What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

florile, una cate una se indeparteaza. si de cele mai multe ori, apar in continuare (planta va creste in continuare ca o femela cu tendite intersex). dar daca esti atent si le scoti la timp poti macar evita polenizarea..
daca e vorba doar de o planta si nu reprezinta mare parte din grow, e mai simplu si mai sigur sa scoti toata planta la primele semne observate.
multumesc pentru raspuns :thank you:. mi s-a intamplat, la o withe widow in sapt 3 de floare, am descoperit 4 coite si le-am dat remove, dupa 2 zile inca unu, iar acum de aproape 2 sapt. nu au mai aparut. eu oricum stau geana pe ea sa nu cumva sa futa match-ul.
aceasta este parata in cauza :)
 

Attachments

  • IMAG0474.jpg
    IMAG0474.jpg
    60 KB · Views: 6

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Arata cam ciudat inflorescentele alea, asa de lungi si de frunzoase. Poate ai noroc si nu i se mai umfla si alte bilute pe parcurs.
 

greenrookie

Member
Eu am descoperit acum :insert me stupid smiley/wallbash here: un hermie cu vreo 2 saptamani inainte de harvest :)) Banuiesc ca e inutil sa il mai caut de ceva,asa-i?
Oricum dupa ce termin tura asta o sa incerc sa omor tot ce-a ramas viu acolo :)
Si inca o intrebare - cam de cand sa incep cu flush-ul - de cand vad primii tricomi infumurati ? :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cam nu mai are rost.. dar ar fi bine sa incerci sa scoti tot ce prinzi la recolta, ca sa nu ajungi sa fumezi polen.
 
Am impresia ca e cat se poate de moarta....


Ai uitat sa o uzi ?
este varful unei plante care a crescut prea mare si am incercat un toping. arata asa dupa ce i-am dat cu clonex(nu ar fi trebuit) si am pus in pamant ud. la 30 min. dupa ce i-am dat clonex a ajuns asa. e asa pleostita de 2 zile dar frunzele nu dau semne a se usca is doar pleostite

in schimb varful care l-am tinut in apa o duce f bine.

treaba e ca nu se foloseste clonex cand planta e in floare. eu am incercat...
 

Attachments

  • Photo-0001 (2).jpg
    Photo-0001 (2).jpg
    41 KB · Views: 4
  • Photo-0002 (2).jpg
    Photo-0002 (2).jpg
    59.3 KB · Views: 5
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
treaba e ca are mult prea multe frunze si e in flower. cand clonezi, trebuie sa limitezi suprafata prin care apa se poate evapora. si sa mentii un mediu cat mai umed, asta inseamna obligatoriu dom de umiditate, daca clonezi in sol.

dar pana la urma ai incercat pruning, topping sau cloning?
 
treaba e ca are mult prea multe frunze si e in flower. cand clonezi, trebuie sa limitezi suprafata prin care apa se poate evapora. si sa mentii un mediu cat mai umed, asta inseamna obligatoriu dom de umiditate, daca clonezi in sol.

dar pana la urma ai incercat pruning, topping sau cloning?

e topping. eu am incercat sa le iau varfurile celor mai inalte ca erau mai sus decat lampa. iar varfurile am incercat sa le clonez. un varf o duce bine si sper sa apara ceva radacini, dar celalalt cred ca isi da sfasitul...


tu zici sa ii tai frunzele
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, si nu numai eu, orice tutorial despre clonare zice asta..

p.s. nu ma refer neaparat la asta, ca nu ii dau multe sanse, e mult prea mare, in flower si probabil are si tulpina formata din tesut batran. nu asa se cloneaza..
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu am clonat destul de des muguri maturi , dar :

-intotdeauna clonele nu aveau mai mult de 10-12cm lungime;
-clonam doar in bubble clonner (desi am avut surpriza sa vad ca o clona uitata intr-un paharel pe pervazul geamului s-a prins mai repede decat surorile ei - poate din cauza ca a avut mai multa lumina)
-timpul necesar inradacinarii era tot timpul mare 2-4 saptamani;
-durata de revegetare era si ea destul de lunga (mai ales la sative);
-nu taiam niciodata frunzele pentru ca nu luam decat mugurele, deci nu avea suprafata prea mare de transpiratie.

Avantajul clonarii din bud, atunci cand totul merge bine, este numarul mare de ramuri principale care cresc din bud.
 

greenrookie

Member
Ce boala mea e asta?
Mascul? Rudy ? un Mascul care a devenit Hermie? Un mascul de Rudy care a devenit Hermie?
Mascul nu prea as zice ca are o gramada de seminte (deocamdata sunt niste chestii mici si verzi in forma de samanta)
Nu mai plantez niciodata bagseeds , mai bine deloc decat sa-mi iasa mutanti de astia :)
 

marian123

Member
Ce boala mea e asta?
Mascul? Rudy ? un Mascul care a devenit Hermie? Un mascul de Rudy care a devenit Hermie?
Mascul nu prea as zice ca are o gramada de seminte (deocamdata sunt niste chestii mici si verzi in forma de samanta)
Nu mai plantez niciodata bagseeds , mai bine deloc decat sa-mi iasa mutanti de astia :)
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=34866&pictureid=883309&thumb=1]View Image[/url] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=34866&pictureid=883307&thumb=1]View Image[/url]

Hepatita C :))
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ce boala mea e asta?
Mascul? Rudy ? un Mascul care a devenit Hermie? Un mascul de Rudy care a devenit Hermie?
Mascul nu prea as zice ca are o gramada de seminte (deocamdata sunt niste chestii mici si verzi in forma de samanta)
Nu mai plantez niciodata bagseeds , mai bine deloc decat sa-mi iasa mutanti de astia :)
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=34866&pictureid=883309&thumb=1]View Image[/url] [URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=34866&pictureid=883307&thumb=1]View Image[/url]


Cine stie ce strain exotic ai tu acolo. Daca nu are urme de polen du-o pana la capat si e posibil sa te indragostesti de ea. Cum era iarba din care ai luat samanta ?
 

greenrookie

Member
:)) bun raspuns MJ:)) n-a fost rea din cate tin eu minte
Dar tot asa,intr-un bud au fost 7+ seminte si astia arata la fel ca o fabrica de seminte.
 
Top