What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
... Ce mai cresti?
Cred ca anu' asta mai pot folosi transeea, dup-aia om vedea...
Am bud pt un an + servit amici (nu-s multi..) si nu voiam sa mai bag sezonu' asta, dar se schimba treaba.
Daca nu la anul, cel tarziu in '26 nu voi mai putea creste nimic acolo, asa ca am luat Pineapple Chunk si Peyote Critical de la Barney's Farm pt santz iar pt dulap Laughing Buda. Inca astept Dr Grinspoon... :tiphat:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nope, am preluat terenu' si trebe sa-i pun pomi ca sa nu-l pierd. Plantare intensiva. Paulownia...
O sa se mai vada soarele-n poze. :LOL:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ai de plm in 15 ani vin sa facem un foc de tabara!

Ar merge sa ii pui capac si leduri noului tau bunker.. e deja sapat si aia e partea cea mai grea de obicei!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mi-e mie lene, c-as putea sa mai calatoresc si mai cresc si pe la munte (am acces ca stapanu'..)
Singurele piedici d-acolo erau lipsa internetului (acu' am digi tel) si curentul electric.
Deabia ma urnesc si eu din loc cu cecetarea (mini/micro generator, joasa tensiune), ca p-aici dupa ce ies pe strasse cu copaceala parc-as schimba peisaju'...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ai de plm in 15 ani vin sa facem un foc de tabara!
Dak zici de maturat plantatia, aia e in 3 ani, ajung la 12-15 m inaltime astia si au ramuri de 4-5 m ...
Ar merge sa ii pui capac si leduri noului tau bunker..
Asta o fac intr-o zi, n-ar fi o pb, am sapat pt discretie si pt ca voiam bud crescut in soare. Stii bine de ce. :tiphat:
e deja sapat si aia e partea cea mai grea de obicei!
Noo, asa se crede si despre tuneluri, da' partea cea mai grea e sa le folosesti fara sa se pravale pe tine. :biggrin:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
In copaci merge ruderalis daca nu vrei sa faci hernie. Cautati locuri pe langa parauri care nu prea seaca daca tot va mutati pe la munte. Sunt cateva clipuri pe internet care iti arata cat de usor este sa impingi apa la deal. Tot ce ai nevoie este o masina de spalat veche si poti avea 5-15 ani apa la deal fara curent si prea mult zgomot!
Ai loc o data la 4 ani? Cum este cu 29 februarie? Cand ar fi trebuit sa fie ziua femeii?.

Barneys are seminte bune daca le cresti cu ledul potrivit (cea mai buna copie dupa spectrul respectiv il are mars dar calitatea lasa de dorit). Cei mai potenti muguri pe care i-am obtinut au fost cu blackdog led de la barney daca este vorba de productie comerciala. Sanlight este un led bun calitate pret. Doua bucati costa cca 800-1.200€ (depinde de unde le cumperi) si ai 640W (650W real) pe care ii poti impinge pana la aproximativ 800W cu boost 0-10V.
Sanlight (0-35° temp de functionare) este o firma serioasa, descrierile produsului corespund in totalitate doar ca le lipseste UV lucru care afecteaza spectrul. O lampa mult mai rece decat BD.
Blackdog, cu 40% mai scump, 750W (763W real) costa aproximativ 1.450€-1.650€ (il poti obtine la un pret mult mai mic din state chiar daca platesti vama, valabil la cantitati mari) cel mai bun panou pe care l-am folosit din 2016 Phy 1, 2 2017 pana prin 2020. Cel mai bun spectru in momentul de fata la phy 4, dimming 0-10V, un panou care produce caldura. Este echivalent cu un hps de 1000W, cea mai modesta descriere pe care un producator o foloseste. Temp de utilizare -20 - 40°C, fiind vorba de prima calitate din lume (SUA) calitatea este pe masura.
Posibil sa apara un tread in viitorul apropiat :joint:

Sunt rezervisti pe aici?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nu'sh ce-ai fumat zonele, da-i energic rau. Sa-ti fie de bine! :tiphat:
Sa-ti revezi postul treaz ca sa te amuzi si tu. :biggrin:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am mixat ieri multa sativa cu un six pack!
Mai bat campii ca sunt om!

Va atasez un link cu una din ideile de pe net:

16 ani plus inca 5 ani de cand l-am vazut. Cam asa se impinge apa la deal moca timp de 21 de ani Bam!
Adaugi o pompa si o impingi unde vrei.
 

dolo

Member
Pt comoditate bag drojdie uscata, un pliculet mic la un generator, zic comod pt ca n-o mai tin in frigider ca p-aia proaspata dar orice tip de drojdie isi face treaba. Si proaspata si uscata.
Habar n-aveam c-au si d-aia cu gel... :joint:
Am pus la un generator de 20l 4kg de zahar cu 16l de apa 4 pliculețe mici de drojdie uscata și unu de gelatina alimentara...furtun gross cât degetul și da cam 3 bule pe secunda, e posibil sa fie prea mult pentru 240x120x200? Nu am senzor de presiune
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca ventilezi sigur nu e prea mult. Senzorul de presiune nush ce faci cu el, in schimb daca nu ventilezi ar fi bine sa ai un aparat ce masoars concentratia de co2 din aer. Odata ca sa fie bine pt plante, si apoi si ca sa fii tu safe. Iar daca ventilezi, sa fie dat afara aerul, nu pe undeva prin casa pe unde pot fi oameni sau animale.
 

dolo

Member
Este ventilatie ok.Aerul este dat afara dar tot într un spațiu închis și recirculat iar în tent, pot apărea probleme dacă este aerisit spațiu la 2 3 zile ?având în vedere temperaturile de afara nu mi permit sa deschid geamul
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai fara sa stii cat co2 ai acolo pot aparea urmatoarele situatii:
-nu este suficient (adica se consuma mai mult de cat se produce)
-este prea mult (se acumuleaza si te trezesti ca "te ia somnul")
 
Salut minunata lume de pe forum. Va citesc mesajele de mult timp si am ajuns sa va apreciez pe multi dintre voi pentru ceea ce faceti si cat de deschisi sunteti cu toti incepatorii. Am o intrebare de natura legala (nu am stiut daca sa deschid thread nou) la care sper sa ma puteti ajuta.
Cum se defineste un "complice" in legislatia noastra si cum se aplica pe legea nr. 143 din 26 iulie 2000 (cu toate modificarile ei)? Ma tot bate gandul sa imi pun si eu o plantuta si sa nu mai depind de ce gasesc pe strada, dar din pacate nu locuiesc singur. In cazul cel mai rau in care sunt prins cu ea in casa, cei din jurul meu ar avea la fel de mult de suferit? Copilul hai sa zicem ca mai poate argumenta ca nu stia de ea, dar prietena (legal nu suntem casatoriti..)? Gandul ca ii pun in pericol ma opreste din a pune samanta in pamant, dar chiar as vrea sa fac asta, si in sinea mea sper ca doar eu as suporta consecintele.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde mult de ce declarati fiecare in caz de probleme. Cel mai bine e sa nu stie deloc, cu exceptia cazului in care stie sa reziste interogatoriului si sa faca pe-a fraiera. Copilul in nici un caz nu ar trebui sa stie sau sa aiba acces. La fel si oricine altcineva din afara..
In rest stai linistit daca nu faci ceva in mod special sa le sari in sac, nu te baga nimeni in seama pt. cateva plante. Mai important e sa nu lasi urme (cumparaturi din romania de la siteuri de profil sau seminte din romania... NEVER!)
Daca tii cont de astea doar printr-un incendiu sau alt accident de asta extrem de nefericit ar putea afla cineva ce faci tu in intimitatea casei tale. Succes!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Este ventilatie ok.Aerul este dat afara dar tot într un spațiu închis și recirculat iar în tent, pot apărea probleme dacă este aerisit spațiu la 2 3 zile ?având în vedere temperaturile de afara nu mi permit sa deschid geamul
Te tine cineva de maini sau te ataca daca deschizi geamul cateva secunde? :biggrin:
Cand e frig, aerisirea se face aproape instant, aerul rece intra cu putere si-l inlocuieste pe cel cald.
La cum ai facut gen ala nu cred ca-i vreun pericol, decat daca te-ai inchide cu el intr-o camaruta mica (debara), mai degraba sa ai pb cu fermantatie slaba pt c-ai pus prea mult zahar. 1kg ajunge la 20L de apa.
Dak vezi ca nu prea bolboroseste, adauga-i doua linguri de pasta tomate fara sare. Ajuta fermentatia.
 

dolo

Member
Borboroseste 2 3 bule pe secunda și bulele sunt mari dacă furtunul e cât un deget de gross, care e reteta optima totuși la bidonul meu de 19l? Am achiziționat chinezaria asta sa masor nivelul
 

Attachments

  • Screenshot_20240311_194623_AliExpress.jpg
    Screenshot_20240311_194623_AliExpress.jpg
    240.7 KB · Views: 14
Multumesc de raspuns Explo! Din pacate ea nu ar avea cum sa nu stie, singura optiune fiind sa o tin in dormitor (planta, nu pe ea :p). Temele le am facute (sunt multi ani de cand cred ca am citit absolut fiecare thread de pe subforumul romanesc, doar ca paranoia m-a tinut departe) riscurile stiu ca sunt mici (probabil chiar mai mici decat decat atunci cand iau de pe strada).
Am mai incercat sa imi fac temele si sa intorc definitiile pe toate partile: "Este de asemenea complice persoana care promite, înainte sau în timpul săvârșirii faptei, că va tăinui bunurile provenite din aceasta"; "Primirea, dobandirea, transformarea ori inlesnirea valorificarii unui bun, de catre o persoana care fie a cunoscut, fie a prevazut din imprejurarile concrete ca acesta provine din savarsirea unei fapte prevazute de legea penala, chiar fara a cunoaste natura acesteia, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda."
Parca nicicum nu da bine, ca din experienta mea juridica pare ca nu prea are cum sa scape ea. Verdictul e clar, daca i-ar pata si ei cazierul se impotriveste vehement la crescut. Eu tot voi continua sa fumez (cu asta e ok macar).
Asa, o ultima intrebare, ca sa pot sa pun chestiile in perspectiva: daca sunt prins doar cu posesie, si ea e cu mine, nu ar putea exista acelasi repercursiuni (probabil tainuire si nu complicitate)?
 

Latest posts

Latest posts

Top