What's new

Iarba si tigareta electronica

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pentru cei interesati, am gasit un magazin care vinde chipuri DNA 40 autentice in Europa : Bargain Vapour . Pretul este acceptabil - 55EUR plus taxele postale.

Eu am trecut un chip din asta pe lista Mosului, poate pun de un mod DIY. Abia astept momentul cand o sa pot seta temperatura limita :biggrin:

1413224660974_dna40.jpg
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Zilele trecute am reusit sa fac o extractie la rece din mugurii de TrainWreck. I-am macinat in rasnita de cafea si am pus peste ei alcool rece cat sa fie acoperiti in totalitate. I-am lasat sa se 'inmoaie' vreo 5 minute, am agitat bine borcanul, i-am mai lasat sa stea cateva minute si apoi i-am scurt intr-o strecuratoare de ceai in care am pus o tesatura de nylon foarte fina.
Am mai adaugat alcool si am mai clatit o data materia vegetala, insa de aceasta data alcoolul s-a colorat doar foarte putin.

Am pus borcanul cu alcool la congelator unde a stat vreo 2 zile, timp in care ceara s-a sedimentat pe fundul borcanului.

Folosind o mica pompa de vid (un aparat de pus ventuze) am filtrat amestecul la rece, obtinand in cele din urma un lichid aproape limpede, de culoare verde kaki (merde militar).









 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
VG vs PG - THC delivery

VG vs PG - THC delivery

Inainte de a trece la pasul urmator (recuperarea alcoolului din extract, prin distilare), m-am gandit sa fac un mic experiment :

Am facut doua amestecuri, folosind aceasi cantitate de VG si PG , amestecandu-le separat cu extract nedecarboxilat de TrainWreck

Am folosit cate 5ml de glicerina vegetala, respectiv 5m lichid Liqua Cerry 0mg (PG based) pe care i-am amestecat in recipiente separate cu cate 2ml de extract (alcool etilic 96*).

Imediat dupa preparare, amestecul de glicerina si ethanol s-a tulburat devenind usor laptos, iar la nici 24 de ore dupa amestec a inceput o usoara separare a unei componente la suprafata lichidului.

Amestecul de PG cu ethanol a ramas s-a tulburat mult mai putin , devenind translucid la cateva minute dupa amestec. Nu prezinta nici un fel de semn de separare, iar culoarea este un pic mai inchisa decat in cazul amestecului cu glicerina.

Le-am testat pe amandoua in cantitati egale intr-un RDA Plume Veil, prima data cu o montura single coil din Nichrome de 0.35mm, 10 spire, 1.2 Ohmi .

Prima data am incercat amestecul pe baza de VG - o gramada de vapori, scoteam niste nori de umpleam toata camera in 3-4 puffuri.

Nu am folosit nici un fel de aromatizant, asa ca se simtea doar gustul de bud 'water cured', care aducea un pic cu gustul de iarba (gazon) proaspat , si strepezea un pic dintii.

Efectul s-a cam lasat asteptat si nu a impresionat cu nimic, nici chiar daca tineam in piept pana nu mai iesea nimic. Cam dupa 15-20 de minute am simtit un usor buzz, dar foarte slab.

Dupa 2-3 ore am trecut apoi la amestecul bazat pe PG. Am vapat aceeasi cantitate de lichid - sub 1ml si gandindu-ma ca poate extractul e prea slab si nu o sa aiba nici de data asta vreun efect, m-am apucat sa construiesc o montura noua in RDA.

Cand am inceput sa bobinez rezistentele - PAM !!! BOOOM !!! - m-a lovit rau de tot. Efectul era puternic in cap. strict delimitat de linia maxilarului. Aveam capul intr-o menghina, parca eram un prosop ud pe care cineva se chinuia sa-l stoarca prin rasucire.

Cat timp am lucrat eu la noua montura, efectul s-a diminuat si in cele din urma a disparut.

Am testat si pe noua montura - dual coil, 10 infasurari cu Kanthal de 0.3mm. Rezistenta totala - 1Ohm. Am setat DNA30-ul la 14W.

Nici de data asta lichidul bazat pe VG nu a dat vreun efect notabil, doar o gramada de vapori.

Lichidul pe baza de PG m-a toropit total - e prima data cand am bagat TrainWreck si mi-a dat total body lock, daca pot spune asa. Ma simsteam ca o mumie, stand intins in pat - putand sa misc doar degetul cu care apasam pe butonul mod-ului.

In concluzie, pentru scopul nostru, acela de a livra cat mai eficient THC-ul, lichidul pe baza de PG este net superior.

Dupa ce voi recupera alcoolul din extract si voi decarboxila rasina, voi repeta experimentul sa vad daca sunt diferente efectele sau daca aportul de THC in organism se modifica.











L.E. Dupa ce am mai testat din ambele lichide m-am gandit sa vad cum ar fi un mix din ele, asa ca le-am amestecat in acelasi recipient, am adaugat si 1.5ml de Smurf Berry de la Twisted Flavors si inca 1.5ml de extract de TrainWreck. Ceea ce a iesit intrece orice asteptare ! Si fara decarboxilare !!! Nu stiu daca e meritul Plume Veil-ului, dar cu montura dual coil pe care o am acum, cu mod-ul setat la numai 12W obtin un vape delicios.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Arata bine, la ce pret iese asta?


Pai tocmai daca mergi pe amandoua autentice, RDA-ul e 150$ si DNA40 vreo 240$, deci o caruta de bani pentru piata larga.

In materie de clone, RDA-ul va fi probabil in jur de 30$ iar clona de DNA40 pe la 50-80$.

Deja se pot comercializa in europa chipuri autentice DNA40 , la aproximativ 50EUR. O carcasa adecvata (identica cu DNA30), cu toate accesorile incluse, e 20$, dar presupune un pic de munca ingrijita ca sa iasa un mod robust. Nu strica deloc un pic de DIY, asa ca personal inclin pe versiunea asta.

https://www.youtube.com/watch?v=G8UbXgcYE2Y

[YOUTUBEIF]G8UbXgcYE2Y[/YOUTUBEIF]
 

vasile

Well-known member
Veteran
Nu vad nimic deosebit la RDA-ul ala, e un wannabe Veritas noob friendly cu 2 air holes in loc de una, chiar nu vad de ce ar reinventa vaping-ul.

N-ar trebui sa fie mare bataie de cap cu clonarea lui avand in vedere ca cu 3D printere se cloneaza case... o sa imi cumpar si eu o clona cand apare doar pentru ca seamana cu Veritas si ca are 2 air holes.

In schimb DNA40 chiar a reinventat vaping-ul ... nu mai stai stresat ca iti iei mare dry hit.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Am preparat un amestec de 8.5ml de tinctura de Mazar extrasa la rece in glicerina macerata aproximativ 3 luni de zile cu 1.5ml aroma Passion Smoothie de la Twisted Flavors. Am incercat amestecul intr-un RDA Plume Veil - a fost cea mai ingrozitoare experienta de vaping ever !

Se pare ca macerarea indelugata a scos multi compusi din materia vegetala - tinctura fiind de culoare maro inchis, asemanatoare melasei. Gustata pe limba tinctura are un gust placut, dulceag, cu arome blande de cannabis bine uscat, invechit. In vaporizator insa, gustul se schimba radical si devine aproape fetid. Nu am putut aprecia potenta pentru ca nu am putut vapa mai mult de 3 puff-uri, din cauza senzatiei accentuate de greata.

Folosind 1.5ml aceeasi aroma , 0.5ml esenta de Mazar , 5ml lichid Liqua Cerry si 3ml de glicerina vegetala pura am obtinut 10ml de lichid cu aroma destul de exotica si cu un efect foarte stoney - 2~2.5ml sunt suficienti pentru o contopire armonioasa cu canapeaua si pentru transformarea sangelui in plumb.

Bun mai e Mazarul asta - ca vinurile bune. Pe masura ce se invecheste devine mai fin, cu efecte mai nuantate si mai subtile.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ca tot vorbim de mazare, azi am primit o jucarie noua: o clona de RDA Tank Aqua V2.

Am spalat-o bine, i-am facut o montura dual coil de 1.1Ohm (doua rezistente de 12 spire fiecare cu diametrul interior de 1.6mm, din Khantal de 0.3 mm) si am umplut rezervorul cu un amestec de 50% VG 50% PG ca si baza, in care am adaugat 12% aroma Tide Ride 2 de la Twisted Flavors si 10% un cupaj de esenta de TrainWreck si esenta de Mazar.

Am vapat de vreo 5-6 ori din jucaria asta, cu modul DNA30 setat la 15W, iar acum ma pierd foarte usor in detalii.

Va salut de pe orbita baieti !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai vaporizatoarele sunt pentru material uscat. Doar tigaretele electronice sunt pentru concentrate.
 

varzalegala

Member
Stiu asta, doar ca nu am găsit un thread pe tema asta. Eu am un MFLB de ceva timp si recent mi-am luat si un Flowermate. As fi curios sa stiu ce jucării de genul asta folosiți voi si cum va împăcați cu ele (impresii, reviews). Facem si un thread nou daca e interes.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu am inceput cu un vaporizator DIY care nu-mi oferea control asupra temperaturii (era facut dintr-un bec de frigider vechi de 25W). Apoi m-am jucat cu o chinezarie - un vaporizator cu balon rotund, total neeficient.

Saltul adevarat a fost cand am trecut la Aerizer Extrem Q 4.0, pe care l-am folosit din greu pana am descoperit placerea vapatului la tigare electronica.

Ca metoda de vaping 'old school' preferata, narghileaua ramane in topul preferintelor, in care pun doar melasa de fructe fara tutun, bud macinat (amestecat in prealabil in melasa) si diluez dupa caz cu tinctura de bud extrasa la rece in glicerina.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu am luat un Arizer Extreme Q 4.0, dupa mult timp de gandire, si de atunci am ramas la el si sunt foarte multumit. Am incercat si un Solo, dar folosindu-le mai mult acasa, primul, care nu este portabil, s-a demostrat a fi mai bun pentru mine. Si acum il folosesc cu succes chiar si cu extract de kief in glicerina, poate pe viitor voi comanda si o tigareta electronica, dar pentru moment isi face treaba asta.
 

varzalegala

Member
Produsele Arizer sunt destul de apreciate. Arizer Solo e considerat unul din cele mai bune portabile, ca raport calitate pret, acum ca se vinde cam cu $130.

Eu am ales sa merg pe portabile pentru ca imi ofera libertatea pe care nu o aveam cu un cui. Pot sa-l incarc cu 0.2-0.5 si sa plec in treaba mea. MFLB-ul l-am folosit cu succes la concerte, pe partie, la iesirile cu colegii, chiar si la teatru :))

Flowermate-ul l-am comandat pentru ca prietena mea nu reusea sa foloseasca cu succes "cutiuta magica" si nu-mi pare rau. Il pun la incarcat la 3-4 zile, aroma e mult mai buna ca la MFLB, e mult mai bun folosit in grupuri de 3-4 persoane.

Deocamdata nu pot justifica sa cumpar si un standalone pentru acasa, dar cine stie...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cea mai 'indrazneata' folosire a unui vaporizator am avut-o intr-o sectie de politie, iar un militian de acolo s-a dovedit a fi foarte impresionat de aroma pe care o raspandeam in jur. Bine ca nu mi-a cerut un fum :biggrin:
 

varzalegala

Member
Chiar ca 'indrazneata'. In general incerc sa nu-l folosesc in apropierea altor oameni, nu de alta, dar as recunoaste mirosul. Ma duc pana la baie si in 3-4 min ma intorc baked.

Dar am folosit MFLB-ul la cinema, in ultimul rand. Interstellar e prea lung ca sa nu iti trebuiasca sa te reimprospatezi.
 
Top