What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

marian123

Member
Probabil a fost prea cald si sau cam ars frunzele . Ar fi OK sa imi iau un pulverizator si sa pulverizez frunzele dupa ce ud la radacini ? Apa trebuie sa fie la termperatura casei sau rece ca sa le racoreasca un pic ? Trebuie sa fie lasat sa iasa cloru din ea sau merge si fara ?
 
D

deutza

numaii nu le pulveriza ziua ca sunt sanse sa le arzi. Incerca dimineata sau seara.
 

MJgrow

Active member
uzi seara dupa asfintit, cand simti tu ca s-a racorit afara si s-a racit pamantul. cu apa statuta 12-24 ore sa iasa clorul din ea, daca uzi cu apa de la robinet.

Nu e obligatoriu sa stropesti cu apa. poti incerca seara ca e cel mai bine. elimini riscul ca picaturile sa se transforme in lupe, iar soarele sa iti arda frunza:)
 

marian123

Member
Day 41 - Planta problematica cu pete a ramas asa dar vad ca se dezvolta bine in continuare , asa ca nu o sa mai iau in seama petele !

Pure Power Plant (planta care nu are nimica si are 60cm :dance013:) + Big Bang (cel mic care cred ca are 5 cm). L-am pus cu 2 saptamani dupa ce le-am pus pe cele mari si nu stiu ce are de nu se dezvolta CALUMEA ?!

iuGDHIUI 008

Church (planta cu pete care se dezvolta bine si are 55cm)

Day 41 - 55cm.jpg

Astept pareri , sugestii , opinii ....
 
Last edited:

tricky1

Member
O frunza care e deja patata nu-si va reveni, nu-i vor disparea petele. Trebuie sa vezi sa nu mai apara si altele. Daca nu mai apar, inseamna ca planta e ok, cel putin acum.
Bafta :tiphat:
 

ypmiks

Member
pai depinde foarte foarte mult de sol. daca retine sau nu apa. nu are nici un sens sa le uzi daca pamantul (nu neaparat la suprafata) retine apa foarte bine.
Daca pamantul e ... nisipos, atunci va trebui schimbat programul de udare la 2 zile.
 

marian123

Member
Pai solul nu e nisipos , dar inainte sa il ud am observat ca e un sol usor ca densitate si masa si mi-a placut ! M-am gandit ca fac radacinile ce vor in el , adica se intaind calumea in toate partile si e si aerat bine el asa + perlitele . Cand bag degetu in el dupa 3 zile observ ca nu e nici ud dar nici uscat si isi pastreaza culoare negru semn ca nu e uscat ! Probabil o sa raman pe 3 zile cu udatu, mai astept pareri .

Da la voi ce inseamana uscat ? La mine inseamna cam asa ceva , cand prinde culoarea aia clay2.jpg .

Nu stiu de ce dar ma bufnit o curiozitate si va intreb ! Cati lumeni sunt sub:

1). Un cooltube de 400w la 30 cm de plante
2). Led de 300w apropiat la maxim de plante
3). Un cfl de 250w la 5 cm de plante
4). Luna plina
5). Cer senin si cu soare din plin si vreo 30-35 grade afara (cum e acuma)
6). Iarna pe un cer total inorat
7). Cand ninge

Nu astept niste date exacte doar ceva aproximativ sa-mi fac o idee despre lumina artificiala vs lumina naturala !

Si va mai intreb , cat de mult influenteaza numarul de lumenii primit plantei ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
frate s-a discutat despre lumina artificiala fata de cea solara. cauta si tu.
concluziile erau ca e aproape imposibil sa ajungi cu iluminat indoor macar la puterea pe care o are soarele intr-o zi cu nori..

si din ce am studiat, intr-o zi de vara fara nori, soarele arunca pe un cm2 mai mult decat arunca majoritatea growerilor de pe aici pe 1m2 cu lumina artificiala.
 

MJgrow

Active member
culmea... vara abia a inceput, pana in august o sa creasca din sept o sa se dubleze pana la cultivare :)

cred ca la multi de pe aici o sa le pare foarte interesante si iesite din comun aceste valori. daca or sa mai citeasca pe ici pe colo o sa gaseasca mult mai multe.
 

marian123

Member
Multumesc explosiv pentru raspuns ! A si snake am vazut doar o poza care seamana un pic si arata cam asa !

greenhouse9%2520006%5B1%5D

Asta de mai jos e cum arata la mine , dar petele sunt mai mari la mine si extinse iar in poza aia sunt mici si puncte asa !

Day 38 - pata2.jpg

Ce scria sub poza , nu stiu la care din cele 2 se referea la ozone nu cred pentru ca nu cresc indoor si nu am asa ceva !

Ozone Damage:
Ozone damage typically found near the generator. Although a rare problem, symptoms generally appear as a Mg deficiency, but the symptoms are localized to immediately around the generator.


Figure 8
NUTRIENT PROBLEMS
Root Stunting:
Root stunting is characteristic of calcium deficiency, acidity, aluminum toxicity, and copper toxicity. Some species may also show it when boron deficient. The shortened roots become thickened, the laterals become stubby, peg-like, and the whole system often discolours, brown or grey.
Symptoms localized at shoot growing points.
New shoots unopened; young leaves distorted; dead leaf tips; pale green plant copper deficiency
New shoots withered or dead; petiole or stem collapse; shoots stunted; green plant calcium deficiency Young leaves pale green or yellow; rosetting or dead tip; dieback; dark green plant boron deficiency
 
S

sharpeq287

ardelene si a murit de tot, sau s-au ars doar niste frunze ? si eu mai am 2 outdoor si sper sa nu fii patit ceva...
 

marian123

Member
Day 44 - Plantele au 75 de cm (au crescut 15cm in 3 zile :dance013:) cresc bine iar cea cu pete tot asa a ramas ! Nici acuma nu stiu de la ce poate fi .

Am o mica suspiciune . Pure Power Plant (planta care nu are nimica si e nefeminizata) ia aparut un saculet dala ca la masculii intre ramuri si nu stiu de ce . Probabil o fi altceva SPER dar in fine , e posibil sa-si arate sexul cand sunt 14 ore de lumina (cum e acuma) ? Voi ati spus ca la 12 ore de lumina orice strain isi arata sexul . Si PPP nu e autoflower.Oare ce o fi ?

Church - E bine ca nu sunt pete pe frunzele noi , chiar nu a avut nimeni pete de genu asta sa-mi spuna ce sa fac ?

Day 44.jpg

Pure Power Plant

Day 44a.jpg

O pata

Day 44b.jpg
 
Last edited:
O

ovexs

Am si eu aceeasi problema.. am si eu 5 plante habar nu am ce soi sunt de 29 zile si deja au cate 3 ramnificatii..ultimele frunze de jos s-au uscat cam de tot..au 2 zile de cand le`am dus out pana acum le`am tinut in box,azi am gasit o frunza decupata in rest vad ca se comporta bine out nu au nicio problema.
 

Attachments

  • SNC00096.jpg
    SNC00096.jpg
    72.2 KB · Views: 13
  • SNC00190.jpg
    SNC00190.jpg
    51.9 KB · Views: 17

Kelevra_G

Member
Church - E bine ca nu sunt pete pe frunzele noi , chiar nu a avut nimeni pete de genu asta sa-mi spuna ce sa fac ?
Eu cred ca e lipsa de calciu ...
Oricum e bine daca nu au aparut si pe frunzele mai noi.
Trebuia sa faci o poza la saculetul ala.

@ovexs; Eu nu vad nici o problema la plantele tale, par a fi sanatoase
:tiphat:
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top