What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

MJgrow

Active member
da.. depinde cum e setat sa apara... my mistake !(mie imi apar doar 2 pagini)

In alta ordine de idei... la mine situatia nu prea e ok. Plantele se afla sub un greenhouse, intr-o gradina, le-am pus in pamant. Au cam 1 luna si arata de parca ar avea 1 sapt de cand au iesit din pamant...de 1 -2 sqapt de cand le-am pus in pamant nu prea le mai merge asa bine. nici in ghivece nu au s-au aratat prea dornice de a se dezvolta. Am sa le pun fert cu prima ocazie. mai mult, ca pana acum le-am picurat asa mai mult pe langa tulpina. Imi era sa nu le ard sau sa nu le priasca.

ba mai presus de asta au si o tenta mai galbuie, cel putin ultimele frunze de jos sunt galbene. are doar 2 randuri.

Poze nu am mai facut ca nici nu am mai avut chef.... imaginati-va planta in pamant cu ultimul rad de frunze spre galben si mici.

Nu prea imi dau seama de la ce provine problema....
 

MJgrow

Active member
stiu ca nu va puteti imagina prea mult asa ca va dau o mana de ajutor.

astea sunt plantele pozate pe data de 26.05.2010. Semintele au fost puse in pamant din data de 05 pana pe 10 mai.

Au fost crescute doar la lumina naturala. Adica pe la soare sau lumina zilei.

In prezent abia daca se observa putin crescute. Nu imi dau seama, si sunt cu o tenta galbena.
Nu ma deranjeaza galbenul cat ma deranjeaza stadiul de devoltare outdoor/greenhouse la aceasta varsta... Nu stiu cat este de normal.


DSCN2274.JPG
 

Attachments

  • DSCN2274.JPG
    DSCN2274.JPG
    102.2 KB · Views: 13

marian123

Member
Day 38 - am o problema cu 1 planta , iau aparut niste pete maronii pe ea , la frunzele de jos si nu stiu de la ce poate fi . M-am gandit ca poate e mai sensibila la nutrientii si ei tre sa ii dau mai putin , tinand cont ca cealalta planta nu are nimica si arata foarte bine ! Le ud la 3 zile si le-am dat nutrientii doar odata adica acum 3 zile ! Ce credete-ti ca poate fi ? Si apropo , cam in cat timp ar trebui sa-si arate sexul ?

Asta e o frunza de jos !

Fotografii-0008.jpg

Alta frunza

Fotografii-0001.jpg

Planta care nu are nimica :dance013: si masoara 50cm la 38 de zile !

Fotografii-0006.jpg

Planta care are cateva frunze cu pete dinacelea maronii si masoara 40 cm !

Fotografii-0007.jpg
 
S

sharpeq287

orice strain isi arata sexul la 12/12 lumina..afara incepe sa fie 12/12 de pe la jumatatea lui august parca, deci...
 

zeeland

Member
salut marian!

daca sunt afectate doar cateva frunze in partea inferioara a plantei, sa nu iti faci probleme. probabil ca sunt frunze mai batrane care or aparut printre primele. o sa mai tot vezi asa ceva pe parcursul sezonului.

florile or sa apara, cel mai probabil, pe la sf lui iunie si in iulie. exista si exceptii in amandoua directiile
 

marian123

Member

MJgrow

Active member
poti incerca cu hartie pentru masurat PH.

E tot aia. si poti masura o data la cateva sapamani sa tii sub control si sa iti faci o idee.

Iti dai seama ca daca e ceva neinregula cu PH ar trebui sa vezi pe hartie, si abia atunci poti sa iti faci grija ca sa zic asa.
 

zeeland

Member
marian, apropo de fertilizare. la varsta asta, in veg, si cu un ghiveci asa de mare, nu cred ca e cazul sa fertilizezi deloc. cel putin deocamdata. chiar m-as hazarda pana acolo incat sa zic sa lasi fertilizatul ptr per de flower. iar daca planta mai are nevoie de N ptr crestere o sa te anunte.
si astfel se exclud si poblemele cauzate de ph aiurea

in poza este o aurora indica, cam pe la 40 de cm, in ghiveci mai mic ca si al tau si care nu a fost fertilizata niciodata. doar ce a primit din solul din comert

 

marian123

Member
In poza cu planta ta am observat ca are o gramada ce cracii laterale ! La mine vad ca e "doar un bat" si frunzele care sau extins in parti si in varful plantei ! Nu stiu de ce dar inca nu se ramifica ! Am auzit ca pentru asta se face TOPPING (se taie nu stiu ce varf) dar eu nu stiu prea multe despre procesul asta si mie sa nu fa vreo prostie sa tai aiurea si so omor sau sa-i fac rau plantei ! Probabil asa e normal sa cresca si imi fac griji aiurea/
 

Kelevra_G

Member
In poza cu planta ta am observat ca are o gramada ce cracii laterale ! La mine vad ca e "doar un bat" si frunzele care sau extins in parti si in varful plantei ! Nu stiu de ce dar inca nu se ramifica ! Am auzit ca pentru asta se face TOPPING (se taie nu stiu ce varf) dar eu nu stiu prea multe despre procesul asta si mie sa nu fa vreo prostie sa tai aiurea si so omor sau sa-i fac rau plantei ! Probabil asa e normal sa cresca si imi fac griji aiurea/

Salutare.
Citeste aici A Complete Guide to Topping, Training and Pruning
 
G

growcase

In poza cu planta ta am observat ca are o gramada ce cracii laterale ! La mine vad ca e "doar un bat" si frunzele care sau extins in parti si in varful plantei ! Nu stiu de ce dar inca nu se ramifica ! Am auzit ca pentru asta se face TOPPING (se taie nu stiu ce varf) dar eu nu stiu prea multe despre procesul asta si mie sa nu fa vreo prostie sa tai aiurea si so omor sau sa-i fac rau plantei ! Probabil asa e normal sa cresca si imi fac griji aiurea/

Sau poti trage planta de varf in jos si sa lasi "CRACILE" sa faca mai multe noduri, adica LST.
off:
ca tot am scris aici, iti zic doar ca mie`mi sar in ochi chestiile astea: nu mai scrie cu 2 ii la unele cuvinte unde nu trebuie !
nu iti zic ca ceva sau sau altceva, dar te rog scrie corect. de multe ori nu inteleg sensul :ying:
 

zeeland

Member
@ marian-pai ramificatiile, in cazul meu, sunt o combinatie intre supercrop, toping si genetica. dupa o perioada de experimentare o sa te prinzi si tu cum se face, trebuie doar sa exersezi.
 

marian123

Member
Atunci o sa o las sa cresca natural si aia e ! Chit ca o sa-mi iasa 20g pe planta din 3-4 muguri cat o face si asa sunt multumit ! Ma oftic rau ca nu am posibilitatea sa cresc in casa ca vroiam sa experimentez si eu topping, super croping , LST si tehnici dinastea ! Acum afara am 3 plante si nu-mi permit sa fac eu experimente ! Am o mare sete de cunostere in privinta cannabisului :bump:,dar prea putine posibilitati .
 
S

sharpeq287

un lst, topping poti face si cu alea de afara fara probleme...sunt o gramada de videouri pe youtube in care iti arata cum se fac toate..daca esti atent acolo e imposibil sa gresesti cu ceva..in + macar la una fa neaparat topping, creste si recolta fara prea mare stres si nici nu creste foarte inalta...mai bine un boschet de 1.5 metri cu 40-50 grame decat una la 2 metri cu 20 grame nu?
 

marian123

Member
Am vazut azi ca a aparut pe planta care avea acele pete maronii , niste pete de o culoare verde mai deschis cam pe toate frunzele in afara de vreo 2 seturi de frunze de sus ! Nu stiu ce are planta asta , dar e foarte problematica :cry:.

Fotografii-0001.jpg

Fotografii-0004.jpg

Fotografii-0006.jpg

Fotografii-0007.jpg

Ce credeti ca mai e si asta ? Ieri am udat ultima data si nu arata asa (ud la 3 zile) ! Oricum o sa ud doar cu apa .
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top