What's new

Kérdezz-felelek

tejföl

Active member
Ha nem mérsz sokat, az a legjobb. Akkor érdemes mérőt venni, amikor a faszod ki van már az állandó csöpögtetéstől. Napi többszöri mérésnél nem drágább az elektród, mint évente 2 kisüveg csöpi. A csöpi viszont sokkal tovább marad életben kupak nélkül, mint a digi mérő. Ő nagyon gyorsan elköszön, ha kiszárítod, esetleg benne felejted csap vagy ro vízben. A ro nekem az új adwa szondát egy 40perces cigiszünet alatt megette :D



Egy liter wuxalból kijön min 500liter lé. Én azt már kismezőgazdaságinak nyilvánítanám!
 

Solon

Well-known member
Jó, a mezőgazdasággal faszságot mondtam, kertészeti célra gondoltam. Nem a virágboltban találod a Substral, meg a Vitaflora között, inkább a gazdaboltban. Szerintem rajtunk kívül kevesen használják lakásban (inkább kertben paradicsomra, stb). Az 1ms feletti EC alatt meg én azt értettem, hogy akkora töménységű tápoldatban 0-ás vízből kiindulva. Nálam 1ml Wuxal 1 liter desztvízben feloldva 400-500uS oldatot produkál. Nyilván ha a csapvíz eleve 600-800 EC-vel bír, de van ahol 1mS (nálunk nyáron előfordul), akkor nem fogja szarrá égetni a fikuszt az 1200uS oldat, ha abból a táp csak 0,2-t tesz ki.
Igazán nem sok értelmét látom csapvízben oldott tápoldat EC-jéről beszélni a töménység vonatkozásában, ami van ahol 0,2mS, máshol meg mondjuk 0,9.
De tény, hogy hétvégén pia volt a narkó helyett, és viszonylag sok, lehet, nem tett jót.
De, a virágboltba találod a vitaflora meg a substral között. Meg a nagyobb hiperekben, meg a gazdaboltokban, meg ott, ahol árulnak tápoldatokat. Legutóbb a madarasteszkóba vettem, mert volt kirakva 2800 forintért, vállalható ár. Tudod hol nem tudod megvenni? A grosoppokban. Pont azért van itt ajánlva annyiszor, mert használható kenderhez is és hozzáférhető sok helyen, töménységét nézve meg fél árban van a grosoppos tápokhoz mérve és pont olyan jó vegetációban. A tápoldatos agymenésedhez annyit írnék, hogy ezekben a flakonos oldatokban nincs Ca, azért nincs , mert a foszfát kicsapná, ezek csapvízhez vannak kitalálva, vagy kell mellé Ca és Mg kiegészítés, ami alapba van a csapvízben. Az hogy nem látod értelmét a csapvízben oldott tápoldat mérésánek, azt nem tudom hova tenni. Szerinted a Ca és az Mg, valamint a HCO3 ionokat nem kell hozzászámolni az oldat vezetőképességéhez? 400 és 500 között 20% különbség van. Hámilyenmérésezmá? Ezt egy készülékkel mérted? Ha igendobdki.

A kedvedért szedtem ki desztilláltvizet és az alábbiakat mértem 1ml/l wuxal tápoldattal(kalibráló folyadékonként szétszálazva, 5db EC mérővel, mindegyik frissen kalibrálva mérés előtt):
12880 - 0.86-0.88
5000 - 0.72
1413 - 0.68-0.71
Nálam is megvan a 20% különbség, de nem 1 készülékkel, hanem 2 készülék között. Ebből látható, hogy az egy pontos kalibrálófolyadékkal kalibrálható mérőknél a 12880-val kalibrálható felülmér. TDS-re papíron átszámolva a 1413-as mér jól egyébként. Kb. a mérés miatt van értelme ennek a hsz-nak, hanna-t vegyetek.

Ha nem mérsz sokat, az a legjobb. Akkor érdemes mérőt venni, amikor a faszod ki van már az állandó csöpögtetéstől. Napi többszöri mérésnél nem drágább az elektród, mint évente 2 kisüveg csöpi. A csöpi viszont sokkal tovább marad életben kupak nélkül, mint a digi mérő. Ő nagyon gyorsan elköszön, ha kiszárítod, esetleg benne felejted csap vagy ro vízben. A ro nekem az új adwa szondát egy 40perces cigiszünet alatt megette



Egy liter wuxalból kijön min 500liter lé. Én azt már kismezőgazdaságinak nyilvánítanám!

1 négyzetméter rendesen hasznosított felület tápoldafogyasztása kb. 7l/nap. Ez az 500 liter barátok között is 5 négyzetméter 2 heti fogyasztása. Így már nem is olyan sok. Főleg, ha gerberát vetettél és nem füvet.
Én stopperórával lemértem, hogy mivel a leggyorsabb végigmérni a kertet és jócskán a cseppteszter nyert. A digitmérő pontosságára nincs szükség, és csak a ráfordított időmennyiséget tolja fel, ha pontosan akarsz mérni, mert minden mérésnél kéne kalibrálni a mérőt friss oldattal. Egyébként bele lehet szokni a színskálába és rutinnal simán megmondod 0.1 pontossággal a csepptesztert is.
 

Tilosradio

Member
Sziasztok,
az lenne a kérdésem, hogy dwc-ben gondolkozom következő körre, a mostani setupom egy 1,2 ször 1,2 sátor aminek szűröm a levegőjét, így a nyitogatást minimálisra venném.
Vagy veszek valami shoppos 4-5 cserepes sima dwc- tartályt kb. 70 literes, vagy csinálok fekete agyneműtartóból vagy valami hasonló.
Illetve csinálhatok vödrökből is egy rdwc rendszert, az azért lenne jobb, mert boxon kívűlre raknám a kontroll vedret, nem kéne ellenőrzésnél nyitogatnom a sátrat.
Na egy szónak is száz a vége,
a dwc-nél milyen gyakran kell/kell e a kör közben tisztítani a tartályt?
Ha egy fix tartályt rakok a boxban, azon mondjuk 4 növény, hogy a legkényelmesebb utántölteni, és ellenőrizni a dolgokat?
A járható, ha a tartállyal összekötök egy vödröt, a sátoron kívülre helyezem és abban mókolok?
Bocs ha zavaros, remélem érthető és köszi!
 

f2obsession

Active member
Sziasztok,
az lenne a kérdésem, hogy dwc-ben gondolkozom következő körre, a mostani setupom egy 1,2 ször 1,2 sátor aminek szűröm a levegőjét, így a nyitogatást minimálisra venném.
Vagy veszek valami shoppos 4-5 cserepes sima dwc- tartályt kb. 70 literes, vagy csinálok fekete agyneműtartóból vagy valami hasonló.
Illetve csinálhatok vödrökből is egy rdwc rendszert, az azért lenne jobb, mert boxon kívűlre raknám a kontroll vedret, nem kéne ellenőrzésnél nyitogatnom a sátrat.
Na egy szónak is száz a vége,
a dwc-nél milyen gyakran kell/kell e a kör közben tisztítani a tartályt?
Ha egy fix tartályt rakok a boxban, azon mondjuk 4 növény, hogy a legkényelmesebb utántölteni, és ellenőrizni a dolgokat?
A járható, ha a tartállyal összekötök egy vödröt, a sátoron kívülre helyezem és abban mókolok?
Bocs ha zavaros, remélem érthető és köszi!

Egy kérdésre tudok érdemben reagálni: Én kipucolni kör közben a vödröt (vagy benne bármit) nem szoktam. A vödör űrtartalmától függően 1-2-3 hetente a teljes oldatot lecserélem frissre, aztán ha vége egy körnek, akkor pucolok=fertőtlenítek ki mindent.
 

Tilosradio

Member
Köszi, akkor mindenképp összekötöm egy kontroll vödörrel ami kívül lesz, azt gondolom még keringtetem egy 600-s pumpával a főtartàlyba abból nem lehet baj?!
 

Tilosradio

Member
Illetve tankcserénél probléma, ha nem tudom az összes vizet kitermeleni? Valamennyi marad az alján mondjuk, vagy illene azért?
 

tejföl

Active member
Minden rendesen hasznosított 7l után megölsz egy poént :D Az tiszta, hogy minden halálpontos mérés előtt kalibrálni kell. De ha nem szükséges ez a pontosság, akkor nem helyben is vagyunk? A tankba vagy csőbe épített monitor szondáját is kalibrálni kéne naponta többször?
 

Solon

Well-known member
Nem, de az a szonda nem 20K. Nézz meg monitor rendszereket, ami stabilan működik több százezres tétel. Ha nincs szükség pontosságra, minek a digit mérő? Kémcső oldatvétel 3mp, belecsöpögtetni remegő kézzel reagenst újabb 3mp, összrázni 1mp. Mennyi idő a digitgépet elővenni, bekapcsolni, elkeverni az oldatot és megvárni míg írja a konstans értéket? Egyébként hozzánk laborba havonta jöttek kalibrálni és pucolni, valamint minden nap kellett egy gyorsakalibrálást végezni reggel a laborgépeken. Évek óta csak csepptesztert használok, pedig van itt vagy 3 pH mérő, ép szonda mondjuk egyikben sincs már. A hanna-ban is megdöglik a szonda, hiába tárolod sóhídoldatban, az idő megeszi.
 

f2obsession

Active member
Illetve tankcserénél probléma, ha nem tudom az összes vizet kitermeleni? Valamennyi marad az alján mondjuk, vagy illene azért?
Szerintem semmi baj azzal, ha marad az alján az előző oldatból. 50% oldatot cserélni gyakrabban, az is opció, nálam leglábbis az is működött. Összekötésekről meg hasonlókról én nem tudok mit mondani, nálam a DWC egy darab vödör, vagy tartály, belelógatva 4 habkővel, abba belelógatva a kosár egy XPS-ből kivágott kerettel, azt kész.
Erről jut eszembe, ha véletlen akad alkalmas tartály, csak nem fekete, az se baj. Amennyiben valamennyire áttetsző, alulról ráhúzol 2 vastagabbik féle fekete szemeteszsákot, illetve ha a fedő kellően hézagmentes, vagy jól le van árnyékolva, teljesen jó úgy is. Ha nem jut fény a vödörbe, lehet akár fehér is belülről...
(persze azért kényelmesebb az élet, ha fekete, vagy legalább sötét színű)
 

tejföl

Active member
Aztán a kövi méréshez ki kell önteni, elöblíteni és igy tovább. Kevergetni és várni nekem egyszerűbb, ráadásul nem kell azon agyalni, hogy reggel hatkor kisgatyában jó látom e, meg jó e a fény. Párszor benéztem már, hogy mehet ebbe még egy kis sav. Közben meg nem😂
 

Solon

Well-known member
Célszerű több kémcsövet használni, tankonként egyet és akkor csak a mérés végén kell elmosni mindent. Igen, valóban 3000K alatt nem érdemes nézegetni a színt, mert pl. HPS fénye alatt nem mondod meg, hogy pH 6.3, vagy 5.8, nem látszik. Mióta van 3000K-es LED könnyebb dolgom van, az biztos. Előtte volt külön lámpa a munkapulton. A GT csepptesztert tudom ajánlani, ilyen szempontból jobb, mint a GH, mert pH 5.5-nél színtelen lesz, majd pH 5.2-nél vált vörösre, majd magentára. Ha már itt tartunk a pH pen elpakolása is körülményes, gyors öblítést desztvizben, majd szárazratörlés és csak utána mehet a KCL oldatba, amit meg kell nézni előtte, mert ha van sókicsapódás, akkor azt is cserélni kell, kupak elmosás, majd mehet bele az új sóhídoldat, pár napos állás után mindig lesz kicsapódás. Cseppteszterre egyébként digit. mérő mellé is szükség van, néha kell egy kontrollmérés, leellenőrizni a pH mérőt, hogy jól mér-e, azt meg cseppteszterrel a leggyorsabb, legolcsóbb.
 

Blekketekk

Active member
Célszerű több kémcsövet használni, tankonként egyet és akkor csak a mérés végén kell elmosni mindent. Igen, valóban 3000K alatt nem érdemes nézegetni a színt, mert pl. HPS fénye alatt nem mondod meg, hogy pH 6.3, vagy 5.8, nem látszik. Mióta van 3000K-es LED könnyebb dolgom van, az biztos. Előtte volt külön lámpa a munkapulton. A GT csepptesztert tudom ajánlani, ilyen szempontból jobb, mint a GH, mert pH 5.5-nél színtelen lesz, majd pH 5.2-nél vált vörösre, majd magentára. Ha már itt tartunk a pH pen elpakolása is körülményes, gyors öblítést desztvizben, majd szárazratörlés és csak utána mehet a KCL oldatba, amit meg kell nézni előtte, mert ha van sókicsapódás, akkor azt is cserélni kell, kupak elmosás, majd mehet bele az új sóhídoldat, pár napos állás után mindig lesz kicsapódás. Cseppteszterre egyébként digit. mérő mellé is szükség van, néha kell egy kontrollmérés, leellenőrizni a pH mérőt, hogy jól mér-e, azt meg cseppteszterrel a leggyorsabb, legolcsóbb.
Solon köszi az infót (azt hiszem mindenki nevében). De had legyen má egy pancser kérdésem. Nem akarok baszakodni digit ph pen-el, F2 már elég sok mindent elmagyarázott nekem erről a ph dologról, neked is köszi F2! Szóval azt akarom kérdezni, hogy ha az ember színes barnás/bordó (pl plagron) tápszereket használ, az ugye elszínezi a vízet ha beleöntjük, színes löttynél felejtsem el a csepptesztert, jól gondolom?
 

f2obsession

Active member
Solon köszi az infót (azt hiszem mindenki nevében). De had legyen má egy pancser kérdésem. Nem akarok baszakodni digit ph pen-el, F2 már elég sok mindent elmagyarázott nekem erről a ph dologról, neked is köszi F2! Szóval azt akarom kérdezni, hogy ha az ember színes barnás/bordó (pl plagron) tápszereket használ, az ugye elszínezi a vízet ha beleöntjük, színes löttynél felejtsem el a csepptesztert, jól gondolom?
Én mondtam, erre az az opció, hogy 0-ás vízzel (desztvíz vagy RO víz vagy ioncserélt víz) addig hígítod az oldatot, amíg már nagyjából színtelen, vagy kellően halvány, és az így kapott hígított oldatot méred.
Egyébként a Dutch formula mikrós tápja is eléggé színes volt, de ha már 1-2 napja gyökér körül volt, egy csomót fakult. Kémcsőben meg szinte teljesen színtelen volt úgy már az oldat a kis átmérő miatt...
 

tejföl

Active member
Nekem nem körülményesebb az elrakási procedúra, mint egy maréknyi kémcsövet mosogatni :D Ha savazol és újra mérsz, 2 kémcső kell tankonként. Mivel törlöd szárazra a mérőt? Amennyit sikerült már elbaszni, ránézni is csak messziről merek, nem hogy hozzáérni. Kicsit lerázom róla a cleanert, aztán had szóljon a tárolóba. Kontrollra van cseppteszt, de én igazából csapvizet használok. Az elmúlt pár évben rengetegszer mértem különböző mérőkkel és cseppekkel. Ha nem 7.5öt mutat, akkor nem mér jól.
 

Solon

Well-known member
Szóval azt akarom kérdezni, hogy ha az ember színes barnás/bordó (pl plagron) tápszereket használ, az ugye elszínezi a vízet ha beleöntjük, színes löttynél felejtsem el a csepptesztert, jól gondolom?
Nem. Kikevered tápoldatnak, addigra annyira híg lesz, hogy bőségesen elszínezi a reagens. Markánsabb színű tápoldatnál csak a reagens mennyiségét kell növelni.

Mivel törlöd szárazra a mérőt?
Amivel minden műszert. 100% pamut ronggyal. Na most a csepptesztert falhoz is baszhatod, utána pont annyiszor megy tönkre, ahányszor elemet kell benne cserélni, mert fals eredményt mér.
 

szlsht

Member
Nem. Kikevered tápoldatnak, addigra annyira híg lesz, hogy bőségesen elszínezi a reagens. Markánsabb színű tápoldatnál csak a reagens mennyiségét kell növelni.


Amivel minden műszert. 100% pamut ronggyal. Na most a csepptesztert falhoz is baszhatod, utána pont annyiszor megy tönkre, ahányszor elemet kell benne cserélni, mert fals eredményt mér.
Próbáltam rákeresni erre a GT cseppteszterre, amit említettél a GH helyett, de nem igazán adott ki releváns eredményt. Tudnál egy linket dobni?

köszi
 

szlsht

Member
Szerintetek 2-3 hét még?
IMG_20221104_125838_1.jpg
IMG_20221104_125907_1.jpg
IMG_20221104_131705.jpg
 

szlsht

Member
Szerintem ez még sokat hízhatna 2-3 hét alatt, ha lenne olyan időjárás amiben érdemben fejlődni tud.
Nem fog tudni már rendesen beérni kint szvsz.
Bent sajnos nem tudom folytatni, fagyot nem ír még, szóval most naponta nézegetem ebben a ködös fos időjárásban, ha penészt találok akkor levágom.
 
Top