What's new

Religia noastra cea de toate zilele

Tetra

Member
Stiu ca nu-i threadul potrivit pentru asta.. dar cred ca ii zice evolutie paralela. :laughing:

xD Nu pot, sa mai bine zis nu imi permit sa fac distinctia, toata discutia, dezbaterea din threadul asta, si din intreaga noastra istorie ca fiinta umana, totul e evolutie.

Oameni buni, acum 3-5 generatii eram niste creaturi semi-salbatice, nu ca acum am fi aproape de ceva fiinta deschisa, in comunicare si comuniune cu natura/biotopul/lumea/universu'/, la un loc cu o gramada de alte creaturi, putinele noastre simturi nu pot sa cuprinda "realitatea" in totalitate. Singuru' lucru in care isi poate pune incredearea un individ, e cunoasterea, zi de zi, an de an, invatam, si e posibil ca intreaga noastra existenta ca specie, ca om, sa nu ne acorde timpul necesar sa descoperim un adevar absolut de genul problemei de fata, exista sau nu Dumnezeu. Respect dreptul celui de langa mine sa creada in ce vrea el, dar argumente de genu' "poti sa vezi vantul?!", sau am cerut un semn si nu stiu ce s-a intamplat... astea-s legate de fiinta si lumea din jurul ei(perceptie), de putinele simturi care nu pot sa cuprinda intregul, si nu pot sa le iau in considerare. Eu cred ca suntem doar un animal, nu da nimeni cu zaru', nu se uita nimeni la tine cand faci dus, nu iti da nimeni peste mana cand ai ganduri necurate. Ce guverneaza ? hazardul, haosul, gradientul in care se poate exprima natura umana, suntem exprimarea unei forte pe care nu o intelegem si dorim sa ii dam o definitie/o explicatie. Eu sunt doar un observator, vreau sa cunosc vreau sa stiu, caut oameni care cauta adevarul, ma feresc de cei care spun ca l-au gasit ?! E deosebit de interesanta starea in care se afla specia umana la momentul actual, avem triburi la un loc cu oameni de stiinta care au descoperit unde gravitationale, vrem sa exploram spatiul dar avem razboaie... crime, nebunii, pe motive religioase, sociale, politice, bla, bla, bla, bla. La momentul actual, toate calitatie fiintei umane, sunt o labilitate.

Cum am spus, sunt doar un observator, vreau sa fiu sanatos, sa pot sa am grija de gradina, de familie si de lumea din jurul meu, macar 2-3 metri patrati. Tot ce simt real, tin pentru mine, si poate mai imprastii "ranturi", din cand in cand, nu pot sa iau nimic prea in serios, prefer sa raman fascinat. :chin:
 
acum 3-5 generatii ? .. da grecii de acum 2 mii, de egiptenii de acum 5 , 6 mii sau de maiasi sau de mama ma sii cine a fost inaintea lor, aia ce erau ? aveau ritualuri , aveau temple , orase , aveau sisteme sociale , politice , aveau plante speciale pe care le consumau cu scop spiritual, aveau constiinta. s-a gasit in china in ruinele unui templu mj datata acum 5000 de ani..

Avem nevoie parca de lumina si confirmare de la cineva de sus ca sa credem o anumita teorie ?!? ca si cum daca nu are certificat .. nu e adevarat.. sunt niste baieti care in prezent isi justifica propria teorie conform caruia sfinxul din egipt are 700.000 de ani si care au argumente ca acolo nu ar fi fost desert , ci oarecum... jungla :) iar sfinxul ar fi fost inconjurat de ape.


Si daca universul ar avea 13.5 miliarde de ani.. iar pamantul 6 miliarde.. istoria cunoscuta sa spunem incepe la maximum 40.000 de ani(cele mai vechi desene gasite prin pesteri) .. iar terra era capabila de a sustine viata cel putin inca de pe vremea dinozaurilor -200 milioane ani-.. ramane o marja uriasa de timp necunoscut noua

in gandul meu este foarte probabil ca o civilizatie exterioara sa fi ajuns pe aici si sa fi "plantat" in noi .. o samanta ceva..

alta teorie ? vezi cazurile copiilor pierduti in paduri si crescuti de animale.. ei nu raman oameni , un copil crescut de lupi se va transforma si el in lup , iar un copil crescut de maimute , va creste si se va dezvolta ca o maimuta.. Acesti copiii nu pot articula cuvinte, dar pot comunica cu animalele ce le-au crescut, nu s-au dezvoltat niciodata complet vertical (fizic) ci fizicul lor se adapteaza si el, emotional si mental nu mai vorbesc..nu sunt oameni , ci mai mult animale.
suntem ca plastilina.

Dar de oamenii ce isi revin din moarte cerebrala sau ies din coma si tot asa si isi schimba viata pentru ca li se intampla lucruri magice si pot vedea ce este dupa viata de asta ce spui ?.. sunt sute de mii de cazuri.. eu cunosc un barbat ce a fost un nenorocit toata viata sa..apoi a avut un accident,a fost inconstient , iar cand s-a trezit si-a schimbat toata viata in bine si a fost de nerecunoscut tocmai fiindca vazuse ce este dupa sfarsit.

noi vedem stele/planete pe cer si daca avem telescoape puternice , putem sa le vedem suprafata, corect ? numai ca noi nu o vedem in prezent , ci asa cum era atunci cand lumina a parasit suprafata ei.. daca o stea este la 10 milioane de ani lumina.. poate ca ea a explodat ieri dar noi vom continua sa o vedem pe cer pentru inca 10 milioane de ani . stii ce zic ? pe acelasi principiu , propun sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare...

Daca vom descoperi o cale de a calatori mai repede decat viteza luminii.. si vom folosi calea asta pentru a ne duce suficient de departe de pamant cat sa ne putem uita inapoi si cercetacu telescopul lumina emisa de pamant acum 2000 de ani.. poate ca l-am vedea pe iisus in drum spre golgota ..

Si nosfe.. nu toate cartile sunt scrise din imaginatie... nu toti sunt fratii grimm.
Iar noi am tot adus argumente , am explicat , am detaliat , am subliniat , am evidentiat..
iar tu ce ai adus altceva in conversatia asta decat o diaree verbala borata ?

si asa ca o concluzie simpla nosfe.. eu te inteleg perfect pe tine, dar tu pe noi nu. poate imi scapa mie ceva ?

vorba bunicilor , eu am fost ca tine , tu ca mine nu. lasa putin spatiu acolo in creierasul tau ideii ca te-ai putea insela. SI daca vrei sa vorbim .. vino cu argumente cu pareri .. tu tot ce ai adus in conversatie a fost o simpla si rigida atitudine.
 

Tetra

Member
Ce legatura au lucrurile astea cu religia noastra cea de toate zilele ?

Nu am vrut sa intru in alte discutii. Cine stie mai mult, noi, sau civilizatiile de acum 5-10 mii de ani ? Despre ce vorbim ? Influente din partea altor fiinte ? Au existat pe Pamant acum sunte de mii de ani alte civilizatii? poate superioare noua "Terra 2016" ?

Religia e nevoia de definire, de a face lizibila prezenta noastra aici, fapt care trebuie acceptat, nu inteles.

Delicios subiectul, dar eu maine trebuie sa ma apuc de repicat rosiile. :tiphat:
 

NOSFE

Member
Eu nam nimic cu ei personal, I las sa fie fericiti cu credinta lor, dar daca nimeni din lumea asta nu cred ca si ei credeau, ba din contra se lua dupa toti deci nici ei nu credeau
P.s: Evreii nu cred ca iisus a fost pe pamant, ei inca asteapta venirea lui si evreii stau prin zona unde cica e zona sfanta
 

NOSFE

Member
A da uitasem, cum zici tu, copii crescuti de animale se adapteaza dupa ele invata sa faca ca ele, exact ca si cu oamenii, oameni crescuti de credinciosi se adapteaza lor si invata sa faca exact ca ei (sa duca minciuna cu dumnezeu mai departe)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ha, ha, ha, eu am fost ateu de la 7 ani, cand citeam "Calauza ateistului", o carte mai groasa ca Biblia, si o intrebam pe bunica la misto "da cum a nascut bunico Eva fara doctor?".

Dar mai NOSFE, eu aveam 7 ani, normal ca pe vremea aia o carte scrisa de partidu sovietic putea sa isi puna usor pecetea pe mintea mea. Asadar eu am fost crescut de partidu' sovietic, nu de credinciosi, cum zici tu. La un moment dat incepi sa gandesti singur. At least, some of us do :D

Bine, m-am invatat sa o dai in bara cu logica ta, da nu-i nimica...
 

oldboat

Member
Voi o luati prea din plin. Exista sau nu Dumnezeu?

Hai sa o luam catinel. Exista forte supranaturale? Gen duhuri, vraji samd?
 
Nu am inteles exact la ce te ai referit cu 3 5 generatii. Religia noastra are o baza de minimum 4000 de ani , de moise imi aduc aminte cel mai batran.

Iar eu nu vorbesc despre religii , ci despre ce sta la baza lor.

Si eu am fost ateu convins pana pe la 14 ani.
 
@oldboat - da exista, cred.. si am exemplu ..

Din moment ce cred in forta binelui..ar fi absurd sa nu admit existenta raului, a duhului rau , a fortei raului , a diavolului.
pentru mine lucrurile astea sunt asa evidente ca le as putea numi chiar tangibile
 
 

Attachments

  • unborn-atheists.png
    unborn-atheists.png
    62 KB · Views: 24

NOSFE

Member
Daca ati vazut filmul cu Iisus care se baga de paste nu inseamna ca exista dumnezeu din ce zicea el acolo, aseara m-am uitat la gods of egypt, si jur ca exista Zeii, FIE IMPARATIA TA RA ZEUL SOARELUI. Eu cred in Zeii egyptului, maine in Allah, s.a.m.d
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Sa vezi ce-o sa te ajute asta la expirarea finala :D Maxim o sa poti sa spui ca te ai bine cu jtm, da' asta daca te porti frumos...
 

Latest posts

Latest posts

Top