What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Primul grow

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
sunt mereu surprins de asteptarile ireale ale noilor "potentiali" crescatori.
si ei sunt surprinsi cand afla ca nu e chiar ca in filme

Le datorez scuze celor pe care i-am trimis sa se educe cand au cerut informatii
In acest caz nu am facut asa si sper ca nu avem pe cineva care sa se simta ca a fost tratat diferit.

O intrebare de acest tip este extrem de specifica si nu se gasesc grow-uri comerciale care sa ii ajute pe doritori.

Totusi sper ca lumea isi da seama ca e nevoie si de o doza de realism.

Maria e o planta ca oricare alta dar este limitata de mediul in care traieste.

Sigur! Daca as gasi un soi ce imi permite sa o cresc in buzunar la lumina unui led de la o baterie AAA si sa recoltez 100gr in 2 saptamani, as plati si 1000 pe o samanta.

din pacate nu traim in lumea viselor.

Si daca as putea sa scot de 6x o recolta normala la indoor, m-as face fermier si as aplica aceleasi metode cu orice alta planta. Am scapa de foamete in 4-5 ani.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
mirosul depinde de soi. dar in numere atat de mari... vantul poate cara o doza concentrata pe o distanta mare... dar cat de departe...daca ai noroc e oprit de alta vegetatie. daca nu...cine stie?
 
Pai si daca le pun afara de exemplu intro sera mare nu mai au nevoie de becuri ? stiu ca pare tampita intrebarea dar ma gandesc doar ca acel invelis blocheaza soarele,investesc cat e nevoie pt cv sigur,cam de la ce distanta nu sar mai simti mirosul ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
bai tu esti copac?

O sera e o incinta cu pereti transparenti, nu opaci.
Ce altceva mai e afara? SOARELE! Si e destul de puternic sa treaca prin cativa microni de plastic transparent.

pune cativa km intre sera si orice loc unde ar fi o persoana si va fi bine.

Cand recoltezi... mai pune cativa ca o sa miroasa de 20 ori mai tare.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cel mai bine e sa ai locuri multiple.
Aici 10 acolo 15. pe langa multe alte plante pe un deal cu orientare spre sud.

toate in acelasi loc.... e un lan mare si verde ce se vede pana in octombrie cand alte plante deja sunt galbene. le vezi in contrast de la cativa km lejer. mai sunt si mari? poate seamana a copaci sau boscheti, dar daca anu trecut nu era nimic acolo, un cunoscator al locului poate vrea sa vada mai bine ce si cum...
 
La km nu ma mai gandeam :(( hai 1 il mai socoteai asa... Gen vad ca ar trebui sa cumpar o padurica cu deal si brazii si sa nu pun tot intrun loc..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu mai stiu o problema cu planul tau. Nu vei avea cum sa recoltezi..
Harvest si trimming daca ai oameni fara experienta iti trebuie vreo 10 persoane sa procesezi in un weekend 15k. Daca au experienta sa zicem ca ai nevoie doar de 5 persoane. Astea is 5-10 persoane care te pot turna. :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cum uzi 100+ ghivece? aduci tu atata pamant de calitate acolo?

in ghiveci plantele sunt limitate si au nevoie de multa atentie.

in pamant plantele pot trece de 2m+ (depinde si de genetica)si sa iti dea si 500gr+ fiecare.

tu sigur ai +18 ani?

bai ia stii tu ceva?

ia decide-te odata ce vrei sa faci si nu o mai schimba atata.
apoi foloseste search si mai pune intrebari cand chiar faci ceva ca pana acum am vazut doar masturbare intelectuala.
 
Stai linistit cu varsta bro,am zis o suta 2 ca vreau 15k daca se poate si cu 50 mai bine,vorbesc cu voi doar pentru ca vad ca sunteti educati ,pana la urma e un forum despre iarba, cer sfaturi doar pentru ca sper sa le primesc de la cineva care chiar stie ce face,explo de ce sa nu le pot recolta decat eu ? pamant si restu cu masina
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pentru ca nu esti edward scissors hands. Mie la a doua recolta mi-o luat 1 saptamana recoltatul si trimmingul. Facand doar asta si putin somn. Si au fost doar 2-3 k. Iar ce a apucat sa se usuce inainte sa trimuiesc o cam ajuns la gunoi, ca nici mama curingului nu le-a mai facut fumabile. Nu aveam experienta dar am muncit peste 10 ore pe zi. Acum daca trag tare as putea rezolva 1 k pe zi, sau cel putin asa as vrea sa cred. Tu visezi. Gantz are dreptate.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
e munca de sclav si esti distrus.
locatia unde usuci pute de rupe, hainele si masina vor mirosi cel putin o saptamana, foarfecele folosite vor fi bune de aruncat si ai nevoie de mult spatiu si multa miscare de aer sau te caci in ea de recolta si de munca.

odata taiate miros tare si trebuie sa te misti super repede.

ps. prin uscare pierzi pana la 75% apa.

Asta era in culegerea de Petrica
Stiind ca pierde 75% apa prin uscare, ce cantitate de bud, in kg, are nevoie VH sa recolteze ca sa aiba la sfarsit 15kg?
 
Si ceva mai mic gen 5k nu ar trebui sa fie o problema atunci ca sa nu omor atatea flori debeab,cate zici sa pun afara pentru 5,si ce mj imi recomanzi pentru incepatori (la crestere) dar si buna
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si se pierde mai degraba 80-90% la uscare, mai ales daca tii cont ca stemurile le arunci posibil si peste 90% pierderi de la iarba uda de abia recoltata pana la iarba uscata si gata de curing.
 
Top