What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Drackon

Active member
iar aici este orange bud si am incercat un topping mai mult pt observatii si ceva +experienta

Hmm orange bud cresc su eu...bine! ale mele sunt mici, sincer am luat 3xCalifornia Orange si 3x Big Bud si am amestecat semintele la germinat, nu au iesit decat 3 din ele asa ca nu sunt sigur daca este sa nu Orange Bud..Dar vedem peste 2 luni ce iese:)Multa bafta cu ele!
 
Hmm orange bud cresc su eu...bine! ale mele sunt mici, sincer am luat 3xCalifornia Orange si 3x Big Bud si am amestecat semintele la germinat, nu au iesit decat 3 din ele asa ca nu sunt sigur daca este sa nu Orange Bud..Dar vedem peste 2 luni ce iese:)Multa bafta cu ele!

a mea are 2 luni (in 05.03 a scos capul) si inainte de topping avea 175 cm. it is a bit strange....a fost in veg doar 11 zile si este intr-un pot de 11l, eu unul nu inteleg cum de s-a intins asa mult, dar in fine...o sa vad in cateva sapt ce va fi cu ele:))
pace!!!

da ce lumini ai man de le lasi asa inalte?

e un 400 hps. eu nu am vrut sa creasca atat. deasta si perioada de veg asa scurta. cand am trecut pe hps si 12/12 aveau 30-35 cm :) nu ma asteptam ca dupa 4 sapt de floare sa aiba 175 cm
pace!
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu te asteptai dar totusi le-ai lasat sa se inalte. eu nu le-as lasa sa aiba peste 1.3-1.4 m inaltime sub 400w. daca erai atent din timp probabil le puteai indoi cumva..

macar sa stii pentru viitor, sunt sigur ca ai pierdut o parte considerabila din recolta pentru ca becul nu are un flux luminos prea bun pe partea de jos a plantelor.
 

pagabboy

Active member
la ce distanta ai tinut lumina ptr ca mi se pare ca s-au intins dupa ea ,au lungime foarte mare intre internoduri , la outdoor cand se innalta asa face o gramada de internoduri si e mult mai "bushi" .Topingul trebuia facut cand avea cam 2-3 saptamani daca se dezvoltasera asa repede .
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Trainingul e neaparat, mai ales la predominant sative, chiar daca ai destul spatiu pe verticala. Nu uita, o planta mai inalta nu inseamna neaparat un yield mai mare...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
iar aici este orange bud si am incercat un topping mai mult pt observatii si ceva +experienta

Omule tu le-ai crescut cu becul plasat in tavan ? Cum ai reusit sa le lungesti in halul ala ? N-am mai vazut de mult distanta asa de mare intre internoduri. Sunt prea alungite si pentru cea mai leggy sativa.

Ce sa scoti ceva din ele iti recomand 2 tuburi de neon de 90-120cm , cu lumina calda, plasate vertical langa fete.

Nu o sa iti mareasca recolta finala prea mult, dar cel putin se vor matura cum trebuie mugurii.


Varful ala pe care l-ai indoit nu are sanse prea mari de supravietuire. Cand faci supercropping, in locul unde vrei sa faci indoitura trebuie sa ciupesti un pic planta intre buricele degetelor ca sa distrugi tesutul din interior fara a afecta tuburile capilare care se afla in stratul exterior, iar indoitura nu trebuie sa arata ca o gatuire ci mai degraba ca un arc de cerc cat mai larg cu putinta. Daca e cazul poti sa si strijini ramura cu ceva o zi sau doua pana incepe planta sa repare tesutul afectat.

Data viitoare sa tii minte sa lasi distanta cat mai mica intre plante si lumini (cat sa nu deranjeze la mana).

Eu as lua cate 2 clone din plantele tale, le-as vegeta un pic si apoi le-as pune la inflorit direct, cu lumina foarte aproape, compensand in felul asta ceea ce ai pierdut cu ele lasandu-le sa se intinda in halul ala.

Bine cel putin ca au inceput sa se formeze mugurii, semn ca nu se mai intind prea mult.

Succes in continuare.
 
Omule tu le-ai crescut cu becul plasat in tavan ? Cum ai reusit sa le lungesti in halul ala ? N-am mai vazut de mult distanta asa de mare intre internoduri. Sunt prea alungite si pentru cea mai leggy sativa.

Ce sa scoti ceva din ele iti recomand 2 tuburi de neon de 90-120cm , cu lumina calda, plasate vertical langa fete.

Nu o sa iti mareasca recolta finala prea mult, dar cel putin se vor matura cum trebuie mugurii.


Varful ala pe care l-ai indoit nu are sanse prea mari de supravietuire. Cand faci supercropping, in locul unde vrei sa faci indoitura trebuie sa ciupesti un pic planta intre buricele degetelor ca sa distrugi tesutul din interior fara a afecta tuburile capilare care se afla in stratul exterior, iar indoitura nu trebuie sa arata ca o gatuire ci mai degraba ca un arc de cerc cat mai larg cu putinta. Daca e cazul poti sa si strijini ramura cu ceva o zi sau doua pana incepe planta sa repare tesutul afectat.

Data viitoare sa tii minte sa lasi distanta cat mai mica intre plante si lumini (cat sa nu deranjeze la mana).

Eu as lua cate 2 clone din plantele tale, le-as vegeta un pic si apoi le-as pune la inflorit direct, cu lumina foarte aproape, compensand in felul asta ceea ce ai pierdut cu ele lasandu-le sa se intinda in halul ala.

Bine cel putin ca au inceput sa se formeze mugurii, semn ca nu se mai intind prea mult.

Succes in continuare.

man becul a fost in permanenta la 40-50 cm de varfuri. treaba e ca mai am inca 4 plante in acelasi spatiu dintre care 2 indica sub care am pus ceva cutii sa le ridic mai sus sa fie la acelasi nivel cu O.B si M.H, iar celelate 2 sunt un tutankamon care e tot stiva dominant si o withe widow dar care nu s-au intins ca si M.H si O.B
 
in primele 2 poze este anestezia si in urmatoarele 3 este un skunk no 11
Pace!
 

Attachments

  • Photo-0031.jpg
    Photo-0031.jpg
    76.4 KB · Views: 9
  • Photo-0032.jpg
    Photo-0032.jpg
    68.5 KB · Views: 3
  • Photo-0035.jpg
    Photo-0035.jpg
    68.9 KB · Views: 4
  • Photo-0034.jpg
    Photo-0034.jpg
    65.2 KB · Views: 22
  • Photo-0036.jpg
    Photo-0036.jpg
    75.4 KB · Views: 7
D

dragosant

ca sa polenizezi o femela trebuie polen de la acelasi soi sau poti si de la alte soiuri ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
o buna intrebare pt genetica... si s-a mai raspuns...

atata timp cat sunt din aceeasi specie nu ar fi nici o problema.

un chinez fute o africanca. amandoi sunt tineri, sanatosi, fertili si nu folosesc prezervativ sau pastile. care sunt sansele ca ea sa ramana insarcinata?

un mascul de canepa chioara de pe marginea drumului iti polenizeaza femela de soi "nobil". care sunt sansele ca ea sa produca seminte?
 

MJgrow

Active member
Astazi m-am hotarat si am dus pentru prima data fata la tuns... ca o tanara adolescenta de 2 saptamani si 1 zi (12/12 - flower) trebuie sa arate bine pentru viitor.

De unde am plecat? (poza are cateva zile)

DSCF7613.jpg


Cum arata acum ?

DSCF7694.jpg


Si cam ce a ramas in urma :)

DSCF7697.jpg



Acum vine intrebarea...

Cam pe la ce varsta as putea aplica cu succes un SCROG ?

Sau alte recomandari ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
scrogul trebuia aplicat din veg. chiar si lst-ul trebuia inceput din veg.
ce mi se pare mie ciudat in poza e ca becul pare foarte departe, ceea ce nu e ok pentru 150w..
 
Trainingul e neaparat, mai ales la predominant sative, chiar daca ai destul spatiu pe verticala. Nu uita, o planta mai inalta nu inseamna neaparat un yield mai mare...

om eu zic ca trainigul nu e neaparat daca cresti sog. iar eu am incercat un fel de sog.am gresit ca am tinut vegetatia 11 zile si ar fi trebuit sa le las doar 6-7 zile. data viitoare am sa judec altfel situatia cu sativele.
pace!
 
ca sa polenizezi o femela trebuie polen de la acelasi soi sau poti si de la alte soiuri ?

am avut la out, acum ceva vreme, cateva fete, iar una dintre ele, cea mai inalta a fost singura care a avut ceva seminte in varf. eu cred ca a fost polenizata de salcami sau tei sau alte plante din zona. credeti ca e posibil?
 
Top