What's new

Spring-Summer 2014

antartist

Member
Και μία πανοραμική και τα δύο μαζί!
picture.php
 

makedon

Member
Veteran
ωραια φυτα υγιεστατα τα βλεπω

κ τα δυο μονο σε καλο θα σου βγουν,απο την μια καινουργιο κ περισοτερο χωμα=περισοτερο φου

το αναποδο απο την αλλη..στην χειροτερη εχεις κανει ενα καλο ποτισμα
(προσεχε μη σου ξεφυγει η αλμπανα με την μεταφυτευση....αν κ λιγο δυσκολο στην 2βδομαδα)
keep it green :tiphat:
 

antartist

Member
Ευχαριστώ, ελπίζω το σκου να μην χειροτερέψει μόνο...
Δεν ήθελα να βιαστώ να το ξεπλύνω και να το ταράξω. Το τελευταίο διάστημα είχα επαναπαυτεί στο νερό της πηγής και δεν αγόραζα απιονισμένα. Θα δοκιμάσω πρώτα αλλαγή νερού ποτίσματος για εξισορρόπηση του ph και απο εδώ και πέρα όλα τα ποτίσματα θα γίνονται από κάτω!

Δεν με νοιάζει τόσο η ποσότητα, όσο να έχω μια σωστή ανθοφορία.
Το άλμπαν θα κάτσιαζε αν το άφηνα...
Να τεντώσει δεν πιστεύω, τώρα της κόπηκε η φόρα, αλλά όπως και να έχει την κρατάω καλά δεμένη...
 

locoezon

Member
Με το καλο η αλβανίδα καλλονή να απλώσει τα πλοκάμια της στο καινούργιο της χώρο και να κρυσταλισει και άλλο!!
 

weedolada

Member
καλημέρα αντάρτη!μια απορία-διευκρίνιση-τοποθέτηση θέλω να κάνω χωρίς φυσικά ίχνος παρέμβασης στο πρόγραμμά σου..θυμάμαι από το παλιό φόρουμ,όταν μιλούσαμε για το ανάποδο πότισμα λέγαμε ότι,το θέμα είναι να βυθιστεί όλη η γάστρα μέσα στο νερό μέχρι να δεις να βγάζει νερό στην επιφάνεια του χώματος(λίγο νερό απόδειξη ότι βράχηκε όλο το χώμα)..αυτό βοηθάει επίσης στην εξάλειψη των τυχών dry spots ή pots (δεν θυμάμαι πια λέξη χρησιμοποιείται)..αλλά ξέρω πώς η γλάστρα πρέπει να βυθιστεί όλη μέσα στο νερό..δεν ξέρω αν ακολούθησες αυτόν τον τρόπο,αλλά αν θέλεις ψάξτο λίγο..πολύ όμορφα δέντρα φίλε πολύ ωραία δουλειά..!
 
L

letis

πολύ όμορφα όμως... μπράβο. και ο αλβανός αν μεγαλώσει με μπαμπά σαν και σενα θα σε ανταμείψει σίγουρα. μ'αρέσει πολύ το έξυπνο και όμορφο lst.
 

antartist

Member
Αλάνια μου σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Πειραματίζομαι συνέχεια και το αισθητικό κομμάτι είναι σημαντικό για μένα. Άλλωστε κυρίως είμαι artist, παρά αντάρτης! (Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα)

καλημέρα αντάρτη!μια απορία-διευκρίνιση-τοποθέτηση θέλω να κάνω χωρίς φυσικά ίχνος παρέμβασης στο πρόγραμμά σου..θυμάμαι από το παλιό φόρουμ,όταν μιλούσαμε για το ανάποδο πότισμα λέγαμε ότι,το θέμα είναι να βυθιστεί όλη η γάστρα μέσα στο νερό μέχρι να δεις να βγάζει νερό στην επιφάνεια του χώματος(λίγο νερό απόδειξη ότι βράχηκε όλο το χώμα)..αυτό βοηθάει επίσης στην εξάλειψη των τυχών dry spots ή pots (δεν θυμάμαι πια λέξη χρησιμοποιείται)..αλλά ξέρω πώς η γλάστρα πρέπει να βυθιστεί όλη μέσα στο νερό..δεν ξέρω αν ακολούθησες αυτόν τον τρόπο,αλλά αν θέλεις ψάξτο λίγο..πολύ όμορφα δέντρα φίλε πολύ ωραία δουλειά..!

Weedo φίλε μου οι συνειρμοί που κάνεις είναι απολύτως φυσιολογικοί και είναι θέματα που αντιμετώπισα κι εγώ! Πέρα απο το ότι είναι δυσκολότερο πρακτικά να πάρεις μια μεγάλη γλάστρα και να την βυθίσεις σε μια μεγαλη λεκάνη με νερό, το χώμα είναι πολύ δύσκαμπτο υπόστρωμα και αντιδράει πολύ ετεροχρονισμένα, όχι μόνο στον χρόνο που ρουφάει το νερό, αλλά και στην μετέπειτα ανάρρωσή του. Δεν έχει κανενα νόημα να γίνονται άγαρμπες κινήσεις, με μεγάλες ποσότητες νερού, που προκαλούν στρες. Δεν ήθελα καθόλου σε αυτή τη φάση το πολύ νερό! Προτίμησα μια μέση λύση, να αλλάξω για αρχή νερό και τρόπο ποτίσματος και σταδιακά με εφαρμογές ανάποδου ποτίσματος να πετύχω αυτό θα έκανε και η πλήρης βύθιση, να αλλάξω λίγο την ισορροπία στο χώμα, απλά πιο αργα και σταθερά και με λιγότερο στρες...
Ελπίζω το σκεπτικό μου να δίνει κάποιο νόημα στην τεχνική...
 

tjo

life gardener
Veteran
Αλάνια μου σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Πειραματίζομαι συνέχεια και το αισθητικό κομμάτι είναι σημαντικό για μένα. Άλλωστε κυρίως είμαι artist, παρά αντάρτης! (Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα)


μ αρέσεις πολύ περισσότερο ως αρτιστ παρά ως αντάρτιστ..:biggrin::biggrin:
τα σκρογκάκια σου είναι όντως καταπληκτικά και ξεπερνάνε
τα όρια της τέχνης,αυτά δε μας τα λεγες νωρίτερα,τα κρατούσες
για μετά κερατούκλη...:biggrin:
φανταστική δουλειά...είμαι πολύ περήφανος για το ελληνικό φόρουμ!
με τέτοιες καλλιέργειες πραγματικά δεν έχουμε να ζηλέψουμε
τίποτα απ τους ξένους..-εκτός από καλή νοοτροπία-
 

antartist

Member
Tjo ευχαριστώ πολύ, εκτιμάω σε υπέρμετρο βαθμό την παρουσία σου και τα σχόλιά σου.
Δυστυχώς, οι αρετές μας δεν εξατομικεύονται, πάμε πακέτο με τους χαρακτήρες μας και αυτο είναι το όμορφο. Τα βαριά όπλα τα κρατάω για το τέλος... :biggrin:
Άλλωστε η γνωριμία και η εξοικίωση και το να συγχρονίσουμε τις νοοτροπίες μας, όπως λες, πάντα είναι σημαντικές διαδικασίες πριν βγούνε στη φόρα τα skills...
Είμαι κι εγώ περήφανος για το φόρουμ, χτες έκανα μια βόλτα πάλι στα ξένα και το σκεφτόμουν. Όχι μόνο για τα ποστ και το περιεχόμενο, αλλά και για το στήσιμο και την οργάνωση που εμφανώς ξεχωρίζει... Είμαι πολύ θετικός ότι σύντομα ο πυρήνας μας θα αποκτήσει ακόμα μεγαλύτερη συνοχή...
 

orfeas

Active member
Veteran
Αντι-καλλιτέχνη, για τη τέχνη σου τι να πω; Τα λένε οι εικόνες σου!

Για το ανάποδο πότισμα όμως, αλλοίμονο αν δίναμε τόσο νερό όσο και ο όγκος της γλάστρας...
 

antartist

Member
Merci.
Πάνω στον πανικό κάποιος μπορεί να κάνει πολλά τρελά! Στο παρελθόν τα βαρια ξεπλύματα ήταν της μόδας. Για μένα καλύτερα να μην φτάνω σε τέτοια σημεία...
 

LegacyTron

Member
πιστολάκι για τα μαλλιά, ρόλει , σχοινιά, πέργολες και τα συναφή.

Κομμωτής Στυλίστας Περιποιητής Μαριχουανίτας Αντι-Καλλιτέχνης με τ' όνομα ~! antartist ftw ~!

Η αλβανιδούλα συνεχίζει να με εκπλήσσει!!
 

weedolada

Member
Αλάνια μου σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Πειραματίζομαι συνέχεια και το αισθητικό κομμάτι είναι σημαντικό για μένα. Άλλωστε κυρίως είμαι artist, παρά αντάρτης! (Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα)



Weedo φίλε μου οι συνειρμοί που κάνεις είναι απολύτως φυσιολογικοί και είναι θέματα που αντιμετώπισα κι εγώ! Πέρα απο το ότι είναι δυσκολότερο πρακτικά να πάρεις μια μεγάλη γλάστρα και να την βυθίσεις σε μια μεγαλη λεκάνη με νερό, το χώμα είναι πολύ δύσκαμπτο υπόστρωμα και αντιδράει πολύ ετεροχρονισμένα, όχι μόνο στον χρόνο που ρουφάει το νερό, αλλά και στην μετέπειτα ανάρρωσή του. Δεν έχει κανενα νόημα να γίνονται άγαρμπες κινήσεις, με μεγάλες ποσότητες νερού, που προκαλούν στρες. Δεν ήθελα καθόλου σε αυτή τη φάση το πολύ νερό! Προτίμησα μια μέση λύση, να αλλάξω για αρχή νερό και τρόπο ποτίσματος και σταδιακά με εφαρμογές ανάποδου ποτίσματος να πετύχω αυτό θα έκανε και η πλήρης βύθιση, να αλλάξω λίγο την ισορροπία στο χώμα, απλά πιο αργα και σταθερά και με λιγότερο στρες...
Ελπίζω το σκεπτικό μου να δίνει κάποιο νόημα στην τεχνική...
δεν έχεις καθόλου άδικο..την τελευταία φορά και εγώ είχα ποτίσει ανάποδα με νερό σε πλαστικό "τάπερ" :)biggrin:),την ποσότητα που ποτίζω έτσι κι αλλιώς στο φυτό..απλά για προβλήματα defs και άλλα τέτοια πιστεύω ότι το "βάπτισμα" βοηθάει..keep walking:artist:!
 

antartist

Member
Καλησπέρα φόρουμ.
Ο Μάης κοντεύει στα μισά του και οι βδομάδες περνάνε γρήγορα βαδίζοντας προς το καλοκαιρι και το τέλος του γκρόου..!
Ο ήλιος κάνει την παρουσία του πιο έντονη και οι συχνές έξοδοι απο το σπίτι γίνονται επιτακτική ανάγκη μετά από την χειμερινή κλεισούρα. Οι θερμοκρασίες στο room επίσης ανεβαίνουν και πρέπει άμεσα να φορέσω το cooltube.
Τα κορίτσια μου βρίσκονται στην ώριμη φάση της μετεφηβείας τους, ποζάροντας τους καρπούς τους πολλά υποσχόμενες για τις τελευταίες μέρες της δόξας τους...
Παρόλο που προκύπτουν τρικλοποδιές και επηρεάζομαι ψυχολογικά, συνεχίζω να απολαμβάνω αυτή την καλλιεργεια και να αποκομίζω γνώσεις, παραμένοντας αισιόδοξος για την πορεία των πραγμάτων.
Δεν μας έφτανε η έλλειψη που με βασανίζει με το σκανκ, η κυρία δεν κρατήθηκε! Μας την έκανε την γκέλα και πέταξε μπανάνες! Ευτυχώς είναι λίγες και για να πω την αλήθεια, θα είναι και αρκετά γαμάτο αν πάρω σπόρους για τα παιχνίδια μου. Ο φαινότυπος είναι σφαίρα και με πολλούς κρυστάλλους. Εννοείται πως κρατάω και κλώνο και παρακολουθώ το θέμα του ερμαφροδιτισμού!
Η αλβανίδα καλά πάει, σιγά-σιγά δείχνει τον χαρακτήρα της... Και κάποια ευαισθησία με τη ζέστη.

Πάμε γοργά στις πόζες τις βδομαδας:

Σκου! 28 μέρες με 12/12! Παρόλες τις δυσχέρειες το άνθος φουσκώνει και οι πρώτες καφέ τρίχες κάνουν την εμφάνισή τους! Το πρόβλημα με το Ασβέστιο εκτονώνεται και χάνω φύλλα, αλλά ευτυχώς είχα πολλά και το φυτό παίρνει ανάσα. Συνεχίζω με ανάποδα ποτίσματα με απιονισμένο νερό και λιπάσματα: grow 0,3ml/lt και bloom 1ml/lt. Εντυπωσιασμένος από την παραγωγή κρυστάλλων-Απογοητευμένος λόγω ερμαφροδιτισμού.







 
Last edited:

antartist

Member
Η ερωτικά σκληροτράχιλη αλβανίδα, στις 21 μέρες με 12/12. Αργά παν τα ζα και με κάνει να δυσανασχετώ και να ανυπομονώ. Μετά τη μεταφύτεψη όλα καλά. Το τέντωμα παύει και το άνθος δένει και δείχνει χαρακτήρα με τους πρώτους κρυστάλλους και άγουρα αρώματα.
Εδώ που τα λέμε το γυρνάει σε σατίβα κάπως...
Εκτός από μια ευαισθησία στην ζέστη ολα συνεχίζονται κανονικά μέχρι νεοτέρας.
Πότισμα με απιονισμένο και κανά 2-3 σταγόνες grow. Bloom 0,5ml/lt.





 

antartist

Member
Και κάποιες ομαδικές.

picture.php


Οι κλώνοι κάτω από τα 140 βατ, περιμένουν καρτερικά την σωστή στιγμή για να βγούνε στον ήλιο.

picture.php
 

weedolada

Member
καλημέρα αντάρτη!
με άλλα λόγια αρχίζουν οι "φουσκοδεντριές" τώρα που μας έδειξε το καλοκαιρινό προσωπάκι του ο ήλιος και τα κορίτσια..!!
και τα δικά σου κορίτσια όμως τα "πέταξαν" όμορφα τα κρυσταλλάκια όπως βλέπω στο σκου..καλή συνέχεια και όσο για τις μπαλίτσες,αν δεν γέμισε και έχει 2-3 δεν έγινε και κάτι θα έχεις και σπόρο να δοκιμάσεις..
 

makedon

Member
Veteran
η πρωτη φωτο σαν σμαιλι ειναι :biggrin: αρτιστικ.
πολυ πυκνο παπαδιασμα το σκου :tiphat:
 

Booker

Member
Τέλειο το scrog σου Antartist, όντως καλλιτεχνικό, το ανάποδο πότισμα που κάνεις χωρίς βύθισμα, βάζεις μια λεκάνη από κάτω με νερό και το ρουφάει ? αυτό κάνεις? Με τις μπανάνες τι γίνεται, μου έκατσε και μένα πρώτη φορά τώρα και δεν ξέρω τι να κάνω, έχουν γύρη οι μπανάνες?
 
Top