What's new

Religia noastra cea de toate zilele

NOSFE

Member
@oldboat - da exista, cred.. si am exemplu ..

Din moment ce cred in forta binelui..ar fi absurd sa nu admit existenta raului, a duhului rau , a fortei raului , a diavolului.
pentru mine lucrurile astea sunt asa evidente ca le as putea numi chiar tangibile

Chestia asta e exact ca cum ai avea prieteni imaginari.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@nosfe: Ca sa nu zici ca nu sunt bun cu tine... Explicatia e urmatoarea: in orice religie autentica exista o samanta din ceea ce s-ar putea numi adevarul unic. Totodata, din cauza ca oamenii sunt foarte diferiti, ei nu vor putea vedea, pana la un moment dat, decat o anumita fateta a acestui adevar, si vor urmari sa o posede si sa o impuna.

Asadar, exemplul tau arata profunzimea si complexitatea acelui adevar, din moment ce el poate fi oglindit prin invataturi relativ distincte, cat si lungul drum pe care il au de parcurs oamenii, in infantilitatea ce ii caracterizeaza, pana la a sesiza ca, in realitate, toate religiile au (sau macar au avut initial) o origine si o destinatie comuna.

Si da, este valabil si pentru atei. Exista si atei buni. Fara sa isi dea seama, ei respecta ... legile divine dintr-un anumit bun simt (care in realitate oglindeste chiar prezenta lui Dumnezeu in fiinta lor, chiar si atunci cand ei nu isi dau seama).

Desigur, exista si atei care, in mod stupid, il neaga pe Dumnezeu insa il imbratiseaza pe necuratul. Acuma, fiecare cu libera sa alegere, insa dupa alegere tot asa si rezultatele. Dumnezeu este in mod fundamental bine. Necuratul este in mod fundamental rau. Sau mai bine zis este absenta binelui. Alegerea respingerii totale a binelui. Asta face mai usor de inteles aparenta dihotomie care exista in sanul creatiei, si faptul ca, la modul absolut, este imposibil ca raul (absenta binelui) sa depaseasca in "marime" binele.

Unii ii pot numi prieteni imaginari, dar daca vom lua doua simple exemple, acela a efectului nocebo si a efectului placebo, vom urmari cum "prietenii imaginari" au efecte reale in viata noastra. Motivul este unul simplu: ei nu sunt imaginari, iar "relationarea" cu fiecare dintre ei ne face sa traim intr-un mod inefabil, simultan cu lumea fizica, intr-o lume sufleteasca ce este in corespondenta cu ... respectivul prieten imaginar. Si asa cum din lumea fizica ne hranim cu apa, aer, raze de soare, din respectivile lumi ne hranim fie cu sentimente si trairi pozitive, fie cu sentimente si traiei negative, care in cele din urma se vor dovedi o hrana nu doar pentru sufletul nostru ci, prin reflexii succesive, mai mult sau mai putin rapide, si pentru trupul nostru.

Faptul ca oamenii sunt orbi nu inseamna ca lumina nu exista.

Deja insa sunt offtopic, caci era vorba doar despre poza cu pricina.
 
Jtm cred ca esti sufletul meu pereche. Nu imi ascund dragostea pentru tine batrane , aceleasi cuvinte le am avut si eu , da le am tinut in sac. Sa traiesti !
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@nosfe: Totdeauna, in cele din urma. Noi, oamenii de stiinta, stim deja asta...
@ride: mi-i sacu' spart, ce sa fac... In plus, avand in vedere faptul ca e directiva de "sus", care spune "cere si ti se va da, bate si ti se va deschide", las si eu sacu' asa...
 

NOSFE

Member
@jtm: Imi place felul si modul in care ai explicat, insa *il neaga pe Dumnezeu si il imbratiseaza pe necuratul* ateii, daca nu cred in dumnezeu atunci nu cred nici in existenta altui spirit sau ce este. +1 rep
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Este ca e un paradox? Si cu toate astea, sunt fiinte care chiar asa fac. De aia i-am numit "ateii cei rai", spre deosebire de cei care, numiti atei, se socot mai degraba agnostici, insa respecta si fac binele pentru ca este bine, si refuza sa faca rau pentru ca... este rau.

Asa, ca o observatie interesanta, poti sa fii atent si sa observi ca foarte multe fiinte umane vor spune cu mult mai mare usurinta "ce naiba" decat "ce dumnezeu". Nu-i asa ca e interesant? Alegerea, desi subliminala aproape, exista totusi. Asta ca sa nu ma refer la aia dusi cu totul (cruci intoarse, etc).
 

NOSFE

Member
Freaca lampa iese duhu,
El indoor se arunca,
Vede-un cal cu 3 picioare,
Ce-am fumat de vad prin floare,
Vine dumnezeu grabit,
Ce-i aici ce-a inflorit?
Una mare de te doare
Are THC pe floare
Duhule hai sterge-ti urma
Sa fumez si eu intr-una
Ca e jtm aici si ne fura de aici
Foi din Biblie multe multe
Si le vine pe sub fuste
Mare-i mila bato vina
Ne mutam in Bucovina
Ca acolo nu vine DIICOTU
Si ne crestem OUTDOOR lotu
Si de dumnezeu se baga,
Sa mai creasca si o vaca,
Doua, trei pe aici pe acolo
Ca ne facem Puff(bordel) OUTOOR-UL
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mde, fiecare cum isi asterne... Creierul si sufletul fiecaruia este intr-o constanta remodelare data de stimulii exteriori. Muzica in speta. Dreptul la libera determinare, sa mai zica cineva ca Dumnezeu nu ne iubeste...

Da mi-am gasit io sa fac educatie spirituala. Pe un forum de iarba =)) Cred ca ar trebui sa ma las de psihedelice :p
 

NOSFE

Member
Educatie spirituala man ? Asta inseamna educatie imaginara, daca ma rog la ceva imaginar crezi ca ma va ajuta cu planta ?

P.S: dar totusi, dumnezeu este ceva imaginar, si nu ai cum sa dovedesti existenta lui....
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cu mintea? Poti sa dovedesti si ca exista si ca nu exista. E ca si cand ai vrea sa rezolvi dualitatea unda corpuscul cu fizica newtoniana...

Testele pe plante care reactioneaza la ganduri, si chiar mai mult, la intentii, sunt facute de o gramada de timp. Unor indivizi ca noi, care au treaba cu buruienile, ar trebui sa le ridice semne de intrebare, asta legat de imaginar si de imperceptibil.

Tot la fel e si cu Dumnezeu: 1. Trebuie chiar sa te intereseze. 2. Trebuie sa iti dezvolti "electrozii". Daca nu, esti in situatia cu veverita care se scunde dupa creanga ca sa nu o vada turistul.
 

NOSFE

Member
1. De unde sti ca acel spirit numit dumnezeu se numeste dumnezeu si nu altcumva?
2. Care religie crezi ca este cea adevarata?
3. Dece dumnezeu a creat si raul ?
4. Dece in biblie scrie ca in prima zi sa facut lumina si in a treia zi soarele ?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
S-a prins si ride... :D

@nosfe
1. De unde sti ca acel spirit numit dumnezeu se numeste dumnezeu si nu altcumva?

Dumnezeu este dincolo de nume. E infinit. Numele sunt pentru chestii finite. Este doar un construct. In fapt, numele "adevarat" este conceptul, ideea care sta in spatele "numelui" dat de om. Asa ca, orice nume dat cu intentia de a oglindi acel concept este corect. Exprimarea lui intr-o limba sau alta este irelevanta ca si semnificatie reala. Asta apare automat in mintea ta, inainte de rostirea (mentala sau verbala) a numelui. De fapt, apare chiar dincolo de minte, insa asta nu este constientizata de prea multi oameni.

2. Care religie crezi ca este cea adevarata?

Poti fi serios? Religia nu are decat o treaba superficiala cu Dumnezeu. Ceea ce traieste omul in sufletul lui este religia adevarata. Atat. Uite o analogie: O fiinta cu 1 deget la stanga si un deget la dreapta, va gandi, probabil, binar. Un om, va gandi, matematic vorbind, in sistem zecimal. Cu toate astea, operatiile matematice vor oglindi aceleasi realitati, desi ele (operatiile) vor fi foarte diferite. In cazul fiecareia, religia este teoria numerelor sa zicem, zecimale pentru unul, binare pentru celalalt. Intelegerea este Dumnezeu, ca sa zic asa, iar practica este chiar viata. O analogie doar...

3. Dece dumnezeu a creat si raul ?

A creat doar posibilitatea raului. Care este absenta binelui. Privit din punctul asta de vedere, este altceva. Desigur, este o intrebare complexa. Si raspunsul este complex. Sau poate fi, daca este abordat mental, caci inseamna a cunoaste si a intelege foarte multe aspecte din Univers. O sa caut sa iti dau un raspuns, desi nu sunt sigur ca este simplu de inteles pentru tine, deocamdata. Sau poate este.
Dumnezeu este infinit. Fiind infinit, este perfect liber, deoarece nu exista nimic altceva in afara sa care sa il constranga. Cu toate acestea, intr-un anumit mod, el este singur. Desigur, in el, el poate crea absolut orice, insa un anumit tip de creatie este singurul care poate "satisface" ca sa zic asa o fiinta infinita, eterna, si perfect libera, si anume creatia unei fiinte care sa fie similara, fie si in mic, cu ea. In mare nu se poate, caci nu poate fi infinita, insa asta e alta poveste. Ramane ca o asemenea fiinta, ar putea sa aiba acces intuitiv la infinitatea... paterna, si sa fie totodata eterna. In special insa, libertatea deplina, in cadrul oferit de Creator, este cea mai importanta.
Acuma, trebuie sa tinem cont ca, la modul fundamental, ceea ce numim Dumnezeu, este totodata si bine. La modul absolut. Ca atare, pentru a fi in sintonie cu ea, si fiinta creata trebuie sa fie plina de acest bine. In caz contrar, nu exista unitate, evident. Pentru a integra binele in fiinta proprie, creatura (care evident se dezvolta gradat), trebuie insa sa il accepte in mod absolut liber, altfel i-ar fi negata una din trasaturile fundamentale cu care a fost inzestrata pentru a fi in totala asemanare cu Creatorul.
De aceea, este necesar ca ea sa si poate refuza binele, caci... asta este libertatea. Acesta este, in realitate, raul. Rau care, fiind absenta binelui, nu poate fi niciodata (global privind, din punctul de vedere al lui Dumnezeu) mai puternic sau mai mare decat binele.
Raspunsul complet si corect il vei intelege insa chiar de la Dumnezeu, cand il vei dori cu adevarat, si cand te vei fi dezvoltat suficient de mult pentru a il putea primi. Asta se petrece gradat, cu fiecare fiinta umana, iar procesul este accelerat de aprofundarea in fiinta fiecaruia a celor doua "legi": iubeste-l pe Dumnezeu (iubeste binele, acceptandu-l in totalitate in tine) si iubeste-ti aproapele (daruieste binele care l-ai primit astfel, devenind capabil sa primesti si mai mult bine in felul acesta).

4. Dece in biblie scrie ca in prima zi sa facut lumina si in a treia zi soarele ?

Biblia este o oglindire simbolica a foarte multor aspecte care nu au legatura cu realitatea fizica decat oarecum indirect si, in tot cazul, asa cum spuneam, simbolic. De ce simbolic? Pentru ca in realitate finta noastra adevarata traieste mai degraba prin simboluri, oricat de neobisnuit ti-ar parea tie ca e asta. La momentul scrierii respectivelor texte, ele au fost "redactate" in modul in care oamenii de la vremea respectiva obisnuiau sa se refere la anumite realitati. Ele sau mai schimbat intre timp, pe masura ce oamenii si-au pierdut gradat capacitatea de gandire simbolica, intuitiva.
In ceea ce priveste pasajul respectiv, una dintre referiri este cea la drumul spiritual al omului, drumul lui de la materie la spirit.
Daca chiar esti curios (marturisesc ca m-ar mira nitel sa fie asa), iti recomand ca lectura Arcana Celestia a lui Swedenborg.

Am gasit-o aici:

http://www.swedenborg.com/wp-content/uploads/2013/03/swedenborg_foundation_arcana_coelestia_01.pdf

E in engleza. S-ar putea sa fie si in romaneste, nu stiu...

In tot cazul, este bine sa tii cont ca in fiecare religie exista o "istorie a creatiei". Fiecare din aceste istorii, oglindeste la modul simbolic anumite realitati extrem de complexe si profunde. Insa doar la modul simbolic. Intelegerea lor necesita un anumit numar de ... prerechizite, care sunt in general de natura intelectuala si chiar mai mult, insa in tot cazul, necesita in primul rand interes, si studiu serios.

O asemenea abordare nu este un demers facil, si mai mult decat atat, iarba nu o faciliteaza :)

L.E. Inclusiv din punctul de vedere al fizicii moderne, mai intai a existat lumina (energia) si apoi soarele (corpul ceresc). Asa ca nu mai adu ca leit-motiv chestia cu oamenii de stiinta caci, pe langa faptul ca nu stii tu cum e treaba cu stiinta (nu e o rusine, avem nevoie si de artisti), nici ei nu stiu uneori. Iar atunci cand ei se prind, nu te prinzi tu oricum pana nu se da la stiri :))
 

NOSFE

Member
E inutila orice conversatie cu fiinta asta.

Mda...ride or die este un om care crede, exact ca oameni aia care ei au impresia ca daca le areti alba si o pui jos, pariaza toti bani si pierd tot pentru ca jos e neagra.
Esti exact ca tarani care te omoara cu bataia daca le zici ca nu exista dumnezeu.
Esti al tot stiutoru celor legate de dumnezeu.
Esti omul care spui *Doamne nu ma duce in ispita si ma izbaveste de cel rau*
Eu cred ca esti unu de la TARA, care, cand vede o pisica neagra face 3 pasi in spate, crede in vrajitoare, si in exorcizari. Taranusule :tiphat:
 
Top