What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

SanLight Q6W Gen. 2 + Dimm

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Totusi, nu sunt cam mici farfuriile? Eu am tavi de 3-5 cm inaltime si e mult mai usor la udare. La tine pare ca nu ai nici macar 1 cm de apa loc.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Sunt mici si nu incape multa apa in ele. La intervalul pe care sunt setate se incadreaza numai bine (se vede nivelul max pe care il atinge)
Pe stoc mari de cca 5cm am la airpot dar la astea mici nu m-am gandit ca o sa le ud in partea de jos
Vestea buna e ca de cand am mutat furtunele la baza nu au mai iesit ciupercute!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Nu planuisem sa le ud in partea de jos dar am avit probleme cu o ciuperca galbena care s-a mutat pe 4 ghivece iar in momentul de fata primesc in farfurie pentru ca se dezvoltau rapid cand era solul ud!





Nu este cea mai clara poza dar se intelege. Atasez prima ciuperca dezvoltata in urma cu ceva timp!
Legat de pompa, pe exterior se afla un rezervor de 120l care ar ajunge pentru cca 10-12 udari la 2 zile facut un lst nervos si poti pleca in concediu mai mult de 2 saptamani ::):
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 17 de flower plus prima defoliere!
Zilele precedente temperatura cortului a fost foarte mare 37 - 39° iar temperatura solului a atins 32° din pacate.
Ph-ul solului se mentine intre 6,5 si 7 iar ph apei este de 4 la fiecare udare
Nutrienti folositi inainte de defoliere: biozym 10ml/10l, grow 2ml/10l, bloom 6 ml/10l, pk 13 14 2 ml/10l
Ph minus 4 ml/10l
Lumina este pe 80% iar distanta de 45-50 cm








La defoliere am incercat sa nu le stresez foarte mult si nu am facut in mod agresiv cum obisnuiesc in perioada de vegetatie. In poza se poate vedea ca sunt putin stresate si cocosate de caldura. Cum am procedat?! Ultima udare a fost in urma cu 2 zile iar defolierea am facut-o la scurt timp dupa ce am udat. Am exclus grow 1 pe care il recomand sa il folositi in cantitati mici inainte de defoliere daca va aflati in perioada de flower pentru a ajuta plantele daca faceti din greseala o defoliere mai agresiva. Daca o sa fie cazul si este dupa cum se vede in poza o sa mai fac o mica defoliere pana in saptamana 5 maxim.
Nu recomand defolierea dupa 5 saptamani de flower! (sunt persoane care fac si dupa saptamana 5, libera alegere)
Am facut 2 gauri mici la punga de co2 asezata la nivelul plantelor. Daca o sa am posibilitatea sa comut luminile pe 100% nu o sa stau pe ganduri!
Din experienta voastra, cand recomandati mutarea luminilor pe 100% pentru rezultate bune? (acestea sunt primele module led dimmabile pe care le folosesc)
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 22!
Lumina 100% iar distanta este de 40-50 cm
Nutrienti: biozym 10ml/10l bloom 8ml/10l calgel 2ml/10l
Ph minus aditiv 4ml/10l











 

Pillang

Well-known member
Eu le as da 100% lumina cind apare a treia, sau a patra pereche de frunze. LEDul, mai ales in situatia ta, ca ai distanta mare intre lumina si virful plantelor, nar trebuii sa faca nimic rau. La mine distanta este cam 10cm si se intimpla de multe ori ca nici atit nu este. Ai un link despre lumina, care folosesti?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Salutare Pilang!
Din cauza temperaturii nu am putut seta becul pe 100% ca ar fi trecut de 40°. Acum a scazut putin temperatura si pot merge pe 100% pana saptamana viitoare cel putin. Pana acum au avut o distanta de cca 30 - 40cm dar un varf de la cookie k a prins semne de arsura si le-am ridicat 10 cm mai sus
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 39!
Temperatura solului 29°
Temperatura cortului este de 32-40°
Ph ul solului este de 7.0 cand e uscat, 6.5 la prima udare si 6.0 la a 2-a udare
Dostanta becului este de cca. 25 - 30cm


dBLv3J.jpg



dBLbyl.jpg



dBQT6g.jpg



dBQRcJ.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 45 de floare!Temperatura se mentine 30-35° iar noaptea 26-28°
Umiditatea este de 40-50%
Distanta becului este de 35cm (incep sa se arda usor cand distanta este sub 35cm)
La udare am folosit biozym 1ml/l, bloom 0,5-0,8 ml/l
Ph minus 0,6 ml/l
Majoritatea crengilor le-am legat cu ata si yoyo (o sa mai achizitionez cca 20 de bucati pe viitor pentru ca sunt foarte practice) fara sustinere se duc in cap :)
Lumina este foarte eficienta, modulele patrund destul de bine iar lumina este foarte bine dispersata. Sunt foarte rezistente la temperaturi mari desi producatorul recomanda pana la maxim 35° la acest grow a trecut de 40° cateva zile la rand.
Mugurii au foarte multi tricomi! Peyote critical e primul care se apropie de final. Yeld ul nu o sa fie unul foarte mare dar cristalele de pe el indica o calitate buna. In scurt timp o sa-l pot gusta!
Desi peyote este majoritar indica mugurii nu sunt foarte mari dar sunt compacti
Cele 2 plante despre care se pare ca m-am inselat ca sunt majoritar indica, frunzele arata altceva
In poza puteti vedea in partea din fata stanga si mijloc copacii asa zisi majoritar indica. Iar in spatele lor se afla honey b stanga mijloc si stanga spate, pe mijloc se afla cookie k urmata in spatele ei mijloc amnesia lemon iar in partea dreapta fata este cookie k, in spatele lui se afla tot cookie k iar in spate partea dreapta se afla peyote critical care are o inaltime de cca 100cm. Sper sa nu va derutez!


dTHFNS.jpg



dTHRDP.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 51!


d7Uvxj.jpg



d7Ur0B.jpg



d7ULba.jpg



Cookie kush arata putin dezamagit. Putin burn de la nutrienti sau de la bec. Daca folositi pe viitor SanLight nu il tineti sub 35 40 de cm ca se ard.


d7gBql.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Salutare!
Calitatea luminii este buna, se dezvolta frumos sub acest panou. Pana acum sunt foarte multumit de module pentru ca acopera o suprafata mare. Legat de spectrul lor, daca ar fi adaugat putin uv probabil rezultatele ar fi mult mai bune. O sa incerc pe viitor sa adaug o lampa cu uv cateva ore pe zi, poate o sa obtin mai multa r??in?. Mai am nevoie de cateva runde sa-mi pot spune parerea.
Multe informatii despre panou poti gasi aici: https://www.sanlight.com/en/luminaires/sanlight-q-series-generation-2/
O zi buna!
 

Latest posts

Latest posts

Top