What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
300 lei cacatul ala de cfl? Pai de 300 lei iei MINIM 20 leduri de 9-11W, care clar is mai bune ca lumeni, daca nu si ca watti.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca o avea 200W, cu banii aia luai 150W de leduri, tot ai luat teapa. Si cfl-ul il arunci dupa un an de mers non stop din cauza scaderii de lumeni drastica. Leduri duc 3-4 fara probleme.
 
A

altnebun

Nici chiar asa nu cred ca e de slab! Nici macar 200w?! :))) de unde iei 150w leduri la banii astia?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
de oriunde gasesti 10-15 leduri de 9-13W la suma aia. in principal de la orice distribuitor/importator de produse de iluminat.
 
A

altnebun

Urmatoarea investitie va fi in leduri! Pina atunci voi folosi ce am ! ;) multumesc pentru ajutor!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Urmareste ofertele. Poti prinde leduri de brand si cu 1 leu per W, sau cu 0.5 lei per W daca duci becuri vechi la schimb. becuri care pot fi cu filament sau cfl sau led, defecte sau invechite.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aia fac reclama acolo. Nu recomandari. La niste produse invechite, scumpe si de multe ori inferioare unui led led normal, cu fasung, cu difuzorul de lumina dat jos..
Parerea mea, acusi, fiecare e invitat sa studieze si sa isi aleaga ce leduri vrea, si sa plateasca cat doreste pe el.
 
A

altnebun

Multumesc pentru linkul cu leduri! Pot sa atasez si eu un link aici? am gasit pe ebay niste panouri led! Viparspectra sunt bune ?
 

eska

Member
"Ati pus 10 intrebari deja..." L1v1u Dragn3a
petard2.gif

:laughing:

LE: alta intrebare!
 

sabahnur

Member
De ce toți căutați leduri? Sa înțeleg ca acum ledurile sunt mai bune decât hps-urile? Dacă ne uitam doar la kW, sunt sigur ca sunt mai bune ledurile, dar dacă ne uitam la randament?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Folosite cum trebuie, ledurile de calitate sunt mai bune decat hps-ul. Chiar si folosite cum nu trebuie, cel putin calitativ, iarba e mai buna de sub leduri.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@sabahnur: La LEDuri este cu totul alt spectru, este un spectru continuu, nu discontinuu ca la imensa majoritate a HPS-urilor. Exista foarte putine HPSuri cu spectru continuu, si sunt mai scumpe. Din cauza spectrului, ierbii se pare ca ii prieste mai bine.

Apoi, LEDurile dau lumina intr-o singura directie. Nu trebuie preluata jumatate de un reflector. Iata o sursa de randament in cazul LEDurilor, chiar in cazul in care eficienta ar fi identica.

Caldura degajata este distribuita uzual de o suprafata mult mai mare decat a HPSurilor, ceea ce face ca temperatura becului si monturii sa fie mai mica decat la HPS.

Cu un bec de 4000-5000K, pozele ies misto.

Durata de viata dubla (daca nu iei chinezarii ordinare).

Pret apropiat.

Piata e plina. La bricolaje sau chiar pe net gasesti mult mai usor LEDuri decat HPSuri. Nu vezi ca ultima moda e sa se creasca iarba cu chestii stealth: pamant de la bricolaj, becuri de la bricolaj, nutrienti de la bricolaj, ba chiar si ghivece de beton fara gauri, mascotele lui Sandel, tot de acolo.

P.S. Eu nu as trece pe hidro. Nu as manca rosii hidro, una, si nu e mai simplu. Un fail de bec, sau o zi neudate, hai, da un fail de pompa... Ca sa nu mai zic ca daca nu ai spirit tehnic, si stai la bloc, si nu ai o scurgere beton, risti sa te trezesti cu probleme :D
 

sabahnur

Member
Am înțeles. În iunie o sa am nevoie de un expert să-mi treacă pe foaie ce sa cumpăr. Ce leduri, câte bucati/panouri și ce alte chestii mai trebuie. Banii nu sunt problema. Vreau doar sa "mănânc" ceva gustos și sățios
 

sabahnur

Member
De ex am găsit ceva la 4800 de lei
XMAX4 V4 este un panou LED de 600W, cu un consum electric de 320-350W. Unitatile LED sunt dotate cu mini-reflectoare, pentru a se obtine o buna dispersie a luminii. Este conceput pentru plante de inaltime medie
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ca sa faci ceva adaptat pebtru ce iti trebuie TIE, tu trebuie sa fii ala care intelege ce ii trebuie si alege ce e potrivit. Eu iti recomand sa te uiti la leduri cree, si nu chinezisme de genul panou dw 600w care consuma 300w. Daca ai stii un minim de fizica ai intelege ca asa ceva nu exista.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
De ex am găsit ceva la 4800 de lei
XMAX4 V4 este un panou LED de 600W, cu un consum electric de 320-350W. Unitatile LED sunt dotate cu mini-reflectoare, pentru a se obtine o buna dispersie a luminii. Este conceput pentru plante de inaltime medie

Ha, ha, funny rau: sa faci 3-400W reali cu 1000 de euro! Da' ma rog, daca exista televizoare de 1000000 de euro...
 

Latest posts

Latest posts

Top