What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Primul grow

Salut lume ,am citit o parte din parerile tuturor si recomandarile dar cred ca mai am ceva de invatat .
In primul rand as dori sa folosesc metoda SOG ,marea mea nelamurire este in privinta lumini pe care ar trebui sa o folosesc,ce becuri sa folosesc care sa nu consume nici exagerat si cate mi-ar trebui la 100-150 flori
 
Merge

Merge

Salutari,pentru 100 ghivece in sistem sog de cate becuri ar fi nevoie si ce putere fiecare. Va multumesc
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde de cat fumezi pe zi. Sog se poate si cu plante de 5 grame fiecare, si cu plante de 100+ grame fiecare. Mai simplu te decizi de cata suprafata ai nevoie si atunci stii si ce putere iti trebuie. Si stii si cam cat bud o sa ai per harvest..
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
100 plante? deja vorbim de un sistem comercial. daca tot facem ceva sa o facem bine.
Sog perpetuu.

Cat spatiu ai?

Un soi ce termina in 7 saptamani e super. C99 e un exemplu bun. Vezi ca e un thread pe aici cu plante bune pt SOG. Foloseste Search, alege un soi.

Vei avea nevoie de o planta mama ce sa fie vegetata constant. Trebuie sa o transformi prin clonare in 4-5 plante mama. Acestea iti vor da toate clonele necesare. In jur de 20/saptamana.
Fa-ti un bubblecloner ce duce pana la 60 de clone.
Cum au prins radacini, le pui la vegetare 24/0 pt 1 saptamana, hai doua.

Saptamanal pui cate 20 de clone in floare. dupa 7 saptamani prima serie e gata. tai si usuci, pui alte 20 in locul lor.

...etc etc...

pt mai multe idei, ultimele 2 linkuri din semnatura mea
 
Gantz eu nu doresc complicati vreau rapid ,sisteme de iluminat astept orce sugestie,semintele 100,200 sa le cumpar repede ca sa nu mai stau dupa clone
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
am vazut growuri cu seminte direct la inflorire.... dar nah...
hai sa nu ne complicam.

daca vrei 7 luni ai bani de seminte... poti face orice. dar clonele sunt recomandate pt ca e exact aceeasi planta de x ori. asa ca stii la ce sa te astepti.

faza e ca e greu sa ingramadesti multe plante sub un bec. si e multa munca in sog.
plante mici, recolta mica/planta. dar toate la un loc si ai o recolta decenta.

ghivece patrate si inalte pana in 3L. nu vor avea nevoie de mai mult.
Sa zicem ca folosesti becurile mentionate. ingramadesti plantele cum poti sub ele la inaltimea corespunzatoare, le vegetezi pana cand ajung la 1/3 din inaltimea maxima pe care o poate admite becul in inflorire, si te asiguri ca orice crestere laterala (varfuri) e casapita.

cum au ajuns la inaltimea dorita, treci pe hps, la 12/12 pana la sfarsit
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
vezi sa imparti bine plantele pt fiecare bec. sau faci un rand lung si gros de 5 hai 6 plante si becurile la aceeasi distanta unul de celalalt.
 
Vad ca ai ceva experietne broo,iti zic pe sleau vreau undeva la 15k buds ,crezi ca am vreo sansa,ce soi indor miai recomanda si ce becuri ca sa nu am un consum mai mare de 4kwh ora dar sa am si acelasi randament. multumesc mult !!!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
o incinta pt atata lumina are nevoie sa fie curata, bine organizata, extrem de bine aerisita si pregatita pt un consum colectiv de peste 3500 / 4000W.

vine vara. atata caldura e periculoasa pt plante.... hai sa mai adaugam cateva aparate de aer conditionat portabile. cat naiba consuma astea? da, le adaugam la ce am scris mai sus.

cand vor inflori, mirosul va fi puternic... sper sa ai filtre pregatite
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
15k? 15 kilograme?

e greu in conditii normale sa scoti 1gr/W.... dar 15 kg?

sigur. 15 becuri de 1kw, ghivece de 50L si nutrienti de la Advanced Nutrients.

4kw si sa scoti 15kg? visezi coaie.

mai bine pui 100 200 seminte feminizate afara.
sapi 100-200 gropi de 50 cm, le umpli cu pamant de calitate, uzi cat se poate de des si folosesti nutrienti bio toata viata lor.

in octombrie ai 15 kg garantat.
 
Si daca le pun afara fac o sera fara acoperis ca sa patrunda bine lumina sau cum,si in caz ca vine o ploaie torentiala ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
8*300=2400 W
in conditii optime ai putea scoate 2400gr.
Hai ca daca punem 20 de plante sub un bec si ne rugam la Sf Maria sa scoatem 15gr /planta... mai iese.(undeva pe la 160 plante)
tu speri ca in aceleasi conditii sa scoti 93 gr/planta? de 6 ori mai mult?

daca afli cum se face... ai fi primul
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Lol. Becuri de 300w!
Vrei 15 k si mai vrei sa faca altii researchul pt tine? Sper sa ajungi unde trebuie.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
lasa ca acoperisul e ok usile sa fie deschise si circula aerul ca prin tunel.
totusi 150-200 plante sunt greu de ascuns. mai ales daca sunt impreuna.
si au nevoie de multa apa. foarte multa apa
multi curiosi in lumea asta...
sper sa nu te vad la stiri
 
Top