What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

SanLight Q6W Gen. 2 + Dimm

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 6 de flower!
Pinguini se inalta zilnic cca 3-6 cm. Inaltimea actuala este de cca 50-60 cm

Lumini: distanta este de 45cm iar dimmer-ul este la 80%
Temperatura a ramas aproape la fel ca in postul precedent.
Am gasit 2 ciupercute mici galbene in sol. Am indepartat ce a fost afectat. Problema poate fi din cauza solului prost depozitat in umiditate, mucegai si paianjeni. Speram sa fie o amarita muscaria dar pare o ciupercuta ciudata, posibil otravitoare. Nu sunt sigur daca e din cauza solului care a fost depozitat cca 10-14 luni in mucegai sau de la nutrient biozym. Dupa ce am ferit solul afectat am adaugat plagron mega worm pentru ca altceva nu am avut la indemana.
Am pregatiti o punga de co2 pentru saptamana viitoare. Nu recomand acesta punga din cauza pretului foarte ridicat de achizitie (100 lei). Sunt sigur ca sunt lucruri mult mai ieftine, mult mai bune cum ar fi cele conventionale.
J4vRDu.jpg


J4vuR9.jpg

J4vYVj.jpg

J4vaix.jpg



In saptamana 2,5 - 3 de flower o sa fac defoliere in functie de cat de dezvoltate si sanatoase o sa fie.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Realizezi ca daca pui punga aia fix acolo o sa dai pe extractie tot co2-ul, nu?
Si da, foarte scumpa, Co2-ul e vreo 5 lei kilogramul la cantitati mici, si vreo 2 lei la cantitati mari, aia scoate maxim cateva sute de grame.
Spor la treaba.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
O sa incerc sa o pun pe un carlig mai jos cum e agatat mh metrul. Numai ca am facut o gafa cand am cumparat inca un set de ?evi, am comandat cu diametrul de 22 (astea se gasesc pe modelele Q, par plus etc) iar la homebox growlab au diametrul de 18) am vrut sa fac o modificare in caz ca nu o sa-mi ajunga spatiul cand o sa incerc sa mut luminile pe 100%.
Atunci o sa am sigur probleme mari mari cu temperatura decat am mai mult. Vreau sa inchei pe 100% daca o sa reusesc. O sa fiu mai atent de acum cu ele ca prima din stanga are o frunza mare indoita de la jumatate iar cele mici de langa imi dau impresia ca s-au inchis putin petala ca la o floare.
Ventilatorul mic l-am asezat la baza tulpinii pentru a ventila putin solul iar nuanta frunzei da impresia de un deficit sau surplus de azot ca a inceput sa arate ca o masina ceruita la spalatorie
Daca nu isi revine zilele urmatoare o sa ridic lumina mai sus. Daca nu isi revine o sa mut ventilatorul daca asta este cauza
Maine pot atasa o poza
Multumesc!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am revenit cu poze!
Temperatura boxului este de 30 - 35°, distanta luminilor este de 50 cm(am ridicat putin ca 2 zile nu sunt prin zona)
Temperatura solului este de 28°, ph ul este de 7 dupa ce am schimbat bateria la aparat iar lumina la baza solului este slaba
Ph ul apei este de 6 , 6,5
Ziua 7 de flowering
Nutrienti folositi: biozym 1ml/l, grow 1 0,5 ml/l, calgel 1,3 ml/5l apa
Ph minus aditiv



 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Daca temperatura boxului Este de 30-35 atunci ce temperatura e in box??
Daca pamantul are 28 de grade inseamna ca le-ai fiert radacinile!
Dar peste toate arata bine!
Temperatura ar trebui sa o mentii intre 24-26 daca vrei sa scoti niste material exemplu!
Daca esti in ziua 7 de floare de ce mai dai fert de grow ??
Acum trebuie sa o lasi vreo 10 -14 zile fara nutrienti apoi incepi cu doze mici de ceva pentru bloom mult P-K ?i N putin!
Si incearca sa mai scazi temperatura în box !!
Sacul ala de CO2 e degeaba ca la temperaturi ridicate nu e eficient! !
Oricum arata bine!! Succes cu ele!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Legat de temperatura nu am ce face pentru ca boxul se afla intr-un spatiu de cca 70m2 si nu pot raci incaperea respectiva pentru ca investitia ar fi foarte mare!
Anul trecut pe vremea asta atingea caldura din box undeva la maxim 38° iar anul acesta am avut 2 zile in jur de 40°. Climatul din zona mea este mediteranean si nu ma ajuta deloc.
Plantele nu s-au prajit inca, incerc sa le mentin un echilibru stabil dar e foarte greu.
Cand trec la 12 ore o saptamana dupa le dau pentru ultima oara grow ca sa aiba resurse pentru defoliere si dupa ce le fac defoliere mai astept 2-5 zile si adaug nutrienti de flower.
Sacul de co2 va avea maxim 2 gauri pentru a lungi durata.
Legat de punga informatiile le gasesti eronat. Pe pagina producatorului este specificat ca e buna pentru o suprafata de 5m2 iar pe alte pagini de specialitate scrie ca este pentru 10m2.
O punga cu 2 gauri nu foarte mari acopera destul de bine boxul pentru cca. 5 - 8 saptamani in functie de perforatiile facute. Sacul o sa-l cobor la nivelul plantelor saptamana viitoare
Multumesc!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cred ca o butelca de 5 l de bere sau vin sau apa cu zahar la fermentat ti-ar da mai mult co2 decat punga aia. Eu is reticent in privinta acestor solutii. In nici un caz nu arata ca ceva ce ar putea sa duca 5-10 mp pentru 5-8 saptamani. Iar co2ul ala putin de il produce daca ai ventilatie cat de cat in cateva minute il si dai afara.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Merg doar in reclamele teleshop alea. Plus ca daca ai nevoie de asa ceva mai repede faci unul din un ventilator, o galeata si o pompa de apa. De 10-100 de ori mai puternic.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 11 de flower (-36 ore, pauza de la ciclul de vegetatie la cel de inflorire)
Temperatura actuala este de 34° (maxima de 37° iar minima de 28°). Am observat ca variatiile de temperatura din ultima saptamana au fost putin mai mari fata de luna precedenta

Inaltimea pinguinilor este de 63 - 70 cm
Lumina este setata pe 80% iar distanta dintre lumini si pinguini este de 45 - 50cm








Ph-ul solului a fost de 7,2 dar am reusit sa-l cobor la 6,5. La fiecare udare folosesc 10l de apa la maxim 2 zile. Nutrienti folositi: biozym 10ml/10l, grow 1 2ml/10l, bloom 2 ml/10l.
Ph minus adaugat a fost de 6,5 ml/10l. Ph-ul apei a fost de 1,8 iar cel al solului actual este de 6,5






Temperatura solului este de 28°





Pompa de apa gardena microdip pompeaza 10l de apa la fiecare 48h in farfuria ghiveciului.
Am mutat la baza furtunele din cauza ciupercilor gasite la tulpina pinguinilor (7 ciuperci pana acum la numar). Am curatat cat am putut si am completat mai departe cu mega worm de la plagron (prefer sa folosesc pe viitor sol care sa nu fie prost depozitat.


Legat de micul umidificator fara freon presupun, probabil e la fel de eficient ca un umidificator!
Incerc sa folosesc lucruri de calitate ca in trecut am avut cateva experiente neplacuta cu low cost ca e legat de box sau de bucatarie sau orice altceva. Pana acum nu am intampinat hopuri mari legate de temperatura sau deficienta de nutrienti!
Secretul la un box ceva mai cald presupun ca solul de calitate poate ajuta plantele sa nu sufere prea mult, umiditatea si ea are rolul ei!
O schema interesanta legata de temperaturi ridicate se gaseste pe sit-ul de la SanLight, cam ce umiditate ar fi recomandat la temperatura de xx°.
Puteti sa o incercati cu incredere poate va va fi de folos sau sa va dea idei noi.
Pana acum toate bune dupa cum se observa in poze.
Sper sa treaca cu bine perioada urmatoare si sa nu finalizez cu temperaturi de 40° si lumina dimmata pe 80%, vreau sa vad daca luminile sunt bune pe cat sunt de laudate.
Pana acum sunt foarte multumit si foarte impresionat de ele, big up!
Pentru urmatoarea crestere daca aveti sfaturi bune legate de sativa sau predominant sativa puteti sa le impartasiti!
Posibil ca urmatoarea crestere sa contina 4 air pot de 20l si inca 4 airpot de 3,5l in care vreau sa asez 4 dr greenspoon
Multumesc!
 

Pillang

Well-known member
Gradina faina! Cum stai cu umiditate?
"Pompa de apa gardena microdip pompeaza 10l de apa la fiecare 48h in farfuria ghiveciului."
Despre asta poti sa faci fotografi?
"Pentru urmatoarea crestere daca aveti sfaturi bune legate de sativa sau predominant sativa puteti sa le impartasiti!"
Sfat bun nu am, dar eu urmatoarea gradina fac din super silver haze.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Salutare Pilang!
Cu poze pot reveni zilele urmatoare dar pana atunci iti spun cum am procedat legat de pompa
Pompa vine cu cateva programe 14 la numar din care al 14-lea e pentru senzor de umiditate dar nu intentionez sa il folosesc ca nu il am si nu stiu daca e bun pentru in. Pompa e recomandata pentru sisteme outdoor iar senzorul la fel! Pretul lui cred ca e de 60-80e aproximativ.
Sa revin la programe, ai mai multe optiuni cum ar fi sa ude de 3x pe zi, la 24 de ore, 6, 8, 4,12 etc
Eu o folosesc pe manual conectata la o priza programabila care din 2 in 2 zile are 4 sesiuni in interval de 25 de minute a cate 3 minute sesiunea.
La pompa sunt 3 iesiri, una e inchisa, a 2-a are un furtun de cca 2m care vine retur iar a 3-a iesire are furtunul principal care e conectat in interiorul boxului vine la un cot sa zicem ca nu stiu cum se numeste din care pleaca 4 furtune care impart apa la 9 flori.
La cotul care imparte la 3 flori am pus cel mai scurt furtun pentru a uda cat de cat uniform. Furtunele sunt prinse sub ghiveci cu plasticul care se fixeaza furtunul in sol.
Pompa in 4 sesiuni baga cca. 10 l de apa. Depinde ce nutrienti adaug in rezervor si cantitatea lor. Normal pompa e doar pentru apa dar cu nutrientii de la biogreen se impaca foarte bine pentru ca nu au improprietati iar majoritatea sticlelor in afara de biozym si rooting sunt ca un gel sau mai bine comparat ca un detergent lichid.
Nutrientii ii adaug la maxim 2 udari din 3. Foarte practica pompa, poti pleca in concediu linistit o saptamana sau 2.

Umiditatea incerc sa o mentim cam la 50-65 maxim. La o zi de la udat si ai cca 50% iar cand e proaspat udat ajunge pe la 60-65 depinde mult de cat de crescute sau scazute sunt temperaturile afara
Multumesc!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vezi ca exista capete de udare reglabile pt sere si solarii, sau outdoor. Si asa le faci sa ude cat mai egal sau dupa necesitatile fiecarei plante. Au nevoie de peste 1.8-2 bar ca sa functioneze corect, dar orice pompa ar trebui sa duca macar 2 bar. Acum am citit ca ai pompa microdrip. Fix din acelasi sistem fac parte duzele alea.
 
Last edited:

Pillang

Well-known member
Sint curios de udarea asta, suna bine. Ma tem ca in sezonul asta multi dintre noi o sa aiba probleme cu mucegaiul, sa nu am dreptate! Spor!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Gasesti ce vrei la microdrip, atat picuratoare cat si mini aspersoare. Plus pompe, timere, furtune, prinderi si tot ce mai trebuie. Am folosit si eu inainte sa imi fac sistemul meu.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Salutare Exploziv!
Ai dreptate, gama este foarte mare!
Am picuratoare de 2l/h dar nu mi se par eficiente cu fuzetele pe care le am eu. Nu am avut timpul necesar sa pot cauta si sa fac cum trebuie dar asta o sa fie urmatoarea miscare cand o sa am cateva zile libere la dispozitie
Pompa o am de cca. 1,6 ani iar pana acum am folosit-o pe 4 ghivece airpot de 20l (foarte practica pentru airpot cand cer ydate la o zi sau 1,5 zile, iar la putine ghivece e mult mai usor sa imparti apa in mod egal). Te scuteste de udat si dureri de spate, aplecat printre ele.

Pilang, poti incerca o poma pentru ca o sa ai mai mult timp pentru tine si mai putin stres. Prima data cand am incercat airpot si am vazut cat de des cer apa iar udarea trebuie facuta constant cu cantitati mici ca sa nu treaca ca spirtul prin paine!
Multumesc pentru ajutor si sfaturi!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Spor la treaba. Apropo, la orice ghivece e usor sa imparti apa egal daca mixul e aerat si cu absorbtie buna. Ba chiar poti face si overwater ca isi pastreaza cat e nevoie si restul se duce pe drain.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Multumesc!
Trebuie sa mai achizitionez cateva lucruri pe care nu le am. Dureaza cativa ani pana ajungi sa ai tot ce iti trebuie daca nu dispui de banii necesari!





De astea dispun momentan!
 

Latest posts

Latest posts

Top