μου μυαλό περνάνε ιδέες ξεριζωμού, τα μωρά μου επιτέλους ριζώνουν στα νέα τους σπίτια.

Κλώνος Άλμπαν σε 50 λίτρα


Τα σκανκάκια στο χώμα


Ένα φυτό από το την ανθοφορία του Μάρτη σε reveg και πάει...
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Όμορφη πρασινάδα! Ιδιαίτερα η Άλμπαν!

Ξεριζωμός. ε; Πρόσεχε το σοκ της μεταφύτευσης, κάποιοι δε το παλεύουν!:biggrin:

:tiphat: Ορφεύς
 

astrix

Member
ο αλβανος εγγυηση ε ανταρτη ?
και που σε τωρα που τους δεσανε ολους στην αλβανια θα γινει συλλεκτικος ο αλβανος δεν θα παιζει αλλος :laughing:

μια ερωτηση εχω ενα αμνισια εξω παει πολυ καλα το θεμα ειναι οτι εχει διαφορους επισκεπτες πχ ακριδες λες και περασε ο λουκι λουκ ειναι τα φυλλα , σκεφτομαι για νεεμ οιλ να ψεκαζω μαι φορα την εβδομαδα τι λες?
 

antartist

Member
:laughing:. Η αλβανίδα είναι κουλ και έχει και συμπαθητικο καπνό.
Αρσούζικες ποικιλίες και πεισματάρης λαός...

Ορφέα σε αυτή τη φάση δεν υπάρχουν αναστολές, μόνο τάσεις φυγής.

Astrix φίλε οι ακρίδες είναι βάσανο.
Το neem δεν το χρησιμοποιώ αλλά νομίζω πως αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία πριν αποφασίσεις να κάνεις κάτι άλλο. Απλά να ψεκάζεις πιο συχνά...
Εγώ φτιάχνω το κλασικό με σκορδα, σαπούνια και οινόπνευμα.
Αυτό θέλει κάθε μέρα σχεδόν για να έχει αποτέλεσμα.
Τελευταία δεν σκοτίζομαι πολύ, να σου πω την αλήθεια, μέσα στο πρόγραμμα είναι.
Αν το πρόβλημα γίνει μεγάλο πας σε πυρεθρίνες. Φυσικές ή χημικές.
 

locoezon

Member
Μπήκε και άλλος στο CLUB του έξω Ορφέα!!

Ωραία τα φυντάνια σου Αντάρτη,κρατα κάνα κλώνο από την Αλβανίδα για τον χειμώνα αφού είναι εκλεκτή στο κάπνισμα!

Καλή συνεχεια!
 

antartist

Member
Καλησπέρα σε όλα τα αλάνια που κρατάνε το αντάρτικο ζωντανό.
Καθώς όλα γενικά συνεχίζονται, έτσι και στον μπαχτσε μου προχωράνε τα πράγματα κάπως αβίαστα αγγίζωντας την καρδια του καλοκαιριού, χωρίς ίχνος βουτιάς και περιμένοντας τις διακοπές πως-και-πως...

Απλόχερα μερικες φωτογραφίες απο την σημερινή εξόρμηση στον μπαχτσε μιας και δεν ποστάρω και πολύ συχνά..!

The gate



Παρτέρι σκου

 
Last edited:

antartist

Member
Άλμπαν και δύο ξέμπαρκα, εκείνα από reveg...



φουλ ανωμαλία οι κορμοί



και μια αραχνούλα

 

orfeas

Active member
Veteran
Έτσι μπράβο!
Να αλλάζει και λίγο τοπίο το μάτι μας:biggrin:

The gate of perception, ε;

Ευλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς
 

antartist

Member
Ψάχνοντας στο ιντερνετ τυχαία έμαθα πως στο χωριο μου έχουμε έναν αυτόματο μετεωρολογικό σταθμό.
Πολύ χρήσιμο σκέφτηκα...

Κάποιες μετρήσεις από σήμερα το μεσημέρι:

 

tjo

life gardener
Veteran
ωραία πραματά..εύγε αντάρτη παιδί μου,βλέπω να ξεχειμωνιάζεις
με άνεση και το κιοφάλι συνέχεια γιομάτο:biggrin:
 

Latest posts

Latest posts

Top