What's new

Outdoor 2010 + multe nelamuriri

Status
Not open for further replies.

wouldubreakfree

user b4nn3d
sal marinele plantele arata bine si par sanatoase. nu arata chiar a 30 cm :D
doar nu le tii in ghivecele alea toata perioada de out, nu..?
 

marian123

Member
Sincer sa fiu asa aveam de gand ! Ti-am spus ca am vazut la "Jorge Carvantes Ultimate Grow" cand a recoltat o planta outdoor avea ghiveci la fel ca al meu ! Stai sa vad daca pot face o poza ...

Cum am zis :laughing:

Ghiveciul : poza1.jpg


Planta tinuta in acel ghiveci : dada.jpg

Pai si daca indoor faci o treaba excelenta cu ghicecele care le am acuma , outdoor de ce nu ai face ?
 

marian123

Member
M-am uitat mai bine pe ambalajul de la nutrientii si am observat o chestie ! Pe de o parte scrie sa folosesc 3-5ml la rezervorul de 1L de apa fara sa dea indicatii de saptamanii si chestii dastea , iar unde m-am uitat eu scria clar "Only use for nutrient tank" si spunea cat sa pui pe saptamana ! Deci o sa dau 3ml/1,5L de apa odata iar urmatoarele 2 udari ud doar cu apa apoi iar cu nutrientii apoi iar urmatoarele 2 udari cu apa etc!
Cand au spus "Only use for nutrient tank" cred ca sau referit la cei care folosesc sisteme ca mai jos :

PlasmaP-wall1-Tank-pump-drains.jpg

NFT-hydroponic-system1.gif

Cum vi se pare ? So fi referit la altceva decat ce cred eu ca inseamna nutrient tank ?
 

marian123

Member
Si acuma ce sa fac eu :comfort:. O sa-l folosesc la fel cum l-as fi folosit daca era pentru sol. Ar fi o problema in asta ? Am cautat pe aici si am gasit un user care a folosit ce am si eu pe sol si avea plantele destul de dezvoltate.

io uso atami growth C, bloom C ,flower C e flavor (ultime due settiman e non solo all'ultima è tipo la melssa), sincermente le dosi consigliate sopratutto growc (vedi tuo problema) non le ho rispettate anche prchè come dici tu le piante andrebbero in carenza azoto subito. Il mio consiglio è di aumentae gradulmente il fertilizzante fino a quando non capirai che va bene alle bimbe (è + difficile bruciale le piante con concimi organici ma vai per gradi e prendi le dosi sul flacone come bse di partenza.Questa è la mia bestia con Atami

user141232_pic352425_1271227864.jpg

user141232_pic352410_1271227242.jpg
 

marian123

Member
Am fost azi la plantele mele pentru a le uda pentru prima data cu nutrienti ! Am folosit 3ml/1,5L de apa pe planta ! Le-am facut si o masurare exacta si au in jur de 33 de cm inaltime la 35 de zile !

M-am gandit eu asa cum ca producatorii spun ca planta mea ajunge la 160 cm si creste din Mai pana la jumatea lui Octombrie (in jur de 165 zile) si am ajuns la concluzia ca planta creste cam cu 1cm pe zi (da nu tot timpu la fel , la inceput mai putin de 1 cm si in flower mai mult de 1 cm pe zi si se "echivaleaza")! Cum vi se pare ? O fi adevarat ?
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
inaltimea aia nu e fixa, in functie de conditii poate varia foarte mult.
pe tine te intereseaza frunzele si tulpinile sau mugurii?? :D
 

marian123

Member
Pai mugurii , dar cum in vegetatie nu apar mugurii , dezvoltarea plantei tine de frunze prin care fac fotosinteza si prin grosimea tulpinei care sustine planta si daia vorbesc despre frunze si tulpina !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar nu neaparat inaltime. planta poate fi boschete si in 1 m inaltime sa fie mai mult bud decat pe una de 3 m...
 

marian123

Member
dar nu neaparat inaltime. planta poate fi boschete si in 1 m inaltime sa fie mai mult bud decat pe una de 3 m...
Da ai dreptate.

Dar nu inteleg de ce zic producatorii astia ca outdoor in conditii optime si pe o planta mare se obtin 900-1000g de bud uscat ! N-am vazut pe nicaieri de cand citesc forumu mai mult de ~100g pe planta outdoor . In general vad ca se scot in jur de 50. Ori sunt mincinosii producatorii ori nu stiu ce sa mai cred.

Uite site unde am vazut http://greenhouseseeds.nl/shop/green-house-strains-statistics.html
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sunt persoane pe acest forum care scot si 2500 gr.+ / planta. depinde doar de genetica si metoda de crestere.
 

marian123

Member
Atunci daca producatorii spun ca in conditii bune scot 900 g , atunci 200g ar trebui sa ma astept minim pe planta nu ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca nu o ingrijesti cum trebuie ar trebui sa te astepti la 0.
variaza in functie de conditii.

in conditii bune, nici o genetica care sa merite folosita nu ar trebui sa scoata sub 200 gr, dar fiind atatia factori care variaza nimeni nu iti poate promite o cantitate fixa. de aia se foloseste expresia in conditii bune/perfecte. pe de alta parte sunt si breederi care exagereaza cand calculeaza acea cantitate. dar asta e alta poveste, cum am mai spus si alta data acele informatii sunt pur orientative.
 

marian123

Member
cineva cu aprox 30 zile de outdoor? ceva poze?

Sunt curios de rezultate :)
Uita-te pe pagina 3 si ai sa vezi niste poze cu plantele mele la 32 zile totul outdoor(inafara de germinat si 2-3 zile in casa sub pat fara lumina pana au iesit din pamant) ! Bafta !
 

MJgrow

Active member
care pagina 3 frate ? :) deocamdata sunt numai 2.

Mai bine pune un link direct la poze, la post mai exact :)
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top