What's new

INDOOR - PYTANIA

Butelka

Member
czaczo mam balast z allegro.
stary typ - dwa doże kondensatory (aluminiowe rurki o średnicy około 3cm i długości około 8) i jakby zasilacz - nie znam sie na tyle nawet aby opisać jego budowę.
jest strasznie nagrzany a miernika nie posiadam.
zarówka wygląda jak wygladała..
na razie wrzucilem to pod świetlówkę 18w i lampę biurkową dla ocieplenia atmosfery.

mówisz więc że zakup nowego hps'a jest jedynym rozwiązaniem dla laika?

i jeszcze jedno... czy jest jakikolwiek sposób na sprawdzenie działania źródła świtła bez balastu..?
 
C

czaczo

najlepiej ,by bylo znalesc jaiegos elektryka ,ktory pomoze ci zdiagnozowac problem.a ogolnie najlepszym rozwiazaniem i takze zabezpieczeniem jest miec zapasowy komplet,chociasz sam balast.nie wiem butelka jak mozna sprawdzic sprzet bez miernika.moze ktos z pozostalych zna jakies sztuczki.powodzenia
 

Butelka

Member
dobra.. znalazłem balat i żarówkę w sklepie nieopodal.. masz rację drugi komplet się przyda...
a elektryka szukam :)
dzieki czaczo :)
bless ya!

i znów problem.

zakupiłem nowy balast.
po zainstalowaniu go wszystko było ok...
lampa działała całe 3 dni i ... znów to samo.

kolejny balast spalony.
czy może ktoś z Was miał podobny przypadek i wie co moze być przyczyną uszkodzeń balastu..?
czy moze top być wina startera bądź kondensatora mocy biernej.?
ewentualnie jakie mogą btyć przyczyny.?

bładam pomocy :)
bo maleństwa maja zimno i trochę Za ciemno :)
 

kov

Polskaaa, bialo-czerwonaaa
Może byś zrobił zdjęcie tego zestawu, który masz, i pokazał go tutaj, żeby można było przeanalizować jego ustawienie i zobaczyć składniki (lampy fotografować nie musisz) . Ja na przykład nie rozumiem roli tych dwóch kondensatorów, które masz podłączone. Jeżeli w ogóle to powinien wystarczyć ci jeden kondensator, chociaż ja na przykład w ogóle kondensatorów nie używam i jakoś mi sprzęt bez problemów chodzi od lat.

pozdr, kov
 

Chemik

Member
Radził bym zaczać sprawdzac od okablowania. Sprawdz czy koncówki kabli nie sa zaśniedziałe. Jesli masz to złozone na plecionke miedzianą to mogła ulec przepaleniu. Do hps daje sie tylko kable lite odpowiedniej srednicy. Najlepiej tak jak kov mówi, daj zdjecia całego zestawu, moze sie cos poradzi.
 

massiwo

Member
siemanko, na focie zaznaczylem szczyty i nie wiem czy je usunac czy je zostawic ? zjecie jest zrobione od dolu, powiedzmy ze najnizsze to 1 a najwyzsze to 3. Czy mam wszystkie szczyty usunac od 1 do 3 ?

 
V

vod

1 bym na pewno usunął, a 3 bym nie usuwał. drugi to bym musiał zobaczyć dokładniej. o. tak ci powiem. pozdro!
 
K

KuBcUsiK

Witam, zamierzam kupić lampe HPS INDUSTRIA 600W. Jako iż strasznie ogranicza mnie budżet proszę o jakąś poradę jak chłodzić taką lampę? W tym momencie w boxie zrobionego z szafy pracuje HPS 150W w brytwance a od plantów odziela go szyba. Obecny HPS nie jest niczym chłodzony i z temperaturą w boxie problemów nie ma. Do wymiany powietrza w boxie używam 2 wiatraków komputerowych 8cm.
Proszę o informacje czy 2 dodatkowe wiatraczki komputerowe nakierowane na lampę poradzą sobie z temperaturą czy jednak będę musiał ten zestaw jakoś obudować i dopiero zrobić obieg powietrza?
 

Butelka

Member
witam ponownie

Panowie nie miałem czasu wiec fotek nie było.
problem jest już prawie rozwiązany.
poprostu kupiłem nowy zestaw hps.
dzieki za zainteresowanie tematem...

po weekendzie majowym wrzucę fotki setup;u
pozdrawiam
Big upp
 

orangefreak

Member
mam taki mały plan. Big Bud x White Widow ( female seeds ) chce z czyms pokrzyżować by mieć coś swoich nasion. Tak więc posiadam jeszcze pestki Amnesi Haze, Northern Light (HQS), i White Dwarw x Hindu Kush (automat).
Które zestaw wybrać? zastanawiałem się nad NL, wtedy myśle że dało by rade nawet out je wysadzać. Jak macie jakieś inne opcje to proszę się nie krępować :D i fajnie by było jakbyście uzasadnili swoją wypowiedź, pozdrawiam
 
B

BioPart

He he WhiteWidow x BigBud Też bym dawał z NL, czy na out by doszła, zawsze mozna by było sprawdzić, i ten XLine jest jeszcze femi to ciekawe jakiej orientacji była by gromadka(zakładam, ze mieszanej, ale pewno z naciskiem na..?), a i automat tez fajnie, zależy kto co lubi i z czym to się je, ale czy by auto z tego wyszło to nie wiem, ale i tak jest dosyć szybkie nawet jak na planta.

Amnesi bym w to nie mieszał, wiadomo moje zdanie.. Pozdrawiam.
 

glinka

Member
Witam
Przymiezam sie do zakupu HomeBoxa S (80x80x160)
Podobno jest najlepszym gotowym boxem pod 4 planty.
Czy ktos z forumowiczów ma gotowego boxa z hemp.pl lub growbox.pl ?
Czy ktoś może podzielić sie opiniamy jak to wszytsko wygląda ?

Chciał bym zamówić z internetu wszystko jedną przesyłką,
aby tylko to rozpakowac i miec wszystko gotowe (żeby nic niezabrakło) , tylko poskładac.

Z tego co sie orientowałem potrzebuje zakupić :

- HomeBox S
- lampa mysle ze 250W wystarczy + cool tuba
- cały ekwipunek do podłączenia cooltuby (rury , przewody wentylacyjne)
- programator czasowy
- wentylator
- filtr weglowy
- doniczki
- łańcuszki do podwieszenia lampy
- wszystkie kable, opaski zaciskowe ,tasmy izolacyjne, przedłużacze itd

Czy napewno wszystko wymienilem ?
Czy ktoś moze polecić jaką lampe wybrać do takiego boxa?
Jaki wentylator i filtr i jak to wszystko podłączyć.
Ogólnie jakie z wymienionych części polecacie i gdzie najepiej kupić ?


Ja mysle ze srodek boxa bedzie wygladał tak
wentylator ----> filtr ------> cooltuba -----> i przewodem wentylacyjnym na zew. boxa


Czyli wentylator wciąga powietrze z boxa i wdmuchuje przez filtr do cooltuby i juz przefiltrowane cieple powietrze wydostaje sie przewodem wentylacyjnym na zewnątrz boxa.
Czy takie cos zda egzamin czy bede potrzebowal jeszcze jakiegos wentylatora mieszającego powietrze wewnątrz. boxa ?

I czy jeśli cooltuba bedzie podłączona przewodem wentylacyjnym do filtra i wentylatora to czy przy podnoszeniu lampy ten przewód wentylacyjny (rura) sie zwija czy za kazdym razem trzeba ją skracać ?

I takie dodatkowe pytanie zeby zaspokoić moją ciekawość .
Nierozumiem zabardzo roznic miedzy homebox'em, dark romm'em, i silver (wiem że silver bardziej odbija światło).
Z góry dziekuje za odpowiedźi i za udzielenie mi jakiej kolwiek wskazówki.
 
V

vod

filtr ------> wentylator ----> cooltuba -----> i przewodem wentylacyjnym na zew. boxa

przewód jest flex, czyli giętki, więc nie będzie problemu z podnoszeniem i opuszczaniem lampy.
 

Timbuktu

Member
Ema

Odpowiem na kilka Twoich pytań:

Schemat wyciągu powinien wyglądać moim zdaniem tak:

filtr>>>wentyl>>>cooltuba>>>na zewnątrz

wentylator ma zasysać powietrze z boksa poprzez filtr i wpychać do cooltuby.

Takie coś zda egzamin, o ile zastosujesz odpowiednio mocny wentylator, żeby miał siłę zasysać powietrze przez filtr. Kupująć wentyl nie sugeruj się wydajnością przepływu powietrza, ale ciśnieniem statycznym. Dajmy tu przykład - wentylator o przepływie 200m3 z ciśnieniem 35Pa nie zda za bardzo egzaminu (taki zwykły łazienkowy). Najlepszym wentylatorem byłby tutaj wentylator kanałowy promieniowy (dość drogie). Mają one wysokie ciśnienie i spokojnie dadzą radę zassać powietrze przez filtr.

Do połączenia cooltuby wentyla i filtra użyj rur typu aluflex lub innych "giętkich" (byle były aluminiowe, zwykłe białe PCVki nie są przystosowane do wyższych temperatur a powietrze wypychane z cooltuby jest bardzo ciepłe) - wtedy po prostu dasz więcej rury w środku. Tyle, żeby wystarczyło od najniższego punktu, w którym będzie wisiała lampa.

Wentylator mieszający wg mnie jest potrzebny. Przede wszystkim korzystnie wpływa na wzmocnienie łodygi i przyczynia się do poprawy obiegu powietrza w boksie

Różnice pomiędzy namiotami to praktycznie tylko cena, producent no i jak już napisałeś współczynnik odbicia (w najtańszych namiotach zwróć też uwagę na światłoszczelność).

Pozdrawiam.

Edit.O Vod mnie wyprzedził ;)
 

melon

Member
siema chlopaki,
buduje sobie mojego drugiego boxa i mam takie pytanko, jakiej wielkosci box jest dobry na 2 rosliny pod hps 250 ?? myslalem o 30 cm na 60 cm, ale wydaje mi sie ze to za malo na 2 roslinki ( dobze wytrenowane LST ) co wy myslicie ?
 
O

OrganicShowmen

chyba predzej filtr na pasywnym wlocie>>box>>cooltuba polaczona aluflex rurą>>[ewentualnie filtr weglowy]>>wentyl>>dopiero na zewnatrz ;)

wentylator ma zasysać powietrze z boksa poprzez filtr i wpychać do cooltuby.
to teraz zes palnal chlopie jak amator :p wiekszej glupoty nie slyszalem. wentylacje sie robi tworzac podcisnienie a nie nadcisnienie. co Ty z fizyki miales? hehe tak jak zrobisz to bedziesz mial sajgon w boxie. gorace powietrze musi byc usuwane z cool tuba poprzez wentylator kanalowy umieszczony w gornej scianie szafki/namiotu/boxa od tego ruraaluflex polaczona z cooltubem ktory z kolei na drugim koncu nie jest z niczym polaczony i wysysa powietrze z calego boxa przy okazji chlodzac zarowke. Dzieki filtrowi na pasywnym wlocie u dolu boxa/szafki itd mamy w srodku chlodne/swieze i wolne od kurzu i zanieczyszczen powietrze. A budowe filtra to sobie sami obczaicie. Sorry ze tak sie madrze, ale jak czytam takie pierdoly to :pointlaug ja mam tak jak pisze i wszystko dziala pieknie. Przy okazji zapach tez jakos sie wytraca przy tak skutecznym obiegu [jakos tak mi nie smierdzi]

a boxa wysokoc jaka chcesz miec? tak 120 cm to minimum trzeba by takze cooltube zakupic :D
pozdro
 

hodowca

Active member
Veteran
chyba predzej filtr na pasywnym wlocie>>box>>cooltuba polaczona aluflex rurą>>[ewentualnie filtr weglowy]>>wentyl>>dopiero na zewnatrz ;)

to teraz zes palnal chlopie jak amator :p wiekszej glupoty nie slyszalem. wentylacje sie robi tworzac podcisnienie a nie nadcisnienie. co Ty z fizyki miales? hehe tak jak zrobisz to bedziesz mial sajgon w boxie. gorace powietrze musi byc usuwane z cool tuba poprzez wentylator kanalowy umieszczony w gornej scianie szafki/namiotu/boxa od tego ruraaluflex polaczona z cooltubem ktory z kolei na drugim koncu nie jest z niczym polaczony i wysysa powietrze z calego boxa przy okazji chlodzac zarowke. Dzieki filtrowi na pasywnym wlocie u dolu boxa/szafki itd mamy w srodku chlodne/swieze i wolne od kurzu i zanieczyszczen powietrze. A budowe filtra to sobie sami obczaicie. Sorry ze tak sie madrze, ale jak czytam takie pierdoly to :pointlaug ja mam tak jak pisze i wszystko dziala pieknie. Przy okazji zapach tez jakos sie wytraca przy tak skutecznym obiegu [jakos tak mi nie smierdzi]

a boxa wysokoc jaka chcesz miec? tak 120 cm to minimum trzeba by takze cooltube zakupic :D
pozdro

Organic Co Ty pierdolisz chłopie?

Timbuktu i Vod dobrze mu mówią. Jest tak jak napisali - jak Ty masz inaczej to znaczy ze Ty masz źle.

wentylator ma zasysać ciepłe powietrze z boksa poprzez filtr i wpychać do cooltuby....a z tamtąd wędrować na zewnątrz
 
Top