What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

fenomeno_djo

Active member
Sex dezvaluit!

Sex dezvaluit!

Planta are aproximativ 2 luni de viata, timp in care a vegetat vedeti si voi, intr-un solar din sticla. Intrebarea e ..de ce si-a aratat sexul atat de devreme? :tumbleweed: Nu e nicio problema ca e mascul, era doar un pilot-grow. Din motiv ca regimul de lumina a fost unul natural, e un mister pt mine de ce si-a aratat sexul :booked:
 

Attachments

  • 4.jpg
    4.jpg
    47.4 KB · Views: 5

MJgrow

Active member
De obicei masculii infloresc mult ai devreme decat femelele.

E posibil orcum ca semintele tale sa nu fie ceva de marca... :)
 

fenomeno_djo

Active member
Seminte de calitate necunoscuta :D Nu consider ca a fost potbound pentru ca indata ce au aparut coitele am si scos planta din ghiveciul din imagine iar radacinile mai aveau ceva spatiu de cucerit

Pe langa subiectul acesta, as mai avea ceva de adaugat la rubrica "intrebari". Am acum un NL si un Lowryder ambele auto-fem puse in ghiveci. Ziua primesc lumina soarelui (care din pacate acum e cam slaba, deoarece e innorat de 2 zile ) iar noaptea le-am pus sub un CFL prapadit cu spectru galben. Mai bine le las sub cfl sau le las la lumina soarelui ? As vrea sa stiu daca aveti niste obiectii privind lumina combinata pe care o primesc plantele. Thx
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ar trebui lasate doar afara, zic eu. cfl-ul ala nu face nici pe departe cat soarele intr-o zi innorata, iar schimbul de la unul la altul le face sa aiba nevoie sa se accomodeze in fiecare zi de 2 ori cu aceasta schimbare. apoi trebuie sa fii si sclavul lor, zi de zi, stai ca la parnaie dupa ele.

cat despre semintele de mai sus, daca nu stii ce-i cu ele, si nu au fost rootbound, aproape sigur au ceva ruderalis in ele, si de aici genele de autoflowering..
 
Planta are aproximativ 2 luni de viata, timp in care a vegetat vedeti si voi, intr-un solar din sticla. Intrebarea e ..de ce si-a aratat sexul atat de devreme? :tumbleweed: Nu e nicio problema ca e mascul, era doar un pilot-grow. Din motiv ca regimul de lumina a fost unul natural, e un mister pt mine de ce si-a aratat sexul :booked:https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=36567&pictureid=885368View Image


2 luni vegetatie + regimul de lumina natural de acum, e posibil sa fi intrat in floare ca e lumina si varsta potrivita, teoretic ar trebui sa intre singure inapoi in vegetatie
 

MJgrow

Active member
Ce tot zici acolo ?

Azi 18.05.2012 ziua(lumina) are 15h 12m 52s si inca e in crestere...

Deci nu prea are ncii o treaba decat daca e auto, sau rudy.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sau daca o scoti de la 24/24 direct afara si iti scoate cateva preflowers, inainte sa isi continue vegetatia..
 

chaosred

Member
e normal ca plantele auto sa nu miroase deloc? am cumparat un pachet dinacela de la budha seeds de 10 seminte asortate si am pus doua, sunt minuscule si au intrat in flower, s-ar format niste buds mici dar nu miroase deloc... mentionez ca nu au produs inca rasina, sa fie din cauza aia?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salut si bine ai venit in comunitatea ICMAG.

Pune si tu o poza sa ne dam cu parerea. Daca zici ca sunt minuscule si deja au inflorit inseamna ca nu le-ai dat ce au avut nevoie. Am vazut growuri documentate cu plante autoflower care in momentul intrarii in floare formasera deja o tufa de 1m diametru, iar rezultatul final a fost de peste 350g/planta.

So ...
 

chaosred

Member
Salut si bine ai venit in comunitatea ICMAG.

Pune si tu o poza sa ne dam cu parerea. Daca zici ca sunt minuscule si deja au inflorit inseamna ca nu le-ai dat ce au avut nevoie. Am vazut growuri documentate cu plante autoflower care in momentul intrarii in floare formasera deja o tufa de 1m diametru, iar rezultatul final a fost de peste 350g/planta.

So ...
Fotografie0199.jpg Fotografie0198.jpg
nutrient ieftin, primul grow.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
verifica daca scrie pe bec ca-i hps, ca nu pare a fi. iar cfl-ul daca se poate incearca sa-l mai apropii. (nu-l vad in poza, de aia zic.)
si nu ne-ai spus de cand infloresc, ca daca de abia au inceput inflorirea cum se intelege din postul tau precedent, s-ar putea sa arate bine.
mirosul tine mai mult de partea masculina a crossului, asa ca e posibil ca toate specimenele din acel pack sa fie descendentii aceluiasi mascul, si atunci s-ar explica de ce nu miros. (asta + faptul ca poate le-ar face mai bine mai multa lumina.)

temperaturile cum sunt? caldura poate limita dezvoltarea si mirosul..
 

chaosred

Member
becu e hps 100% sigur, cfl-ul e si el destul de aproape, in poza le-am dat un pic la o parte ca sa pot face poza. infloresc de vreo saptamana. temperaturile sunt intre 25 si 29, media fiind undeva la 26-27.
 

benq

Member
Maine din pacate primesc o vizita si trebuie sa sting becul la plante aproximativ 24 de ore. Plantele au 10 zile cat le pot tine maxim pe intuneric ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Decat sa le lasi pe intuneric atata timp si sa le dai (posibil) peste cap, mai bine pune-le un CFL de 18-20w in perioada respectiva. In felul asta poti opri ventilatia (cred ca de fapt asta e problema ta) fara teama ca se coc fetele acolo. In felul asta vor percepe scaderea intensitatii luminii ca pe o zi foarte innorata.
 
Top