What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Baga fructe. O sa te simti mai energizat si o sa ai ceva de facut. Multa apa. Si gaseste un proiect sau fa sport cand nu ai altceva de facut. Daca o iei cu altele mai uiti de iarba.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cum mai merge treaba? Va pregatiti de out?
Va invit pe toti sa fiti mai activi sa macar sa salutati pe aici daca tot cititi forumul.

Iar cei mai vechi care nu ati mai dat nici un semn de viata mai asteptam cate un salut din cand in cand. Daca nu pe forumul public, macar dati un pm sau ceva!
Numai bine! :wave:
 

cadavruslos

Well-known member
Salut exploziv , salut tuturor , facem prezenta un pic ? Abia astept sezonul asta de Outdoor , deja m-am apucat sa caut un loc pentru guerilla , inca e prea devreme si nu prea poti , e inca ud pamantu si nu prea te poti aventura pe campuri ... stiti ce zic , sper sa fie un sezon reusit , seara cu ploi si ziua soare , Cheers !
:thank you:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Ba ?i eu pe aici forumul nu o sa îl p?r?sesc chiar daca nu cresc ! Dar de fumat nu duc lips? a?a c? nici nu m? gr?besc, dar pe viitor voi baga blueberry de la dj Short încruci?at cu un hibrid de blue meani care deloc nu îl cunosc , da cic? e un cânt?re? de rock ! In fine voi vedea ce va ie?i!!!!!
 

vasile

Well-known member
Veteran
cresc si eu acum 2 blueberry de la dutch passion care au fost breeduite tot de dj short in perioada in care lucra la ei prin anii 90

o sa mai pun poze in albumu de pe profil, momentan sunt micute :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Chiar nu pot sa inteleg ce e cu linistea asta pe forum, cand cititori din romania is destui. E iar pusa garda pe groweri in tara, ce se intampla?
De ce nu se baga lumea in seama? Macar un banc, o gluma. Ajuta sa fim mai multi..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Present, mon adjutant! :D
Salbatic cum is, o sa ma straduiesc sa comunic. Daca nu cu vorbe, macar cu gesturi energice, cu strambaturi, cu deshte, betze, pietre, ragete si semnale de fum.
Am un total de trei clone: doua Hachis Berry si-o Wedding Cake, cu chiu cu vai le tin in viata, sper sa am puterea sa-nchid dulapu' (usa, etc) sa le bag la-nflorit.
Am mai pus mana intre timp pe vechea mea iubire Wappa (Paradise Seeds) si mi-au dat un frebee pe nume 2y2 (?!) ambele feminizate. Nici n-am indraznit sa-l guglez pe y2y sa vad ce-i poate frunza, sper sa fie ceva de doamne ajuta ca numele-i de kakao..
Pot sa zic ca becurile led is date dreaku', iti dau c-o mana si-ti iau cu doua. In viata mea n-am avut atatea deficiente si scartzuri inclusiv cu radacinile, da' le dau eu de cap.
Cum dracu' fac eu ca ori le loveste foamea, ori le ard cu nutrienti, greu al naibii sa le nimeresc proportia potrivita de haleala cu lumina asta. Un lucru insa e clar: umiditatea trebe sa fie cat mai mare!

Instinctu' de crescator imi zice sa le tin intr-o ceata permanenta cat e lumina aprinsa iar pe-ntuneric sa ventilez vartos, scazand treptat rh-ul "de zi" pe masura ce se apropie de inflorire, dar nu mai jos de 60%. 40% in ultimele doua saptamani.
Deci va trebui sa folosesc un ecran intre becurile cu contacte expuse si spatiul de grow, asta inseamna modificarea designului initial, mai multa cheltuiala si munca la montaj, modificari in sistemul de ventilatie/circulare aer si implicit un efort suplimentar (ajustari frecvente) in procesul operational. B'leat!
Din punctul meu de vedere e foarte dificil sa mentii un echilibru.
O varianta ar fi becuri led intregi, fara sa le scot dom-urile, chiar daca pierd din lumeni nu mai trebuie sa pun ecran si sa ajustez inaltimea ghivechelor/tavilor, e mult mai usor sa cobor panoul de lumina decat sa ridic un pogon de ghivece...
Dar la cat de incet (sau deloc) m-am miscat in ultimul an, e prematur sa anunt vreun termen pt testele cu pricina.
Is multumit ca inca am ce fuma si am si fumuri bune pe drum.
Plantele din seminte de anul trecut (HB si WC) le-am terminat afara si am avut parte de bud colorat (mov) cules tarziu prin noiembrie, dar acum e pe terminate si trebuie sa ma misc inainte de a fi prea tarziu, ca raman fara fum. Au pus astea de-un bud de nu-mi venea sa cred cat de umflat era si principalul suspect e Canna PK 13/14 pe care l-am folosit alternativ cu stimulentii BioBizz - Top Max, Alg-A-Mic si Root Juice. Dupa curing, bud-ul nu s-a dezumflat ca balonul deci a fost o crestere sanatoasa.
Din pacate PureAK a dat coltu', nu stiu ce-a lovit-o dar a fost ceva la radacina, bine ca nu le-a afectat si pe celelalte ca erau la 1m una de alta. Era in sapt 2 de flower si a iesit un unt bun din ea.
Ne mai auzim pe-aici, fumuri bune natiune! :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vezi ca mars hydro au niste leduri ok la pret mai bun decat ai face tu panou cu leduri cu dom. Nu sunt 100% waterproof dar de la umiditate nu au murit. Au stat si la 90% + RH in teste, si frecvent peste 65-70 % fara probleme.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Nu stiu cu ce leduri cresteti voi da ale mele nu au nimic :dance013: :dance013:

Chiar poti avea probleme serioase de la LED-uri? O sa citesc si eu despre asta... cel mai des am avut probleme de la PH.

...si sunt vai de mortii lor, nici 60 euro nu au costat, 220w~ :dance013:

picture.php


picture.php
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Cum mai merge treaba? Va pregatiti de out?
Va invit pe toti sa fiti mai activi sa macar sa salutati pe aici daca tot cititi forumul.

Iar cei mai vechi care nu ati mai dat nici un semn de viata mai asteptam cate un salut din cand in cand. Daca nu pe forumul public, macar dati un pm sau ceva!
Numai bine! :wave:

Bine suntem si noi, de planuit planuim multe pentru out si anul acesta dar experientele negative din ultimii ani ne-or cam invatat minte ca doar toamna se numara bobocii si mai degraba fapte decat vorbe caci vorba multa este saracia omului cum se lamentau batranii...
That being said, pe 2021 ne focusam exclusiv pe sative din America Centrala in eterna noastra cautare a unui foc cat mai motivational si uplifting cu putinta. Stim deja din experientele esuate de anul trecut ca cu putin ajutor in "light deprivation" putem induce inflorirea de pe la jumatatea lui August, din pacate insa caprele si caprioarele din zona or condus la deprivare totala in Septembrie. Cu lectia neinvatata pentru a cata oara oare si cu ajutorul a doi lupi de paza, mai incercam si anul acesta caci, nu-i asa?, incercarea moarte n-are si crescatorului ii sade bine la outdoor...
Selectam deja intr-un indoor premergator dintre Honduras, Panama, Oaxaca, Guerrero si Oldtimer's Haze cele mai reusite femele si cu degetele incrucisate speram la un an mai bun ca precedentul caci, cum bine stiti si voi, speranta moare ultima...
Toate bune la toti crescatorii romanesti!

picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Nu stiu cu ce leduri cresteti voi da ale mele nu au nimic :dance013: :dance013:

Chiar poti avea probleme serioase de la LED-uri? O sa citesc si eu despre asta... cel mai des am avut probleme de la PH

Ai un panou foarte bine dispersat!
Intr-adevar, la led plantele sunt mai predispuse la mici deraieri legate de calmag si de ph. La killer a5 haze este o frunza cu 3 degete afectata din a 2-a saptamana. Ph-ul solului este de 7 iar apa administrata are ph-ul de 2,5.

Pilang, multumesc pentru sustinere! Nu stiam ca se voteaza la inceput de an.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai ma nene ma, cum sa nu fie afectata daca tu uzi cu apa de 1000 de ori mai acida decat ar trebui? Ph-ul e o scara logaritmica.. si ph 5 e prea acid ca sa uzi cand ai solul 7, dapai 2.5. In general, dupa un timp solul gaseste un echilibru in jur de 6.5-6-8 si e bine sa il ajuti sa gaseasca acest echilibru.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ca sa il tin sub 7 trebuie sa fie umed putin ca e un sol setat pe 7 cand e uscat. La intervalul de 8 ore ph solului oscileaza intre 6,5-6,7, depinde cat e de uscat iar udat la 2 zile atinge des 7.

#VanVulpen, cum reusesti sa termini sativa? O acoperi regulat ca sa infloreasca mai repede? Ai kit de padure?
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
#VanVulpen, cum reusesti sa termini sativa? O acoperi regulat ca sa infloreasca mai repede? Ai kit de padure?

Pai nu prea reusesc, adica nu atat de des pe cat mi-as dori, mi le termina caprele cu mult inainte ca frigul sa devina o problema. Dar ca idee, trebuie sa le acoperi regulat vreme de cateva saptamani de vrei sa induci inflorirea din toiul verii post solstitiu, bineinteles...
Anul asta insa le-am acoperit pe la inceputul lunii August pentru 48 de ore, iar apoi le-am lasat de izbeliste intr-un loc de era insorit doar dimineata pana pe la pranz si destul de intunecat spre seara, asta plus vase mici ca sa limitez dezvoltarea radacinilor si m-am sincronizat si cu un calendar lunar pentru plante de l-am gasit pe net... In ultima saptamana a lunii dezvoltasera deja mugurei, deci concluzia mea e ca se poate...
Vorbim de Panama Haze si Super Silver Malawi Haze, deci sative cat se poate de pure, mi-or ramas doar niste cioturi dupa invazia caprelor dar cu mult noroc si, presupun, genetica viguroasa am reusit de am revegetat Panama Haze si o clona din ea se pregateste de inflorire acuma la indoor :dance013:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
7 e foarte ok si normal pentru sol. Iar daca ai variatii treptate de ph nu e rau. Atingi niste intervale optime de absorbtie pentru mai multe elemente din sol. Ce e rau e sa ai soc de ph brusc, streseaza si radacinile, iar la living soil e e eveniment rau pentru activitatea microbiana din sol.
E posibil ca atunci cand o sa inveti sa nu te mai preocupi de masurarea si controlul direct al phului, sa incepi sa cresti iarba mai buna.
Eu am scapat de multe griji de pe cap cand am decis sa nu mai ma complic cu phul.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Eu niciodata nu m-am deranjat cu ph-ul, dar cat cresc indoor ud numai cu apa aerata, practic prima unealta de crestere cumparata e pompa de aer, apoi vin becurile si restul.
Apa e bolborosita cel putin cateva ore inainte de udare fie ca are sau nu nutrienti in ea, ii face bine si la reglarea temperaturii..

Am constatat o imbunatatire generala a clonelor odata cu transplantarea in ghivece mai mari si nu cred ca-i doar extra spatiul pt radacini (de la 600ml la 5L), am folosit de data asta la amestec niste lut galben pe care l-am extras initial pt tencuiala arakabe (adik chirpici japonez) si asta cred c-a facut diferenta. In zona asta sisturile calcaroase is majoritare iar lutul galben de obicei le precede.
M-am ales si cu o groapa de toata frumusetea, asa ca am si loc ideal de out discret. :D
 
Top