What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu am pastrat clone din August 2011 si acum au 20cm inaltime, tinute la 12/12. Peste vreo doua saptamani le pun la revegetat si pe urma iau clone din ele.

Simplu.
 

MJgrow

Active member
Spuneai ca ai avut probleme cu acel tip de extractor. Recomanzi o siguranta automana inaintea lui ? In caz ca o ia razna si nu sunt prin zona.

Si de care?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pai trebuie o siguranta termica de 150 de grade daca nu are deja incorporata. Dar genul ala de siguranta se monteaza strans lipit de bobinaj. Cel mai bine verifici la producator daca le doteaza cu asa ceva. Al meu nu avea, dar era ieftin.

De atunci merg doar pe extractoare la 12V, scoase de prin servere. Sunt galagioase dar mult mai puternice.
 

MJgrow

Active member
Parca aveam o siguranta de acest fel de la un aparat vechi foto digital.

Siguranta termica: v086 tam

"Fuse, thermal. Voltage: 250VAC 2Amp / 50VDC 4Amp. Rated functioning temperature: 174-181F 81+/-2 deg C and below. Temperature cutoff: 86C / 187F. TM: Max temp at which no reconduction will be caused for ten minutes: 95C. Dimensions: <3mm D x 9mm long with 2 long leads, 68mm wire leads"
 

greenrookie

Member
Ce nutrienti imi recomandati pentru flower ?
Eu ma gandeam pana acum la gama BioBizz - Bio-Bloom , Top-Max si Alg-A-Mic.
Pentru veg le-am dat deja Root Juice si BioGrow tot de la BioBizz.
Dar parca mai de mult am vazut pe aici ca Top-Max nu a avut rezultate atat de bune.
Asadar , aveti alte sugestii pentru ultimele doua?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Parca aveam o siguranta de acest fel de la un aparat vechi foto digital.

Siguranta termica: v086 tam

"Fuse, thermal. Voltage: 250VAC 2Amp / 50VDC 4Amp. Rated functioning temperature: 174-181F 81+/-2 deg C and below. Temperature cutoff: 86C / 187F. TM: Max temp at which no reconduction will be caused for ten minutes: 95C. Dimensions: <3mm D x 9mm long with 2 long leads, 68mm wire leads"

Asta e reversibila ? Suna interesant. Eu n-am gasit decat din alea de unica amorsare, care o data topite nu-si mai reveneau.
 

MJgrow

Active member
nu.. e chiar in compartimentul de baterii. Functiona cu 2 baterii normale. Scrie acolo sus ca la 85*C se intrerupe, iar dupa temperatura de 95*C timp de 10 minute nu mai conecteaza.

Interesanta piesa. :)
 

pagabboy

Active member
nu.. e chiar in compartimentul de baterii. Functiona cu 2 baterii normale. Scrie acolo sus ca la 85*C se intrerupe, iar dupa temperatura de 95*C timp de 10 minute nu mai conecteaza.

Interesanta piesa. :)
materialul din care este facuta (aliajul) o face sa-si piarda conductibilitatea la anumite temperaturi are praguri termice dupa care cedeaza la asta toleranta maxima fiind de 95*c in 10 min sunt f bune si eu mai fol in instalatii de automatizari
 

MJgrow

Active member
Arata ca o rezistenta simpla alba din ceramica. Mica si buna. Nu am idee cam cat ar ajunge in magazin o dracovenie de genu asta.
 

pagabboy

Active member
cam de la 1 leu pana la 30-40 de lei depinde de aplicatiile ptr care este facuta sau firma producatoare se numeste siguranta termica dati pe goagle si la al 3-lea rezultat gasiti specificatii ptr mai multe tipuri si constructii de sigurante din acest fel facute ptr diferite aplicatii
 

Zapacitu4u

New member
As avea si eu o mica problema sau mai bine zis o intrebare. Am si eu sa zic asa 3 floricele una din ele a inceput sa se ingalbeneasca frunzele de la baza plantei au inceput si presupun ca se va extinde si se va urca in sus, planta are aproximativ 1 metru si a intrat in stadiul de inflorie a inceput sa inmugureasca din cate am mai citit ar fi lipsa de Azont (N) ideea este ca am folosit un pamant foarte bun iar apa doar plata.. Vro sugestie daca este necesar voi atasa si niste poze ! Stima
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
din cauza apei, cel mai probabil. apa imbuteliata nu este buna, iar dupa folosire indelungata apar probleme ale ph-ului sau acumulari de saruri minerale.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
tu chiar nu ai citit nimic pe aici.

apa de la robinet este destul de buna, cu conditia sa o lasi o vreme in recipiente fara dop/capac sa iasa clorul. la fel de bine o poti aera pentru cateva ore pentru a accelera procesul.

acum pune-te pe citit si lasa lenea.
 

Evil6

Member
Numa fraierii citesc fraticaaa..

Ce-i drept ma gandeam zilele trecute, ca pe forumul acesta se gaseste foarte multa informatie buna, care daca ar fi un pic organizata(un post cu linkuri catre subiecte si o descriere scurta) ar scuti POATE multe posturi cu intrebari. Pe de cealalta parte cred ca inveti persoanele noi cu usorul si atunci...

Sunt convins ca s-a mai discutat pe tema asta, ce s-a hotarat?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu unul cred ca in cateva seri de citit threadurile de pe la sticky, eventual cu un caiet in fata si luand notite, ai mari sanse sa termini un grow fara sa mai intrebi ceva. dar trebuie sa VREI si SA NU ITI FIE LENE.

ma intreb cum a reusit colegul nostru nou, zapacitu, sa acumuleze suficiente informatii cat sa creasca o planta de 1 m, si totusi nu a dat peste un post in care scrie ca apa imbuteliata nu e buna. sau poate a dat si nu a notat?

daca cineva vrea sa faca un astfel de "glosar" e bine venit. si daca gaseste offtopic sau posturi ce trebuiesc mutate in alte threaduri, sa ma anunte.

eu am facut un centralizator pentru threadurile cu growuri finalizate ca sa fie gasite mai usor, nu stiu cat succes a avut, dar cateva persoane mi-au multumit pentru el.

poate treptat, apar si alea. nu se stie niciodata.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Intrebare: Ce se intampla cand te mananca in cur sa te lauzi ca cresti iarba sau cand te apuci sa vinzi?

Raspuns:
the_unique_lives_of_cops_31.jpg
 

Latest posts

Latest posts

Top