What's new

Seminte....

Nowa

New member
A cumparat cineva seminte dintr'o alta tara si sa intors cu avionul alaturi de ele?Stie cineva daca reprezinta vre'un pericol?
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
A cumparat cineva seminte dintr'o alta tara si sa intors cu avionul alaturi de ele?Stie cineva daca reprezinta vre'un pericol?

nu reprezinta niciun pericol. semintele nu contin thc deci nu este niciun risc :)
dar mai intereseaza-te, eu asa stiu si cunosc persoane care au venit cu seminte si np :)
 
R

Razvannus

Am citit aproape tot threaderu dar nu am gasit nimic de uscarea semintelor, e la fel ca uscarea buzzilor ? Poate au nevoie baietii de aceste informatii :D
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
eu le intind pe cateva ziare si le las intr-un loc uscat si bine ventilat. dupa cateva saptamani le bag in cutii de la vitamine si bag si niste orez just in case.
 
nu are nimic mai, eu am primit prin royal , a trebuit sa semnez pentru.. dar nu am semnat ca nu am ridicat eu (a venit la munca la cineva, si a semnat alcineva.. deci ... )
 

yohji

Member
salut.. eu am pus 15 seminte din 2 soiuri diferite acum 5 zile in niste pastile de turba luate de la bricostore..le am pus intr o cutie de plastic care are niste gauri ptr aer si le am depozitat intr un lok unde e mai putin lumina. dupa doua zile se sparsesera toate dar fiind nerebdator am umblat eu la vreo 5 din ele k mi se parea k e ceva in neregula. acum nu sunt sigur k e vb de cele 5 la care am umblat dar 5 au murit. cat le mai las la intuneric ?sau ce trebuie sa fac? repet au trecut 5 zile de cand le am pus si unele din ele deja au skos capul afara si se inalta repejor..mersi
 
E

evilkid

semintele trebuie puse cam la 0.5-1cm adancime in sol iar pamantul trebuie sa fie in permanenta umed ( nu trebuie sa balteasca apa ). eu prefer sa le germinez intr-un pahar cu apa, iar dupa ce s-au crapat sa le bag in pamant
in 3-7 zile (poate chiar mai mult) ar trebuii sa iasa din pamant. imediat dupa ce au iesit ele trebuie puse sub lumina altfel mor. de preferat e sa nu umblii la ele ca radacina este foarte sensibila la inceput si daca ai rupt-o PA
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
la intuneric pot sta, nu e o problema, dar daca le e frig nu vor germina. Au nevoie de putina caldura. 20-25 de grade sunt ok. adica? adica daca expui putin cutia aia la soare (si sper ca e transparenta (ca o microsera) vei avea mai multe sanse sa iti germineze. Alt loc bun? Pe frigider/congelator, sus, putin in spate. Caldura de la radiatorul din spate iti va incalzi plantele cum trebuie. Nu folosi un monitor - CRT-urile sunt prea fierbinti.
 

yohji

Member
mersi..m am uitat acum la cele sanatoase cu lupa si am vazut un puf asa pe ele de acolo de unde ies din pamant. e normal?mie mi se pare k seamana a mucegai..:)))
 

smallearth

Member
:)) lasa naiba lupa.daca sunt bune vor germina daca nu,nu.oricum nu ai garantie la ele.dai bataie si lasa grijile.
 
R

Razvannus

Ieri am cumparat "niste treaba" ( ca ... stiti voi ) asa si am gasit 5 samburi in "treaba", acuma arunc o poza , am facut o proba la "treaba" aseara si e bunicica, mirosu unpic slabut, dar e bunicica ! Azi-maine termin cutiuta pt vegetatie si le arunc la germinat :X :tiphat:

picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
colorate sunt in ultimul timp. acel invelis nu are numai scop de clasificare, ci si de protectie.

eu unul nu am nici o parere momentan despre ei.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
mandala. ca genetica si calitate mi se par unul dintre cele mai bune seedbank-uri.
de la ghs am eu o curiozitate sa cresc bubba kush. am fumat in amsterdam si chiar mi-a placut. faza tare este ca in iarba lor din coffeshop am gasit o samanta, si deci sunt cam nehotarat.. :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
semintele sunt legale? sa mori tu! prima si ultima data cand mi-a fost interceptate niste seminte a iesit cu verificari si politie. sunt curios pe ce iti bazezi tu afirmatia ca mie experienta imi spune altceva.
 
Top