What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

SanLight Q6W Gen. 2 + Dimm

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 57!
Temperatura 30-37°, rh 40-50%, distanta becului aprox 45cm
Par putin tulburele, ceva le lipseste sau nu le convine..


d1wU42.jpg

d1wQQj.jpg

d1wtCx.jpg

d1NHyF.jpg

d1N3ZJ.jpg
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Ma gandesc ca e lipsa de N!
Adica le e foame, dar daca esti in floare si le vei adauga se va prelungi perioada de floare!
Si plus de asta va fi mai bogata in frunzulite mici!
Pentru ca tu le indopi cu pk da N nu are deci se ingalbenesc!
La cateva din ele am vazut ?i deficiente de calciu magneziu!
Si exces de N , alea mai inchise la culoare si cu frunzele incovoiate!
?i m-am uitat asa fugitiv pe jurnalul tau si am observat ca le-ai administrat cam putin fert!
2ml la 10 l de apa e cam putin nu crezi??
Sau 4 ml la 10 litri!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu trebuie sa dai doze mari de nutrienti cand evaporatia e foarte crescuta, insa cred ca e nevoie de mai multi nutrienti decat dai tu.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Salutare!
Adevarat, m-am zgarcit la nutrienti din cauza problemelor de sanatate dar am crescut doza de calgel de la 2 ml am ajuns la ultimele 3 udari la 5 ml. Producatorul recomanda intre 0,35 ml/l pana la 0,70 in perioada actuala dupa 8 9 saptamani daca nu ma insel. Greseala pe care cred eu ca am facut-o e ca nu am folosit la fiecare udare calgel. Posibil aici sa fie buba! Nu cred ca mai pot umfla porcul inainte de craciun dar pe viitor o sa maresc doza. Peyote duminica o sa incerc sa-l scot din cort desi sansele sunf foarte mici sa il pot scoate intreg din cauza ca pot sa le rup pe celelalte. Fara sustinere se duc in cap! O sa maresc doza pana termina celelalte, poate reusesc sa le mentin intr-o stare mai buna
Multumesc pentru ajutor si pentru informatii!
 

Pillang

Well-known member
Nai facut tu nici o greseala. Arata bine, vad, ca ai niste pete galbene pe frunza dar planta se simte bine. Eu in perioda asta le dau nutrienti la fiecare udare (cu runoff!). Cu lumina care folosesti probabil merge si la tine o doza mai mare.
Pe care vrei sa scoti, scoate in bucati, atunci celelalte plante nu ranesti :)
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Neata!
Am taiat peyote critical si l-am atarnat cu capul in jos :D. Partea de jos mai are nevoie de putin timp pentru a fi gata. M-am uitat pe microscop si era copt pe gustul meu (milky) putin spre maro alocuri. Am marit doza de nutrienti la calgel, cca 8ml la 10l, 8 ml bloom la 10l, 10 ml biozym la 10l, 6 ml phminus si putin pk 13 14, 6 ml la 10l.
Sa vedem cum evolueaza in continuare.
Lumina este dimmata pe 80% din cauza temperaturii, 36-42°
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Trebuie dimmate manual cu un magnet cu 2 fete, una pentru dimm iar cealalta este pentru rasarit (atinge puterea maxima in cca 5 sau 10 minute, nu mai stiu exact
Pe viitor poate o sa investesc intr-o instalatie de control. In tarile unde este interzisa cresterea nu recomand controlere pe bluetooth, wifi pentru ca te pot da de gol, cica se scaneaza frecventele astea si este mai usor sa te prinda. In tarile in care este legal poti face asta fara dubii. Am vazut cateva posturi mai vechi legate de controlere, multe idei, multe liste de preturi dar totusi scumpe daca nu le cumperi pe bucati sa le asamblezi, conectezi la sistem
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Frescventele si aparatura care face comunicatia pe bluetooth si sau wifi sunt atat de banale incat sunt folosite si la alte produse controlate prin wifi ori bluetooth. Care is destule in ziua de azi. Ar insemna ca cineva sa caute dupa mac-urile chipului de comunicatie, care in dispozitivele astea cheap produse in masa nici nu se noteaza sau declara listele cu mac-uri folosite. Altfel, arata ca orice smart gadget ori priza inteligenta cu wifi ori bluetooth. Eu nu le-as face wifi ca e mai de baza comunicatia pe fir. Mai ales la un produs ce ai nevoie sa faca ceva local.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Neata! Pe viitor o sa automatizez cat pot de mult daca tine buzunarul :)
Ziua 63!
Temperatura a atins un record de 47°
Umiditatea se mentine 40-50%
Luminile tot pe 80%

dVQNrQ.jpg

dVQkYB.jpg

dVQvkP.jpg

dVQUTF.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Doua poze mai vechi!


Majoritatea sunt la uscat de aproximativ 1 zi, 2 saptamani!
Peyote critical este foarte delicios mai ales la vaporizator :D
In cantitati mici este bun si pe timp de zi dar la a 2a gura deja se schimba situatia.

Aproximativ 85g am cules de pe el, 65 partea de sus iar diferenta in partea de jos!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Rezultatul final este de xxx!
Am ramas impresionat de lumina de la sanlight! Un rezultat foarte bun daca e sa tinem cont de conditiile prin care au trecut luminile si plantele. Pot spune ca am obtinut un rezultat de 80% din ce pot aceste lumini (75 daca e sa fim sinceri.

images hosting
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Mars hydro, intr-adevar, media pe planta este in jur de 80 iar partea de jos la 6,5 copacei am aruncat-o ca nu sunt pe gustul meu!
Multumesc Loreniana pentru nota generoasa! Treaba e de nota 7! Am avut deficiente in ultima parte si nu am reusit sa termin cum am vrut. Nu am inteles inca unde am gresit dar meditez la asta :)) 85 cu tot cu partea de jos

Daca e sa le pun pe gustul meu in ordine locul 1 il ocupa peyote, placut la gust, in cantitati mici e bun pe timp de zi, mirosul este mediu si aroma puternica. Muguri compacti si densi

Pe locul 2 este honey b, are un miros foarte puternic de citrice iar aroma este usor asmatica si foarte puternica. Pentru o sativa in proportie de 90%, yeld-ul este foarte mare. Scade mult in volum aprox 190g.
S1 sau asa zisul ind +25 (locul 3), a atins in jur de 110g cu tot cu partea de jos. Are un high foarte puternic, este de culoarea verdelui aprins, foarte aromat cu un miros foarte puternic.
Locul 4 ocupat de S2 aka ind 25+, placut la gust cu un high mediu si miros puternic! Inca nu am apucat sa il gust cum trebuie. Greutate cca 90
Pe locul 5 este amnesia lemon (am avut impresia la inceput ca e amnesia haze dar la barney daca nu ma insel au doar un lemon sau 2. A avut cel mai mare varf dupa cum se vede in poza de mai sus, bun la gust, aromat, miros puternic si high mediu. Nu am apucat sa il gust cum trebuie.
Cel mai dezamagit am fost de cookie k. Este un strain respectat cu cateva premii la activ dar ce nu mi s-a parut in regula a fost ca nu preau semanau intre ele iar una inca mi se pare ca ceva nu este in regula cu ea, genetica proasta probabil cu un rezultat de cca. 160 (cel mai slab). Miros puternic cu high-ul mediu.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Howdy! If you want to buy a lamp that you want to use on a larger area such as 1.2 m2 I recommend you focus on 2 lamps. if you want to use a single lamp you can rotate around 300-400g (depending on the plant). The lamp has 2 disadvantages, if you use it in a warm environment you will have high temperatures, but if you use it in a normal environment I recommend it with the real confidence! try to buy the dimmer so as not to waste current and do not use it 100% at a distance of less than 35 cm because you can burn the plants :)
If you have the necessary money or if you have to make a sacrifice you can do it with confidence! I recommend the lamp with the real confidence! You will not be sorry!
 

likemike

Member
Frumos grow, felicitari! Am si eu LED-uri de la ei din prima generatie, parere mea e ca sunt printre cele mai bune. In ultimii 3 ani m-am dedicat mai mult outdoor-ului si nu am facut nimic indoor. La anu in schimb, am zis ca le bag iara la un test, poate fac si eu un grow report :)
 

Pillang

Well-known member
ZOnaVerde, daca stiu bine, esti incepator, dar deja faci growul, cum a zis loreniana, de nota 10. Felicitari, sa ne scrii despre effect, daca ai chef...

Kisgyerekke, írj rám!
 
Top