What's new

Religia noastra cea de toate zilele

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@NOSFE: Conform logicii tale, vidul este rau, tinand cont ca mori daca stai in vid. Paradoxal, 99,99...9% din materie, adica si din tine, este vid. Asta dupa oamenii de stiinta. La fel, conform logicii tale, nu trebuia sa fie creata nici materia, caci materia este compusa din atomi, care au nuclee, care pot fisiona si pot fi folositi pentru bombe atomice. Nici otelul, caci din otel se pot face cutite. Soarele nu mai zic: e explozie solara mai adevarata si ne-am ars, ca sa nu mai zic ca daca te uiti la soare cu ochii beliti chiorasti si de la UV poti face cancer de piele. In apa poti sa te inneci, sau poti sa fii congelat ca mamutul ala din Siberia.

E, de parca te-ar interesa realmente... Nu ca ai fi singurul. Oamenii se comporta ca si cum ar fi nise gunoaie (chiar si atunci cand se cred buricul pamantului), desi in realitate fiecare om (da, chiar si tu, este ca e de comedie?) este, potential, o nestemata. In ochii lui Dumnezeu cel putin.

Ce e amuzant totusi e ca tu si stiinta sunteti cam ca baba si mitraliera. Ceea ce nu e o rusine. E doar amuzant...
 

NOSFE

Member
@jtm: Nu mi-ai raspuns concret la intrebare, ai povestit unele chesti pe langa de ceea ce te-am intrebat, oricum, imi pare bine ca iti faci timp sa scrii atat si incerci sa ma faci sa inteleg imposibilu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
N-o sa te convinga man nimeni de nimic, daca e sa fie ceva tot de la tine trebuie sa vina.
 

eska

Member
Spune-mi ce nu e in regula si o sa se reglementeze problema

n-o mai tura asa tare ca o omori :laughing: mai baga niste aditivi ca s-au infundat jiglerele :laughing:

din ce se vede de aici nu prea esti pregatit sa afli una alta. si nu te ratzoi la noi ca e de datoria ta sa te pregatesti. cum zicea si explo... nu te poate convinge nimeni de acel imposibil pe care l-ai tot bolduit tu daca nu vine din interior.

in loc sa te intrebi care e cea mai buna religie mai bine invata cate ceva despre fiecare in parte si asa o sa ajungi sa iti dai singur niste raspunsuri vizavi de acest subiect. zic si eu... :violin:
 

NOSFE

Member
Multumesc de informatie Andreea Eska si nu, nu ma ratoiesc la nimeni, asta este doar impresia si parerea ta! Si vreau sa imi cer scuze ca ti-am infundat jiglerul, bine ai venit in conversatie :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@nosfe: shezi cuminte, ca nu incerc asa tare sa te fac sa intelegi ceva. De ce as face-o? La o adica, poate ma insel... Totusi, ti-am raspuns corect si (atat cat se poate) complet la toate intrebarile, al caror raspuns voiai (?!) sa il afli. Peste vreun milion de ani, cand o sa revezi discutia, o sa iti dai seama...

Ma duc sa ma joc cu niste vapori de Malawi, (pana si asta) e o chestie mai utila :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Numa drogurile te mai tin departe de o viata implinita si plina de rugaciuni, jtm. :D
 

bbRobertasd

New member
@exploziv: Bine zis ... :)
In fine, ideea este ca aveti anumite conversatii destul de interesante in acest topic, dar regulamentul nu interzicea discutiile religioase ? Tocmai pentru a evita ce s-a intamplat mai sus ? Sa evitati discutiile in contradictoriul si cearta ? :D I just ask.. :D
 

bbRobertasd

New member
@exploziv: Da, ai dreptate. Sa o incheiem sub forma unei glume. "Sunt ateu convins si ii multumesc la Dumnezeu pentru asta !" :))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Buna...

La o adica, vorba lui Dumnezeu, cei fierbinti, sunt adorabili, cei reci nu sunt de lasat, dar aia calduti nu sunt inca demni de atentia lui.

In plus, astea nu sunt discutii religioase, sunt discutii spirituale. Discutiile religioase sunt alea in care crestinu si musulmanu si ateul, si buddhistul, si etc... se injura reciproc, crezand fiecare ca are dreptata, numai el, la modul absolut.

In realitate, doar eu am dreptate.

:laughing:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Buddha. Dar nu, nu ai nimerit-o. Pentru Buddhisti, Dumnezeu nu prea conteaza, cu exceptia unora mai aparte dintre ei.
 

Latest posts

Latest posts

Top