What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

Eu din câte am înțeles nu vindea, la prins cu iarbă în casă, că nu-i dădea cu suspendare.
Doi prieteni au fost prinși tot cu 16 că vindeau la alți prieteni și au făcut 1 an și doua luni cu executare.
P. S. Nu e jargon e termen polițienesc, articolul 16 aka turnători.
L. E. Mi-am amintit de o piesă, șaișpe îi zice https://youtu.be/hwtA2Igxe1c

Băh nu știu ce dracu am înțeles eu dar acum am recitit sper să treci cu bine, și vezi ca la sfârșit de proces poți cere dosarul și afli cine te-a turnat, sifoanele nu îs protejate.
 
Last edited:
D

diuca420

Mda vindeam "precaut" asa zic ei si au fost nevoiti sa foloseasca un colaborator de al lor sub acoperire si prin ianuarie zic ei ca as fii vandut unui gabor sub acoperire , apoi m au mai prins cu vreo 6 g cand eram stationat in masina si a 3 a oara cand m au prins a fost cand au intrat mascatii in luna mai. M a chemat procuroru la el si mi a zis ca sunt 3 acuzatii am cam uitat termenu , adica de 3 ori m au prins cu iarba asupra mea... mi au confiscat si 70 mil care ii aveam in casa , totusi e primu dosar penal n am terminat nici a 12 a mai am ultimul an de liceu , ce aveam le aveam din recolta proprie infintata intr un loc inchiriat de niste prieteni ... am fost 24 de ore pe arest preventiv dar pana la urma m au lasat pe domiciliar ca sunt mic nu am antecedente cu violenta sau chestii de genu... d aia ma intrebam ce sanse am sa scap cu suspendare si ce fel de probleme de genu ati avut voi..
 
Ai șanse să scapi, dute acolo cu atitudine de copilăros mai scapă o lacrimă și da'de da'de, știu pe cineva care era tot de varsta ta în școală a furat multe calculatoare vreo 15 și a scăpat.
 
D

diuca420

Mda da ideea e ca e a 2 a oara cand raman repetent din cauza absentelor si de 2 ori am si dat mesaje de amenintare la un baiat ... cel care il suspectez ca ar fii sifon macar acum m am convins cine m a turnat... ca s a dus cu pozele fix la procuror si le a dat pozele de pe facebook cu conversatiile cu mine cand il injuram si amenintam si etc ... bine am spus ca eram sub influenta alcoolului si ca eram ft suparat dupa ce mi s a intamplat ....
 
Și asta mai furase un lanț înainte sa împlinească 18 ani și nu le avea cu școala, a mai și dus pe cineva în școală să-l bata pe unu. P
In rest pe care îi mai știu cu trafic de iarba nu au scăpat dar erau călăi mari
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dubios tare, oricun daca l-a prins de mai multe ori cu iarba la el si suspecteaza si ca vinde are sanse minime sa ia fara executare. Cel mai bine e sa taca si sa consulte un avocat. Ca tot ce zice, oriunde, poate sa ii inchida anumite portite pe care un avocat le poate folosi ca sa minimizeze efectul prostiilor pe care le-a facut.
 

dolo

Member
Pai au intrat mascatii la 6 dimineata peste mine in mai si acum sunt sub arest domiciliar.... astept sa vina procesu .... mi a facut vreunu 16 in ianuarie si de acolo a inceput beleaua si sa ma urmareasca... aveam vreo 70 g in borcane cantar toate cele intrebam ca eram curios ce sentinta v au dat la cei care ati fost prinsi

Pe mine m-au luat din fata blocului la 9 cand ma duceam la munca :))

1 luna si un pic pe domiciliu si 2 cu suspendare , am avut vro 2 sute plus ..

Daca n-ai coada scapi si esti la prima fapta si mai gasesti tu ceva circumstante atenuante iei un avocat bun si stai linsitit
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ce, erau nebuni sa urce scarile...


Mda, asta e cand ai gura mare si nu esti discret. Daca mai ai si pretini multi, unul sigur te da in gat la un moment dat, fie din resentimente, suparare, etc, fie ca sa isi scape pielea.


Nasoala chestia asta, sa faci puscarie pentru o planta. Educatia e mult mai buna, mai ales cu cei tineri. Nu ca la tutun ar avea vreun efect educatia...
Ma uit la diuca420, si imi zic ca daca realmente e un copil, iarba l-a distrus deja (dupa cum gandeste, se exprima, etc) - tinerii nu ar trebui sa fumeze iarba pana pe la vreo 20+ de ani, chiar le face creierul varza. Cum ziceam, educatia...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acum nici nu poti fii sigur cat e de la iarba si cat e de la natura. Dar am observat si eu ca e dezorientat tare.
 
A

Alin

Pfff, citesc și ma minunez, cum plm vindea iarba precaut? Precaut înseamnă să vinzi la un necunoscut? Care sa dovedit a fi gabor.Copilul nu e dezorientat e speriat nu știe merge sau nu la cușcă, treaba nașpa când nu stai în banca ta și vrei sa faci profit mare și sa căști bani ușor,fiecare care face asa ceva ma gândesc ca se gândește la consecințe.Complicata situația.
 

deepstate

Member
Mesajele de amenintare de pe facebook n-au treaba cu speta in discutie, pentru aia se deschide alt dosar penal daca e cazul.

Pe ce baza ti-au controlat masina cand au gasit alea 6 grame?
 

deepstate

Member
Vedeti totusi eficienta DIICOT cand le-a luat 5 luni sa faca o arestare avand martor, flagrant, posesie la volan si i-au dat si razie.

Iar unii se tem sa creasca in PC o amarata de planta pentru consum propriu.
 

deepstate

Member
Mai e si problema generatiilor tinere, ca desi au cel mai mare acces la informatie din toata istoria omenirii, se folosesc de el stand pe facebook si youtube.

Spre exemplu si coincidental un tip care a terminat recent a 12-a urma sa se angajeze pentru prima oara la o fabrica si ma intreaba pe mine foarte agitat daca o sa se vada ca a fumat cu o seara inainte la analizele de angajare, alea pe care trebuie sa le faca toata lumea la Medicina Muncii.

Apoi vad tot mai multi prin ziar prinsi drogati la volan. Politia nu-ti da testul ca n-are ce lucra, ci pentru ca se vede pe tine ca esti alterat mental, caz in care, precum si la alcool, ma bucur ca am scapat de tine de pe drumurile publice. Daca conduci si esti vizibil rupt in gura cand te opreste Politia, puteai lejer sa omori un om.

Asta e doar un rant de-al meu, ca probabil diuca420 era pasager in masina.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Testele sunt destul de scumpe asa ca politia, pe langa ca a fost instruita cum sa identifice o persoana drogata pentru a decide daca sa testeze sau nu, cam economisesc testele si drept urmare ajung sa le faca doar daca simt ei ca nu e ceva in regula cu tine, gen esti vesel da nu iese pe etilotest.. sau ai pupilele cat cepele, sau esti dezorientat.. etc.
In cazul prezentat mie nu de parcursul "anchetei" ce tine de diicot am comentarii, eu ma intreb cat de inconstient sa fii incat dupa ce esti prins prima data pe naspa, in masina sau care o fi fost prima patanie, cum sa le mai dai ocazia sa iti gaseasca si cu alte ocazii material, si mai ales acasa. Si sa mai ai si o suma maricica de bani, care si daca nu is din droguri.. tot cam ramai fara ei si o sa conteze la dosar ca proba. Asta nu pot sa inteleg.
Si apoi, de ce ai face treaba asta riscanta pentru 7000 lei? Ca banuiesc ca aia e tot ce i-a ramas dupa cine stie cati ani de vandut de asta "cu grija".
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pentru unii, 7000 de lei is bani multi. Mai ales cand raman dupa cheltuiala...
Pana la urma, is banii pe 200g de iarba, un grow bunicel, deci a avut mai mult decat atata crescut: 100g fumat, 100 vandut, plus banii pe 200, socoteli fantasmagorice, dar totusi...


In fine, comentarii inutile, din punctul meu de vedere: nu vindeti iarba! Cand ai vandut, esti pe drumul spre puscarie, si acolo ajungi mai devreme sau mai tarziu. Daca ai motiv sa te risti si stii ca oricand poti sa o iei, e una, daca iti inchipui ca tie nu ti se poate petrece, deja poti sa porti tricou vargat, pentru ... aclimatizare.
 
Top