What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.
G

green_land

marian, la planta cu probleme iti recomand sa masori pH-ul , e posibil sa fie prea mic sau prea mare!
 

marian123

Member
Daca era ph-ul prea mic sau prea mare trebuia si cealalta planta sa aiba probleme asemanatoare , dar nu are nimica ! Tinand cont ca sunt puse in acelasi fel de pamant si udate cu aceasi apa (tinuta 2 zile sa iasa cloru si sa "prinda" temperatura camerei sa nu fie soc pentru plante) !
 

marian123

Member
Am fost ieri prin Carrefour si mi-am luat un Ph-test (zicea pe prospect ca tine la 200 de teste) de care eram dinainte sa il iau sigur ca o sa ma enerveze pentru ca nu o sa stiu sa aproximez prea bine culorile . Am dat parca 20 lei pe el si contine :

1) Ambalajul + instructiunii in romana , engleza si alte limbi
Ph testul.jpg
2) Un mic recipient gradat cu 5 respectiv 10ml in care se pune apa si apoi se adauga 4 picaturi de solutie si se compara culoarea obtinuta cu un etalon sau asa ceva....
recipientul.jpg
3) Solutia respectiva
fiola.jpg
4) Etalonul cu culorii
semicercuri cu culorii.jpg


Va intrebati ce m-a enervat la produsul asta ?
R: Aflam culoarea si nu semana exact cu niciuna de pe etalon (ori era mai deschisa ori mai inchisa) si nu stiam unde sa o clasez ori 6,2 ori 6,4 .....


Am testat 3 produse :

1) Apa Borsec (scria pe ambalaj ca are pH 6,09) = 6.1
2) Apa de la robinet nelasata nici un pic la statut = 6.5
3) Apa de la robinet lasata 2 zile la statut = 7.3

Dupa aceste teste rezultand ca ph meu este un pic out . Am gasit 4 solutii :

1) Ud de 2 ori cu apa lasata 2 zile si odata cu apa Borsec = 6.9 pH
2) Ud odata cu apa lasata 2 zile si de 2 ori cu Borsec = 6.5 pH
3) Caut o firma de apa plata sau minerala prin Carrefour,Cora etc care vinde apa la 5-10L cu pH-ul in jur de 6.5-7. (asta mi sar parea cea mai buna solutie)
4) As putea sa cumpar ph down si sa stau de fiecare data sa micsorez ph-ul apei si sa-l testez pana ajunge cat trebuie ! Dar la solutia asta nu stiu cate sticle de ph down imi trebuie si cat o sa ma coste :((
 

tricky1

Member
Parerea mea e sa uzi cu apa de la robinet, ca nu are nimic.
Daca o sa mai adaugi si ingrasaminte in apa atunci oricum va mai scadea ph-ul.
 

marian123

Member
Day 49 - Plantele au 90 cm si le au mai aparut saculetii cu 2 firisoare foaaaaaarte mici albe :dance013: semn ca vor fi femele . Firisoarele albe sunt foarte subtiri (abea le vad) fata de cele din urmatoarea poza luata de pe net , dar acei 2 tepi sunt in aceasi pozitie ca in poza .

1) Are asta vreo importanta sau vrun semn ca va fi femela (la pozitia tepilor ma refer) ?

2) Si apropo , daca si-a aratat sexul in cam cate saptamani intra in flower ?

IMG_1068a_resize_exposure.jpg

Plus ca au inceput sa miroasa dar usor
Am o problema care chiar nu ii gasesc logica ! Cand erau 36-37 C si nu ploua deloc pamantul parea ud dupa 3 zile . Acuma cand a plouat si au fost 25-28C am gasit pamantul foarte uscat .

3) Ce ar putea fi ?

Cand m-am apropiat de planta sa le fac poze m-au invadat grav de tot tantarii si nu au iesit deloc clar pozele . Daca stateam 1 sec aveam 20 pe mana la propriu . Nu stiu ce are planta asta de atrage toate insectele , probabil mirosul .

Fotografii-0001.jpg

pigment
 
E

evilkid

e femela. se vad preflowers in prima poza, dar nu acolo unde ai aratat tu...putin mai sus:)
 

marian123

Member
Cand am zis tepi m-am referit la aia care am facut sageata pe ei , si am intrebat daca au vreo legatura cum sunt pozitionati cu sexul plantei !

IMG_1068a_resize_exposure.jpg
 
G

growcase

Mah, deci nu stiu ce nu ai inteles, dar astia sunt pistilii tai :moon:
 

Attachments

  • pistili.JPG
    pistili.JPG
    7 KB · Views: 16
  • pistiliiii.JPG
    pistiliiii.JPG
    53.8 KB · Views: 17
G

growcase

si totusi, tepii aia, nu stiu de ce sunt, presupun sa protejeze cand cresc frunze sau ceva, dar si eu ii am si dupa ce iese frunza/ramura, aia se usuca si pica !
 
E

evilkid

tepii aia sunt niste teci. n-au treaba cu sexu plantei si nici frunze nu sunt :)
 

zeeland

Member
sunt anexe foliare numite stipele

>>1. Stipele. Stipelele sunt excrescenţe ale bazei frunzei, cu rol în apărarea mugurilor foliari. Prezenţa sau absenţa stipelelor, natura, forma, dimensiunile şi consistenţa lor sunt caractere importante ce servesc la determinarea speciilor.<<
 
Status
Not open for further replies.
Top