What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Primul grow

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
bravo. stii matematica.

Big Bud. Super la productie. Acum treci la treaba.
 
Am inteles se pierde ,e scump si nu e pentu orcine dar tot cred ca e mai bine sa o faci decat sa o iei din spatele blocului,deci cam cate ghivece sa pun pentru macar 5k bud uscat si care ar fi cea mai bune distanta intre civilizatie si ia luand in considerare si copaci
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In ghivece iti vor trebui 500-1000 bucati ca sa ai vreo sansa sa speri la 5 k garantate. Dar cine is asa de fraier sa puna plante outdoor in ghivece?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In ghivece max cateva zeci de gr. Unele seminte nu rasar. Mai sunt si masculi.. mai sunt si plante furate ori mancate de animale. Chiar de scoti 30-40 gr pe planta tot nu ajungi la o medie cu mult mai mare de 10 gr per samanta plantata.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cum ziceam, visezi. Mai bine ai planta 10 seminte si vezi ce iese. La anu o sa stii daca merita sa investesti mii de euro in asta sau nu. Si am uitat sa mentionez ca vei avea de munca zilnic daca le vei planta in ghivece. Pa vacante.. o sa fii pe camp la udat.
 
Am inteles ,dar masculi trebuie observati orcum in primele saptamani .. si daca schimb solul unde sunt ele cu altul de la inceput si nu mai pun ghivece la cat ajung
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde de cat de mult le ingrijesti, si de cat poate maxim planta. Sunt genetici care duc spre 3 k per planta. Cu ingrijirea potrivita chiar si fara experienta ai putea sa te bazezi pe 500 gr. Poate chiar 1k+.
 
Ce a zis colegu e in categoria ta ? big buds ? daca nu imi poti recomanda ceva asa mas multumi si cu 10 seminte sanatoase :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pana nu probezi n-ai de unde sa stii. N-am mai probat ce se vinde pe piata de ceva ani. Si astia pastreaza numele si schimba genetica cat ai clipi, asa ca de acum multi ani nu mai e valabil ce am crescut eu outdoor in romania.
Dar big bud e o planta cu buzi mari, compacti. Nu e neaparat ce vrei sa cresti afara. Mai ales daca vine un sezon ploios toamna si o sa o recoltezi deja mucegaita. Acestea fiind spuse, NU am crescut big bud outdoor niciodata. Poate sa mearga bine, eu nu m-am bagat tocmai din cauza motivelor enumerate mai sus.
 
Deci daca o sa ploua eu sunt pas ? pot avea incredere in ce spune in descriere pe siteuri ? normal ca nu :))) deci ce ar fi bun pentru ro sa se adapteze si cantitativ si ploaia e grava sau nu ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ei vor sa cumperi, deci iti vor spune ce vrei sa auzi. E mai bine sa tratezi tot ce zic ca pe o minciuna pana ti se dovedeste contrariul decat sa crezi tot ce scrie.
Sincer sa fiu, n-as stii ce sa aleg nici daca as alege pentru mine. Majoritatea seedbankurilor se concentreaza pe profit si nu neaparat calitate in ultimul timp. Asa ca e destul de greu. Poate ceva de pe la bog. Are el ceva strainuri rezistente la mold. Optiu ea cea mai buna ar fi sa ai varietate si sa nu pierzi totul daca un strain da fail. Eu mereu am avut cel putin 2-3 strainuri diferite. Au fost cazuri cand a trebuit sa culeg mai devreme din cauza vremii, se intampla. Mai bine sa fac hash din muguri mai imaturi decat sa nu fac nimic pentru ca au mucegait. Au fost si cazuri cand am gasit ceva mucegai la harvest, dar de obicei a fost sub cateva procente din ce recoltasem. Asta depinde mult si de mediul in care le pui, pe langa vreme. Ca nu doar ploaia aduce mucegi, trebuie sa ai si sporii de mucegai in aer si umiditatea necesara ca sa se poata dezvolta. Oricum, e un joc cu riscuri. Normal ca poti sa nu recoltezi nimic. De altfel eu m-as astepta sa patesc asta pntru ca locurile in care plantam eu acum ceva ani erau deja locuite ultimele dati cand am verificat, mult mai multa lume stie cum arata iarba, mult mai multa lume stie ca se cultiva iarba pe campurile patriei, politia e mai pusa pe groweri decat inainte etc.
Eu zic ca un an bun de outdoor e un an in care nu ajungi la parnaie. Daca reusesti si sa recoltezi ceva e un plus.
 
mai derutat complet credeam ca e mai bine outdor ,nu vreau sa te mai stresez ,indor cu maxim 5kwh inclus ventilatie,termo etc... am cum sa scot 5k ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Din prima nu vei scoate 1 gpw. Poate nici 0.5 gpw. Si tu speri sa scoti mai mult de 1 gpw, ca ventilatia si a/c-ul se pun separat, gpw-ul il calculezi la lumina doar. Cam imposibil.
Seminte gasesti pe la expozitii. De multe ori se dau si gratuite. Cat de bune sunt Afli doar dupa ce incerci sa le cresti. Sau daca is destule jurnale recente pe forumuri gen icmag ai putea sa iti faci o idee despre cat de bune sunt. Dar in general la expozitii vin noutatile, deci estioarecum cobai. Si daca chiar ai optijni de mai ulte branduri bune, ceea ce ii destul de rar, trebuie sa si stii ce sa alegi, asa ca studiaza bine pe forum cine ce creste, si cat de multumit e, si de abia dupa mergi la cumparaturi.
 
Mam uitat la semintele astea --- si zice ca as scoate 500g in sog/mp2 pentru 10m/patrat de cate becuri sau putere total am nevoie ?
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cu un bec de 600..1000W si multa experienta e posibil. Dar nu neaparat cu semintele de la nirvana. Ca s-au dus pe rapa ca si calitate, au externalizat productia de seminte catre altii.
Si ca sa intelegi cat de greu is de atins acele cantitati, itizic ca atunci cand chiar se testau semintele inainte de a fi vandute se foloseau cele mai bune conditii, si lumina pana la 2000W/m. Acum doar se scoate o cantitate maxima din burta iar testele is facute de aia de cumpara semintele. Adica platesti ca sa fii tester. :muahaha:
 
Top