What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

pytu

Member
O intrebare legata de ciclul de lumina si orele de intuneric inainte de flower.
As vrea sa impac si capra si lupul si varza asa ca o sa dau termenii problemei

Doresc sa bag plantele in flower. 2 care nu sunt auto de o saptamana le-am bagat.
Lumina in grow in veg a fost si momentan este 03:00 - 22:45.
Cele 2 pe care le-am bagat in flower le scoteam la 18:55-19:05 din grow , iar dimineata la 7:00 le bagam inapoi.
2 din cele 3 auto pe care le am au pre-flowers, impreuna cu cele 2 care nu sunt auto si le-am tinut 12/12 .
Problema sta asa : Datorita fluctuatilor de temperatura si pozitionarea grow-ului, doresc sa am lumina noaptea si intuneric ziua.
Orele de lumina prea multe in flower le streseaza si vor avea de suferit, asa ca iese din start probabilitatea sa le tin mai mult de 12 in lumina. Vreau sa le aduc pe toate in acelasi ciclu .
Intrebarea mea este : Au de suferit plantele pe care vreau sa le bag in flower daca vor fi tinute doar 18 ore la lumina in prima zi , iar apoi 24 ore de intuneric, iar asa sa ajung la lumina noaptea si intuneric ziua ? Sa le sting lumina la ora 21 (deci 18 ore lumina) Si sa o reaprind maine la ora 21 si astfel voi avea de maine 12/12 . Cred ca nu e mare problema pt ele , am vazut ca unii le mai tin inainte de flower 24 h pe intuneric.
Intrebarea si mai importanta este : Pot sa tin cele 2 plante care nu sunt auto, (aflate in flower, ziua a7-a) 24 (teoretic 26, dar le pot decala in decurs de 7 zile cateva minute) de ore in intuneric daca deja au reglat ciclul de intuneric 19-07 ? Le dauneaza cu ceva o zi cu 24 h intuneric si decalarea orelor de intuneric ? (cele auto stiu ca nu au problema daca stau pe flower cu lumina mai multa asa ca de alea nu imi fac griji)

Nu stiu de ce am facut greseala de a le baga pe cele 2 in flower , si chiar la ora aia.
Multumesc fain.
 

pytu

Member
Multumesc frumos.

Mai am 2 intrebari.
Cum am spus si acum 2 saptamani cand plantele erau mici, au inceput sa miroasa de atunci , iar acum mirosul este extrem de puternic, ma intreb mai tarziu in flower ce o fi. Daca grow-ul este pe balcon, ce sanse sunt sa se simta mirosul la vecini de pe geam ?
Cat de vital este sa cumpar filtru de carbon ?
Rezolv ceva daca aerisesc noaptea cand toti vecinii au geamurile inchise ori dorm ?


Dauneaza cu ceva daca in flower leg frunzele putin mai in jos, astfel ca lumina sa ajunga la topurile noi ? Noile ramuri sunt destul de mici , iar frunzele sunt foarte mari, acopera tot. Plantele arata ca un balon de fotbal, iar in interior, canci lumina. Plantele sunt atat de indesate, mici ca inaltime si dese , incat pamantul este aproape in intuneric. Am folosit topping fimming super cropping LST, si le-am legat in VEG tocmai pt auxina, am multe top-uri dar as vrea sa fie la fel de dezvoltate ca cel central.
O alta alternativa este sa tai frunzele mari si sa ramana doar top-urile. E o buna alternativa ? Singurele 2 plante cu care nu am aceasta problema sunt cele carora le-am facut topping si super cropping

Am incercat sa fac experimente pe aceste plante si consider ca super cropping-ul urmat de fim sunt cele mai bune. Data viitoare nu voi mai avea probleme cu noile top-uri ascunse dupa frunzele mari . Oricum , cea mai proasta metoda este sa le las asa . Am avut pana acum o gramada de plante labartate cu tot atatea nod-uri , de 1 metru, ca acestea care au maxim 20 cm.

Multumesc, Bogdan
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Avand in vedere ca se incalzeste afara, garantat ca poate sa mirosa la vecini, chiar si noaptea, mai ales ca lumea tine si geamul deschis cand e cald. Eu as zice ca risti aiurea. Iti trebuie filtru de carbon. La restul intrebarilor is prea spart sa raspund acusi.
 
A

altnebun

Salutare! Am si eu nevoie de cateva informatii! Vreau sa incep un grow cu 3 auto northern lights. Spatiul la care m am gandit ar fi de 1m cub. Lumina de care dispun este de 1×300w cfl dual spectrum 2 ×65w cfl 6500k 2×85w 2700k . Credeti ca este de-ajuns sau mai trebui sa suplimentez cu ceva watti? Multumesc
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca aia is watti reali, si nu echivalentul. Ar trebui sa ajunga. Dar cflurile nu penetreaza canopia, deci ai grija sa tii plantele foarte compacte, si lumina cat se poate de aproape de ele.
 
A

altnebun

Sunt watti reali, nu echivalent! As putea sa mai adaug un cfl de 85w 2700k dupa ce infloresc! Multumesc pt raspuns!
 

pytu

Member
@pytu: Hai bai, pune si o poza daca tot ne-ai zis cum te cheama. Sau ala e numele catzelului vecinei de la blocul de vizavi...

Da, dar catelul e de treaba, sa stii.

Na si poza, e de vara trecuta, eram bitong pe atunci :))

picture.php


Tocmai ce venisem de la furat porci.
 

gganjaabwoy

Active member
Salutare! Am si eu nevoie de cateva informatii! Vreau sa incep un grow cu 3 auto northern lights. Spatiul la care m am gandit ar fi de 1m cub. Lumina de care dispun este de 1×300w cfl dual spectrum 2 ×65w cfl 6500k 2×85w 2700k . Credeti ca este de-ajuns sau mai trebui sa suplimentez cu ceva watti? Multumesc

cfl de 300w?...de 250 mai ziceam...zimi si mie ce dimensiuni are...ca unu real de 125w ii cat un pet de 2.5l
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar daca faci cont nou din un motiv anume, apoi anunti care esti, nu e ca si cum nu ai fi schimbat nimic?
 
A

altnebun

Ganjaboy nu cred ca pot sa atasez linkul de ebay aici! Dar cam asta scrie despre lampa!!!
E40 Screw Type Fitting.
Total Length: 36cm
Tube Length: 22cm
Diameter: 14cm.
Weight: 1.2kg.
 
A

altnebun

Cum poti sa afli daca este de 300 sau mai putin? Cu siguranta nu este de 300 de watti! Sint constient!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cu un watt meter sau un multimetru.
Eu ma intrebam in schimb cine mai cumpara cfluri in 2017.. cand is mai ieftine ledurile. daca le aveai deja, mai intelegeam, dar sa il cumperi.. wtf?? Si in plus, cfl mai mare de 30W inseamna risipa, pentru ca nu il poti tine suficient de aproape de plante cat sa folosesti lumenii eficient, adica cu un bec mare, sa zicem 300W, nu o sa reusesti niciodata sa acoperi la fel de bine cat ai acoperi cu 10 becuri de 30W. Curent ars de pomana, caldura generata degeaba.
 
A

altnebun

Da.. ai dreptate ! Asta este ! Acum daca l-am cumparat trebuie sa il folosesc! M-am uitat si de leduri dar sunt mai scumpe!!
 

gganjaabwoy

Active member
doar cu banii de pe cfl-ul de 250w facea un panou de 150w(asta in caz ca a costat doar 300lei cfl-ul) la dulie si era peste aia 550w cfl care ii are acum:muahaha:.
 
Top