What's new

Seminte....

SandalE

Member
Ba is happy, or venit si boabele mele :D:D:D:D:D + 5 free safarimix de la mandala :)) ca la toata lumea, creca au exces de ele ....
 
S

sharpeq287

pai de asta zic sa iti faci tu un card..bagi pe el cat iti trebuie, dai comanda si atat..eu pana acu am luat de 2 ori de la sb si nu mi-au blocat nici un ban..cand mi-au dat accept la comanda mi-au luat banii de pe card si atat..nu au blocat nimic
 

MJgrow

Active member
mie mi-a zis ca AVS security faild la un card de la ING

si de la unicredit tiriac, mi-a zis ca e posibil sa se intample si la ei.

Pur si simplu nu mai acepta plati din tara noastra. nu e peste tot la fel dar unele se feresc...

la cat de buni suntem nu ma mira... Iti dai seama ca mi-e mai usor sa platesc cu cardul decat sa ma frec cu plicuri si cu stress, bani etc
 

SandalE

Member
de la SB am luat ... 20 de zile dus intors, transportu de aici acolo ma costat 3 lei :))) bani in care intra si plicu si timbrele ... !
 
S

sharpeq287

bah pana la urma chiar deja ma disperati unii cu anti romania la faza cu semintele..poate chiar sunt si niste groweri din ro care au seminte bune, nu dau teapa si ei poate vor sa faca ceva..dar cum toti de pe forum zic " bah nu cumpara din ro ca e teapa" ala nu o s afaca niciodata nimic...eu unu zic sa nu ne mai spunem parerile despre asa ceva.fiecare e liber sa cumpere de unde vrea, care isi ia teapa vine aici frumos si posteaza...nu are rost sa stricam imaginea growerilor din ro din cauza unor terminati care se plictisesc in casa si vand ruderalis la oameni...normal ca odata ce iti iei teapa nu mai iei si a 2a oara..asa ca eu zic , ca ar fi bine sa dam o sansa si celor care vand seminte in ro..poate unii chiar sunt oameni calumea
 

MJgrow

Active member
am vazut la baietii mai mari ca le germineaza in apa. pana se plesneste samanta apoi e sigur de ea si o pune in pamant ca oarecare samanta udand-o in continuare ca la inceput de germinare.

o data ce face chestia asta sunt constient ca au o rata mare de succes si probabil ca le iese :)
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
am vazut la baietii mai mari ca le germineaza in apa. pana se plesneste samanta apoi e sigur de ea si o pune in pamant ca oarecare samanta udand-o in continuare ca la inceput de germinare.

o data ce face chestia asta sunt constient ca au o rata mare de succes si probabil ca le iese :)

mah, cred ca ai inteles tu gresit man. samanta se tine 24 ore in apa, iar apoi se germineaza cum se germineaza. adica intre servetele. eu asa am facut cu alte seminte si a fost oke.

daca ma insel... corectati-ma ;)
 
S

sharpeq287

nu mai gaseam topicul in care zicea unu cat trebuiesc tinute in apa..el le-am tinut o ora :))..lasa ca e bine ca macar au inceput sa iasa..
 

MJgrow

Active member
eu am vazut poze in care omu a pus samanta in apa apoi le-a pus in pamant abia dupa ce i-ai iesit radacinile mici albe, ca niste colti mici.

Deci poate dura pana la 24h+ . depinde de samata, de temperatura, apa, etc


Am pus la proba cateva seminte asa prin metoda asta sa vad cum e mai eficent. Cica ele dupa ce sparg carapacea incep sa aibe nevoie de oxigen mai calumea. deci e posibil sa se poate germina si asa.
 

DmX

Member
Cum pot sa imi dau seama daca semintele mele sunt bune ?

Semintele proaspete au un aspect cerat si cu coaja intacta si tare .
Culorile variaza de la maro deschis la unul inchis, sau de la un gri deschis la negru .
De obicei semintele sunt tarcate cu puncte negre sau maronii, sau linii mai deschise sau mai inchise la culoare.

Semintele verzi sau moi sunt de obicei imature, avand un procentaj foarte scazut de germinare .

Semintele stralucitoare si de culoare maron inchis sau negre de obicei este sigur ca aceste au ebrionul mort.
Daca aceste sunt usor crapate se va observa ca sunt aproape goale inauntru .

Inainte de germinare semintele trebuie examinate. Cele crapate sau lovite nu sunt bune .

Cum germinez semintele ?

Sunt multe metode care se dovedesc a fi bune . Semintele pot fi puse sub servetele umede care trebuie tinute la caldura (20-25 C - ex. : pe frigider, monitor, etc.) si trebuie umezite din cand in cand .

Dupa o perioada de 48 de ore pana la 2 saptamani, cea mai mare parte din semintele viabile vor crapa si va aparea o mica radacina alba.
Ajuns la cest punct samanta este pusa in ghivechi la o adancime de circa 2 cm .

Semintele pot fi puse in pamant fara a mai adopta metoda de germinare, dar pamantul trebuie tinut umed uniform pana apar puietul .

Nu este necesar ca lumina sa fie prezenta pana in momentul in care apar puietii, dar este necesar dupa ce apar pentru a reduce cresterea excesiva a tulpinii in lipsa luminii .

Corpurile de iluminat cu lumina florescenta (lumina alba si rece) sunt satisfacatoare sau se mai pot folosi corpurile de iluminat colorate . Lumina halogena este benefica daca este supravegheata temperatura si umiditatea .
 

MJgrow

Active member
adaug ca semintele albe nu vor germina, probabil ele sunt imature. Si odata au fost verzi cu timpul ele decolorandu-se. 2/2 nu au germinat.

Nu stiu exact la ce timp incep sa se invecheasca si sa scada rata de germinare dar teoretic pana intr-n 1 an sunt foarte bune.
 

zeeland

Member
germinare si incoltire
este etapa unde, ptr eficienta si succes, sunt cele mai importante detaliile.
metoda mea este urmatoarea: 48 de ore in apa, la intuneric, dupa care se planteaza semintele deja crapate si cu putina radacinuta in sol. grija mare sa nu traumatizam radacinuta.

pamantul sa fie foooarte afanat, cam 50% perlit. se uda o singura data, bine, in momentul plantarii semintei deja germinate. apa sa fie statuta cel cam 24 de ore, la temp camerei. pana la incoltire alte udari nu mai sunt necesare.

temp trebuie sa fie, de la un capat la celalalalt al procesului, 25-30 de grade, cat mai stabil.

astfel, plantuta va scoate capul din sol dupa 6-8 zile, cu tot cu cele 48 de ore de presoak.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
o sa fac un tutorial cu toate metodele incercate de mine care au mers, eventual si cu poze... ca vad ca nici ce spun altii nu reusiti sa intelegeti exact..

p.s. eu sunt sigur ca am mai vorbit de germinare pe aici, destul de clar, si eu si gantz.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu, eu le-am luat din Amsterdam, de la piata cu flori.
Am luat multe chestii pe langa asta, dar cum le voi pune in gradina nu o sa dau prea multe detalii aici.
 
D

deutza

prin transfer bancar . Anul trecut am platit o comanda prin transfer bancar ( Desi suntem in UE tot platim un comison f mare). Poate intre timp au mai scazut comisioanele .
 

Latest posts

Latest posts

Top