What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cam tarziu, dar ma bag si eu in seama cu cateva afirmatii/deductii/observatii :

Serverul ICMAG foloseste criptare SSL pe 256 de biti, ceea ce ofera o protectie suficienta a transferului de date, chiar si in cazul interceptarii intentionate a comunicatiei dintre calculatorul propriu si serverul ICMAG.

Totusi, engine-ul folosit de acest forum are cateva scapari de securitate/configuratie care permit intorducerea de elemente referite prin URL-uri nesecurizate (adica fara a folosi protocol HTTPS), ceea ce ar putea permite decodarea respectivului trafic de catre o persoana/entitate care intercepteaza traficul. Acest lucru nu denota mare lucru, insa poate dezvalui entitatii care efectueaza interceptarea adresa IP, tipul de browser si mai ales referer-ul (adica pagina sursa). In felul asta se pot detecta foarte usor adresele IP ale persoanelor care viziteaza o anumita pagina de pe ICMAG, insa nimic mai mult.

Pentru a intercepta traficul generat de o anumita adresa IP, un oarecare organ de ancheta trebuie sa ceara furnizorului de servicii internet explicit acest lucru, iar asta se motiveaza printr-un ordin judecatoresc (in mod oficial) sau printr-o cerere directa venita de la serviciile de informatii ( care, va asigur de acest lucru din surse mai mult decat sigure, nu au nevoie niciodata de ordin judecatoresc pentru a face orice fel de interceptare).

Presupunand ca exista un astfel de ordin judecatoresc, inseamna ca deja ai fost luat la ochi de baietii cu ochii albastrii iar acuzatiile nu sunt de cele mai multe ori detinere de canabis in vederea consumului propriu.

Explo, apropo, peste o luna si 4 zile expira certificatul SSL folosit de site. Sper ca adminii sunt la curent cu situatia asta si nu vor fi luati prin surpindere (mai ales ca nu este permisa generarea de certificate SSL pentru acelasi nume de domeniu cu valabilitate care sa se suprapuna). Daca nu sunt atenti, din 14 Aprilie 2012 fiecare vizitator va fi avertizat ca siteul foloseste un certificat expirat/nesemnat (traficul va fi tot HTTPS, insa unele browsere cu setari de securitate mai restrictive nu vor permite utilizatorilor sa aceeseze paginile forumului).

Sper ca n-am plictisit pe nimeni cu mica mea dizertatie pe tema securitatii transferului de date. :wave:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu cred ca e plictisitoare interventia ta, eu zic ca e chiar binevenita pentru cei care poate nu stiu prea multe despre chestiile astea.

legat de ss, eu chiar cred ca au chestii mai bune de urmarit decat niste useri de pe icmag. (asta daca nu cumva exista ordinul judecatoresc de care ziceai si tu)
in plus, nu pot folosi acele date, daca nu apare ordinul judecatoresc, drept urmare tot au nevoie de dovezi din alte surse.

iar cu certificatul, cred ca-s destul de pe faza, mai ales ca au 2 pers care se ocupa de treburile astea acum. dar, ca in fiecare an, cred ca va fi o mica perioada fara certificat.
iar atunci, fiecare dupa cum crede, poate da cancel la warning si poate intra, sau poate astepta reactivarea certificatului.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
De ce nu solicita certificate pe 5 sau 10 ani ? Sunt vazute mult mai bine de majoritatea browserelor, plus ca per total ies mai ieftin asa ( cu toate ca pretul platit dintr-o data pentru un certificat cu valabilitate mare ii poate face pe unii sa tuseasca ).

Oricum sa speram ca cel nou va fi generat si mai ales instalat pe site la timp.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asta nu stiu. si probabil ca e ok asa, daca au ales varianta asta in repetate randuri.
pt. mine unul, certificatul lor ssl nu valoreaza mare lucru, intru si cand nu e activ.
daca ar fi vorba de o banca si informatii financiare, chiar l-as verifica la fiecare vizita, in schimb.
 

spiderbud

New member
ai 14 ani sau 10 ? citeste legislatia daca tot esti atat de curios....

pana si in popor este o vorba : Hot neprins, negustor cinstit.

Crezi ca fac astia flagrant de pomana ?



am 10 si o cincime , te deranjeaza ?

glumele cu varsta sunt de prost gust ( din perspectiva mea ) , tu fiind mai mare , ai invatat mai multe pe parcursul vietii decat mine , deci nu-ti poti permite sa faci remarci jignitoare legate de varsta. e ca si cum i-ai spune unui veteran WW2 ... stii tu :) .

Am pus o intrebare pentru un lucru , nu pentru ceva ce necesita un roman intreg sau lectii pentru trei saptamani..
:tiphat: :thank you:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
prea mot-a-mot iei si tu tot ce se scrie pe net.
omu subliniaza bine ce subliniaza acolo, orice persoana matura ar trebui sa citeasca macar odata toate legile ce il privesc, mai ales cand se baga in ceva ilegal. si bine ar fi sa si le inteleaga si reciteasca periodic.

acestea fiind spune, sper sa intelegi ca e mai posibil ca omul sa iti vrea binele. decat sa aiba ceva cu tine. si oricum, daca ai venit aici si te deranjezi din chestii asa mici, s-ar putea sa te dezamageasca forumul. chiar conteaza ca ti-a zis unu pe un forum ca ai 10 ani? (in caz ca nu suna bine, foloseste "ar conta" si "daca ti-ar zice")

si in caz ca iti faci probleme ca am scris acest mesaj ca sa il sustin pe mjgrow, te inseli. altul era scopul.
 

Evil6

Member
Pentru cei care vor anonimitare fara prea multe batai de cap: Tor Project? Google it, or : torproject.org



Oricum, ca idee, de pe net, nu te 'agata' asa cu una cu doua. Asta ar presupune sa aiba un taskforce MARE care ar consuma resurse financiare, bani, timp, muuuulta munca, pentru a peria tot traficul de pe internet din romania pentru referinte legate de cannabis, dupa care trebuie sa stea sapt intregi sa urmareasca toate logurile fiecarui utilizator pentru a face un caz, ceea ce este foarte grey de facut de pe internet. Daca te au pe tine in vizor din alte parti, atunci you're fucked, si nu mai fa prostii.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Am auzit si eu de Tor si din cate reviews am citit, am aflat ca e destul de bun, mai ales daca folosesti si Tor si un proxy de la ei. Partile proaste ar fi ca merge cam greu si ca are ceva probleme cu M. Firefox, de aia ei recomanda sa folosesti Tor Browser.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
mai e si problema ca traficul tau trece prin calculatoarele altora, ceea ce te deschide unei noi lumi a hackingului. asa ca mare grija ce faceti de pe tor si ce aveti pe pc-ul pe care instalati tor.
 
putin ajutor in legatura cu niste sative care ma pregatesc sa le germinez - majoritatea sa le pregatesc pentru out - dar as vrea sa tin cateva si pe indoor. pentru varianta de indoor am nevoie de ajutor, neavand xperienta cu 12/12 din seed pe indoor- vreau sa incerc Super Silver Haze/ Hawaian Snow / Nevilles Haze - Planuiesc sa SCRoG/LST - as vrea sa stiu cum sa procedez cu toppingu - daca este indicat - sau daca ar fi mai indicat sa le las fara. pentru a stopa stretchul si pentru a SCRoG ui fetele - eu personal inclin sa aplic topping. sincer nu imi trece prin cap ce sa mai intreb motiv pentru care as dori sa starnesc o mica discutie aci.

PS mediu - cocos etc etc... la mediu/lumini/temperatuir/umiditati/ventilatii si restul ma descurc intrebarile le am la modalitatea de manipulare a plantelor
 

Evil6

Member
putin ajutor in legatura cu niste sative care ma pregatesc sa le germinez - majoritatea sa le pregatesc pentru out - dar as vrea sa tin cateva si pe indoor. pentru varianta de indoor am nevoie de ajutor, neavand xperienta cu 12/12 din seed pe indoor- vreau sa incerc Super Silver Haze/ Hawaian Snow / Nevilles Haze - Planuiesc sa SCRoG/LST - as vrea sa stiu cum sa procedez cu toppingu - daca este indicat - sau daca ar fi mai indicat sa le las fara. pentru a stopa stretchul si pentru a SCRoG ui fetele - eu personal inclin sa aplic topping. sincer nu imi trece prin cap ce sa mai intreb motiv pentru care as dori sa starnesc o mica discutie aci.

PS mediu - cocos etc etc... la mediu/lumini/temperatuir/umiditati/ventilatii si restul ma descurc intrebarile le am la modalitatea de manipulare a plantelor


Topping ii faci cand are timp de vegetatie. Daca treci direct la 12/12 seed, personal m-as baza doar pe lst. Cand pui o planta direct la 12/12 deja aplici niste stres, daca ii mai faci si un topping si lst, e foarte posibil sa ai yielduri mult mai reduse decat daca nu ii faci si topping. Edit: mic sfat, pentru a opri stretch-ul un pic mai mult, iti recomand ca in primele sapt sa ii pui lumini de veg(sau si mai bine mixt).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
avand mai multe varietati si fiind si sative, scrog-ul nu e cea mai buna variata.
lst-ul ar fi mai simplu si usor de gestionat, si fiind vorba de 12/12, ar trebui sa te descurci usor, daca ai spatiul adecvat.
iar daca vrei sa ai si ceva yeld, recomand lumini puternice. poate chiar mai puternice decat ai folosi in mod normal, daca ai si vegeta.


later edit:

am si eu o intrebare pentru cei cu leduri:
incep sa observ arsuri chiar si la 30-40 de cm de la lentile, care pana acum mi se parea destul de ok (poate chiar prea departe). arsurile sunt fine, dar am ochiul destul de format ca sa le observ, si sunt sigur ca nu e vorba de deficiente sau altceva.

ma refer la leduri de 1w, nu de mai mult. lentilele sunt la 90 grade.

la ce distanta tineti ledurile? cea minima m-ar interesa.
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
O sa incerc sa raspund si eu in acelasi timp si la intrebarea cu ledurile si cu sativele.

In ultimul grow am crescut 2 G13 Haze, una in hidro, alta in sol, amandoua in sistem SCROG. In perioada de vegetatie, pe care am extins-o la aproape 60 de zile le-am tinut bun CFL-uri reci in regim 24/0 (pentru ca panoul de leduri era in lucru).

Trecerea la lumina cu leduri a coincis intrucatva cu trecerea la perioada de flowering (eu nu trec niciodata brusc , ci scad cate o ora pe zi), astfel incat platele au avut la dispozitie 12 zile pentru a se acomoda cu noile lumini.

Cu toate astea, streching-ul a fost pur si simplu ENORM. Din cauza ca spatiul de grow este foarte inconfortabil pentru lucru am decis sa lad ledurile suspendate cat mai sus (avand lentile de 45 de grade), rezultant o distanta de 60-65 cm intre plasa folosita pentru SCROG si lentilele ledurilor. La inceputul perioadei de flower, toate varfurile de crestere erau la nivelul plasei (pentru ca le-am obligat eu sa stea dedesubt). Din pacate in primele 3 saptamani de flower am fost plecat si nu le-am vazut decat o singura zi pe saptamana, iar timpul avut la dispozitie nu mi-a permis sa le antrenez suplimentar.

Ca urmare, dupa 3 saptamani de flower doar sub lumina ledurilor, multe dintre ramurile ascendente trecusera cu vreo 5-6 cm de panoul de leduri (cele de pe margine) . Cele de sub panou si-au oprit un pic cresterea dupa ce au dat cu nasul de ledurile caldute.

Cele care s-au apropiat excesiv de leduri (lipindu-se efectiv de ele) au prezentat urme clare de distrugere a clorofilei si de semi-necroza a tesutului.

La sfarsitul celei de a patra saptamani de flowering strechingul s-a oprit de tot, insa la momentul respectiv pe langa SCROG-ul initial fusesem deja obligat sa le fac niste sesiuni de bondage intensiv.

In ceea ce priveste arsurile, imi este greu sa ma pronunt, pentru ca mai bine de 80% din spatiul de grow a fost acaparat de planta crescuta in hidro, care prin definitie, fiind si sativa , este expusa riscurilor de arsuri cauzate de nutrienti. Intrucat planta per ansamblu prezenta un aspect sanatos, nu m-au ingrijorat si nici deranjat arsurile aparute ici colo (arsuri care la planta in sol lipseau in totalitate).

Ce am observat insa in penultima saptamana de flower (a 10-a mai precis) , a fost faptul ca toate frunzele mari aflate sub panoul de leduri s-au uscat in totalitate (poate si din cauza ca incepand cu saptamana a 8-a nu au mai primit deloc nutrienti cu azot, ba mai mult le-am bagat pe gat niste Bloombastic de la Atami care are un continut NPK 0-21-22 ), lasand mugurii golasi , expunand in felul asta si pe cei mai de jos la razele ledurilor.

Privind insa la lumina de CFL, pe mugurii foarte apropiati de leduri (5-10cm de lentile) se vad ingalbeniri are varfurilor funzulitelor mici, ingalbeniri care nu seamana cu arsurile de nutrienti (frunzele raman moi insa culoarea devine galben curat, cu o tenta usoara de maro spre varf).

Totodata am avut si un mugure care a crescut efectiv lipit de leduri (insa lumina nu era incidenta direct pe el, ci era luminat din lateral) si nu pare sa-l si deranjat deloc acest lucru.

Pentru urmatorul grow (care nu stiu deocamdata cand se va intampla) planuiesc sa incerc un SoG din clone, in regim 12/12 direct de la inceput. Jumatate vor fi predominant sativa, iar celalta jumatate indica, de preferinta kush (dar mai e pana atunci).
 

MJgrow

Active member
are ceva daca am pus semintele de acum la germinat. Si sa le tin pana vine vremea buna sa le trimit afara :D ???


Daca le poti tine 1 luna... Nu stiu cam cum ai sa iesi tu cu brazii din casa...

in vreo 1 luna se intampla sa creasca destul de copacei... Nu neaparat obligatoriu.

Daca o sa creasca prea mari tai clone si tot pui afara mai multe.
 
Top