What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Drackon

Active member
atunci cand o sa vezi o femeie gravida cu un cal o sa fie posibil:) mai degraba polenizata de niste canepa salbatica de care nu stiai tu ca e prin zona. am pus si eu intrebarea asta acum cativa ani si mi-sa zis ca masculii de canepa polenizeaza orice planta care face parte din familia cannabaceae pe o suprafata de 1km patrat

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cannabis :joint:
 
atunci cand o sa vezi o femeie gravida cu un cal o sa fie posibil:) mai degraba polenizata de neste canepa salbatica de care nu stiai tu ca e prin zona. am pus si eu intrebarea asta acum cativa ani si mi-sa zis ca masculii de canepa polenizeaza orice planta care face parte din familia cannabaceae pe o suprafata de 1km patrat

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cannabis :joint:
pai incrucisari de specii s-au mai vazut...vezi liger....tigru+leu
 

Drackon

Active member
pai incrucisari de specii s-au mai vazut...vezi liger....tigru+leu

Tigrul si leul sunt din aceiasi familie, a felinelor(sau ceva de genul acesta), in schimb un tigru cu un scoarce nu o sa vezi in viata ta! Cred ca si daca o gorila ar fecunda o femeie ar iesii ceva...mai paros si mare
laughing.gif
...ideea este ca speciile sa fie inrudite iar salcamul si cannabisul nu prea au mare lucru un comun, in afara faptului ca ambele cresc afara si stau un pamant

Chestiile astea se invata la biologie intra-9-a
http://ro.wikipedia.org/wiki/Genetică
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Loool : )) Esti sober man ? Ca altfel nu-mi explic... De ce nu ai plantat semintele alea, poate iti iesea un ditamai teiul cu buzi = ))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
am avut la out, acum ceva vreme, cateva fete, iar una dintre ele, cea mai inalta a fost singura care a avut ceva seminte in varf. eu cred ca a fost polenizata de salcami sau tei sau alte plante din zona. credeti ca e posibil?

pai incrucisari de specii s-au mai vazut...vezi liger....tigru+leu

buna dimineata! de pe ce planeta venisi man? draguta treaba cu salcamii si teii, dar si mai draguta asta cu felinele..

fii atent:
avem leu (Panthera leo) si tigru (Panthera tigris).
Apoi avem canepa de-a campului (Cannabis sativa subs. ruderalis) si sa zicem o indica (Cannabis sativa subs. indica).

Aceleasi genuri / specii, alte subspecii. exista foarte putine incrucisari intre specii reusite intamplate in natura, de obicei chestiile astea se incearca in laboratoare, nu se intampla in natura. si oricum, am auzit de treaba asta decat in cazul animalelor, nu si plantelor. se pare ca in cazul plantelor e mult mai mica sansa ca toate detaliile sa se potriveasca decat in cazul animalelor. (numarul de cromozomi, numarul de cromozomi al sexului si gametii) In cazul animalelor, daca numarul de cromozomi si partile reproductive se potrivesc, este destul de mare sansa ca un hibrid sa apara.

Si cum polenul de cannabis are unul din cele mai mici molecule de polen, se poate poleniza cu ajutorul vantului si pe distante de 20 km. Mai exista si insecte.. etc.

Tigrul si leul sunt din aceiasi familie, a felinelor(sau ceva de genul acesta), in schimb un tigru cu un scoarce nu o sa vezi in viata ta! Cred ca si daca o gorila ar fecunda o femeie ar iesii ceva...mai paros si mareView Image...ideea este ca speciile sa fie inrudite iar salcamul si cannabisul nu prea au mare lucru un comun, in afara faptului ca ambele cresc afara si stau un pamant

Chestiile astea se invata la biologie intra-9-a
http://ro.wikipedia.org/wiki/Genetică

nice try, dar se pare ca nu erai prezent la orele de biologie de care ne povestesti. :D
si pisica e felina, dar e alta specie decat felinele mari de care vorbeam mai devreme.
 
Last edited:
mda... eu numa treceam...:) tre sa recunosc ca am dat skip la a-9-a, dar numa pt ca era a-9-a C si eu as fi vrut la B.... multam pt. ora de bio... :thank you:
 
in primul rand va salut, ca n-am mai intrat de mult :)

as avea si eu cateva intrebari (incerc sa fie doar una)

Mi-am propus urmatorul setup (incerc sa-l fac cat mai standardizat, fara ikebana):

Aspecte batute in cuie datorita spatiului (70cm*77cm)

- cort de 60*60*160[cmXcmXcm] (nu stiu daca silverbox one sau silverbox evolution, eventual poate foloseste cineva si-mi poate spune mai multe ca sa fac o alegere mai buna)
- setupul de evacuare : (tot constrans de spatiu as folosi un singur extractor cu depresurizare mai mare in loc de 2 mai mici cu circuite separate pe lumina si miros care necesita tubulatura extra) canfilter->tubulatura->colltube->tubulatura->extractor(in afara cortului ca sa nu mai bag caldura suplimentara)->tubulatura

Deoarece deja sunt cam 25-27 de grade temperatura ambianta pe caldurile astea si nu am posibilitatea sa climatizez aerul in zona de crestere ma gandesc sa nu folosesc 250w (MH->HPS, led prea scump si neoane ineficient) ci doar 150W MH->HPS, in speranta sa nu se incinga prea tare cortul.

nelamurirea este la partea de alegere a extractorului unic :


Filtru MaxCarbon 250 m3/ora 125mm ->Colltube 125MM->Extractor Vents TT 125mm - 2 viteze (debit aer 280/220 mc/h, Presiune 140/110Pa )
sau

Filtru MaxCarbon 400 m3/ora 125mm ->Colltube 125MM->Extractor Vents VK 125mm (debit aer 355mc/h, presiune 330Pa)


Ce credeti ca s-ar potrivi mai bine la volumul de 0.6 m3 al cortului sa nu fie overkill la plante si totusi sa scot caldura produsa de lampa HID?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca ai de gand sa folosesti bec mai mare vreodata mergi pe varianta 2.
la 150w-250w... merge si primul.
 
bec mai mare , as pune si 250w dar citeam ca pe la 100w /m2 ... eu deja pun 150w/0.36m2, nu stiu daca se merita 250w , daca as castiga ceva la recolta .

te referi la bec mai mare in alt setup de cort? idea ar fi sa nu fie overkill pentru plante schimbarea asta de aer, citeam ca undeva la o schimbare la 5 minute e recomandata, deci 0,6m3*12 ar fi cam 7m3 pe ora necesaru de ventilatie si ala trage 355 (mai scade de la filtru si bec dar nu stiu cat)

Se va murdari becul daca vie aerul din filtru (praf de carbon) ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
600w+ / mp este punctul unde e greu sa imbunatatesti adaugand doar lumina. poate 100w / sq. ft ai citit tu.
daca adaugi co2 1000w / mp este punctul unde nu mai poti imbunatati adaugand doar lumina.
 
ce considerente ar fi la trecerea la 250W sau 400W? circuit separat de ventilatie al luminii ? e afectata carbonul de trecerea unui aer mult mai cald ?

sau :)

Ce setup de lumina si ventilatie ai pune in cortul asta, fara instalatii profi de CO2, doar drojdie :)?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cum ar fii sa ai un copac care in fiecare vara sa faca 5kg de bud?=)))


5kg ??? Dar unde il cresti , in desert ? Eu imi aduc aminte ca in copilarie dintr-un singur tei din curtea bunica'mii scoteam saci intregi de floare si ne lua aproape o saptamana sa-l culegem (si nici asa nu reuseam sa-l culegem tot).
 

Drackon

Active member
5kg ??? Dar unde il cresti , in desert ? Eu imi aduc aminte ca in copilarie dintr-un singur tei din curtea bunica'mii scoteam saci intregi de floare si ne lua aproape o saptamana sa-l culegem (si nici asa nu reuseam sa-l culegem tot).

Depinde de marimea teiului, nu? Daca pomul e mic, recolta e mica si ea, totusi cat poate sa creasca un pom in 2-3 ani?:)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu nu am crescut si nici nu as creste in cort. scump si inutil. un dulap sau un room facut e o varianta mult mai buna si mai usor de ascuns/racit si pastrat fara a bate la ochi pe perioadele in care nu se creste.

la 60 x 60 e greu sa folosesti eficient un hps prea mare, deoarece majoritatea luminii va fi pe pereti. cu un cooltube foarte bine ventilat ai putea sa il tii suficient de aproape cat sa fie eficient, dar aia inseamna 2 instalatii separate de ventilatie, ceea ce tu nu vrei.
 

MJgrow

Active member
Mai stie cineva pe unde erau exemplele alea de a taia o sticla/vaza pentru un diy cooltube ?

Ma gandeam la un microgrow... asa din pasiune.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Mai stie cineva pe unde erau exemplele alea de a taia o sticla/vaza pentru un diy cooltube ?

Ma gandeam la un microgrow... asa din pasiune.


Daca il vrei micro uite de HPS sau CFL si treci pe leduri. Vei fi surprins cat de compact poate iesi un astfel de grow.
 
intrebare: a incercat cineva sa indeparteze "herm flowers"? planta creste in continuare ca si femela? sau ar mai putea aparea alte "coite"? se indeparteaza numai "oul" sau toata crenguta? Pace!!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
florile, una cate una se indeparteaza. si de cele mai multe ori, apar in continuare (planta va creste in continuare ca o femela cu tendite intersex). dar daca esti atent si le scoti la timp poti macar evita polenizarea..
daca e vorba doar de o planta si nu reprezinta mare parte din grow, e mai simplu si mai sigur sa scoti toata planta la primele semne observate.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Mai nasol e cand ai stat o luna dupa curul ei sa vegeteze, e singura planta din grow si cand incepe sa infloreasca vezi ca se umple de coaie.
 
Top