What's new

Seminte....

E

evilkid

semintele sunt legale? sa mori tu! prima si ultima data cand mi-a fost interceptate niste seminte a iesit cu verificari si politie. sunt curios pe ce iti bazezi tu afirmatia ca mie experienta imi spune altceva.

semintele nu sunt incriminate de legea romana.... in momentul in care ei au siguranta ca tu ai seminte e clar ca nu hranesti animanele cu ele:))))si te chestioneaza....dar ele legale... produsul finit din ele nu :)
 

yohji

Member
asta stiam si eu gantz..dar pana la urma fiecare face cum vrea ..kiar nu mi imaginez cum sa fie interceptate niste seminte care sunt askunse intr o carcasa de cd..cea mai buna idee mi se pare sa te duci personal sa ti cumperi seminte de afara dar nu toata lumea dispune de bani si timp ptr a face asta..
 

boltzar

Member
Dragi colegi, cand comandati seminte puteti sta linistiti. Intr-adevar, se pot vedea 100% in plicuri sub raze X. Daca plicul cu pricina a fost urmarit pana la destinatar, organu' poate proceda la 'intimidarea' colegului nostru, care dupa doua sute de pulane in ficatzi o sa recunoasca faptul ca le-a cumparat pentru a le planta :D

Din punct de vedere legal, cannabisul (nu semintele) se incadreaza in tabelul II, fiind inclus la 'plante, substante si preparate care contin substante psihotrope si stupefiante'.
De asemenea, cannabisul este definit astfel: canabis - varful florifer sau fructifer al speciei Canabis indica, exceptand semintele sau frunzele care nu sunt insotite de varfurile ramurilor, a carui rasina nu a fost extrasa, oricare ar fi intrebuintarea acestuia;

later edit: am spicuit din:
LEGEA nr. 339 din 29 noiembrie 2005
privind regimul juridic al plantelor, substantelor si preparatelor stupefiante si psihotrope

Ma duc sa bag un cui, ca m-a obosit cercetarea asta!
 

yohji

Member
Deci dragii mei in cazul in care semintele noastre vor fi interceptate cel mult o sa primim niste pulane la ficat si o sa fim intimidati sa recunoastem k "vroiam" sa se le plantam.. :)))eu zik k nu mai e kiar asa cu politia romana decat prin sate si localitati mici unde lumea e mai naiva. Si pana la urma kiar dak ai ghinionul sa ti se intample asta n ai cum sa recunosti nimik atata timp cat stii k in urma unui rasp gresit dat de tine te duci la puscarie.scapi dintr o bataie dar faci un an ,doi de parnaie..haha
 

boltzar

Member
Era pe vremea lu' mortu' o reclama la singura societate de asigurari (nu radeti, si atunci exista publicitate), cu urmatorul slogan: 'prevederea e mama intelepciunii, iar asigurarea fiica acesteia'. Gantz rulez: nu cultiva la adresa unde comanzi!
 

ProCan

Member
Puteti comanda pe adresa cuiva care este plecat din tara sau pur si simplu a plecat la mare...:)
E beton daca vine regular mail la el in casuta si tu le iei. Nu ai nici o legatura cu el .
Mai ales daca trimiti banii catre seed bank intr-un plic scris totul la imprimanta...
Si atentie ca multe imprimante lasa ...Niste puncte mici codificate .
http://www.pcworld.com/article/1186...er_printer_technology_to_track_documents.html
Sau devin prea paranoic...dar in fine ...Prin metoda asta cred ca riscul este doar atunci cand iei plicul din casuta persoanei respective.
 
baa, un strain bettoon pentru outdoor aici in romania cine imi zice ? ca vreau sa mai comand vreo 10 seminte si nu stiu ce sa iau :D
 
M

madman2001

Am si eu o intrebare ca sunt mai incet la minte.

Care e statutul semintelor in Romania? Sunt legale sau nu sunt legale avand in vedere ca semintele nu contin THC si nici nu sunt cannabis sativa (teoretic nu e planta decat dupa ce germineaza)?

Ce se intampla daca ma prinde garcea cu seminte dar nu poate dovedi ca vreau sa le cultiv?

Dar semintele altor plante care contin substante interzise cum ar fi faimoasele zorele sau sporii ciupercilor magice?

Cum te poti scoate daca te prinde cu seminte sau cu spori?

dupa ceva timp....
Art. 9 Producerea, fabricarea, importul, exportul, oferirea, vanzarea, transportul, livrarea cu orice titlu, trimiterea, procurarea, cumpararea sau detinerea de precursori, echipamente ori materiale, in scopul utilizarii lor la cultivarea, producerea sau fabricarea ilicita de droguri de mare risc, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Ce inseamna precursori, echipamente sau materiale? pot semintele sa fie considerate ca fiind precursori sau materiale?
 
plm, era o discutie aprinsa de statusul semintelor in romania... pai practic nu au niciun status in romania .. este un individ ce si-a deschis mmagazin in romania si vinde seminte.. sa vedem ce pateste el :)
 
M

madman2001

Am citit tot topicul dar tot nu eram lamurit. Am cautat si pe net sa vad si eu daca se pomeneste pe undeva de seminte si carei treaba cu el dar nu pomeneste nicaieri. Am gasit vreo 4 tabele cu droguri si cu precursorii astia de care am pomenit mai sus, dar nu e decat o lista mare de substante, printre care THC, Psilo-nu-stiu-cum si altele care nu exista in seminte sau spori din nici o planta interzisa...nici chiar zorelele astea de care se tot vorbeste nu contin LSD ci altceva asemanator care nu am gasit sa fie mentionat prin listele alea.

Cred ca se cam poate interpreta legea aia...poate cu un avocat foarte bun chiar s-ar putea vinde legal seminte...atata doar ca oricum te-ar fila dupa aceea de mama focului
 
M

madman2001

man, s-a mai discutat pe forum aici o data, semintele nu sunt ILEGALE deoarece nu contin THC. :p
E adevarat ca nu au THC dar poate sunt considerate precursori sau materiale in vederea producerii de droguri ilegale....de asta intrebam daca stie cineva precis care-i treaba.
 

dubite

Member
Precursorii in general sunt substantele chimice necesare pentru a face heroina sau pasta pentru a face pastile.. Nu cred ca semintele pot fi incadrate la precursori.. Exista oare niste cazuistica avand in vedere ca legislatia nu ajuta deloc...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu stiu daca stiati, dar cumpararea de orice consumabil sau instrument in vederea fabricarii/cultivarii poate fi folosit impotriva voastra. teoretic, daca cineva decide ca tu ai cumparat pamant si seminte ar putea sa te acuze de tentativa de a produce stupefiante. mai greu cu doveditul, dar se poate.
 
G

green_land

nu stiu daca stiati, dar cumpararea de orice consumabil sau instrument in vederea fabricarii/cultivarii poate fi folosit impotriva voastra. teoretic, daca cineva decide ca tu ai cumparat pamant si seminte ar putea sa te acuze de tentativa de a produce stupefiante. mai greu cu doveditul, dar se poate.

foarte greu cu doveditul. imagineaza-ti cata lume cumpara becuri/ventilatoare/nutrienti/etc etc ...
sau tu te refereai doar la seminte ? :D
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
doar ca esti paranoic nu inseamna ca politia nu te urmareste gata ca sa iti puna pielea pe batz...
 
Top