What's new

Spring-Summer 2014

antartist

Member
Χαιρετώ την παρέα στο φόρουμ, που συνεχώς μεγαλώνει και εύχομαι σε όλους μια φωτισμένη, ανάλαφρη, δημιουργική και παραγωγική σεζόν - όταν επιτέλους αποφασίσει να ξεμουχλιάσει ο τόπος!
Θα μοιραστώ μαζί σας ένα τελευταίο τρέξιμο μέσα, για την καλοκαιρινή καβάτζα, πριν πιάσουν οι πολλές ζέστες και παράλληλα θα ετοιμάζομαι και για έξω!
Κλασικά απο πλευράς γονιδίων δεν κλάνω πολλά αλλά δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα για κάτι καλύτερο! Ένα skunk#1 λοιπόν από sensi, που και αυτό μου το έδωσε ένας φίλος- και ένας Αλβανός. (κανγκουροαλβανοσκάγκ στιλ). Αυτά στην ανθοφορία με scrog και 400 και αντίστοιχα οι κλώνοι τους ετοιμάζονται για έξω, σε ένα πάνελ ανάπτυξης 140w που έφτιαξα μόνος μου.

Ο δρόμος είναι μακρύς.
Πάμε να ξεκινήσουμε λίγο μουδιασμένα και το βρίσκουμε στην πορεία.



Skunk και στην τελευταία φώτο ο Αλβανός, στην πολύ αρχή της ανθοφορίας τους.




album.php
 
Last edited:

antartist

Member


κλωνάκια σε διάφορες φάσεις- ο αλβανός πάντα τελευταίος.

Τα σχόλιά σας, οι ερωτήσεις σας και οι παρατηρήσεις σας είναι πάντα καλοδεχούμενα.
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Χαιρετώ την παρέα στο φόρουμ, που συνεχώς μεγαλώνει και εύχομαι σε όλους μια φωτισμένη, ανάλαφρη, δημιουργική και παραγωγική σεζόν - όταν επιτέλους αποφασίσει να ξεμουχλιάσει ο τόπος!
Θα μοιραστώ μαζί σας ένα τελευταίο τρέξιμο μέσα, για την καλοκαιρινή καβάτζα, πριν πιάσουν οι πολλές ζέστες και παράλληλα θα ετοιμάζομαι και για έξω!
Κλασικά απο πλευράς γονιδίων δεν κλάνω πολλά αλλά δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα για κάτι καλύτερο! Ένα skunk#1 λοιπόν από sensi, που και αυτό μου το έδωσε ένας φίλος- και ένας Αλβανός. (κανγκουροαλβανοσκάγκ στιλ). Αυτά στην ανθοφορία με scrog και 400 και αντίστοιχα οι κλώνοι τους ετοιμάζονται για έξω, σε ένα πάνελ ανάπτυξης 140w που έφτιαξα μόνος μου.

Ο δρόμος είναι μακρύς.
Πάμε να ξεκινήσουμε λίγο μουδιασμένα και το βρίσκουμε στην πορεία.

[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=53027&pictureid=1237910&thumb=1]View Image[/URL] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=53027&pictureid=1242927&thumb=1]View Image[/URL] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=53027&pictureid=1242928&thumb=1]View Image[/URL] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=53027&pictureid=1237909&thumb=1]View Image[/URL]

Skunk και στην τελευταία φώτο ο Αλβανός, στην πολύ αρχή της ανθοφορίας τους.




View Image

Ωραία κόλπα, μεσιέ! Η τελευταία φωτό μου θύμισε εκείνες τις σφαίρες που βάζουν μέσα τα χάμστερ και κάνουν βόλτες...:biggrin:
 

LegacyTron

Member
έλα ρε αντάρτηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!!!! Δώσε ψωμί κι εσύ στο λαό!
Να πω τώρα τη μ@λ@κία μου, ο Αλβανός γιατί μου φαίνεται πιο σφιχτοδεμένος και με περίσσια όρεξη για ανθοφορία, πιο πολύ από τα άλλα; Σαν να μ φαίνεται ότι στο 2ο σετ με φωτό η τελευταία έχει τρίχες! Ή μπερδεύομαι; Ωραία πράματα ετοιμάζεις πάντως....
 

tjo

life gardener
Veteran
ωραία τα σκρογκάκια σου αντάρτη:biggrin: παρεπιπτώντος κι εμένα ο αλμπανης μου γυάλισε περισσότερο.
 

antartist

Member
Ορφέα, LegacyTron, tjo σας ευχαριστώ πολύ για το πρώτο σαπορτ!

Μπορεί να μην υπάρχουν γκαφς για πολυτέλειες, αλλά το μεράκι περίσσιο!
Ο αλβανός ήταν τζακ-ποτ. Ένα παχυλό σπόρι από αυτά που διαλλέγεις να χώσεις στο χώμα από έμπευση! Πολύ γρηγορη ανάπτυξη, με σωστό κορμό και μου έδειξε προανθούς από πολύ νωρίς στην ανάπτυξη (μετά το 4-5 γόνατο). Όλα ιδανικά και το κράτησα. Ο κλώνος είναι η κορυφή του και είναι η απόδειξη της προωρης θηλυκότητας! Φυσικά τα δύο σπόρια είναι τελείως διαφορετικά. Το skunk είναι πιο γρήγορο γενικά και μου φαίνεται παιχνιδάκι όντας συνηθισμένος σε πιο άγριες ράτσες...

Προτρέχω και τρέχω κάποιο υλικό ακόμα απο την προηγούμενη φάση, πριν φτάσουμε να συγχρονιστούμε με το τώρα...

Το σκανκ πήρε να δένει άνθος. Εδώ γύρω στις 10 μέρες με 12/12.


Ο αλβανός στην 1η βδομαδα ανθοφορίας του. Αρτσούμπαλο τέντωμα.


Και τα δυο μαζί.


Οι τέσσερις κλώνοι σκανκ πριν μια βδομαδα.


Και μερικές πληροφορίες ακόμα για τα τυπικά:

Το σκανκ έκανε ανάπτυξη 2 μήνες κάτω απο μια γωνία του πάνελ 140w Τ9 φθορίου, δηλαδή κάτω από περίπου 50w, με πολλά τεντώματα και κλαδέματα.
Ο αλβανός έκανε 5 βδομάδες ανάπτυξη κάτω από αντίστοιχα βατ. Του έκανα τόπινγκ στο 6ο γόνατο, μεταφύτεψη και μετά από μια βδομάδα περίπου στο πλέγμα τον έβαλα δίπλα στο σκανκ.
Το χώμα μου στην αρχή ήταν lightmix απο bb και στις μεταφυτέψεις composana. Πάντα προσθέτω μπόλικο περλίτη.
Από λιπάσματα χρησιμοποιω συστηματικά όλη τη βασική σειρά της biobizz, εκτός από topmax, που το αντικαθιστώ με συνθετικό boosterάκι και σε αυτή τη φάση ρίχνω το booster της hesi. (0-1-1).
Μου αρέσει πολύ το rootjuice και ρίχνω εναλλάξ heaven και epsom.
Σε καμία φάση της καλλιέργειας, κανένα λίπασμα δεν ξεπέρασε το 0,4ml/lt, εκτός από το ρουτ που ρίχνω δυάρια. Γενικά παίζω με σταγόνες σε κάθε πότισμα.
(κυριολεκτικά και μεταφορικά).
Και φυσικα μεγάλη προσοχή με το πότισμα!!

 
Last edited:

makedon

Member
Veteran
καλα γεμισματα φιλος :plant grow:
σε τι γλαστρες εχεις τα μεγαλα?
 

antartist

Member
Γεια σου φίλε Μακεδών, σ' ευχαριστώ και το ελπίζω.
Το σκου είναι σε 20-25 λίτρα και το αλμπαν σε 10.
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
ωραία πράγματα φίλε Αντάρτη και το μεράκι είναι κάτι παραπάνω από εμφανές :cool:
Αν και η επιτυχία φαίνεται να είναι προκαθορισμένη, σου την εύχομαι ολόψυχα
 

LegacyTron

Member
Νέα καλοκαιρινή κολεξιόν Σκάνκ - Αλμπάν Καλοκαίρι 2014 ΔΩΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !! Τι γέμισμα είναι ρε συ τούτο στις 10 μέρες ανθοφορίας!! ;) Σ'ωραίοςςςςςςςςςςςςς

ρε τι κορμό έχει κάνει ο άλμπαν πανάθεμά τον!
 

antartist

Member
Χάση σε ευχαριστώ για την παρουσία σου και για τις ευχές. Ελπίζω κι εγώ σε μια καλή έκβαση αλλά αυτό θα κριθεί εκ του αποτελέσματος!

Λέγκαση τι να σου πω, δεν ξέρω!
Σκανκ ή οτιδήποτε σχετικό είναι η πρώτη φορά που βάζω και μου φαίνεται κι εμένα περίεργο.
Στρωμένο το αγορασμένο, έβαλε τον αυτόματο και πάει...
Από την άλλη συνηθισμένος στα άγρια δεν μου κάνει τόσο εντύπωση ο κορμός.
Τα προσέχω κι εγώ πολύ.
Πάντως το χάσμα είναι μεγάλο!
 

locoezon

Member
Καλή συνεχεια αντάρτη στα παιδιά σου με τα καλύτερα αποτελέσματα!

Οι αλβανοί είναι σκληροτράχηλοι σε οτιδήποτε συνθήκες :laughing:
 

antartist

Member
Λόκο ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω.
Καλοί και οι αλβανοί αλλά τώρα με το σκανκ συνειδητοποιώ πως με κούρασαν. Δεν είναι για μέσα...
 

antartist

Member
Βασικά καλό μήνα!!
Παρόλο που μπαίνει ο Μάης ακόμα η ανοιξη δεν έδειξε το οργιώδες πρόσωπό της!
Ο Μάης είναι από τους αγαπημένους μου. Έχω γενέθλια και είναι ο προθάλαμος του καλοκαιριού.
Τα πρώτα φουστάκια και κολιτά σορτς σκάνε μύτη παρέα με κανά μπαφο σε καμιά πλατεία.
Ένα μικρό update για να συγχρονιστώ με το τώρα, αν και πρακτικά πολύ φοβάμαι πως αυτό είναι αδύνατο! :bigeye:

Το σκου είναι στις 17 και το αλμπαν στις 10 μέρες με 12/12 και λογικό είναι να ψιλο-τεντώνουν ακόμα. Δίνω ελαφριά πίεση με το λίπασμα ανάπτυξης και εννοείται πως έχω αρχίσει και το bloom, αλλά δειλα-δειλά και το booster. Οι θερμοκρασίες μου δεν ξεπερνάν τους 24'C με τη λάμπα ανοιχτή, αλλά τα φυτά πίνουνε νερό σαν τρελά. Οι ρίζες και στις δύο γλάστρες έχουν απλώσει σε όλα τα λίτρα για τα καλά και τα ποτίσματά μου τώρα πια σταθεροποιούνται και είναι κυρίως βαριά ποτίσματα. Αρκετή δουλειά επίσης και στο σκρογκ...

Πάμε εν τάχει στις καλλονές:

Το σκου λίγο πριν το κλείσιμο της τρίτης βδομάδας. Ικανοποιητική εξέλιξη, λίγο τέντωμα, εμφανώς ίντικα χαρακτήρας και με αρκετα ικανοποιητικά ποσοστά κρυστάλλων. Καθώς έκανε ανάπτυξη σε πολύ χαμηλά βάτ, από πλευράς δομής και ανάπτυξης έχει τον δικό του χαρακτήρα...

Εδώ το πήρα λίγο από κάτω αλλά γενικά έχει πολύ φύλλο και δεν την προλαβαίνω...


Ολόκληρη


Λεπτομέρεια


Κοντινό
 
Last edited:

antartist

Member
Η καλλονή από την Αλβανία στις 10 μέρες με 12/12.
Τι να πω γι αυτό το κορίτσι! Ελπίζω μόνο τα λουλούδια της να μη με απογοητεύσουν.Δεν συναντάω ιδιαίτερες δυσκολίες με το φαγητό της. Δόξα τω μπάφο αυτή είναι φαγανή σε σχέση με κατι άλλες συμπατριώτισσές της! Στο μόνο που με δυσκολεύει, είναι με το τέντωμά της και που στερεύω από χώρο...

Λίγο supercropping για να την κρατήσω στις γραμμές. Και το ζούληγμα στην κορυφή εμφανές κάπου εκεί στο ενδιάμεσο, αλλά δεν έπιασε τόπο!


Ανοιχτό πλάνο.


Κλειστό πλάνο.


Κοντινό.


Και μία και τα δύο μαζί.
Δεν με χωράει ο τόπος και δεν μου φτάνει η 400...
 
Last edited:

antartist

Member
Καλημέρα. Γιατί να μην προλάβουν;
Από πλέυράς θερμοκρασιών;

εντιτ: Για τα λίτρα εννοείς. οριακά είμαι, θα δείξει!!!
 

locoezon

Member
Καλο μηνα και σε εσένα αντάρτη.

Η αλβανίδα καλλονή πιστεύω είναι σε λίγα λίτρα γλάστρα και δεν θα δέσει τόσο πολύ!

Από προσωπική εμπειρία σε εξωτερική καλλιέργεια,σε τενεκέ που είχα δέντρο,ναι μεν έβγαλε παπάδες αλλα δεν πρόλαβαν να δέσουν.

Όταν κόπηκε και έβγαλα να δω τι γίνεται με τις ρίζες,μονο που δεν μου φώναζαν με αυτά που τραβούσαν τόσο καιρό στον καυτό και στριμωγμένο τενεκέ!

:tiphat:
 
Top